Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dunajec


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2101 odpowiedzi w tym temacie

#1461 OFFLINE   Paweł R.

Paweł R.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 552 postów
  • LokalizacjaDT
  • Imię:Paweł

Napisano 28 lipiec 2018 - 12:20

A miałem się dziś wybrać.
Nic, będę dalej walczył z okonkami :)

Użytkownik Paweł R. edytował ten post 28 lipiec 2018 - 12:21


#1462 OFFLINE   Micz

Micz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Tomi

Napisano 31 lipiec 2018 - 10:24

Może po powodzi naniesie ciekawych rybek :) Liczę na sumy atakuje na weekendzie na spina ;)

#1463 OFFLINE   Paweł R.

Paweł R.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 552 postów
  • LokalizacjaDT
  • Imię:Paweł

Napisano 31 lipiec 2018 - 11:14

O dziwo w tym roku nie miałem ani jednego przyłowu w postaci suma, a był to u mnie standart na Dunajcu co roku.

#1464 OFFLINE   EdekDeBeściak

EdekDeBeściak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 461 postów
  • LokalizacjaBochnia

Napisano 31 lipiec 2018 - 12:52

Panowie,

 

jak tam na odcinku poniżej Zakliczyna. Nie byłem tam od kilku lat, a dobrze mi się to miejsce kojarzy. 



#1465 OFFLINE   Paweł R.

Paweł R.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 552 postów
  • LokalizacjaDT
  • Imię:Paweł

Napisano 31 lipiec 2018 - 13:18

Podjechałem sprawdzić odcinek Dunajca poniżej Tarnowa, poziom ok ale woda nadal brudna, białoryb się spławia natomiast bolka ni widu ni słychu :(

Załączone pliki


  • Welik lubi to

#1466 OFFLINE   donkicha

donkicha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomasz

Napisano 31 lipiec 2018 - 15:00

Ja byłem wczoraj godzinkę woda szła w górę ale niestety nic. Wolno się czyści podejrzewam że po niedzieli coś będzie lepiej.

#1467 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 31 lipiec 2018 - 23:53

O dziwo w tym roku nie miałem ani jednego przyłowu w postaci suma, a był to u mnie standart na Dunajcu co roku.

Może sami  wędkarze (niektórzy) pomogli w "odsumieniu" rzeki.  Oczywiście darujmy sobie już może dyskusję nad szkodliwością suma w Dunajcu bo może była,czy też jest dalej...Stwierdzam tylko ze część spotkanych wędkarzy nad Dunajcem i nawet Wisłą przedstawia pogląd o potrzebie usuwania-czyli zabijania wszelkiej wielkości suma, a to już zwł. nad Wisłą przesada. Spotkałem nad Wisłą grunciarza , który chwalił się jak to byli w kilka osób w pewnym miejscu i on złowił najwięcej sumów , bo z kilkanaście-bo tamci nie umieli ;) . Na moje pytanie czy wszystkie wypuszcza odpowiedział kto wypuszcza to wypuszcza a kto nie to nie..   I jeszcze ponieważ byłem ciekaw jakie to giganty złowił  to już całkiem załamałem się i zirytowałem , gdy pokazał rękami wiekośc ryb którymi bardzo chwaliłbym się w przypadku kleni lub przedstawiał jako średnie bolenie.., ale sumy to były i to na wątróbkę!

Trochę rozpisałem się za dużo Wiśle , a tu chodzi o Dunajec, a to piękna rzeka dawniej bogata w prawie wszystkie gatunki słodkowodne...


Użytkownik jerzy6 edytował ten post 01 sierpień 2018 - 00:00


#1468 OFFLINE   Micz

Micz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Tomi

Napisano 01 sierpień 2018 - 11:05

Sum na Dunajcu jest i to w nie takiej małej liczbie,niestety są bardzo kapryśne.Pewnego razu uganialem się za sumem cały tydzień,bez rezultatów poczym pewnego pięknego słonecznego dnia o 12 godzinie z jednego padoła brały na spinning jak szalone.Do czego zmierzam, ciężko jest zarysować jakiś schemat na Dunajcowe sumy :) Nad Wisłą jest go znacznie łatwiej złowić ;)

Użytkownik Micz edytował ten post 01 sierpień 2018 - 11:11


#1469 OFFLINE   Bastek86

Bastek86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów

Napisano 01 sierpień 2018 - 15:51

Sum na Dunajcu jest i to w nie takiej małej liczbie,niestety są bardzo kapryśne.

 

Zgadzam się w 100%. czasem trafia się jako przyłów. Zaraz przed wezbraniem byłem świadkiem złowienia sztuki 111cm. Ogólnie jak napisał kolega jest go dosyć dużo, trzeba go poprostu znaleźć. Gorzej ze sandaczem, w tym roku jestem na 0.



#1470 OFFLINE   donkicha

donkicha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomasz

Napisano 01 sierpień 2018 - 16:42

Nie chciałbym się nikomu narazić ale uważam że sum na Dunajcu jest gatunkiem nie pożądanym
  • Paweł R., lysy69 i szczupak1 lubią to

#1471 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 01 sierpień 2018 - 23:30

No to jak jest nie pożadanym to trzeba zwołać nad Dunajec grunciarzy wątróbkowców i niech zrobią porządek :)

A może zorganizowac zawody pod hasłem kto najwięcej złowi i oczyści Dunajec z suma jakąkolwiek dozwoloną metodą i i w jak największej ilości sztuk- tu jedynie problem PZW musiałby zmienić regulamin, ale i to możliwe w przyszłości, na teraz juz mamy skrócenie okresu ochronnego.

Można też podnieść składki i za te pieniądze zamiast zarybiać to np. zrobić akcję selektywnego oczyszczania Dunajca z suma agregatem prądotwórczym. To na pewno więcej da niz  pilnowanie czystosci wód przed np.nielegalnym opróżnianiem szamba, które to wiem ,  ze ludzie czynią, nawet jeden kolega z forum opowiadał mi, że sam tak robił, a co jak inni to i ja.

 

PS.Faktycznie jeśli uważamy, że PZW zaszkodził Dunajcowi min. przez zarybianie sumem Dunajca i zwł. wyrobisk przy Dunajcu to niech teraz pomyśli o możliwości naprawy czyli np. odłowu suma, takie jest moje zdanie.


Użytkownik jerzy6 edytował ten post 01 sierpień 2018 - 23:57


#1472 OFFLINE   ag53

ag53

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • Lokalizacjatarnów
  • Imię:andrzej
  • Nazwisko:grzybowski

Napisano 02 sierpień 2018 - 09:26


...... To na pewno więcej da niz  pilnowanie czystosci wód przed np.nielegalnym opróżnianiem szamba, które to wiem ,  ze ludzie czynią, nawet jeden kolega z forum opowiadał mi, że sam tak robił, a co jak inni to i ja.

 

Jeżeli ktoś wie o nielegalnym opróżnianiu szamb, powinien to zgłosić do odpowiednich władz. /PZW, Policja, Straż Miejska/ a nie przymykać na to oko, a tym samym zezwalać na taki proceder. Taka postawa prowadzi między innymi do masowego śnięcia ryb.


  • jerzy6, lysy69 i DominikSy. lubią to

#1473 OFFLINE   bencur

bencur

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 775 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Tarnowska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sz

Napisano 02 sierpień 2018 - 12:17

Jeśli chodzi o suma na Dunajcu to faktycznie zaczynał się pojawiać 2-3 lata temu a na Wiśle jeszcze 4 lata temu było go masę. Nie będę dyskutował czy sum jest potrzebny w rzece czy nie bo to oczywiste że i w Dunajcu występować  musi tylko tu chodzi o ilość- równowagę . W pewnym okresie PZW niby rok w rok zarybiało sumem tylko po co ? Faktycznie był czas że wszędzie wydawało się że jest go nadmiar a Wisła to już była słynna z tego że na grunt to nic nie bierze tylko sumy...-narzekałem i ja. Już nie narzekam od kiedy uparłem się że będę próbował łowić sumy a to dlatego że od 2 może 3 lat z roku na rok widzę dramatyczny spadek ilości tej ryby. W tym roku jest naprawdę ciężko o nawet malutkiego sumka przynajmniej jeśli chodzi o spin. Powód ? Każdy grunciarz spotkany nad Wisłą poluje praktycznie tylko na suma. Wszędzie potrzebna jest równowaga. Suma nie może być za dużo ale też nie każdego suma wędkarz powinien zabrać z powodu przeświadczenia i ogólnej opinii a i w Dunajcu twierdzę że powinien mieć swoje miejsce. Z moich obserwacji wynika że najgorszymi szkodnikami nad rzeką są ,,wędkarze"-niestety. Sandacza też kiedyś było masę w Dunajcu...wszyscy go łowili bo przecież nigdy nie zabraknie..... i co teraz jest ? Widać to gołym okiem nad Wisłą jak skutecznie ,,wędkarze" niby ludzie etyczni znający się na rzeczy radzą sobie powoli sukcesywnie ze sumem i oczywiście z każdą inna rybą. Ostatnio nawet zastanawiam się czy ,,wędkarze" nie zrobią większej szkody za prawie cały rok łowienia niż kłusownik przez miesiąc na zimowisku.... Kłusowników co raz mniej bo młodym się aż tak nie chce a wędkarzy przybywa.....A wracając do suma w Dunajcu to faktycznie w większej ilości po prostu mi tam nie pasuje....co innego Wisła tu jest jego królestwo :)


Użytkownik bencur edytował ten post 02 sierpień 2018 - 12:18

  • Paweł R. i ag53 lubią to

#1474 OFFLINE   donkicha

donkicha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomasz

Napisano 02 sierpień 2018 - 16:14

Był ktoś jaka woda czy dalej płynie kawa czy trochę lepiej?

#1475 OFFLINE   patzaw26

patzaw26

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1074 postów
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 02 sierpień 2018 - 16:51

Woda dalej "dla grunciarzy"
  • donkicha lubi to

#1476 OFFLINE   TOMIS1975

TOMIS1975

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaTarnow
  • Imię:Tomasz

Napisano 02 sierpień 2018 - 17:21

Dłuuugo jeszcze ...
Bo wezmę latarkę i pójdę
w nocy na rosowki.
  • donkicha lubi to

#1477 OFFLINE   adamooo

adamooo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • Lokalizacjaczchow
  • Imię:adam
  • Nazwisko:horzymek

Napisano 02 sierpień 2018 - 21:46

Jaka równowaga z sumem? 10-15lat temu nikt nie słyszał o sumach w Dunajcu.PZW Tarnów zamiast zarybiać pstrągiem,to wolało sumem, teraz jak wybieram się na klenie z małymi woblerami to częściej złowie ładnego suma, niż klenia 50+
  • donkicha i Paweł R. lubią to

#1478 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 02 sierpień 2018 - 22:56

 

...... To na pewno więcej da niz  pilnowanie czystosci wód przed np.nielegalnym opróżnianiem szamba, które to wiem ,  ze ludzie czynią, nawet jeden kolega z forum opowiadał mi, że sam tak robił, a co jak inni to i ja.

 

Jeżeli ktoś wie o nielegalnym opróżnianiu szamb, powinien to zgłosić do odpowiednich władz. /PZW, Policja, Straż Miejska/ a nie przymykać na to oko, a tym samym zezwalać na taki proceder. Taka postawa prowadzi między innymi do masowego śnięcia ryb.

 

Andrzeju ja przecież ironizowałem na zapatrywania niektórych, sam tego nie popieram , a co do zgłaszania do właśnie zgłaszałem i na policję i do PZW, do sanepidu, to czego byłem sam świadkiem nad wodą bo to nie były opowieści tylko pewnik natomiast przekonałem się że policja, PZW, Urząd Gminy ma nieraz wszystko w d.. a przed jakąkolwiek obowiązkiem reakcji się odżegnuje informuje,ze to do nich nie należy, raz tylko jak złożyłem skargę na piśmie to otrzymałem też urzędowe pismo z którego wiele nie wynikało...

Już kiedyś pisałem na forum jak mnie i moje informacje potraktowano w tych urzędach.


Użytkownik jerzy6 edytował ten post 02 sierpień 2018 - 23:04


#1479 OFFLINE   bencur

bencur

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 775 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Tarnowska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sz

Napisano 02 sierpień 2018 - 23:23

Jaka równowaga z sumem? 10-15lat temu nikt nie słyszał o sumach w Dunajcu.PZW Tarnów zamiast zarybiać pstrągiem,to wolało sumem, teraz jak wybieram się na klenie z małymi woblerami to częściej złowie ładnego suma, niż klenia 50+


Może na twoim odcinku nikt nie słyszał ale u mnie czyli odcinek przyujsciowy Dunajca sumy były zawsze tylko w mniejszych ilościach i pewnie byłoby tak nadal bo przyroda sobie sama doskonale radzi gdyby nie masowe zarobienia tym gatunkiem. Wiadomo że czym wyżej Dunajca i woda robi się co raz szybsza i zimniejsza tego suma naturalnie dawniej była znikoma ilość. Porównać to mogę do pstrąga-nie wszędzie występuje. każda ryba ma "swoj" odcinek rzeki. I zgadzam się był okres i może nadal na niektórych odcinkach rzek tego suma jest za dużo ale widzę też problem drastycznego spadku tego gatunku w bardzo krótkim okresie czasu a żadna skrajność nie jest dobra...
  • jerzy6 i ag53 lubią to

#1480 OFFLINE   donkicha

donkicha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomasz

Napisano 05 sierpień 2018 - 15:52

Dziś przejezdzałem przez most Ostrowie woda mocno zielona stan fajny. Chyba jutro zaatakuje




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych