Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Polski patent motorowodny nieważny zagranicą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 14:50

Znalazłem taką stronę:

 

Sailing & Boating in Netherlands | ExpatINFO Holland

 

z informacji tutaj zawartych wynika że licencja ( to chyba jest równoznaczne z patentem ) jest wymagana na jednostki pływające powyżej 15 m długości albo rozwijającej powyżej 20 węzłów na godzinę (ok 37 km /h )

 

Jeżeli te informacje są wiarygodne to istota sprawy sprowadza się chyba do stwierdzenia czy dana jednostka pływająca mieści się w kategoriach powyżej / poniżej 20 węzłów....  ciekawy jestem czy "pajdę" wyłapał ktoś na pontonie albo na mniejszej łódce czy też przypadki te dotyczyły tylko właścicieli "krążowników" ?  Myślę że ciężar przeprowadzenia dowodu co do tego jaką prędkość rozwija dana łódka będzie spoczywał na policji w tym przypadku więc może nie warto płacić tych mandatów. No bo skąd policja może wiedzieć, jaki np. rozmiar śruby ktoś ma zamontowany na silniku...



#22 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 listopad 2020 - 15:19

Znalazłem taką stronę:

 

Sailing & Boating in Netherlands | ExpatINFO Holland

 

z informacji tutaj zawartych wynika że licencja ( to chyba jest równoznaczne z patentem ) jest wymagana na jednostki pływające powyżej 15 m długości albo rozwijającej powyżej 20 węzłów na godzinę (ok 37 km /h )

 

Jeżeli te informacje są wiarygodne to istota sprawy sprowadza się chyba do stwierdzenia czy dana jednostka pływająca mieści się w kategoriach powyżej / poniżej 20 węzłów....  ciekawy jestem czy "pajdę" wyłapał ktoś na pontonie albo na mniejszej łódce czy też przypadki te dotyczyły tylko właścicieli "krążowników" ?  Myślę że ciężar przeprowadzenia dowodu co do tego jaką prędkość rozwija dana łódka będzie spoczywał na policji w tym przypadku więc może nie warto płacić tych mandatów. No bo skąd policja może wiedzieć, jaki np. rozmiar śruby ktoś ma zamontowany na silniku...

 

Zamiast placic mandat, lepiej skierowac sprawe do holenderskiego sadu ? 

Czy przed jakim organem, w zaistnialej sytuacji, mialby odbywac sie ewentualnie " ciężar przeprowadzenia dowodu" ?


Użytkownik Guzu edytował ten post 26 listopad 2020 - 15:21


#23 OFFLINE   Thomas-xXx

Thomas-xXx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaNiderlandy
  • Imię:Tomek

Napisano 26 listopad 2020 - 15:32

Z tymi ich ostrzeżeniami to wiecie panowie...... trochę tu już żyje i jeśli dasz dokumenty i „jesteś na bakier” mandat przyjdzie ZAWSZE. Jak powyżej można się z „koniem kopać” po sądach ale nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Ja osobiście byłem na Policji i kategorycznie odradzono mi pływanie na „żółtych papierach” bo wg nich to jak jazda bez PJ wiec jest spisanko i rachuneczek za chwilę przyjdzie do domu. Tyle w temacie co znam ja i doświadczeń kolegów co dostali.


Lekker vissen en het Nederland
Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Użytkownik Thomas-xXx edytował ten post 26 listopad 2020 - 15:36


#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 16:13

Zamiast placic mandat, lepiej skierowac sprawe do holenderskiego sadu ? 

Czy przed jakim organem, w zaistnialej sytuacji, mialby odbywac sie ewentualnie " ciężar przeprowadzenia dowodu" ?

 

tak samo jak w Polsce Daniel.  Jak gliniarz ewidentnie nie ma racji to przyjmujesz mandat dla świętego spokoju ?  

 

Jeśli - powtarzam jeśli - ta informacje o limicie 20kph jest prawdziwa to uważam że w tych przypadkach kiedy łódka jest poniżej tego limitu albo "na granicy" to mandatu przyjmować / płacić nie warto. I jeżeli się na to będziesz powoływał podczas kontroli to wydaje mi się że jest duża szansa że mandatu nie dostaniesz albo sprawa nie trafi do sądu (*) . A takie postępowanie sądowe to nie jest taka prosta sprawa poczynając od tego że możesz odmówić przyjęcia korespondencji sądowej która nie jest sporządzona w zrozumiały przez Ciebie języku oraz że ew zeznania będziesz składał przed polskim sądem w obecności tłumacza. Nawet ew wyrok skazujący nie zamyka drogi, jeszcze musi być wykonany / wyegzekwowany w Polsce a tu też pewnie są jakieś instrumenty prawne. Zwłaszcza że nie mówimy tutaj o postępowaniu cywilnym czy gospodarczym które w ramach EU zostało uproszone i bodajże od 2015 nie wymaga już nadania klauzuli wykonalności

 

(*) - dlaczego tak uważam:  zakładam że mają biznes polegający na wynajmie rekreacyjnym łodzi. Ten biznes by nie działał gdbyby wymagali licencji od każdego. Pytanie gdzie jest postawiony i jak określony próg od którego można wymagać papierów. Moim zdaniem jeżeli podczas kontroli gliniarz będzie widział że znasz przepisy, powołujesz się na nie i że w związku z tym nie przyjmiesz mandatu to jest szansa że takiego mandaty nie wystawi. Chyba że ma sprawę ewidentną, przykładowo rozmawia z kolesiem w 5m aluminiaku z silnikiem 60 KM. 



#25 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 16:23

 kategorycznie odradzono mi pływanie na „żółtych papierach” bo wg nich to jak jazda bez PJ wiec jest spisanko i rachuneczek za chwilę przyjdzie do domu. 

 

Tomek a jak wypożyczasz łódkę, to jaką możesz największą wypożyczyć bez papierów ? Możesz to jakoś sprawdzić ?



#26 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 listopad 2020 - 16:26

tak samo jak w Polsce Daniel.  Jak gliniarz ewidentnie nie ma racji to przyjmujesz mandat dla świętego spokoju ?  

 

Jeśli - powtarzam jeśli - ta informacje o limicie 20kph jest prawdziwa to uważam że w tych przypadkach kiedy łódka jest poniżej tego limitu albo "na granicy" to mandatu przyjmować / płacić nie warto. I jeżeli się na to będziesz powoływał podczas kontroli to wydaje mi się że jest duża szansa że mandatu nie dostaniesz albo sprawa nie trafi do sądu (*) . A takie postępowanie sądowe to nie jest taka prosta sprawa poczynając od tego że możesz odmówić przyjęcia korespondencji sądowej która nie jest sporządzona w zrozumiały przez Ciebie języku oraz że ew zeznania będziesz składał przed polskim sądem w obecności tłumacza. Nawet ew wyrok skazujący nie zamyka drogi, jeszcze musi być wykonany / wyegzekwowany w Polsce a tu też pewnie są jakieś instrumenty prawne. Zwłaszcza że nie mówimy tutaj o postępowaniu cywilnym czy gospodarczym które w ramach EU zostało uproszone i bodajże od 2015 nie wymaga już nadania klauzuli wykonalności

 

(*) - dlaczego tak uważam:  zakładam że mają biznes polegający na wynajmie rekreacyjnym łodzi. Ten biznes by nie działał gdbyby wymagali licencji od każdego. Pytanie gdzie jest postawiony i jak określony próg od którego można wymagać papierów. Moim zdaniem jeżeli podczas kontroli gliniarz będzie widział że znasz przepisy, powołujesz się na nie i że w związku z tym nie przyjmiesz mandatu to jest szansa że takiego mandaty nie wystawi. Chyba że ma sprawę ewidentną, przykładowo rozmawia z kolesiem w 5m aluminiaku z silnikiem 60 KM. 

 

Widać ewidentnie, że jesteś w żywiole.

Bez ironii.

Nie wiem jak to się ma do sytuacji, w której kolega Daniela @hlehle już mandat pocztą otrzymał.

 

W życiu generalnie przestrzegam zasady, czy na rybach, czy na grzybach :

"Graj ostrożnie, bo gospodarzom ściany pomagają" :)

 

Pozdrawiam


  • Thomas-xXx lubi to

#27 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 16:33

Czyżbyś Danielu wątpił w holenderską praworządność ? 

 

:)

 

ps. jak kolega otrzymał mandat pocztą to niech dobrze przeczyta co jest na nim napisane i w jakim języku. Oraz czy do mandatu został dołączony jakiś formularz. Dobrze by było odwiedzić znajomego prawnika.



#28 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 listopad 2020 - 16:40

Czyżbyś Danielu wątpił w holenderską praworządność ?

:)

ps. jak kolega otrzymał mandat pocztą to niech dobrze przeczyta co jest na nim napisane i w jakim języku. Oraz czy do mandatu został dołączony jakiś formularz. Dobrze by było odwiedzić znajomego prawnika.


Na rybach byłem tam raz, więc nie będę się wypowiadał .
Generalnie prawo prawem, a realia realiami.
Tak było, jest i będzie.
Jak przyjeżdża ktoś gdzieś, a miejscowy policjant będzie chciał, to zawsze znajdzie sposób by się skutecznie przyjebac.
Tak było, jest i będzie.
  • Thomas-xXx lubi to

#29 OFFLINE   Thomas-xXx

Thomas-xXx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaNiderlandy
  • Imię:Tomek

Napisano 26 listopad 2020 - 16:55

Tomek a jak wypożyczasz łódkę, to jaką możesz największą wypożyczyć bez papierów ? Możesz to jakoś sprawdzić ?

Obiło mi się o uszy ze max 2 osoby lub 10HP ale nigdy nie sprawdzałem(info od znajomego), jutro zadzwonię i się po prostu zapytam. Wypożyczałem „ostatnio”(kwiecień)bayliner capri z 115HP motorem i nie było problemu, na “Biesbosch” z dokładnie tej wypożyczalni: https://debiesboschin.nl/visboot-huren korzystałem do tamtej zimy(kupiłem łódkę) przez kilka lat.
Edit:

W w.w. wypożyczalni NIE TRZEBA żadnego patentu. Poniżej screen z zaznaczonym tekstem odnośnie tematu.
52805447c798a06ad728451661039482.jpg
Wychodzi Friko że 3 osobowa bez „lejców”, co do max ustalę i się podzielę info.

Edit2:

...„Een boot huren zonder vaarbewijs is geen probleem. Vaak heb je geen vaarbewijs nodig. Tenzij een schip sneller kan varen dan 20 kilometer per uur of langer is dan 15 meter.”...
Czyli:
...”Wynajem łodzi bez licencji to żaden problem. Często nie potrzebujesz licencji. Chyba że statek może płynąć szybciej niż 20 kilometrów na godzinę lub jest dłuższy niż 15 metrów.”...
Sprawdzone info na stronach wypożyczalni i stronie rządowej.
Pozdrawiam.


Lekker vissen en het Nederland
Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Użytkownik Thomas-xXx edytował ten post 26 listopad 2020 - 17:13

  • Friko lubi to

#30 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 17:45

 Chyba że statek może płynąć szybciej niż 20 kilometrów na godzinę lub jest dłuższy niż 15 metrów.”...
Sprawdzone info na stronach wypożyczalni i stronie rządowej.
 

 

Tomek, bardzo dziękuję że zadałeś sobie trud. Mamy dosyć istotną rozbieżnośc.

 

Na tej stronie którą ja zalinkowałem mowa jest o 20 węzłach.

 

Ty znalazłeś że chodzi o 20 km / h.

 

To jest prawie dwukrotna różnica. Trzeba to chyba ustalić na poziomie holenderskiego aktu prawnego (pewnie jakiegoś rozporządzenia). Czy na tej rządowej stronie o której wspomniałeś są jakieś odesłania do aktów prawnych, sygatur itp



#31 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 17:46

Na rybach byłem tam raz, więc nie będę się wypowiadał .
Generalnie prawo prawem, a realia realiami.
Tak było, jest i będzie.
Jak przyjeżdża ktoś gdzieś, a miejscowy policjant będzie chciał, to zawsze znajdzie sposób by się skutecznie przyjebac.
Tak było, jest i będzie.

 

To jest prawda. Dlatego trzeba znać swoje prawa.


  • Guzu lubi to

#32 OFFLINE   Thomas-xXx

Thomas-xXx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaNiderlandy
  • Imię:Tomek

Napisano 26 listopad 2020 - 18:45

Na tej stronie którą ja zalinkowałem mowa jest o 20 węzłach.

Ty znalazłeś że chodzi o 20 km / h.


I na każdej stronie co patrzyłem było 20km/h i informacja o węzłach moim zdaniem prywatnym to „kaczka”, wg mnie tez dość istotna informacja jest taka: tutaj obowiązują jednostki metryczne i takowe zawsze przyjmowane są jako pewnik(jedynie siłę wiatru podają w węzłach albo bft). Artykuł lub paragraf niestety ciężej mi samemu znaleść bo omnibusem w tym języku tutejszym nie jestem, będę „węszył” temat i dorzucał fotki lub odnośniki.
Pozdrawiam


Lekker vissen en het Nederland
Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Użytkownik Thomas-xXx edytował ten post 26 listopad 2020 - 18:47

  • Friko lubi to

#33 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 18:48

no jeżeli to jest 20 km/h a nie 20 węzłów to w praktyce dla większości "kończy temat" :(



#34 OFFLINE   Thomas-xXx

Thomas-xXx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaNiderlandy
  • Imię:Tomek

Napisano 26 listopad 2020 - 18:56

no jeżeli to jest 20 km/h a nie 20 węzłów to w praktyce dla większości "kończy temat" :(

Jedynie to dobre ze slipów masz mnóstwo nawet na kałużach i rowach wiec nawet z 10HP dopłyniesz, gorzej z większym rozmiarem lub ilością osób, sam się drapie w głowę bo teraz brzeg i belly -krype odpuszczam a silnika 10HP nie zamierzam kupować. Egzamin na tutejszy patent mam 11.12 więc „eksperyment na ludziu” bedzie jak to wygląda, mój plus to jestem komunikatywny po tutejszemu.
Pozdrawiam


Lekker vissen en het Nederland
Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
  • Friko lubi to

#35 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3555 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 26 listopad 2020 - 19:26

Z rządowej strony NL wynika, że limit to jednak 20 km/h, a powyżej już patent:
https://business.gov...igation-permit/

#36 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2020 - 19:46

no to dupa
  • Guzu lubi to

#37 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 26 listopad 2020 - 20:20

Tak, 20 km/h i czepiają się nawet małych jednostek. Inny znajomy dostał 550 za pływanie pontonem 270 z silnikiem , który pozwalał wejść w ślizg, a więc było ponad 20 km/h.
Policjant zweryfikował to samemu - przepłynął się.

Mandat do kolegi w PL przyszedł po holendersku z dodatkowym papierem wyjaśniającym po polsku.



#38 OFFLINE   mar33cki

mar33cki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 listopad 2020 - 13:41

to w końcu patent jest ważny za granica czy nie jest?

 

Mam patent sternika motorowodnego wydany przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (żółty) i wypożyczałem motorówkę w Chorwacji i Finlandii bez problemow, ale póki co nie miałem żadnej kontroli...



#39 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 listopad 2020 - 23:22

Poza Chorwacją nie jest. Musisz korzystać z łódek które według lokalnych przepisów nie wymagają patentu do ich prowadzenia. Albo liczyć na to że Cię nie złapią albo że będę mili i przymkną oko. To ostatnie raczej nie w Holandii ;)


  • Robert Crocker lubi to

#40 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 30 listopad 2020 - 02:20

Hlehle. Skoro kolega dostał mandat to chyba było napisane za co go dostał. Nie sądzę aby będąc w uni nasze uprawnienia nie były prawnie ważne. Jedyna opcja jest niedostosowanie się do przepisów panujących na danym zbiorniku. To coś takiego jak pływanie na silniku spalinowym w strefie ciszy. Nie ukrywam że przydało by się poznać na jakiej podstawie dostał mandat.