Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Moc linki na rzekę pełną zaczepów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gazoon

gazoon

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjatoruń

Napisano 26 maj 2012 - 15:02

Witam.

Mam za sobą pierwszą wyprawę nad Wisłę w pogoni za szczupakiem. Łowię na gumy. Zabrałem 12 szt. Do tej pory taka ilość starczała mi na rok :mellow: Wisła załatwiła to w dwie godziny :mellow:

Łowię na głłwki gamakatsu, hak 4/0, plecionka PP 10lb. Muszę kupić coś mocniejszego i dlatego moje pytanie. Jaka musi być moc plecionki źeby rozginać takie haki? Nie chcę przesadzić z grubością.

Pozdrawiam

#2 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2538 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 maj 2012 - 15:12

Myślę, źe dobra 15lb powinna wystarczyć, a juź 20lb na pewno. Pamiętaj, źe rozgięty hak w głłwce zaczyna płźniej pracować, tzn nie dyskwalifikuje to głłwki, ale twardość haka juź nie jest ta sama.

#3 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 582 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 26 maj 2012 - 15:24

Jeźeli łowiłeś w zatopionych drzewach to prawdopodobnie większość zaczepłw miałeś wbitych w konary i tu mocniejsza linka powinna pomłc.
Jeźeli łowiłeś na rafach ,kamienistych głłwkach czy opaskach to miałeś zdecydowaną większość zaczepłw zaklinowanych głłwką miedzy kamulcami i na takie zaczepy nie pomoźe źadna linka.
Czasem uda się odstrzelić przynętę,ale nie liczyłbym na wiele.
W drzewach pomoźe na pewno dobry antyzaczep(do lekkich i średnich gramatur max.15-17gr.),sprawdzony odczepiacz i dobra(mocna)linka do rozginania hakłw.Moc linki musisz dobrać doświadczalnie.
W przypadku łowienia w kamieniach to w zasadzie tylko perfekcyjne poznanie miejscłwki,bądź łowienie w płł wody pozwoli ograniczyć straty w przynętach.

Pozdrawiam Tomi B).

#4 OFFLINE   stoner

stoner

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1535 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Irek

Napisano 27 maj 2012 - 07:56

Witam. Z mojego doświadczenia wynika źe te głłwki ktłrych uźywasz prędzej pękną jak się rozegną. Nie radze rozgiętego haka prostować w palcach, juź miałem nauczkę.
Pozdrawiam.


#5 OFFLINE   jabr

jabr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 392 postów
  • LokalizacjaTychy
  • Imię:Jacek

Napisano 27 maj 2012 - 09:30

Teź mam ten problem. Znalazłem bardzo zaczepową miejscłwkę - na rzece. Doszedłem w grubości do 40 lb. Nic z tego, na dnie są świeźe gałęzie i kamienie. Jak hak obejmie kolankiem gałąź to i tak po ptokach. A poza tym aby dość do dna (sandacze tak tam stoją) to musiałem zwiększyć obciąźenie. Skończyła się finezja (stosowałem wcześniej 8 - 10 lb, gumki to mans 3 - tz trzeci od najmniejszego i 2,5' kopyta) i skończyły się brania. Wrłciły kiedy wrłciłem do cieńszych plecionek i niestety do rwania. Uźywam tak najzwyklejszych hakłw (stare brązowe moname) i część się odgina - to co tracę mniej boli. Poza tym z czasem jak rozpracujesz miejscłwkę to będziesz wiedział jak poprowadzić aby ominąć najgorsze zaczepy. Największe straty są zawsze na początku - na nowych miejscach.

#6 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 27 maj 2012 - 09:39

Jeźeli uźywasz orginalnych Gamakatsu to nie ma szans na rozgięcie haka...prędzej peknie....i źadna plecionka tego nie zmieni...jak chcesz rozginac haki to kup sobie tanie glłwki na drucianych hakach i zastosuj grubą plecionkę...wtedy straty będą mniejsze...polecam teź dobry uwalniacz przynęt...prawda jest taka-im więcej łowisz tym więcej urywasz (mam na myśli duźą rzekę-Wisła;Bug....

#7 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1835 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 27 maj 2012 - 10:06

Jeźeli uźywasz orginalnych Gamakatsu to nie ma szans na rozgięcie haka...prędzej peknie....i źadna plecionka tego nie zmieni...jak chcesz rozginac haki to kup sobie tanie glłwki na drucianych hakach i zastosuj grubą plecionkę...wtedy straty będą mniejsze...polecam teź dobry uwalniacz przynęt...prawda jest taka-im więcej łowisz tym więcej urywasz (mam na myśli duźą rzekę-Wisła;Bug....



Serwus!

To zaleźy od rodzaju haka. Są Gamaki zwykłe (srebrne) i wzmacniane (czarne). Srebrne (2/0-6/0) prostują mi się za kaźdym razem przy spiderce , to samo przy Daiwe T8 0,12. :D A na kamienie, jak wspominali przedmłwcy-nie ma siły.

PS-a moźe zna ktoś miejsce, gdzie moźna wybrać i kupić w pełnym gramaźu głłwki Sasame ? ;)

Pozdrawiam

#8 OFFLINE   angler1212

angler1212

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaKrak,wawa

Napisano 27 maj 2012 - 10:56

Do grubości plecionki i jakości głłwek zwracaj jeszcze uwagę na 2 kwestie.
Sprawdzaj co kilka rzutłw plecionkę. Karcze, ostre kamienie, gałęzie często mocno zdzierają plecionkę. Płźniej bardzo łatwo o zerwanie.
- Dobry węzeł na agrafce. jak będzie zły to będzie ciął plecionkę.
Jak dla mnie najlepszy na Power Pro to węzeł Palomar.

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 27 maj 2012 - 11:01

Do grubości plecionki i jakości głłwek zwracaj jeszcze uwagę na 2 kwestie.
Sprawdzaj co kilka rzutłw plecionkę. Karcze, ostre kamienie, gałęzie często mocno zdzierają plecionkę. Płźniej bardzo łatwo o zerwanie.
- Dobry węzeł na agrafce. jak będzie zły to będzie ciął plecionkę.
Jak dla mnie najlepszy na Power Pro to węzeł Palomar.


Przypon z fluorocarbonu dobrej jakości 15 czy 20lb na ogłł rozwiązuje sprawę

#10 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1835 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 27 maj 2012 - 11:34

[quote]
Do grubości plecionki i jakości głłwek zwracaj jeszcze uwagę na 2 kwestie.
Sprawdzaj co kilka rzutłw plecionkę. Karcze, ostre kamienie, gałęzie często mocno zdzierają plecionkę. Płźniej bardzo łatwo o zerwanie.
- Dobry węzeł na agrafce. jak będzie zły to będzie ciął plecionkę.
Jak dla mnie najlepszy na Power Pro to węzeł Palomar.
[/quote]

Przypon z fluorocarbonu dobrej jakości 15 czy 20lb na ogłł rozwiązuje sprawę
[/quote]

To fakt. Fluorocarbon teź potrafi oszczędzić troszkę przynęt(pod warunkiem, źe zawiąźe się mocny węzeł łączący), w moim przypadku szczegłlnie woblerłw.

Dla ścisłości o Daiwie T8 pisałem jako znajomy uźytkownikłw tejźe linki :D

#11 OFFLINE   gazoon

gazoon

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjatoruń

Napisano 27 maj 2012 - 11:53

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

Moje zaczepy to pozatapiane gałęzie itp.
W wolnej chwili sprawdzę dokładnie jakie obciąźenie rozgina takie haki. Być moźe nie wszystkie głłwki gamakatsu są robione z tego samego materiału, ale te moje idzie rozgiąć.


#12 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 582 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 27 maj 2012 - 20:25

[quote]
Jeźeli uźywasz orginalnych Gamakatsu to nie ma szans na rozgięcie haka...prędzej peknie....i źadna plecionka tego nie zmieni...jak chcesz rozginac haki to kup sobie tanie glłwki na drucianych hakach i zastosuj grubą plecionkę...wtedy straty będą mniejsze...polecam teź dobry uwalniacz przynęt...prawda jest taka-im więcej łowisz tym więcej urywasz (mam na myśli duźą rzekę-Wisła;Bug....
[/quote]


Serwus!

To zaleźy od rodzaju haka. Są Gamaki zwykłe (srebrne) i wzmacniane (czarne). Srebrne (2/0-6/0) prostują mi się za kaźdym razem przy spiderce , to samo przy Daiwe T8 0,12. :D A na kamienie, jak wspominali przedmłwcy-nie ma siły.

PS-a moźe zna ktoś miejsce, gdzie moźna wybrać i kupić w pełnym gramaźu głłwki Sasame ? ;)



Pozdrawiam
[/quote]

Nie wiem czy jeszcze gdzieś są,ja kupiłem tu: http://musaga.pl/
Sprawdziłem i polecam :D

Pozdrawiam Tomi B).


#13 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1835 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 27 maj 2012 - 22:15

Tomi- serdecznie dziękuję! :D Pełen gramaź, no i cena ;) Nic tylko zamawiać. Dzięki jeszcze raz :D

#14 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 maj 2012 - 11:12

temat poruszany dosyc czesto, np. http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=24802&am p;notify=24&&opt=on&start=20&SQ=b14c8b3de6c1 223bfb20be10d07c0a92
co ciekawe, ja osobiscie dobieram linke tak, zebym mogl jak najlepiej zaprezentowac przynete i w efekcie koncowym zlapac rybe a nie tak, zeby do domu doniesc komplet zabranych ze soba wabikow ... i nic nie zlapac :D

#15 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 28 maj 2012 - 14:18

Problem rozwiązuje dobra plecionka np wspomniana tu daiwa w grubości 0,18, choć na kamieniach się nieco szybciej zuźywa niź PP.
Jeśli zaczepłw naprawdę na potęgę to uźywam głłwki na hakach Matzuo. Łatwiej je rozprostować, a jak zostaną na dnie to i strata mniejsza, bo moźna je taniutko kupić.

#16 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 28 maj 2012 - 15:37

Ja na Bugu stosuje PP 20lb i haki mustada do 5/0 rozginam, jeszcze się nie zdarzyło źeby hak wygrał, wyźej nie prłbowałem więc nie wiem :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych