Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandaczówka na Wisle + Daiwa Tatula SV TW 103


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   DamianS

DamianS

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 grudzień 2020 - 11:42

Witam forumowiczów,

Potrzebuje pomocy oraz waszej opinii w doborze odpowiedniego sprzętu. Pewnie podobnych tematów było już sporo ale proszę o wyrozumiałość.

Mianowicie tego roku kupiłem sobie pierwsza wędkę castingowa i bardzo ta metoda mi się spodobała.
Na swój pierwszy casting wybrałem Abu Garcia Svartzonker cast H 2,59 40-140, generalnie miał być to kijek ciężki, typowo szczupakowy do dzerkow ale tez ciężkich gum. Zaznaczam ze generalnie łowie na Wiśle z brzegu ale zdarza mi się pojechać tez na stawy.

Dobra ale do sedna. Z racji tego ze spiningiem jestem za pan brat a casting dopiero odkrywam chciałem sobie skompletować teraz coś sandaczowego.

Generalnie do sandaczowego spiningowania używam 2 kołowrotków spiningowych, Shimano Stradic 4000FB o przełożeniu 4.8:1 i nawoju 75cm oraz Daiwa Freams 3000A o przełożeniu 4.7:1 nawój 79cm. Te kołowrotki pozwalają mi powoli prowadzić przynętę po dnie ale tez fajnie ja podbijać.

Jeśli chodzi o multiplikator to chciałem sobie zamówić Daiwa Tatula SV TW 103 i teraz moje pytanie o przełożenie.
Na jednym z azjatyckich portali aukcyjnym mam do wyboru 3 przełożenia ww multiplikatora 6.3:1 nawój 63cm, 7.3: nawój 71cm oraz 8.1:1 nawój 81cm i teraz moje pytanie.
Jakie przełożenie powinienem wybrać? 6.3 czy 7.3 czy może 8.1? Czy sugerować się nawojem plecionki czy nie? Jeżeli wybiorę 7:3 to efekt będę miał podobny jak na Stradicu a jak 8.1 jak na Daiwie Freams? Czy w ogolę mam się sugerować nawojem? Generalnie chodzi mi o to ze kołowrotki spiningowe z przełożeniem większym jak 5.1 są już dla mnie na sandaczówke za szybkie do gum.

 

Moje drugie pytanie dotyczy kija? Czy ktoś coś może mi polecić CW do 35 gram o akcji fast/x fast? Taki aby się nadawał do łowienia z brzegu, Wisła na moim odcinku ma gdzieś tak z 50-60 metrów szerokości wiec nie jest za szeroka.

 

Z góry dziękuje



#2 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 11 grudzień 2020 - 12:18

Ech ...

 

Załączony plik  gugiel.jpg   41,76 KB   29 Ilość pobrań



#3 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 290 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 12 grudzień 2020 - 20:59

Ech ...

 

attachicon.gif gugiel.jpg

 :D



#4 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 12 grudzień 2020 - 21:07

... Shimano Stradic 4000FB o przełożeniu 4.8:1 i nawoju 75cm oraz Daiwa Freams 3000A o przełożeniu 4.7:1 nawój 79cm. Te kołowrotki pozwalają mi powoli prowadzić przynętę po dnie ale tez fajnie ja podbijać.

Jeśli chodzi o multiplikator to chciałem sobie zamówić Daiwa Tatula SV TW 103 i teraz moje pytanie o przełożenie.
Na jednym z azjatyckich portali aukcyjnym mam do wyboru 3 przełożenia ww multiplikatora 6.3:1 nawój 63cm, 7.3: nawój 71cm oraz 8.1:1 nawój 81cm...
 



#5 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 12 grudzień 2020 - 21:20

 

... Shimano Stradic 4000FB o przełożeniu 4.8:1 i nawoju 75cm oraz Daiwa Freams 3000A o przełożeniu 4.7:1 nawój 79cm. Te kołowrotki pozwalają mi powoli prowadzić przynętę po dnie ale tez fajnie ja podbijać.

Jeśli chodzi o multiplikator to chciałem sobie zamówić Daiwa Tatula SV TW 103 i teraz moje pytanie o przełożenie.
Na jednym z azjatyckich portali aukcyjnym mam do wyboru 3 przełożenia ww multiplikatora 6.3:1 nawój 63cm, 7.3: nawój 71cm oraz 8.1:1 nawój 81cm...
 

 

??? ... profesorze?


Użytkownik BOB edytował ten post 12 grudzień 2020 - 21:20


#6 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 12 grudzień 2020 - 21:22

Mam tą z przełożeniem 8.1 używam do jigowania. Tylko szpula SV według instrukcji powinna być zapełniona do znacznika . Ja nawijam plecionkę po rant, to wtedy może jest te 80cm.

#7 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1468 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 grudzień 2020 - 21:45

Ja bym wziął najniższe przełożenie z racji wytrzymałości sprzętu . Sam przymierzam się do przejścia na casting przy łowieniu sandaczy z opadu w przyszłym roku ;). I też będzie tatula w moim przypadku CT100HL bo taką mam :P :P Jeżeli eksperci myślą inaczej to proszę o wypowiedź ;)

 

Na temat kija się nie wypowiadam bo nie znam ....



#8 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 12 grudzień 2020 - 22:19

30 lat łowiłem na spinning. Od 5ciu na casting i to nie oznacza że jestem ekspertem. Jednak Szanowni, w pewnych kwestiach nie widzę różnicy pomiędzy spinem i castem. Zasada: niskie przełożenie do "ciąganego" sandaczowania i szczupakowego gumowania oraz wysokie przełożenie do sandaczowego podbijania i szczupakowego jerkowania, są zasadami obowiązującymi dla mnie w obu technikach. Moc casta w niskim i wysokim przełożeniu jest nieznaczna i nie ma co się tym przejmować bo multiplikator służy do wybierania linki z wykorzystaniem mocy kija (dokładnie to samo dzieje się w spinie) Więc nie twórzmy historii B)


Użytkownik BOB edytował ten post 12 grudzień 2020 - 22:20


#9 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 12 grudzień 2020 - 22:20

??? ... profesorze?

:D

No jeżeli nawój między 75, a 79 jest komfortowy, to wybór pozostaje między 7.3, a 8.1. Zakładając, że pudełkowe opisy nawoju do faktycznego miewają się różnie, to celowałbym w 8.1. Czy przekładnia wytrzyma takie gramatury? Bardzo bym się nie bał. A nawet jakby... to cena części zapasowych nie drenuje kieszeni zbyt mocno.

 

Moje multiplikatory najczęściej nawijają 60-65 cm. Jakoś ryby udaje się łowić.


  • BOB, koval75 i sero1975 lubią to

#10 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 12 grudzień 2020 - 22:23

Używam Tatulę (8.1) od dwóch lat i nic się niepokojącego nie dzieje . Podbija kijem ,tak jak napisał Robert - do tego służy wyższe przełożenie.
  • BOB i sero1975 lubią to

#11 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1468 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 grudzień 2020 - 23:20

BOB dobrze prawi ;)



#12 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 12 grudzień 2020 - 23:27

30 lat łowiłem na spinning. Od 5ciu na casting i to nie oznacza że jestem ekspertem. Jednak Szanowni, w pewnych kwestiach nie widzę różnicy pomiędzy spinem i castem. Zasada: niskie przełożenie do "ciąganego" sandaczowania i szczupakowego gumowania oraz wysokie przełożenie do sandaczowego podbijania i szczupakowego jerkowania, są zasadami obowiązującymi dla mnie w obu technikach. Moc casta w niskim i wysokim przełożeniu jest nieznaczna i nie ma co się tym przejmować bo multiplikator służy do wybierania linki z wykorzystaniem mocy kija (dokładnie to samo dzieje się w spinie) Więc nie twórzmy historii B)

Ty już od 3 lat piszesz, że od 5 używasz castingu  ;)


  • BOB lubi to

#13 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 12 grudzień 2020 - 23:58

Próbuję zatrzymać czas Profesorze :P  :D


  • HaDe i MietekK lubią to