Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prozba w wyborze multiplikatora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 luty 2007 - 15:40

do Tomasza
Nie podawałem tego przykładu jako rozwiązanie optymalne. jedak zdarza mi się poławiać okonie na płyciznach zupełnie okoniowym kijem i co jakiś czas jest przyłów szczupaka wraz z trawą. nawet masa szczepaka czy też długość nie jest tak istotna jak te kopy mokrego zielska.
Natomiast jadąc z założenia na szczupaki używam ciężkiego kija castingowego do 1 1/2 oz i mocy 25 lbs. Przy mniejszych sztukach z powodzeniem macham kijkiem 17 lbs.
tak, że widzisz kompromis leży gdzieś po środku.

pozdrawiam

#22 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 luty 2007 - 16:05

a ja sie dopiero teraz dowiedzialem, ze sa wedki na szczupaki, nawet bardzo precyzyjne wedki, bo na szczupaki 70-cio cm ...
hmm, to takie 50-taki i 90-tki to juz na nie biora jak sie takim kijem lowi?
wow :unsure:

#23 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 13 luty 2007 - 16:55

Koledzy może rzeczywiście macie racje i uparłem się przy niemożliwym a np.gdyby kij miał masę wyrzutową do 45 gr czy wpłynełoby to na wynik rzutu czy zalżne jest to raczej od kołowrotka.
aha i nie szukam złotego środka tylko staram się dobrać sprzęt optymalny do warunków panujących na moim łowisku do tej pory łowiłem kijami do 25 gr i do 60 gr z różnymi kołowrotkami najlepiej spisywał się Cormoran Corcast (leci z niego jak z procy ale jak to kołowrotek skręca plecionke jaki by dobry nie był)
pozdrawiam

#24 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 luty 2007 - 17:19

Koledzy może rzeczywiście macie racje i uparłem się przy niemożliwym a np.gdyby kij miał masę wyrzutową do 45 gr czy wpłynełoby to na wynik rzutu czy zalżne jest to raczej od kołowrotka.
aha i nie szukam złotego środka tylko staram się dobrać sprzęt optymalny do warunków panujących na moim łowisku do tej pory łowiłem kijami do 25 gr i do 60 gr z różnymi kołowrotkami najlepiej spisywał się Cormoran Corcast (leci z niego jak z procy ale jak to kołowrotek skręca plecionke jaki by dobry nie był)
pozdrawiam



Warciak zapomnij o tym, ze łowileś kiedykolwiek spinningiem jesli zamierzasz na poważnie wziąć się za casting. Jedyne podobieństwo miedzy obiema metodami to takie, że w obydwóch sposobach chodzi o skuteczne posłanie wabika w łowisko. Na tym wszelkie analogie sie kończą. Kij do łowienia w grążelowych zatoczkach czy starorzeczach musi byc mocny, żeby zatrzymać rybę przed wpłynięciem w zarośla, bezwzgledu czy jest to okon czy szczupak 50,70 czy 90 cm. Ja na na takie warunki na Warcie wziąłbym kija o mocy 20 lb i c/w do 1 oz. Jesli chcesz dodatkowo łowić w takich warunkach castingiem to wachlarz przynet zasadniczo zawęży się do cięższych, większych i bardziej lotnych wabików, co wynika z mniejszej uniwersalności castingu o czym pisano juz powyrzej. W praktyce, jesli weżmiesz kija spinningowego opisanego jako np. 20-60 g z kolowrotkiem o stalej szpuli wielkości 4000 z plecionką 20 lb ( okolo 0,22 mm) to będziesz jakos wstanie poslać w łowisko kilku gramowego popera, ale z analogicznej mocy castingu już tego skutecznie nie zrobisz. Dlatego proponowałem żebyś pozostał przy spinningu, albo zwiększył wagę i rozmiar uzywanych przynet i wtedy możesz skutecznie łowić castingowo.
pozd JW :D

#25 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 13 luty 2007 - 17:41

@jerzy
a czy możliwe jest użycie dobrego multika np.curado 201 z kijem do 60 gr .Jakie wtedy mam możliwości rzutowe przyętami 10 gramowymi te mniejsze zostawie na spina.
i jeszcze jedno co o tym sądzicie
http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=5& assortment=75&producer=587&kind=3495

#26 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 13 luty 2007 - 17:43

i jeszcze jedno co o tym sądzicie
http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=5& assortment=75&producer=587&kind=3495


http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=2073& ;start=0&

Pozdr.

Salmo


#27 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 luty 2007 - 18:01

a czy możliwe jest użycie dobrego multika np.curado 201 z kijem do 60 gr .Jakie wtedy mam możliwości rzutowe przyętami 10 gramowymi te mniejsze zostawie na spina.

mozliwe jest wszystko, tylko akurat nie to :D
@warciak, poczytaj uwaznie raz jeszcze artykuly o wedkach i multikach, ktore sie znajduja na naszej stronie, troche tego jest, wiec bedziesz mial roboty na kilka dobrych godzin
z tych artykulow wynika jednoznacznie, ze im mniejsza waga wabika, tym wieksze znaczenie ma dobor wedki i kolowrotka i 'prawie wporost proporcjonalnie' do zmniejszania sie wagi uzywanych wabikow redukuje sie uniwersalnosc zestawu

pewnie, ze mozesz wyplynac lodka na twoje lowisko, zarzucac male i lekkie wabiki w gestwine (technika pitchingu) przy uzyciu mocarnej wedki i linki ... ale to beda wabiki tonace (gumy np.) i nie bedziesz ich rzucal daleko, tylko raczej blisko i precyzyjnie ... a to tez nie jest to, o czym ty marzysz, prawda?

dlatego tez ja zostawilem casta ponizej wedki 17 lb i cw. 3/4 oz kolegom artystom i sam uzywam do takich przynet spinna ... mowiac jasniej, przynetami ponizej 15 gramow nie lowie przy uzyciu multiplikatora


#28 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 luty 2007 - 18:09

@jerzy
a czy możliwe jest użycie dobrego multika np.curado 201 z kijem do 60 gr .Jakie wtedy mam możliwości rzutowe przyętami 10 gramowymi te mniejsze zostawie na spina.
i jeszcze jedno co o tym sądzicie
http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=5& assortment=75&producer=587&kind=3495


cześć
tak curado 201D + kij o c/w do 60g to fajny zestaw. Taka typowa lekka jerkówka, idealna pod slidera 10S albo fatso 10S, przy odrobinie wprawy uda ci sie posłać z takiego zestawu 10g lotna przynetę (np. kopyto relax z 10g glówką, albo wahadłówka) Komfort łowienia takim zestawem zapewne uzyskasz od mniej wiecej 15-17g, czyli w gre wchodzi slider 7F/S kamatsu Pop Bass 9 cm 19g, salmo mass maraudrer junior 13g, Slider 10F, rapala skitter pop 9cm/17g, rapala minnow spoon od 7cm, zeby wymmienić tylko te ktore pracuja na powieszchni, albo tuż pod.
o jaxonie juz się wypowiedziałem na tym forum.
pozd JW :D


#29 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2007 - 18:50

Żeby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie które przewinęły się w niniejszym wątku, wydaje mi się że pewne sprawy należałoby usystematyzować.

Na przykład, to wcale nie jest żart, pojęcie zielska. [przy okazaji, polecam wątek pt. ŁOWIENIE W ZIELSKU na tym forum]

Jest zielsko i zielsko. Są np. grążele, niezbyt zwarte, albo ze scieżkami gdzie świetnie sprawdza się slider lub maas marauder jr - którymi można operować zestawem jerkowym / ciężkim zestawem castingowym.

Są obumarłe jesinią trzcinowiska, gdzie woda płytka i celuje się w oczka 0,5x0,5. Tutaj slider czy maas marauder sprawdzi sie gorzej, bo kotwiczki co chwila beda zbieraly ziele, a i wcelowac jest trudno tak ciezka przyneta. Logiczniejszym wyborem byłaby leciutko obciążona guma. Jeśli nie boimy się wpływać szczupakom na głowy łodzią, to taką lekką gumkę można posłać i z zestawu castingowego średniej mocy, powiedzmy na plecionce 15lb - na przykład z tego nie-extrafastowego lamiglasaka którego szczesciliwymi posiadaczami sa @Thymallus i @Jerzy
Jeśli zależy nam na tym żeby posłać lekką przynętę dalej, proponowałby sięgnąć po mocniejszy spinning.

Jest jeszcze kilka kombinacji rodzajów przynęt i warunków łowiska w których optymalny może być jeden lub drugi zestaw. Ja rozwiązuję to prosto: na łodzi mam po prostu dwa zestawy, jeden castingowy, i jeden spinningowy. W zależności od okoliczności wybieram ten który moim zdaniem jest bardziej optymlany. Przy całodziennym łowieniu, takie odmiany są zresztą bardzo miłe.

Generalnie jedna tylko rzecz moim zdaniem jest niezmienna: przy celowym łowieniu szczupaków wybór wędziska o mocy poniżej 17lb, czy to spinningowego czy to castingowego, jest jak dla mnie bardzo kontrowersyjny. Dla wędkarza z pewnoscią moze byc bardzo przyjemny, dla ryby - raczej nie.

Pozdrawiam

#30 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 13 luty 2007 - 18:54

@Jerzy, MM junior rzeczywiście jest malutki i leciutki ale z tą masą to trochę przesadziłeś :mellow:

#31 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 luty 2007 - 19:06

@Jerzy, MM junior rzeczywiście jest malutki i leciutki ale z tą masą to trochę przesadziłeś :mellow:



Tak masz rację Phala, miałem na myśli długość MM juniora czyli powinno być 13 cm i 36g, idealny powierzchniowiec do jerkówki 60g.

pozd JW

p.s Friko dziś dowiedziałem się od żbika, że mój lamiglas certified pro 17lb dopiero opuścił terytorium USA :lol: :lol:
Ale fakt decyzję o jego kupieniu podjąłem po głebszych oględzinach kija Thymallusa.


#32 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2007 - 19:26

Ale fakt decyzję o jego kupieniu podjąłem po głebszych oględzinach kija Thumallusa.


Lepiej po glębszych oględzinach niż po paru głębszych :mellow:


#33 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 13 luty 2007 - 22:09

:wacko: no to klapa jestem bardziej rozwiedziony niż byłem na początku a przyznam ,że przed dołączeniem do tematu byłem zdecydowany na zakup kpl. :D
To jednak porady jakimi zostałem obdażony znowu zbiły mnie z tropu i już się odmyśliłem,a może było warto, może bym się przekonał :huh: do castingu i w póżniejszym czasie zakupił odpowiedni zestaw.
no nic za porady dzięki narazie zostane przy moim standardzie :wacko:
pozdrawiam

#34 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2007 - 22:23

@warciak

odwagi!!! zestaw castingowy warto sobie sprawic chociaz jeden, po to zeby sprobowac. Jak sprobujesz pewnie łykniesz bakcyla

Ze swoich wymagan wystarczy ze wyeliminujesz przymiotnik dalekosiezny, i jezeli Twoje 10 gramowe poppery sa dobrze wywazone na tył (dobrze lataja) to jest szansa ze mozesz sobie zlozyc zestaw castingowy, z ktorym zawalczysz ze szczupakami !

Pomyslalem sobie, ze pewną opcja ktora moglaby pomoc wydluzyc Ci rzuty, byloby zastosowanie troche dluzszego kija castingowego, np 213cm. Sa takie np. Batsony w dwoch kawalkach, 17lb, moderate fast. 10 gram poleci z tego. Na plecionce 15lb nie tak jak ze spinna, ale połowisz. Ew szklak-prawie kluska, 198cm, 15lb. Smieszne pieniadze i rzutowa rewelacja. Tylko o kontrole nad ryba w kapelonach moze byc ciezko. Ale siedemdziesiataczki nie powinny byc problemem.

A najlepiej przyjedz na zlot castingowy nad Bobrem (ogloszenie na samej górze) i przekonaj sie z czym to sie je :D

Pozdrawiam

#35 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 luty 2007 - 22:49

Warciak
W którymś poście wyżej napisałeś, że zainspirowny tym forum wykonałeś pierwsze jerki. Może w takim razie powinieneś zabawe z multiplikatorem rozpocząć, jak wielu przed Tobą, od zestawu jerkowego. Wspomniany przez Ciebie kij 60g i większość niedrogich multiplikatorów nawet dosteopnych w Polsce pozwoli w sposób bardzo przyjemny łowić cięższymi przynetami. Ja zacząłem od ABU c3 4601 i kija jaxon profix a moją przynęta No.1 był przez dłuzszy czas slider 7S. Jest to jakieś rozwiązanie. jak jestes bardziej ambitny i chcesz jednak za pomocą castingu lowic odrobinę lżej to faktycznie powinieneś posłuchać Friko i poszukac siedmio stopowego kija o głebszym ugięciu i mocy 17 lb. taki kij z połaczeniu z np. shimano curado 101D pozwoli na przyjemne rzucanie 10g woblerami i łowienie 70cm esoxów. Przyjedż nad Bóbr na zlot. Wyjedziesz mądrzejszy.
A tak wogole to mamy do siebie nie daleko więc jak rozpocznie się sezon to chetnie pokażę Ci casting na szczupaki a ty pokażesz jak się łowi 70 cm szczupale :D :mellow: :mellow:

#36 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 luty 2007 - 22:50

warciak25@
To co mogę ci zasugerować to się nie poddawaj. Pamiętaj, że 98% rekordów światowych w rzucaniu na odległość należy do zestawów castingowych. Casting jest wspaniałą formą połowów spiningowych. Wymaga pewnego treningu, troszkę poćwiczenia i przebrnięcia przez zniechęcające sugestie kolegów nawet tu na forum. Ale taka jest natura ludzka. Tu, na forum na jednego castingowca przypada baaardzo wielu miłośników korby i trzeba dużego samozaparcia, żeby się nie dać. Uwierz w siebie. Od jakichś 18 gram dostaje w dupę każdy porównywalny zestaw spiningowy i tyle.
Zapisz się na zlot, popróbujesz i podejmiesz decyzję.

pozdrawiam

#37 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 14 luty 2007 - 22:03

@jerzy
odnośnie jerków to 5 pierwszych jest na etapie końcowym :D
są to pływajace niewielkie jednostki takie okolo 5-7 cm
co do spotkania nad woda chetnie ,sezon przed nami myśle ,że napewno umówimy się na jakąś wyprawe.

a zlot raczej odpada jestem bardzo zapracowany (ale nigdy nie mów nigdy),no może jak będzie w wlkp to się wybiore.
pozdrawiam

#38 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 17 luty 2007 - 22:16

Dziekuje za odpowiedzi i sugestie na moje pytanie,ktore jest bardzo krotkie i ogolnikowe.Podsumowujac wszystko co tu przeczytalem i uwzgledniajac moje potrzeby zwiazane z lowiskiem,sposobem spingowania i wlasnym upodobaniem doszlem wreszcie do pewnych wnioskow na temat sprzetu na przyszlosc.Nie chce zmieniac lub zastepowac mego obecnego sprzetu a tylko go uzupelnic,oczywiscie interesuje mnie multiplikator jako temat sam w sobie.

Obecnie moimi ulubionymi wedkami spingowymi i kolowrotkami sa:
1.Ashura 210 o skladzie 1(+)ligne: 8-14 lb
2.Ashura 240 czteroskladowa Mocy 10-16 1b
Cenie je sobie za sprezystosc,ktorej dotychczas nie spotkalem w innych wedkach i za ich nietypowosc.

Ulubione kolowrotki moje to:
1.Twinpower 1000,2500 FA
2.Tournament Airity 2500
w zaleznosci od potrzeb i humoru.

Przynety: 95% Woblery Ryba:Sandacz
Cel na przyszlosc: Szcupak na sprzet castingowy(cos z Megabass,
Multiplikator: Steez (12/120) lub Calais (12/120))

Czy lowil juz ktos tymi kolowrotkami,moze je ocenic,jak rowniez napisac,ktory z nich by wybral i dlaczego ????

PS.
znalazlem ciekawe DANE(wiadomosci)ktore moim zdaniem pomagaja osobom poczatkujacym takim jak ja.
Lb(TEST)-Yds. DIA. mm/m
2-270 0,18-170
pojemnosc spuli-1000 4-140 0,20-140
6-110 0,25-90
0,30-60
-2500 6-200 0,18-290
8-140 0,20-240
10-120 0,25-160
-4000 8-240 0,25-260
10-200 0,30-180
12-160 0,35-130
0,40-100
----dla porownania;Team Daiwa ZILLION (12/150 , 14/125)
(0,32mm/135m)
Pozdrawiam
Daro






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych