Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wodziki w okrągłych multikach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 26 październik 2015 - 17:12

W przyszły poniedziałek zabieram na warsztat abu i będę koledze starał się go możliwie jak najlepiej zrobić :-) spróbuję odchudzić szpule poprzez nawiercanie, łożyska wstawię gdzie tylko się uda oraz wymienię tarcze hamulcowe na te z carbontexu. Mam nadzieję ze po tych wszystkich zabiegach kolegą będzie osiągał satysfakcjonujące odległości rzutów.

#42 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 październik 2015 - 17:20

Są lepsze konstrukcje do rzucania lżejszymi przynętami z mniej pojemna szpula nieruchomym wodzikiem podczas rzutu itp itd - nie wiem o ile sie polepsza właściwości rzutowe ale ja bym chyba wolal inna lżejsza maszynkę do lekkich przynęt - właśnie ile to lekkie przynęty ?

#43 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 26 październik 2015 - 17:43

Chodzi tylko o to aby osiągać lepsze odległości rzutowe. Waga przynęt 30-120gr max

#44 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 październik 2015 - 18:58

Poszedłbym bardziej w jakość niż w ilość z tymi łożyskami szczególnie na szpulę ;)

Do tej gramatury to niekoniecznie nawiercanie da jakiś wymierny efekt, spore odchudzenie da tylko łatwiejsze gaszenie szpuli kciukiem, ale takie osłabienie szpuli do takiej gramatury to nie warta skórka wyprawki :)

 

Szybkie łożyska szpuli, miękka linka i szybki dobrze ładujący się kij poprawią dopiero odległości wg mnie, tylko po co ;)


  • minecjusz lubi to

#45 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 październik 2015 - 19:16

Uważam podobnie - odchudzanie szpuli nie da Ci większych odległości a raczej szybszy start przy mniejszej wadze - konstrukcję daiwy hlc nie maja lekkich szpul. Dobre łożyska na szpuli i polerka części - największy opor i tak daje chyba ruszający sie wodzik podczas rzutu ?

#46 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 październik 2015 - 19:55

Ja akurat jestem zwolennikiem ruchomych wodzików przy "cięższych" przynętach. W abu rekordzie 41 mam ruchomy wodzik a lata naprawdę minimalnie gorzej niż CC201DC. Zadbać o czystość ślimaka wodzika oraz odpowiednia do niego oliwka i dobre łożyska posuwu wodzika, to z grubsza załatwia sprawę zbędnych oporów.


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 26 październik 2015 - 19:56


#47 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 październik 2015 - 20:04

Tomek ale w czym pomaga ruchomy wodzik podczas rzutów ? Nowsze konstrukcje tego nie maja lexa 400 ryoga 2020 a nawet CC. Luna chyba tez nie miała ? 



#48 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 26 październik 2015 - 21:07

Poprawić można wiele, w zależności od stanu "zaniedbania/ zapaćkania", skończywszy nawet na tym:

 

http://super-tuning....index page.html

 

Tuning w postaci inwestycji tego modelu odradzam, lepiej kasę przeznaczyć na bardziej podatne modele. 



#49 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 październik 2015 - 21:14

Ciężki jerk, gruba linka zacieśniająca się pod dużymi obciążeniami i tutaj faza wodzika na szerokiej szpuli lub nawet niekoniecznie "robią robotę" tym samym wpływają na swobodne odwijanie linki ze szpuli bez dodatkowych tarć o wodzik w skrajnych położeniach oraz o sąsiednie zwoje plecionki przy ostrzejszych kątach. Na moją łopatologiczną logikę w danym multiplikatorze jest pewna wagowa wartość graniczna powyżej, której ruchomy wodzik podczas rzutu przestaje wpływać na odległość i tutaj zaczyna działać na plus odwijanie linki z miejsca szpuli za, którą w trakcie rzutu podąża ruchomy wodzik. 

Coś jest inne nie znaczy, że gorsze lub lepsze, nie sugeruje się tutaj też innymi konstrukacjami, bo różne modele multików z różnymi parametrami użytkowymi wymuszają taką lub inną technologię i nie chcę wchodzić tutaj w buty konstruktorów.

 

Oczywiście do pewnego przedziału wagowego ruchomy wodzik ogranicza odległość, ale nie mówimy tutaj o lekkich albo nawet średnich zastosowaniach.

Jak będę miał czas w najbliższej przyszłości z polika zdemontuję plastikową zębatkę, która napędza wodzik i zobaczę jak się rzuca tym multi bez ruchomego wodzika :)


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 26 październik 2015 - 21:39


#50 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 październik 2015 - 21:42

Tomek nie zrozum mnie zle - nie potępiam konstrukcji takich ale z jakiś względów firmy odeszły od tego rozwiązania a wprowadziły lepsze ( np tatula ).

Bylo by super abyś porównał odległości z ruszającym sie wodzikiem i z stałym :)

#51 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 październik 2015 - 21:48

Jak chcesz rzucać tak:https://www.youtube....h?v=9-NgCPIm0H0

To niestety trzeba zainwestować w to :http://sportfiskebod...trim/trimsatser


  • Meme lubi to

#52 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 październik 2015 - 21:54

Nie czuję się nobilitowany do powszechnej oceny dlatego w otwartej dyskusji przedstawiam tylko inną drogę, że tak też można ;)

 

TWS zrobił na mnie wrażenie jak najbardziej pozytywnie jak i wiele innych unowocześnień, ale doceniam też starocie, staram się to logicznie równoważyć bez hura-optymizmu w jedną bądź drugą stronę :)

 

 

Postaram się porównać, chociaż nie sądzę, żeby ciężkie przynęty leciały z ruchomym wodzikiem w RCN41 dalej niż z odłączonym, ale po prostu podoba mi się koncepcja mniejszych tarć linki o wodzik, takie małe zboczenie :D  Jednak już np. w toro 60/61 przy tak szerokiej szpuli sądzę, że odłączenie ruchomego wodzika to by była katastrofa z brodami. Niestety toro 60 nie mam tylko 51, ale też można odłączyć i porównać :)


  • Meme lubi to

#53 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 październik 2015 - 21:54

Prawdopodobnie odległości będą podobne. Posiadam Abu Garcia Revo sx i Rekord 51. Jak część z Was wie Rewo to wodzik stały, natomiast Record to wodzik ruchomy. Często mam wrażenie, że w Revo plecionka jest "wyrywana" z pomiędzy kolejnych zwojów w skrajnym położeniu wodzika. Natomiast w Recordzie wysów plecionki jest ograniczony posuwem wodzika.
  • Meme i sucks_one lubią to

#54 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 październik 2015 - 21:55

Prawdopodobnie odległości będą podobne. Posiadam Abu Garcia Revo sx i Rekord 51. Jak część z Was wie Rewo to wodzik stały, natomiast Record to wodzik ruchomy. Często mam wrażenie, że w Revo plecionka jest "wyrywana" z pomiędzy kolejnych zwojów w skrajnym położeniu wodzika. Natomiast w Recordzie wysów plecionki jest ograniczony posuwem wodzika.

Lejesz miód na mą duszę ;)


  • Meme lubi to

#55 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 październik 2015 - 22:01

Do mojego poprzedniego wpisu dodam tylko, że nawój plecionki na szpuli mam ciasny, ponieważ moje przynęty to w 90% jerki.

#56 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 październik 2015 - 22:46

Lejesz miód na mą duszę ;)

Oj Tomek Tomek :D

Krzysztof - jakbyś miał kiedyś okazje porównać je nad wodą bym był wdzięczny - bez liczenia tak na oko oczywiście :)



#57 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 październik 2015 - 23:21

Może się uda w najbliższy weekend. Chociaż, że względu na 1 listopada może być na wariackich papierach.
Kije mam podobnej długości, oba Dragon Select Guide, to tylko przepnę jerka.

#58 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 27 październik 2015 - 08:23

Być może przy lżejszych wabiach i tym bardziej nielotnych ma to znaczenie.

Miałem możliwość porównania możliwości i odległości rzutowych betoniarki C3 46 i STX gen3.

Szczerze to nie mam pojęcia jak daleko latają wabie, których używam bo jest to dla mnie mało istotne.

Odległości i komfort rzucanych 20g+3' gumiś jest dla mnie jako amatora zadowalający a zaczyna się od około 14g dla C3 i 10g dla STX.

Na obu mam założoną linkę 10lb PP.

 

Wracając do ruchomego wodzia czy tez stałego zdecydowanie wolę ruchomy. Jak to kolega napisał brak efektu jakby wyszarpywania linki ze szpuli.

Być może w STX wodzik jest zbyt blisko oddalony od szpuli i stąd taki efekt. Być może Curado bądź inne konstrukcje, które mają zdecydowanie dalej umieszczony wodzik od szpuli efektu takiego nie mają. 



#59 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 27 październik 2015 - 11:27

Znalazłem na sąsiednim forum bardzo ciekawy temat :)

http://www.multiplik...hp?topic=2058.0

oraz

http://www.multiplik...p?topic=12664.0



#60 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 październik 2015 - 15:40

Do mojego poprzedniego wpisu dodam tylko, że nawój plecionki na szpuli mam ciasny, ponieważ moje przynęty to w 90% jerki.

Yyyyyyyyy
A jak się ma łowienie na jerki do ciasnego nawoju?
Bo wg mnie ciasny to jest przy woblerach typu SDR a Twoje spostrzeżenie nt jerkow trochę mnie zaciekawilo...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 9

0 użytkowników, 9 gości, 0 anonimowych