Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jazie na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 maj 2012 - 13:19

Stawiam kolejne chwiejne kroki z muchówką.

Wczoraj postanowiłem zapolować na Wiślane jazie i otworzyłem oczy ze zdumienia gdy mi się to udało. Było słoneczne popołudnie choć czasem przepływały ciemne chmury. Nie miałem problemów z lokalizacją, jazie ścigały drobnicę na dość płytkiej wodzie. Jaź wciągnął kiełżopodobną polsko-czeską nimfę od Gwalika a za wskaźnik brań robił biały Booby. Nimfę prowadziłem spuszczając ją z wolnym prądem wstecznym na zapływie główki blisko dna, blisko kępy traw tworzących mały baldachim nad wodą. Pierwsze brania spartoliłem, z powodu zbyt długiego odcinka luźnego sznura, były to kilkukrotne delikatne skubnięcia. Poprawiłem się i udało mi się zaciąć jazika. Łowiłem blisko bo wiatr wiejący w twarz trochę przeszkadzał. Jaśka obejrzałem (płetwę odbytową miał wklęsłą) i wypiąłem jeszcze w wodzie i zamierzam złowić go ponownie!



Frajda ogromna, satysfakcja tak samo. Po wzdręgach, płociach i okoniach ze stałej wody teraz przyszła kolej na Wiślane jazie i okazało się że zabawa jest rewelacyjna, a skuteczność muchy naprawdę zaskakująca. Nie połowiłem za długo bo przyszła pora na bolki i zdecydowałem się przenieść na spiningową miejscówkę. Żałuję że nie miałem boleniowych much, bo pewnie kontynuowałbym muchowanie.

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=getfile&id=46628&

Gorąca prośba do Was koledzy. Może podzielicie się swoimi technikami i muchami na które łowicie jazie? Poczułem się jakbym miał 16 lat i chętnie powtórzę wypady na jazie. Przy okazji dzięki za wskazówki z wątków o nizinnej muchówce i nietypowych rybkach na muchę - bardzo się przydały :D

P.S. Sprzęt: Sage Z-Axis #6 + pływający Airflo Ridge WF - sprawdziły się znakomicie, wędka genialnie amortyzowała rybę, a sznur pozwolił muchowemu przedszkolakowi rzucać tam gdzie chciał <_<


Załączone pliki

  • Załączony plik  jaz1.jpg   93,46 KB   913 Ilość pobrań


#2 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 24 maj 2012 - 14:49

Brawo!
Może to kleń? Ten wrzecionowaty kształt, kolor płetw i gruba łuska...
Ładna ryba.

#3 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 maj 2012 - 14:57

Też miałem takie podejrzenie. Bo łuska dość gruba, a ryba chuda. Jedynie płetwa odbytowa sugerowała że to jaź no i pyszczek był jak dla mnie za mały, bardziej jaziowy niż kleniowy. Dół płetwy ogonowej też był lekko czerwony, to na zdjęciu tylko odrobinę widać, za to góra ciemna, płetwa grzbietowa też wydawała się wklęsła. Nie upieram się, bo sam miałem wątpliwości, może to kleń z wklęsłą płetwą ogonową.

#4 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 24 maj 2012 - 20:16

Ja będę próbował w tym roku z Jaśkami i Bolkami na muchę.Klenie na Wiśle już łowiłem,świetna zabawa.Teraz wyszedł chruścik pełno go i jego imitacja na ten czas powinna być idealna. :D

#5 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 maj 2012 - 05:59

Tak na marginesie , jest teraz bardzo dobry czas na jazie na niektórych zaporówkach . Tydzień temu jeszcze leciały majowe chrabąszcze . Zbiórki wprost zniewalają ..

#6 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 25 maj 2012 - 09:31

Sławek, a gdzie szukać Jazi na zaporówce? Nigdy na Solinie ani ZG nie szukałem tych ryb, chętnie bym się dowiedział co i jak. Wiem że kleni na Solinie jest pełno i to prawdziwych kabanów. Zwykle widać je na płytkich miejscach, może tam tez szukać jazia?

Dzięki Tomy za tego chruścika, dziś postaram się zdobyć muszki chruścikowe. Jeśli masz jakieś typy to się podziel pomysłami, bo jestem chruścikowo zupełnie zielony. Kilka sztuk mam i je wypróbuje, ale czy to takie jak trzeba? Największy problem mam z wyborem wielkości haka i raczej strzelam niż rozsądnie wybieram wielkości.


#7 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 25 maj 2012 - 10:26

Konik polny,który mi się sprawdza bardzo dobrze na Wiśle.Sam ukręcisz bez problemu,ja robię na haczykach nr6 i 8.Widać je dobrze na wodzie,nie trzeba suszyć bo są niezatapialne.Konstrukcja bardzo trwała.



Załączone pliki



#8 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 25 maj 2012 - 16:02

Fajne te koniki. Nie wiem czy sam je zrobię. Może jednak poszukam jakiegoś specjalisty. W domu muszę się zajmować małą córeczką, jak coś takiego rozłożę do montażu to skończy się na zabawie pianką i nićmi :D

#9 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 28 maj 2012 - 05:28

ictusie , nie wiem jak to wygląda na wszystkich zaporówkach , ale na podłódzkich , które regularnie wizytuję , są spore stada ryb które kompletnie pomijają miotacze sprężyną , asiory z żyłką do pedałkowania , albo też ubodzy w wyobraźnię chłopcy opadowcy . Rójki biedronek , guniaków i innych chrząszczowatych pozwolą Ci je zauważyć i zlokalizować . Plus całorocznie krawędzie ziela . A muchy podobnych kształtów i konstrukcji , co Tomy już przedstawił , pozwolą je na chwilę przytulić :D

#10 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 28 maj 2012 - 09:26

Dzięki Sławku!
Zawsze mnie ciekawiło, czemu skoro na zaporówkach widać te ryby i to zwykle ogromne sztuki, jest ich dużo a jednak nikt ich celowo nie łowi. Teraz trochę mi się rozjaśniło w głowie :D))

#11 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 28 maj 2012 - 10:22

Mnie też Sławek zaraził tą stojącą wodą i na 100% popróbuje.Ciekaw jestem czy Kluchy w okolicach 70cm które tam są dadzą się nabrać :D

#12 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 28 maj 2012 - 11:16

Noce były zimne i chrabąszcze przestały lecieć , a jazie gdzieś przepadły .
Jeśli chwilę się nad tym zagadnieniem zatrzymać , to okazuje się że nie jest to specjalnie wielkie wyzwanie , ale pomimo tego wielce radujące . Łowiska są zwykle pod reką , a nie tak koszmarnie daleko jak OS-y i ich okolice , albo jeszcze odleglejsze flyfishingowe Hurghady :D
Chociaż wczoraj pod wieczór próbowałem się też zmierzyć z boleniami , które wypatrzyłem z łódki na zalewowej płyciźnie , ale byłem zbyt nieudolny , a i pewnie nieodpowiednio przygotowany :wacko: Jadły szklisty białorybowy wylęg i nie potrafiłem się w żaden sposób dostroić ..



#13 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 28 maj 2012 - 14:36

Konik polny,który mi się sprawdza bardzo dobrze na Wiśle.Sam ukręcisz bez problemu,ja robię na haczykach nr6 i 8.Widać je dobrze na wodzie,nie trzeba suszyć bo są niezatapialne.Konstrukcja bardzo trwała.


Baaaardzo fajna imitacja.
@Tomy, czy dysponujesz może linkiem do krok po kroku, tej konkretnej muchy? Chyba, że to Twoje autorskie wykonanie... :mellow:

#14 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 28 maj 2012 - 19:46

Prosze B)
http://hopperfishing.wordpress.com/category/fly-tying-tutori als/
http://www.qrystian....ankowe,691.html

#15 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 maj 2012 - 11:46

cechą wspólną tych wszystkich muszek będzie to, że można nimi pobruździc wodę. Z moich doświadczeń to jest najbardziej dla jazi atrkcyjne.
Mnie się sprawdziły zwykły chrust (najlepiej Godard) na haku 8, bardzo wygodny, wolno nasiąkający wodą, łatwy do samodzielnego wykonamia na stojącą wodę i cofki bogatszy na plynacą troszkę chudszy :D i bez zbednych ceregieli.

#16 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 29 maj 2012 - 11:50

Lipienie też zdrowo walą w śmigającego po powierzchni chruścika

#17 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 maj 2012 - 17:37

no noo,- tylko ten pod jaziora i ten pod lipienia to jakby trochę kurczak przy wróbelku :lol:

#18 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 29 maj 2012 - 19:53

47 cm na chrusta godarda, masa chuścików się roji a woda martwa,jedynie wczoraj jedno miejsce gdzie coś zbierało i oto efekt:

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#19 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 29 maj 2012 - 20:32

Na rzece gąbka najlepiej się sprawdza smużąc ale w ten sposób że po wykonaniu rzutu np.pod krzaczek przerzuca się sznur z prądem i odpuszcza,potem przy napięciu mucha smuży z prądem i coraz bardzie przyspiesza,uderzenie jest przeważnie w pierwszej fazie smużenia i na ostrym łuku jak wychodzi na prostą.Jeszcze jeden patencik mi się sprawdził przy gąbkach rzut na spowolnienie i zatoczenie kółka szczytówką podobnie jak przy przerzuceniu sznura ale z mniejszym rozmachem powoduje to skok muchy i następne kółko aż do skutku,z ręki nie da się osiągnąć takiego efektu.Tym czasem lokalizuje konkretne ryby,dzisiaj połowiłem ale klonków 25-30cm nie będę fociłJutro Rowerek i mam plan na rekonesans.Piotr no Jaśka pozazdrościć :D

#20 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 30 maj 2012 - 10:58

Piotrze , piękny ten jazik!

Tomy, jakby Ci się chciało to może zrobiłbyś jakiś szkic, albo mógłbyś opisać tą pierwszą technikę nieco dokładniej?

Ta druga jest dla mnie jasna, zamierzam ją wypróbować bo brzmi arcyciekawie, ostatnio chciałem osiągnąć efekt podskoków szczytówką ale nie byłem zadowolony z efektów.