Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak pozbyć się kormoranów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 17 styczeń 2021 - 09:28

Po uzyskaniu zgody z RDOŚ można prowadzić odstrzał, płoszenie w okresie lęgowym (wychłodzenie jaj) lub likwidację gniazd w obrębie kolonii.
Nie słyszałem o innych skutecznych metodach.

Zima i do -20 w nocy jak w minionych latach.Wtedy o kormoranach to się słyszało w piosence Piotra Szczepanika.
  • MajKar lubi to

#22 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 17 styczeń 2021 - 21:42

Prawda srogie zimy nie dopuszczały do takiego przyrostu kormoranów. 

Gdyby zima zaczęła się w listopadzie a skończyła w połowie marca, skuła rzeki i jeziora byłoby po problemie.



#23 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 17 styczeń 2021 - 21:57

Powiem szczerze ze to co dzis zobaczylismy z kolega doslownie mnie przerazilo.., poki stawy chodowlane i jeziorka w okolicy nie zamarzly nie bylo ich tak widac..
Na jednym odcinku doslownie nie dalo sie lowic tyle ich w wodzie bylo, a dalsze lowienie skonczylo by sie predzej czy pozniej jakims kormoranowym kapotnikiem.. 🙄
Na okolo kilometrowym odcinku kazde drzewa tak obsiedniete, mysle ze spokojnie kilka setek ptakow...

Załączone pliki


  • Jaroch lubi to

#24 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 17 styczeń 2021 - 22:29

Te drzewa później wyglądają jakby rzeczywiście ktoś je napalmem potraktował. Schną ubabrane odchodami.

#25 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 18 styczeń 2021 - 10:31

Przydałby się dłuższy okres tęgich mrozów, tak by na kilka tygodni zamarzło wszystko, łącznie z pstrągowymi rzekami. Na kilka lat byłby spokój, bo nie wątpię iż tę lukę za jakiś czas, zapełniłyby czarne hordy z południa Europy.

Decydenci na razie nie dostrzegają problemu, a przydałoby się już zupełne zdjęcie ochrony z kormoraniej populacji. A nie zaszkodziłoby i niszczenie lęgów, tych nie mających naturalnych wrogów, ptaków.

 

PS

Ale osobiście zimy i mrozów nie lubię, po jesieni mogłaby od razu nastąpić wiosna.


Użytkownik Z.Milewski edytował ten post 18 styczeń 2021 - 10:33

  • coma lubi to

#26 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 18 styczeń 2021 - 10:55

Sposób na kormorany, w kilku krokach:
1. przeczytać stosowne akty prawne,
2. przemyśleć,
3. przeczytać stosowne akty prawne,
4. przemyśleć,
5. jeżeli brakuje efektów, powtórzyć powyższą procedurę. :lol:

 

Kormoran jak inne nasze ptaki, objęty jest ochroną, a nawet w niektórych przypadkach jest objęty szerszą i innego rodzaju ochroną niż inne ptaki. Ale to dłuższa dyskusja.
Zwykły człowiek z wędką, to niewiele może w kwestii regulacji populacji kormorana.
Z wnioskiem do RDOŚ (niekiedy do GDOŚ) występować powinien ten, kto ma ku temu podstawy prawne i odpowiednie umocowanie w argumentach, najczęściej użytkownik rybacki i hodowca ryb.
Z metod regulacji populacji liczebności kormoranów stosowany jest głównie odstrzał redukcyjny, czasami redukcja sukcesu lęgowego (najczęściej olejowanie jaj).

O nakłuwaniu jaj nie słyszałem, ale jeśli to było w tematach kulinarnych, to tam nie zaglądam. :P

Bieliki skutecznie sobie radzą z kormoranami, ale by było to efektywne dla populacji kormoranów, to brakuje nam jeszcze ze 20 000 bielików. :D

 

Jeśli ktoś szuka bardziej szczegółowych informacji o kormoranach, to może poczytać tutaj, w treści i odnośnikach https://dlaryb.pl/po...arny-w-polsce/ (nie będę dublować wpisów).
 

Odstrzały ponoć nie są skuteczne. Najskuteczniejsze jest ingerowanie w lęgi. Jak napisałeś olejowanie jaj, podkłada się też atrapy które ptaki wysiadują. Dawniej rybacy stosowali bardziej drastyczne metody czyli niszczyli kolonie też z młodymi co było drastyczne. 

Co do bielików to po pierwsze nie są to orły, po drugie bielik na kormoranie tylko korzysta. Bielik pomimo wielkości nie jest zbyt odważny, zaatakuje co najwyżej łyskę, krzyżówkę, może młodego kormorana lub osłabionego. Nigdy nie widziałem żeby atakowały dorosłe kormorany. Korzystają za to chętnie z ryb które płyną martwe po powierzchni od ran zadanych przez kormorany. Nie maja najmniejszego powodu by je atakować. To wręcz ich przyjaciele. 

Populacja bielika w Polsce osiągnęła stan wysycenia. Praktycznie wszystkie możliwe biotopy są już przez te ptaki zajęte. 

Orzeł przedni dałby radę kormoranowi ale wybiera inne środowisko, góry, lasy i raczej nie jest jak bielik związany z wodą. Poza tym jest ich zbyt mało i nie zanosi się żeby było ich więcej.


  • tlok lubi to

#27 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 18 styczeń 2021 - 12:51

Tez nie przepadam za kormoranami, glownie wtedy jak mi ryby nie biora, bo to swietne wytłumaczenie, duzo lepsze od pogody ;)

Doloze jeszcze pare pytan

Jak pozbyć sie zimorodków?
Jak pozbyc sie czapli?
Jak pozbyc sie bielikow?
Sposoby na mewy oraz rybitwy?
Moze jeszcze wydry, sumy?

Wszyscy mamy mieszane uczucia widzac polowanie kormoranow (sam tak mam), ale zimorodek w pstragowym ciurku wydlubujacy narybek to zachwyt

Ekosystemy jak czlowiek nie ingeruje (np. wprowadzajac obce gatunki, zatruwajac, lowiac dla sportu a nie z glodu) same sie reguluja. Jak jest duzo drapieznika to znaczy ze ma co jesc. Raczej to dobry znak

Moze skupmy sie zeby sami z tych ekosystemow nie zabierac za duzo i ich nie zadeptac i nie zaYOUTUBEować wszystkich met na śmierć ;)

A kormorany to i z ludzmi potrafia wspolpracowac

#28 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 18 styczeń 2021 - 13:09

Przydałby się dłuższy okres tęgich mrozów, tak by na kilka tygodni zamarzło wszystko, łącznie z pstrągowymi rzekami. Na kilka lat byłby spokój, bo nie wątpię iż tę lukę za jakiś czas, zapełniłyby czarne hordy z południa Europy.

Decydenci na razie nie dostrzegają problemu, a przydałoby się już zupełne zdjęcie ochrony z kormoraniej populacji. A nie zaszkodziłoby i niszczenie lęgów, tych nie mających naturalnych wrogów, ptaków.

 

Jedna zima nie wystarczy by istotnie zredukować populację kormoranów.
Jeszcze kilkanaście lat temu szacowano, że w Polsce zimuje ledwie kilkaset sztuk kormoranów, podczas gdy w ostatnich latach jest to ponad 15 000 kormoranów (dane OTOP).
A że populacja lęgowa to około lub ponad 30 000 par, daje to w okresie letnim ponad 120 000 kormoranów obecnych na terenie Polski (różni autorzy, w tym ja).

 

Odstrzały ponoć nie są skuteczne. Najskuteczniejsze jest ingerowanie w lęgi. Jak napisałeś olejowanie jaj, podkłada się też atrapy które ptaki wysiadują. Dawniej rybacy stosowali bardziej drastyczne metody czyli niszczyli kolonie też z młodymi co było drastyczne. 

Co do bielików to po pierwsze nie są to orły, po drugie bielik na kormoranie tylko korzysta. Bielik pomimo wielkości nie jest zbyt odważny, zaatakuje co najwyżej łyskę, krzyżówkę, może młodego kormorana lub osłabionego. Nigdy nie widziałem żeby atakowały dorosłe kormorany. Korzystają za to chętnie z ryb które płyną martwe po powierzchni od ran zadanych przez kormorany. Nie maja najmniejszego powodu by je atakować. To wręcz ich przyjaciele. 

Populacja bielika w Polsce osiągnęła stan wysycenia. Praktycznie wszystkie możliwe biotopy są już przez te ptaki zajęte. 

Orzeł przedni dałby radę kormoranowi ale wybiera inne środowisko, góry, lasy i raczej nie jest jak bielik związany z wodą. Poza tym jest ich zbyt mało i nie zanosi się żeby było ich więcej.

 

Nie pisałem nic o orłach, ale z tego co widzę, ornitolodzy już zaakceptowali zmiany i bielika można orłem nazywać. Ale to już działka ptakolubów, ja tylko rybami się zajmuję. :D

Natomiast co do bielika, to albo trafiłem na stada wyjątkowo morderczych ptaszków, albo naprawdę lubią podjeść sobie kormoranie mięso.
Niejeden raz, będąc w kolonii lęgowej kormoranów, widziałem startujące przede mną bieliki, z żalem pozostawiające niedokończone, świeże kormoranie truchło. Więc to nie tylko teoria, ale i moje obserwacje z kilkunastu lat.


  • Alexspin lubi to

#29 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2206 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 18 styczeń 2021 - 13:18

Jedna zima nie wystarczy by istotnie zredukować populację kormoranów.
Jeszcze kilkanaście lat temu szacowano, że w Polsce zimuje ledwie kilkaset sztuk kormoranów, podczas gdy w ostatnich latach jest to ponad 15 000 kormoranów (dane OTOP).
A że populacja lęgowa to około lub ponad 30 000 par, daje to w okresie letnim ponad 120 000 kormoranów obecnych na terenie Polski (różni autorzy, w tym ja).

 

 

Nie pisałem nic o orłach, ale z tego co widzę, ornitolodzy już zaakceptowali zmiany i bielika można orłem nazywać. Ale to już działka ptakolubów, ja tylko rybami się zajmuję. :D

Natomiast co do bielika, to albo trafiłem na stada wyjątkowo morderczych ptaszków, albo naprawdę lubią podjeść sobie kormoranie mięso.
Niejeden raz, będąc w kolonii lęgowej kormoranów, widziałem startujące przede mną bieliki, z żalem pozostawiające niedokończone, świeże kormoranie truchło. Więc to nie tylko teoria, ale i moje obserwacje z kilkunastu lat.

Czyli już nie należy do rodziny jastrzębiowatych? Nie ma co się wstydzić, w końcu rośnie większy od przedniego.
Nie wiem jak z kormoranami, ale widziałem atakującego czaplę.



#30 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 18 styczeń 2021 - 16:44

Jedna zima nie wystarczy by istotnie zredukować populację kormoranów.
Jeszcze kilkanaście lat temu szacowano, że w Polsce zimuje ledwie kilkaset sztuk kormoranów, podczas gdy w ostatnich latach jest to ponad 15 000 kormoranów (dane OTOP).
A że populacja lęgowa to około lub ponad 30 000 par, daje to w okresie letnim ponad 120 000 kormoranów obecnych na terenie Polski (różni autorzy, w tym ja).
 

 
Nie pisałem nic o orłach, ale z tego co widzę, ornitolodzy już zaakceptowali zmiany i bielika można orłem nazywać. Ale to już działka ptakolubów, ja tylko rybami się zajmuję. :D
Natomiast co do bielika, to albo trafiłem na stada wyjątkowo morderczych ptaszków, albo naprawdę lubią podjeść sobie kormoranie mięso.
Niejeden raz, będąc w kolonii lęgowej kormoranów, widziałem startujące przede mną bieliki, z żalem pozostawiające niedokończone, świeże kormoranie truchło. Więc to nie tylko teoria, ale i moje obserwacje z kilkunastu lat.


Wiem ze nie pisałeś o orłach, napomknąłem przy okazji.Orły właściwe do tej pory to były drapieżniki których nogi są pokryte piórami, ale może coś sie zmieniło. Fakt ze bieliki wyglądają jak orły wiec w sumie żadna różnica.
W koloniach bieliki mogą atakować kormorany i szukają okazji zeby złapać frajera, ale sadze ze częściej żerują na padlinie. To samo z czapla, coś co wyglada na atak wcale nie musi być polowaniem tylko przegonienie konkurenta. Same bieliki staczają często powietrzne bitwy a nie sadze zeby polowały na siebie. Bielik dla mnie to taka ciapa, zgarnie martwa rybkę, ogarnie padlinie ale łowca z niego kiepski. Raz widziałem jak gonił kaczkę przez kilkaset metrów, widok fajny tyle ze jej nie dogonił :).

#31 OFFLINE   Micek31

Micek31

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:KRYSTIAN
  • Nazwisko:Micek

Napisano 18 styczeń 2021 - 21:08

taka sytuacja w mieście byłem ustawiać wobki i nie powiem tutaj ich się nie spodziewałem blisko obwodnica...



#32 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 24 styczeń 2021 - 14:14

6 sztuk to pikuś, choć w małej rzeczce pewnie tez zrobią robotę. Przyjedź do nas to zobaczysz prawdziwe "stadko".



#33 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 07 marzec 2021 - 14:41

To tak na marginesie czyjejś uwagi, że kormoran nie zagraża populacji

Załączony plik  158472441_490497591971373_3777997757213201709_n.jpg   20,36 KB   30 Ilość pobrań

szczupaka...



#34 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 07 marzec 2021 - 16:47

Skuteczny sposób.

Załączone pliki


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Andrzej Stanek, gulf i 5 innych osób lubią to

#35 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 07 marzec 2021 - 17:19

Jestem przeciw zabijaniu Kormoranów dla zabawy, ale

można by tym dziadostwem karmić drapieżniki choćby w ZOO, w końcu lwy, wilki, hieny ... jedzą tylko mięsko.



#36 OFFLINE   Lokityrem

Lokityrem

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 08 marzec 2021 - 02:43

To tak na marginesie czyjejś uwagi, że kormoran nie zagraża populacji

attachicon.gif 158472441_490497591971373_3777997757213201709_n.jpg

szczupaka...

Jedni z tysięcy gumofilcow https://www.facebook...64030550342417/ , zdjęć ukazujących szlachtowanie tarlaków czy odłowy sieciami, sobie daruję.


  • Alexspin lubi to

#37 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 marzec 2021 - 07:22

(...) Jak jest duzo drapieznika to znaczy ze ma co jesc. Raczej to dobry znak. (...)
(...) Moze skupmy sie zeby sami z tych ekosystemow nie zabierac za duzo i ich nie zadeptac (...)

Zgadzam się w 100%%. :good: :clappinghands:

 

Jedni z tysięcy gumofilcow https://www.facebook...64030550342417/ , zdjęć ukazujących szlachtowanie tarlaków czy odłowy sieciami, sobie daruję.

Ten podgatunek Homo sapiens jest większym zagrożeniem dla populacji ryb, niż kormorany! :angry:
 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 08 marzec 2021 - 07:24

  • Lokityrem lubi to

#38 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 08 marzec 2021 - 11:47

"Ten podgatunek Homo sapiens jest większym zagrożeniem dla populacji ryb, niż kormorany! :angry: "

Według tego, co wrzuciłem w wątku "Kormorany", przynajmniej na niektórych wodach, może nie być tak, jak twierdzisz.
  • coma lubi to

#39 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 marzec 2021 - 21:36

Kormorany wypierdalać oi oi 😁



#40 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 08 marzec 2021 - 21:47


  • Alexspin lubi to