Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

ustawienia echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 10 lipiec 2012 - 19:54

Już od jakiegos czasu walczę z moją nowa zabawką w postaci humminbirda 597ci HD DI. O ile nawigacja nie jest na chwilę obecną moim problemem gdyż z map nie korzystam, jedynie prędkość mnie interesuje. Próbuję ustawić optymalne ustawienia pod Odrę i pomimo posiadanej instrukcji nie jest to takie oczywiste. Czy ktoś z was ma doświadczenie z tego typu maszynką? Jak dobierać stożki, częstotliwości i tego typu wartości? Jak zastosować dostępne opcie na płyciznach do 4m?

#2 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 10 lipiec 2012 - 21:02

sam jeszcze swoja rozgryzam bo mi daje ostro popalic na plyciznach (skacza odczyty jak tutaj:


sprobuj poplywac z oboma stozkami wlaczonymi (switchfire? jest tam taka opcja) to sobie zobaczysz co i na jakiej wodzie lepiej dziala.
Ja mam lekkie problemy bo niby jest czula ok (nieraz widze jiga na ekranie) a ryby widze bardzo rzadko to samo mz malo intuicyjne jest znaczenie dna - ciensza kreska znaczy twardsze???

#3 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 10 lipiec 2012 - 21:28

od paru dni pływam i wydaje mi sie że jest dobrze ustawiona. pokazuje pięknie dno, ryby i wszystko co trzeba. Posiedziałem prza niej na 6 metrowym dole z rybami i ustawiałem. rzecz w tym, że chciałbym mieć świadomy wpływ na to co na niej ustawiam. opcja switch fire to dla mnie zagadka. Co to zmienia?musze tez zauważyć że kolor duzo ułatwia. Posiedzę jeszcze przy niej ale postaram się nie wziąc wędek a to będzie trudne.
uważam że wbrew powszechnum opiniom na początku warto włączyć Id i zobaczyć na co ten sprzęt reaguje. Warto pobaiwć sie z czułościa identyfikatora. po jego wyłączeniu będzie mozna już lepiej sie poruszać w odczytach. Ciekwae jest równiez to co zauwazyłem przy włączonej identyfikacji. Pokaże mi czasem ikonkę ryby ale również przy niej jest widoczny realny obraz z echa. Akurat uganiam się za sumami i widziałem już kilka. nie sposób pomylić. Tymczasem posiedze przy niej jeszcze bo jest naprawdę niezła.

#4 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 10 lipiec 2012 - 22:20

strzelilem z glowy z tym switchfire (czy innym marketingowym czary mary). chodzi mi o to, ze da sie ustawic by na ekranie naraz mniec 2 stozki zwyklego echa - wtedy widac, ze np jeden ciagle pokazuje syfy jak sie plynie za to lepiej wskazuje ryby jak stoisz i na odwrot.... uzywasz di? bo jak do tej pory 1 raz zobaczylem tam cokolwiek wiecej niz na 2d. (cos co wygladalo jak wiekli luk/drzewo pod woda okazalo sie palem wbitym w dno).
czasami mam ochote zabawic sie w SI i odpiac czujnik zupelnie i dac pod katem 45 lub 90 stopni i zobaczyc czy lepiej dno bedzie pokazywac...


#5 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 10 lipiec 2012 - 22:24

mi DI pasuje. nie zmienia to kompletnie nic w moim łowieniu ale czasem jak napłynę na miejscówkę z zaczepami to wiem co to jest i jak wygląda. SI moim zdaniem to nieporównywalnie lepszy dodatek. Juz sobie wyobrażam te rynny..Musze rzucic okiem jutro na ten switch fire.

#6 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 10 lipiec 2012 - 22:35

chcesz powiedziec, ze widziales kiedys takie obrazki jak na reklamie DI? w sensie np drzewo z galeziami etc?
Na moim DI widac neimal to samo co na zwyklym sonarze tylko chudsze i w innych kolorach.
Albo tutaj nie ma zalanych drzew we wodzie albo ja jestem glupi albo moja sonda totalnie zle ustawiona...
Z kolega na SI znalezlismy kiedys zatopiona lodz na bodaj 15 czy 20m wody.



#7 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 10 lipiec 2012 - 22:49

oj drzewko na dnie widac dosłownie jak na reklamie. włącz widok DI a później menu raz. pojawia się dodatkowe ustawienia DI. ale to pewnie juz wiesz. np płynąłem dzisiaj na opasce gdzie drzewa poziomo wchodziły do wody. Wszystko widac jak na dłoni. każdą gałązkę.

#8 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 10 lipiec 2012 - 22:54

no to ja sie poddaje. ja tylko widze jakies cienie na dnie - i nawet w sumie nie wiem jak jest kreowany obraz (w zwyklej zmienna to czas a w DI czas czy wspolrzedne? w sensie czy jak sie obraz przewija to sie przewija bo minal czas x czy bo sie przemiesciles)
a do tego mam tez problem ze zrozumieniem jak interpretowac di - zwykly sonar ponizej dna pokazuje coraz slabsze echa (mul na dnie takie tam) a co robi DI? pokazuje powierzchnie (a jesli tak to w bok czy do przodu?) czy tak samo jak normalny skaner pokazuje glebsze wartwy?

#9 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 10 lipiec 2012 - 23:12

Jestem bardzo zadowolony, że nie jestem jedyny w tym temacie. Teraz generalnie będę się więcej przykładal do sonarka i moje spostrzeżenia wrzucę na JB. Może rozpracujemy ją wspólnymi siłami. Kupiłem ją tylko dlatego, że miałem 2 sondy humminbirda i byłem z nich zadowolony. Teraz to wyższa szkoła jazdy i już nie wystarczy poprostu włączyć.

#10 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 10 lipiec 2012 - 23:53

ok to moze cos wrzuce od siebie (niestety nie mam prawie rzadnych screenshotoow zz DI - prawie zawsze nagrywam tracki, ale mialem bardzo dlugo zepsutego dobrego laptopa dopiero kilka dni temu kupilem nowego i nie sprawdzalem jeszcze wszystkich programow od hb albo yellowfina dokladnie - wiec nie wiem czy jest jakis tryb w ktorym echo zapisuje WSZYSTKIE stozki i inne duperele a nie tylko to co na ekranie (tak by sobie w domu na spokojnie poogladac te same miejsca na DI i normalnym).
z moich dotychczasowych (wczesniej mialem cude 300 z ktora mialem same problemy a humminbirda mam stosunkowo niedlugo) ustalen wynika:
https://lh5.googleusercontent.com/-4CsL10bDfv8/TrxSoX2r0FI/AAAAAAAAAQk/Knug0M03wgE/s128/S000061.jpg
to na 100% lawica ryb (chyba okoni bo braly jak poparzone na wszystko co dna dotykalo dziesiatkami je wyciagalismy
https://lh3.googleusercontent.com/-XlKNJNiBiR0/T_yv-iGAooI/AAAAAAAAAhw/kvmO0R-RyRE/s512/S00027.PNG
to sie domyslam stare koryto i jakies ryby nad krawedzia (obstawiam szczupaki/pstragi)
https://lh5.googleusercontent.com/-iOg_N3qhPbM/T_yv0K5oi3I/AAAAAAAAAhw/LDLzdcMyN6U/s512/S00015.PNG


tu obstawiam zaklucenia i twarde dno
https://lh4.googleusercontent.com/-AANqgAVFnqE/T_ywClbN6fI/AAAAAAAAAhw/fbBh2eEhH1M/s512/S00031.PNG
kidiabel? zaklucenia od silnika? dno sie domyslam twarde z mulem na nim?
https://lh6.googleusercontent.com/-m7oteF-kK54/T_yv2qj7OUI/AAAAAAAAAhw/kLoY9R6loLw/s512/S00016.PNG

niby widac kreche dna, ale czerwonego masa tam nie potrafie okreslic, czy jest twarde czy miekkie ani czy te rzeczy to ryby
https://lh3.googleusercontent.com/-AANqgAVFnqE/T_ywClbN6fI/AAAAAAAAAhw/fbBh2eEhH1M/s548/S00031.PNG
zakwitnieta woda?ryby?zaklucenia?superman? i miekkie dno
https://lh3.googleusercontent.com/-iCG36N9RHtk/T_ywELoKhaI/AAAAAAAAAhw/-LdGDuM0k9M/s512/S00034.PNG
ryby? polowa drzewa?(tak, ze pnia nie widac) miekkie dno?



#11 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 11 lipiec 2012 - 07:57

Pytanie mam z innej beczki. jakich używacie aku do echa i ile wam wytrzymują podczas pracy ciągłej?
Ja mam elite 5x i na baterii 7ah takiej od zestawu ciągnie może 1,5h a potem pokazuje 10V

#12 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 11 lipiec 2012 - 10:59

597ci HD DI combo - na 7Ah spokojnie 12h z GPS i podświetleniem na maxa

Masz zużyty akumulator albo spięcie w obwodzie, stawiam na to pierwsze bo Elite 5x żre 250mAh co by dawało wynik 2x dłuższy niż na mojej która połyka 550mAh.

EOT ;]


#13 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:00

ja uzywam bodaj 30Ah do swojego (kolor i gps) spokojnie wytrzymuje kilka dni.na 12Ah spokojnie chodzil 15h pokazujac dalej napiecie rzedu 12v wiec obstawiam, ze blisko 3 dni po 8h powinien wytrzymac.

#14 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:03

597ci HD DI combo - na 7Ah spokojnie 12h z GPS i podświetleniem na maxa

ciach

na mojej która połyka 550mAh.

EOT ;]


mierzyles czy czytasz tabelke od producenta?
moja 597cihddi combo przy nowce aku ciagnie okolo 0,41-0,43A (zmierzone).


#15 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:15

Wiem że wytrzyma 10h bo tyle pływałem najdłużej i jeszcze kawałek zostało do tych 10,5v ale amperomierzem nie sprawdzałem ile dokładnie ciągnie.

0,41-0,43A to akurat wychodzi na 14h :D producent właśnie w tabelce podaje 0,55A więc z lekkim zapasem.



#16 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:23

Wiem że wytrzyma 10h bo tyle pływałem najdłużej i jeszcze kawałek zostało do tych 10,5v ale amperomierzem nie sprawdzałem ile dokładnie ciągnie.
0,41-0,43A to akurat wychodzi na 14h :D producent właśnie w tabelce podaje 0,55A więc z lekkim zapasem.


Ja tylko chcialem porownac czy moja bierze duzo (co moglo sugerowac jakies problemy) czy malo. 0,55 pewnie przy rozladowanym aku (ze spadkiem napiecia domyslam sie prad rosnie).

#17 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:49

Ja sie własnie zastanawiam nad kupnem dwóch 12ek i włączeniu ich równolegle. Może i tam 7ka komuś starczy ale moim zdaniem bez sensu jest wstawianie akumulatora o pojemnośći na styk. trzeba wtedy codziennie go ładować o ile sie pływa codziennie. Czy ktos ma pojęcie czy 12mAh wielkościowo wejdą do firmowej podstawy humminbirda?
@gooral jak zapisujesz te obrazki ?

#18 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 lipiec 2012 - 14:05

Ja sie własnie zastanawiam nad kupnem dwóch 12ek i włączeniu ich równolegle. Może i tam 7ka komuś starczy ale moim zdaniem bez sensu jest wstawianie akumulatora o pojemnośći na styk. trzeba wtedy codziennie go ładować o ile sie pływa codziennie. Czy ktos ma pojęcie czy 12mAh wielkościowo wejdą do firmowej podstawy humminbirda?
@gooral jak zapisujesz te obrazki ?


12Ah ma 10x10x15cm (15 dlugosc) mozesz sobie sam zmierzyc. Jak cos mam funkiel nowke, ktora mi tylko zawadza (kupilem 12 a dzien pozniej dostalem 30), ale pewnie koszta przesylki stowrza bariere nie do przeskoczenia. (ja bym chcial za nia 30 euro - dalem bodaj 45 za nowa i uzylem doslownie 1 pelny cykl).

nie pamietam teraz, ale albo tym ptaszkiem albo (co pewniejsze) przyciskiem mark. Zapisuje ci wspolrzedne GPS+aktualny obraz z wyswietlacza na karte sd (chyba nie musze wspominac, ze ja musisz miec w urzadzeniu? ja mam bodaj 2 albo 4 gb micro sd w adaptorze do sd.
oprocz tego w menu masz takze podmenu recording, ale w sumie nie wiem po co to jest bo malo informacji trzyma.
Rownierz na poczatku plywania wchodzisz w menu gdzie masz gps i tam pod zakladka track dajesz delete track a pozniej pod koniec dnia (Zanim wylaczysz urzadzenie) dajesz save track albo copy all gps data (nie pamietam z glowy) i zapisuje ci calodzienne plywanie (slad gps + glebokosci po drodze) - mozesz tego pozniej uzyc do tworzenia wlasnych map batymetrycznych etc.
Ja natomiast chcialbym sie dowiedziec czy da sie wlaczyc jakies takie nagrywanie by nagrywalo wszystko (czyli oba stozki DI, oba stozki 2D + gps) do jednego pliku i pozniej np w domu na spokojnie sobie przelaczac cofac etc jak interaktywny film...

gdzies juz tu chyba podawalem linka do forum humminbirda (coprawda jest dedykowane SI, ale odpowiadaja na rozne pytania).
http://forums.sideim...t.com/index.php

Ps co sadzisz o moich shotach - zgadzasz sie z moimi czytaniami ?

#19 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 11 lipiec 2012 - 16:41

pierwszy mały obrazek to nie wiem co to może być, wygląda ciekawie. dwójka to bankowo ryby. miałem już wiele razy takie szopki ale było to na odrze w klatce i wydaje mi się że to byl białoryb. Najczęściej po napłynięciu na miejsce następowało wielkie poruszenie pod lodzią, ekran wygądał podobnie. A to że lowimy bardzo grubo nie przełożyło sie na wynik. nie mogłem sprawdzić jakie to ryby. ostatnia fotka jest ciekawa, mam dokładnie podobny odczyt pływając przy stoku opaski. na początku była wielka afera bo myśleliśmy że trafiliśmy na jakies ryby. po kilkunastu napłynięciach odczyt był dokladnie taki sam. myśle że pojawia sie tutaj własnie problem który pokazuje sie pływając po kantach. trzeba przestawić swoje myślenie totalnie gdyż płynąc wzdłóz kantu sonda pokaże nam górkę gdy podejdziemy pod stok i z niego zejdziemy. nie będa to oczywiście napotykane górki. gdy na stoku masz zwalone drzewo lub inna dluga gałąź która nie lezy na dnie to łapiesz jej koniec w powierzu i wydaje sie że cos tam wisi. może się mylę ale dobrze poddac takie ustrojstwo dyskusji.
Jak u ciebie kolego wygląda sprawa z zakłóceniami powierzchniowymi? widze że czułość masz ustawiona dosyc wysoko.

#20 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 lipiec 2012 - 17:57

Cześć

Jak patrzę na ten ostatni skan to kojarzy mi się to z moimi odczytami z wysłużonego i niezastąpionego FISHMARK 480 - ławica drobnych rybek (okoniki) zbita w kulę a obok szczupak. Podobną sytuację miałem kiedyś obserwując wzrokowo w toni i na echu. Głębokość 1,5 metra na nosie okulary polaryzacyjne, wszystko jak w kinie. Fajne te wasze cacka, tylko żrą prąd i znacząco rozpraszają uwagę kolorami. Nie wiem czy zdecydował bym się na zmianę... Doceniam możliwości tego sprzętu, jednak...

Kolorowy skan zamieniłem na monochromatyczny,lepiej mi się go czyta.

Pozdrawiam



http://img846.imageshack.us/img846/4495/s00034.jpg