Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

RDZAWCE 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 16 czerwiec 2012 - 16:39

Na portalu Jerkbait zawsze liczę na sprawdzone wiadomości i stąd moje zdziwienie :mellow: .
Nie wiem, w jaki sposób do tej ryby przylgnął przydomek Bass ;) . Rzeczywiście podobieństwo istnieje jednak jest przypadkowe. W Niemczech nazywają morskim okoniem a my?
Może niech mu będzie Wojtek…tfu Labraks :lol:
Bass


#22 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 16 czerwiec 2012 - 17:04

Nie wiem co te rozważanie o bassach mają w wątku o rdzawcach ale niech będzie.

Ja już dawno mówiłem labraks! Ale brzmi to jak nożem po szkle. Znacznie przyjemniej użyć słowa bass. W języku angielskim ryba nazywa się european seabass lub jak wolą wędkarze european sea bass. (seabass, pisane razem, jest powrzechnie kojażone z sektorem gastronomicznym).

Kto powierzchownie choć zetknął się z nazewnictwem ryb i rozmaitymi lokalnymi nazwami wie jak może być to mylące oraz, że jedynie nazwa łacińska precyzyjnie wskazuje gatunek ryby.

Na zakończenie, w przypadku tej ryby, nazwa 'bass' dobrze oddaje jej status i znaczenie dla wędkarstwa.

#23 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 16 czerwiec 2012 - 17:33

No tak Tomaszku, niech mi jakiś okonia przechrzci po lokalnemu i będę miał komplet wiedzy :mellow: .
Labraks w Twoich uszach brzmi jak mówisz, a uszu tu tysiące . Gdybym pisał z południa Francji mówiłbym, że wybieram się na Loup, na północy, Bar będę łowić próbował :mellow: .
Dlaczego zatem, mam pozostać przy anglojęzycznym i błędnym nazewnictwie?
See Barsch, może, dlatego z niemiecka on Bass .
Ale racje masz, iż o Rdzawcach temat i morskim okoniom nic do tego :lol: .


#24 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 czerwiec 2012 - 16:00

Bardzo, ale to bardzo ostrożnie bym po tym lodzie stąpał, bo trzeszczy, a wieść niesie że złe piranie pływają pod nim :mellow:
W każdym razie - jaki sens silić się na bycie Miodkiem, skoro ryba w PL nie występuje? sand eel tez z węgorzem nie ma nic wspólnego. Jestem zwolennikiem uniwersalnych nazw, jasnych dla praktycznie każdego. Dlatego ciesze się że w osobnym wątku piszą o tarponach, nie o elopsokształtnych, o GT, nie o karanksach takich lub innych. Ta ogończa się zakradła, zmuszając do sprawdzenia cóż to za dziwadło Każdy, mający choć trochę chec i w razie wątpliwości sprawdzi sobie w necie, a jednoczesnie... oswoi sie z nazwami uzywanymi lokalnie. I nie będzie wymagał od gajda, pardon, przewodnika, zeby go na labraxy zabrał, bo może być konsternacja.

Z tego co wiem, to w sea bass chodzi raczej o tego bassa:
http://en.wikipedia....ki/Striped_bass

#25 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 19 czerwiec 2012 - 21:40

European sea bass, u nas w Europie wystarczy sea bass. Tamtego raczej nazwali byśmy striper lub striped bass

http://fishbase.us/comnames/CommonNamesList.php?ID=63&Ge nusName=Dicentrarchus&SpeciesName=labrax&StockCode=7 3

Jak Kuba napisał, lód cienki No ale to daje ten przyjemny dreszczyk emocji <_<

Wszystko zależy co komu lepiej znane. Dla mnie ogończa zabrzmiało bardzo znajomo jak tylko sobie sprawdziłem jak to się zwie ten 'stingray'. Chyba efekt zamiłowania do filmów przyrodniczych, zwłaszcza o morzach, w czasach gdy byłem dzieciakiem.

Generalnie temat nazwenictwa ryb jest bardzo ciekawy i przyznam, że spędziłem nad nim sporo godzin. Trudno mi jednoznacznie określić po której 'stronie' jestem. Z jednej strony chcę wiedzieć że złowiłem karanksa i rachicę z drugiej w rozmowie z kolegą raczej będę mówił o cobii i jacku. Niektóre ryby wogóle nie mają polskiej nazwy. Kolejny poziom (level) to znalezienie dokładnej nazwy gdy występuje wiele odmian czy gatunków danej ryby. Przykładowo: http://wedkarskieprz...03/pompano.html

Jeszcze inny przykład gdy ryba występuje lokalnie pod kilkoma nazwami np: bull huss lub greaterspotted catshark i nawet zawodowcy z dziesięcioleciami doświadczenia, potrafią być zaskoczeni że jej prawidłowa nazwa to nursehound.

Na koniec dnia, i tak nic nie zastąpi starej dobrej łaciny.

#26 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 19 czerwiec 2012 - 21:46

prawidłowa nazwa to nursehound.


Oczywiście polska prawidłowa nazwa to rekinek plamisty lub rekinek panterka

#27 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 czerwiec 2012 - 22:14

European sea bass, u nas w Europie wystarczy sea bass. Tamtego raczej nazwali byśmy striper lub striped bass

http://fishbase.us/comnames/CommonNamesList.php?ID=63&Ge nusName=Dicentrarchus&SpeciesName=labrax&StockCode=7 3

Jak Kuba napisał, lód cienki No ale to daje ten przyjemny dreszczyk emocji <_<

Wszystko zależy co komu lepiej znane. Dla mnie ogończa zabrzmiało bardzo znajomo jak tylko sobie sprawdziłem jak to się zwie ten 'stingray'. Chyba efekt zamiłowania do filmów przyrodniczych, zwłaszcza o morzach, w czasach gdy byłem dzieciakiem.

Generalnie temat nazwenictwa ryb jest bardzo ciekawy i przyznam, że spędziłem nad nim sporo godzin. Trudno mi jednoznacznie określić po której 'stronie' jestem. Z jednej strony chcę wiedzieć że złowiłem karanksa i rachicę z drugiej w rozmowie z kolegą raczej będę mówił o cobii i jacku. Niektóre ryby wogóle nie mają polskiej nazwy. Kolejny poziom (level) to znalezienie dokładnej nazwy gdy występuje wiele odmian czy gatunków danej ryby. Przykładowo: http://wedkarskieprz...03/pompano.html

Jeszcze inny przykład gdy ryba występuje lokalnie pod kilkoma nazwami np: bull huss lub greaterspotted catshark i nawet zawodowcy z dziesięcioleciami doświadczenia, potrafią być zaskoczeni że jej prawidłowa nazwa to nursehound.

Na koniec dnia, i tak nic nie zastąpi starej dobrej łaciny.

Wiesz Tomaszek, ja odróżniam te ryby :unsure: <_<
Pytanie o nazwę - sea bass.
Amerykanie w kilku publikacjach powółują sie na sea bassa jako distant cousin stripera... Ryby w zasadzie dość podobne, podobnie jak ryby w kropki nazwano na nowym lądzie pstrągami a wędrowne ryby w kropki łososiami :mellow:
Pytanie tylko jedno - która nazwa była pierwsza? I czy są związane?

#28 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 19 czerwiec 2012 - 22:24

Ryby w zasadzie dość podobne, podobnie jak ryby w kropki nazwano na nowym lądzie pstrągami a wędrowne ryby w kropki łososiami :mellow:
Pytanie tylko jedno - która nazwa była pierwsza? I czy są związane?

Hehehehe no dokładnie tak - na nowym lądzie mają nawet leszcze na rafie koralowej! A która nazwa pierwsza, pewnie jakas lokalna nadana przez tych dla których nowy ląd był stary. To co? Zmieniamy nazwę wątku z 'rdzawce' na 'pollocki' czy 'pollacki'? :D

#29 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 czerwiec 2012 - 22:25

Pollaczki :mellow:

#30 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 22 czerwiec 2012 - 22:16

European sea bass, u nas w Europie wystarczy sea bass. Tamtego raczej nazwali byśmy striper lub striped bass

http://fishbase.us/comnames/CommonNamesList.php?ID=63&Ge nusName=Dicentrarchus&SpeciesName=labrax&StockCode=7 3

Jak Kuba napisał, lód cienki No ale to daje ten przyjemny dreszczyk emocji <_<

Wszystko zależy co komu lepiej znane. Dla mnie ogończa zabrzmiało bardzo znajomo jak tylko sobie sprawdziłem jak to się zwie ten 'stingray'. Chyba efekt zamiłowania do filmów przyrodniczych, zwłaszcza o morzach, w czasach gdy byłem dzieciakiem.

Generalnie temat nazwenictwa ryb jest bardzo ciekawy i przyznam, że spędziłem nad nim sporo godzin. Trudno mi jednoznacznie określić po której 'stronie' jestem. Z jednej strony chcę wiedzieć że złowiłem karanksa i rachicę z drugiej w rozmowie z kolegą raczej będę mówił o cobii i jacku. Niektóre ryby wogóle nie mają polskiej nazwy. Kolejny poziom (level) to znalezienie dokładnej nazwy gdy występuje wiele odmian czy gatunków danej ryby. Przykładowo: http://wedkarskieprz...03/pompano.html

Jeszcze inny przykład gdy ryba występuje lokalnie pod kilkoma nazwami np: bull huss lub greaterspotted catshark i nawet zawodowcy z dziesięcioleciami doświadczenia, potrafią być zaskoczeni że jej prawidłowa nazwa to nursehound.

Na koniec dnia, i tak nic nie zastąpi starej dobrej łaciny.


Ponieważ jesteśmy przy ćwierć finałach jakaś drużyna wygrać musi :lol: . Mógłbym skwitować staropolskim, że Polacy nie gęsi… jednak respektuję nowe przyzwyczajenia oraz integrację z otoczeniem a dalej nazewnictwo obowiązujące w nim .
Na obronę (swojej drużyny :mellow: ) skromnych obiekcji mam tylko argument, iż potrafimy być kreatywni i logiczni, (często zaskakujący :lol: ). Nie skorzystać z tego…może każdy .





#31 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 28 czerwiec 2012 - 13:31

.troche odswiezam-pare fot z naszego weekendu w Kerry. W sumie lowienia nie duzo, ale ryb duzo, z jakoscia troszke gorzej. Przewazaly sredniaki- piecdziesiataki. Zlowilismy okolo 80 ryb, z czego moze z dziesiec fajnych rozmiarow. O sprzecie nie bede sie rozpisywal, bo my na skalach nie lowimy na Batsony tylko na tanie Jaxony i wszystko z dolnej polki-szkoda sprzetu na te wariackie ryby i ciezkie skalne warunki. Przyneta byla wahadlo Daiwa Charger 18g-lowilismy na spadzie z pierwszej skalnej polki o glebokosci 9m na glebie 20 m. Polka porosnieta kelpami. ( glebokosc zczytana z echa z kajaka)

Załączone pliki

  • Załączony plik  djeb2.jpg   30,8 KB   434 Ilość pobrań
  • Załączony plik  djeb1.jpg   31,11 KB   424 Ilość pobrań


#32 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 28 czerwiec 2012 - 13:32

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  djeb4.jpg   29,17 KB   414 Ilość pobrań
  • Załączony plik  djeb3.jpg   30,56 KB   414 Ilość pobrań


#33 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 28 czerwiec 2012 - 13:37

.takie miejsca daja rybe niemal w kazdym rzucie-typowa rdzawcowa pralka

Załączone pliki

  • Załączony plik  djeb6.jpg   96,34 KB   412 Ilość pobrań


#34 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 czerwiec 2012 - 13:41

Polka ładna, ale czym porośnięta?
:mellow:

#35 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 28 czerwiec 2012 - 22:06

Heeey - no już mniejszych się chyba tych zdjęć nie dało zrobić...

#36 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 czerwiec 2012 - 22:11

.takie miejsca daja rybe niemal w kazdym rzucie-typowa rdzawcowa pralka

Rdzawce w takim beło siedzą?
Znam kilka takich miejsc, ale zwykle omijałem je z daleka, wychodząc z założenia ze chyba tylko przytwierdzone do podłoza małże tam przetrwać mogą?


#37 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 30 czerwiec 2012 - 00:12

kelpy to tak po pingliszowemu-chodzilo mi o te brazowe wodorosty, nie mam pojecia jak sie po polsku nazywaja- u nas mowia na nie kelps

Polka ładna, ale czym porośnięta?
:mellow:



#38 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 30 czerwiec 2012 - 00:23

ha bys sie zdziwil Kuba- wszystkie takie miejsca-plus tak zwana white water to bankowki- to faktycznie tak wyglada, jakby niemozliwym bylo przebywanie tam ryb, ale takie miejsca sa czasem bardzo glebokie, a wspomniana pralka jest efektem przypowierzchniowym i nie ma wplywu na glebsze warstwy. Ryby sa wtedy mniej ostrozne a brania sa gwaltowniejsze. Przetestowalem to w zeszlym roku na Sheep's Head. Lowilem dokladnie w tym samym miejscu przez 3 dni. Te same przynety. Pierwszego dnia byla pralka i byly ryby-drugiego bez fali-ryby byly ,ale tylko odprowadzaly i lekko pukaly-trzeciego dnia wrocila pralka i znowu sie zaczelo.[quote]
.takie miejsca daja rybe niemal w kazdym rzucie-typowa rdzawcowa pralka
[/quote]
Rdzawce w takim beło siedzą?
Znam kilka takich miejsc, ale zwykle omijałem je z daleka, wychodząc z założenia ze chyba tylko przytwierdzone do podłoza małże tam przetrwać mogą?

[/quote]


#39 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 30 czerwiec 2012 - 00:31

zdjecia byly normalne , tylko ze zmniejszaniem przedobrzylem

Heeey - no już mniejszych się chyba tych zdjęć nie dało zrobić...



#40 OFFLINE   David

David

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaROI

Napisano 30 czerwiec 2012 - 00:36

rdzawce jak rdzawce, ale to jest jeszcze lepsze miejsce na wrassy- dokladnie w tej miejscowie padl oficjalny rekord Irlandii[quote]
.takie miejsca daja rybe niemal w kazdym rzucie-typowa rdzawcowa pralka
[/quote]
Rdzawce w takim beło siedzą?
Znam kilka takich miejsc, ale zwykle omijałem je z daleka, wychodząc z założenia ze chyba tylko przytwierdzone do podłoza małże tam przetrwać mogą?

[/quote]





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych