Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okresy ochronne.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krzysiek23

krzysiek23

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg(Podkarpacie)

Napisano 21 luty 2007 - 21:09

Mam następujące pytanie: czy jak pójdzie się na ryby np.nad wisłe weźmie się jakiegoś np.średniej wielkości twistera i liczy się na okonia a złapie się jakiś np.szczupak mały albo coś takiego czy to jest wtedt łamanie okresu ochronnego??(Oczywiście chodzi mi o to jak się wypuszcza rybę)


#2 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 21 luty 2007 - 21:19

Cuda się zdarzają :lol: :lol: :lol: ,A tak poważnie, to często łowię szczupaki w trociowych rzekach,i nie uważam że łamię prawo. <_<

#3 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1063 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 luty 2007 - 21:44

Mam następujące pytanie: czy jak pójdzie się na ryby np.nad wisłe weźmie się jakiegoś np.średniej wielkości twistera i liczy się na okonia a złapie się jakiś np.szczupak mały albo coś takiego czy to jest wtedt łamanie okresu ochronnego??(Oczywiście chodzi mi o to jak się wypuszcza rybę)


@krzysiek23 taka sytuacja zawsze może się oczywiście zdażyć, natomiast w myśl regulaminu amatorskiego połowu ryb:

3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie z ostrożnością wypuszczone do wody, nawet gdy ich stan wskazuje na niewielkie szanse przeżycia.

i w/g mojej interpretacji (nie jestem prawnikiem ) niecelowe złowienie egz. danego gatunku ryby podczas okresu ochronnego przypadającego dla tego gatunku, a następnie jego wypuszczenie, nie jest łamaniem okresu ochronnego.

Należy jednak pamiętać, by w miarę możliwości unikać takich sytuacji i nie łowić celowo ryb (np. dobierając przynęty i sposób ich prowadzenia) będących w okresie ochronnym, za kazdym razem je wypuszczając i tłumacząc, że przecież je wypuszczam i nie łamię w ten sposób prawa.
Okresy ochronne zostały założone po to, by chronić ryby w trudnych dla nich momentach np. w okresie tarła.

Pozdr.

#4 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisano 22 luty 2007 - 16:58

...


Użytkownik w.d.wobler edytował ten post 21 styczeń 2014 - 11:02


#5 OFFLINE   Trudny

Trudny

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaOkolice Kielc

Napisano 22 luty 2007 - 20:12

Nie łamiesz, ale zakładanie średniego twistera na Wiśle i kuszenie w ten sposób okoni :unsure:
Moim zdaniem istnieje zbyt duża szansa na brania ryb które są pod ochrona i nie jest to zbyt etyczne.
Pozdrawiam.
Marcin

#6 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 22 luty 2007 - 20:48

kiedyś widziałem okonie atalujące płocie w tarle,brały tylko na 10cm i większe białe twistery a na paprochy niet :unsure:.



#7 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 22 luty 2007 - 21:02

Myślę,że SzymusS swoim opisem,dokładnie temat wyczerpał i wystarczy się tylko do niego stosować. B)

#8 OFFLINE   Trudny

Trudny

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaOkolice Kielc

Napisano 22 luty 2007 - 21:07

Nie chodzi o to na co można złowić okonia, tylko o ryby które można złowić przy okazji.
A łowienie na średniej wielkości twistery.... widząc takiego spiningistę w styczniu - kwietniu mam mieszane uczucia, i nie jestem przekonany czy jego celem są okonie :wacko:

#9 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 22 luty 2007 - 21:35

to prawda tak jest że nieraz patrzą inni na człowieka łowiącego w czasie okresu ochronnego,a jak już masz załozony przypon to już cos sugeruje, niektórzy nie wiedzą że przypon nie równa się łowienie szczupaka tylko = ochrona szczupaka przed obcięciem przynety i co idzie za tym narazeniem rybki na conajmniej niekomfortowa egzystencjię z haczykiem w buzi :(

niestety są też wedkarze krórzy świadomie łowia ryby w okresie ochronnym,a w czasie kontroli wykrecaja się okonkami,po czym w ich plecaku znajduje sie 40cm szczupaczki, miałem tą okazje widzieć taka kontrolę,a wcześniej rozmawiając ze mna ten PSEUDO-wedkarz mowił ze nic niebrało nawet małe,a jak mu plecach przetrzepali to sie znalazło :huh: oj jaki zaskoczony był :angry:

obecność w zestawie wiekszego wabika czy przyponu może sugerowac zupełnie coś innego niż jets w rzeczywistośći, nie ma co sie obawiać to jest legalne,bo i tak wszystkie rybki wypuszczamy?a co bedzie przyłowem na wyprawie okoniowej tego nikt nie może wiedzieć na 100%:)
jak pisał Pan Kolendowicz mala rybkę wszystko zeżre więc i mała przyneta nie wylkucza ataku szczupaczka czy innej chronionej rybki :D

#10 OFFLINE   Trudny

Trudny

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaOkolice Kielc

Napisano 22 luty 2007 - 22:04

Moim zdaniem łowienie na rzece typu Wisła w okresie wiosennym w miejscach i na przynęty na które istnieje możliwość złowienia typowych drapieżników jest naganne.
Mimo że wypuszczasz rybki to jednak przeszkadzasz im w tarle.
Pozdrawiam

#11 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 22 luty 2007 - 22:09

jedynym wyjściem byłoby wprowadzenie zakazu spinningowania od stucznia do 1 maja
ale jak znam życie to nie przejdzie,bo byłoby wiecej wedkarzy przeciw niz za.
pozdro hasior

#12 OFFLINE   krzysiek23

krzysiek23

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg(Podkarpacie)

Napisano 23 luty 2007 - 11:22

Ale ten średni twister to był przykład bo i tak bym wziął mały bo i tak dużego okonia bym nie spotkał znając moje szczęście :unsure:

#13 OFFLINE   JohnnyJohn

JohnnyJohn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2007 - 15:34

Jak napisał w WŚ kiedyś Pan Marek Szymański:
Któż nie oparł się pokusie podania przynęty żerującemu kwietniowemu boleniowi...
Nie pamiętam numeru...
I mam dylemat:
Czy zrobienie czegoś takiego CELOWE jest złe czy neutralne????????????




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych