Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

ustawienia echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 11 lipiec 2012 - 18:47

funkcji jest masa. poprostu kolejna zabawka.

#22 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:35

Jak u ciebie kolego wygląda sprawa z zakłóceniami powierzchniowymi? widze że czułość masz ustawiona dosyc wysoko.


z powodu inwazji ZEBRA Dreissena polymorpha jezioro na jakim najczesciej plywam ma teraz bardzo przejrzysta wode (spokojnie na kilkum widac dno - dawniej na 1m nic nie bylo widac tyle bylo planktonu). Ale te fotki sa z przed jakiegos czasu. Nie pamietam dawnych ustawien, ale teraz mam min glebokosc na 1 czy 3 stopy ustawiona (niweluje to zaklucenia powierzchniowe) surface clutter i tak mam na maxa a i czulosc gdzies w polowie - i dalej dzieja mi sie jaja jak na filmiku...

#23 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:40

Kolorowy skan zamieniłem na monochromatyczny,lepiej mi się go czyta.



no tak (np chetnie kupilbym komorke z monochromatycznym wyswietlaczem - jakbym gdzies dorwal taka np nokie 1101i to chyba bym z 3 naraz kupil...) to jak cos zawsze moge wlaczyc jakas dziwna palete kolorow albi DI
A za prad rachunkow nie place (przynajmniej na lodce) wiec mi zwisa.
Jeden najwiekszy minus to to, ze nie da sie urzywac echa w polaroidach (ekran juz jest spolaryzowany i zalozenie polaroidow likwidue 90% obrazu i musze glowa krecic jak kura by cos widziec...)A, ze polaroidy mam korekcyjne to nie moge ich poprostu zdjac.


#24 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 14 lipiec 2012 - 15:57

troszke sie bawilem wczoraj i polecam wlaczyc w opcjach echa bottom view na white line zamiast structure ID - duzo latwiej sie czyta dno. probowalem kilka razy bawic sie DI by cos ladnego sie pojawilo na ekranie ale sama kupa jak na zwyklym ekranie tylko w innych kolorach.

edit:

wpadlem na kolejny pomysl - zapisac sobie mozna kawalki instrukcji obslugi (ja dalem sobie zasieg stozkow i kilka innych rzeczy) w formie pliku jpg i podstawic je na karte (tam gdzie echo trzyma fotki - moze okazac sie potrzebne zmienienie nazwy pliku i rozdzielczosci) - dzieki temu mozemy sobie ogladac rzeczy na wodzie bez martwienia, ze nam papier zmoknie.

#25 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 29 lipiec 2012 - 19:28

Właśnie dzisiaj chciałem zrzucic do kompa to co zapisałem w sondzie i mam male rozczarowanie. nic mi sie nie zapisalo a miałem wiele ciekawych zrzutów z rybami. Czy ktos ma pojęcie jak zapisywać zrzuty z ekranu? szlag mnie trafia. prawie miesiąc pływania i zapisywania na marne. @gooral widze że masz obcykany sprzęt już dosyc dobrze. Ja niestety kuleje z obsługą bo nie mam czasu robić tyle rzeczy na raz na łodzi jak pływam. musze chyba wybrac się na jakis zbiornik tylko z sonarem w celach edukacyjnych.

#26 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 29 lipiec 2012 - 19:47

Właśnie dzisiaj chciałem zrzucic do kompa to co zapisałem w sondzie i mam male rozczarowanie. nic mi sie nie zapisalo a miałem wiele ciekawych zrzutów z rybami. Czy ktos ma pojęcie jak zapisywać zrzuty z ekranu? szlag mnie trafia. prawie miesiąc pływania i zapisywania na marne. @gooral widze że masz obcykany sprzęt już dosyc dobrze. Ja niestety kuleje z obsługą bo nie mam czasu robić tyle rzeczy na raz na łodzi jak pływam. musze chyba wybrac się na jakis zbiornik tylko z sonarem w celach edukacyjnych.



za kazdym razem jak zapisujesz fotke to dostajesz komunikat na ekranie blabla.jpg created successfully i jednoczesnie na gps tworzy sie znaczek albo memory card error czy cos. jesli dostawales dobry komunikat to fotki masz na karcie SD w katalogu snapshot. Jak masz wszystkie widoki w menu odblokowane (chyba trzeba w opcjach ustawic interface na advanced a pozniej w views (ostatnia lub przedotatnia zakladka w menu glownym)
zaznaczyc snapshoot and recording na visible - bedziesz mogl tez ogladac na urzadzeniu foty. (wlasnie tak chce sobie wrzucic manuala - podmienic zawartosc jednego z plikow jpg zostawiajac jego nazwe).
a musisz miec snapshoot aktywne w menu i do tego w menu navigacyjnym (albo chart?) dac export all navigation data - to cie przesle wszystko z urzadzenia na karte sd (trasy etc fotki chyba od razu wali na karte)
by zapisywac trasy musisz na pocatku dnia w menu nawigacyjnym napierw bodaj cancel track dac a pozniej po skonczonym dni save track (uwaga jak juz dasz Save to nei wszystko - wyswietli ci sie male okienko i tam musisz jeszcze klawiszami kursora potwierdzic/zaprzeczyc). ja tez mam troszke problemow zwlaszcza z tworzeniem mapy glebokosci (bo niby sie da a w praktyce nawet na forum humminbirda ich pracownik mi juz odpowiadac przestal).
Generalnie jesli po kazdym plywaniu dasz save current track i przed kazdym plywaniem dasz delete current track by wyczyscic pamiec waypointow do tego w menu navigation zaznaczysz shadded depth to kazda trase (chyba u kolegi na modelu SI tak sie dzieje) masz zaznaczona w odcieniach danego koloru - im glebiej tym ciemniejszy kolor i tym sposobem po nagraniu ilustam tras na siebie mozesz sie spodziewac mapy batymetrycznej zbiornika.
niestety u mnie sie tak nie dzieje - stare tracki sa zaznaczone jako linia prerywana a nowe ciagla i tyle... ;(
Ps pogadaj z uzytkownikiem Marviz jemu sie zdaje sie nudzi jeszcze bardziej niz mnie i ma tez niezle rozgryzione przetwarzanie danych z tego echa w kompie.




#27 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 29 lipiec 2012 - 22:25

dajesz rade kolego :huh: wielkie dzięki!

#28 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 30 lipiec 2012 - 20:17

spoko dzisiaj sie na morzu troszke pobawilem.
I tak:

Po zmianie softu inaczej zapisuje sie tracki - musisz wejs bodaj w navigation i tam w tracks? (bodaj 2 lub 3 od gory) i otworzy sie okienko z trackami do przegladania. tam bodaj 2 razy do gory strzalka i otworzy sie male podmenu (szukalem g...a chyba z 45 minut....)
i tam dajesz mark all tracks and a pozniej export i ci sie zapyta czy skasowac tracki z SD dajesz tak i (przynajmniej u mnie) dostalem error - wyjalem i wsadzilem karte i poszlo za drugim razem).

Ps wczesniej chyba nei dawalem Clear przed i save po kazdym dniu lowienia i tylko dane gps sie chyba zachowaly.
Teraz (a odkrylem to wplywajac do portu wiec nie mialem czasu sie bawic) jak plyne na wprost mnie (jakby na kursie) pokazuje sie jakas linia i pisze ile ilem mam do jakiej glebokosci - nie rozkminilem jeszcze czy glebokosc ma gdzies na mapie zapisana czy sobie ja wziela z tracka (w polowie dnia zrobilem save i clear)
Plywalem pierwszy raz po morzu.
Ps szkoda, ze nie zmirzylem red gurnarda (Chelidonichthys cuculus? kurek chyba po polsku) jakiego dzisiaj zlowilem
bo w wikipedi doczytalem, ze rosnie do 40 cm a moj chyba mial wiecej - kolegi zmierzony mial 30 a na oko byl sporo mniejszy...)
moze mi sie specimen trafil?

Ps co jakis czas po sciagnieciu trackow z echa nagrywam je na hdd tak na zas i pozniej z czystym sumieinem moge nadgrywac jak cos sobie wroce.

#29 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 30 lipiec 2012 - 21:59

jak ustawiasz sonde pod płytka wodę? Ze zrzutów co dałes wczesniej widze że mialeś switchFire w trybie maxymalnym a nie w otwartym. mnie troche myla te czestotliwości bo pływając w rzece mam często dużo syfu albo bąbli wynikających z pływania po warkoczach i wsteczniakach i trzeba za kazdym razem zmieniac ustawienia.

#30 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 30 lipiec 2012 - 22:33

teraz mam switchfire ustawione na clear i do tego albo slodka wode albo plytka slona (zbytnio nie widze roznicy) wlaczylem sobie fish id (bo wydaje mi sie, ze pokazuje ryby oboma stozkami a luki masz tylko z tego na jaki jest echo ustawione). troszke bez sensu, ze jak zwiekszysz zoom albo dasz np max glebokosc na 5m (czyli jakby zoom od gory) to obiekty sie powiekszaja, ale rozdzielczosc zostaje taka sama... ;( i masz kwadratowosc do kwadratu..
zawsze mozesz wlaczyc podzielony ekran na zwykly/di albo 2 rozne czestotliwosci zwyklego - ja tak czasto plywam. musze przyznac, ze tak czy tak ryby widze rzadko.
w manualu jest fajny obrazek stozkow - zrobilem sobie zrzut ekranu i przerobilem go na zwyklego jpg a pozniej wydrukowalem - zadalem na wierzch kilka warstw tasmu biurowej przezroczystej i trzymam na lodzi..


#31 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 05 sierpień 2012 - 16:18

Mam kilka zrzutów z dobrej wody do testów. Myślałem, że mi sie sonda zepsuła.

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  S00046.PNG   35,7 KB   226 Ilość pobrań
  • Załączony plik  S00043.PNG   33,26 KB   228 Ilość pobrań
  • Załączony plik  S00042.PNG   30,79 KB   226 Ilość pobrań


#32 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 05 sierpień 2012 - 16:21

CD..

czy mieliście problem z odczytem temperatury? ja musiałem zakupic nowy bo odczyty były typu -29

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  S00049.PNG   27,96 KB   219 Ilość pobrań
  • Załączony plik  S00048.PNG   34,33 KB   219 Ilość pobrań
  • Załączony plik  S00047.PNG   36,61 KB   221 Ilość pobrań


#33 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 05 sierpień 2012 - 18:10

nie mam problemu z temperatura. ladne foty.
ja dzisiaj plywalem po morzu widzialem wielkie lawice ryb (no chyba, ze zatopione drzewa wysokie na 5m tam plywaja w lewo i prawo co chwile...), ale co ciekawe najlepsze wyniki mialem jak nic nie bylo na ekranie...

#34 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 sierpień 2012 - 16:38

ech ja chyba potrzebuje kiedys samemu napisac jakis soft (nie to zebym mial o tym pojecie ;P do echosondy bo coraz ciezej mi ja rozkminic.

Przyklad:
plywam od tygodnia po morzu. i na echu nie widac nawet sladu po stadach makreli goniacych plankton (takie male zyjatka z bliska wygladaja jak male raki maja moze z 1mm dlugosci - makrele i meduzy sie przy nich kreca) - pisze bo zdaza nam sie wyjac 30-40 ryb w tym kilka na raz (obie osoby full na hakach) a na ekranie niemal cisza/delikatne niebieskie kropki (makrele sa gdzies 3-4m pod lodzia do dna okolo 12m).
Makrele w wiekszosci 25-30cm bywaja wieksze takie pod 35-40.

za to dosyc czesto na ekranie widac moje przywieszki i ciezarek (nie duze moze z 2-3cm dlugosci na haczykach powiedzmy 1/0 4 sztuki + ciezarek okolo 100-150g) widac wyraznie kazda przywieszke w toni i na dnie na okolo 15-17m (na ekranie sa paski, echo tak mocne, ze az czerwone).
jakim cudem ryb nie widac?

a w slodkiej wodzie na 20m widzialem wyraznie stada okoni....

zwiekszac czulosc na morzu? az do punktu gdzie bede widzial ryby?

jak mi sie browar skonczy to skocze do auta po karte z echa i wkleje foty.

edit:

miejsce gdzie lowilismy makrele (w toni 3-5m pod lodzia):
https://lh4.googleusercontent.com/-KzEWlT4MDI0/UCfWaw-lYuI/AAAAAAAAAiI/rvIITsdVia0/s512/S00086.PNG

przywieszki w toni opuszczone do dna:
https://lh5.googleusercontent.com/-S6oOHDUUYfg/UCfWaq3fwqI/AAAAAAAAAiE/tRkp3yzyyXE/s512/S00082.PNG

#35 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 26 sierpień 2012 - 10:36

A jak zwiększysz stozek to jaki efekt? przy wąskim stożku zasięg na 3 metrach nie będzie tak jak na 12. Może pokombinuj z częstotliwościami? A powiedz mi kolego jaka karte uzywasz? mi zdazyło sie że podczas zapisywania zrzutu sonda mi się zawiesila. Wtedy to tylko twardy reset pomoże. czasem tez dostaje komunikat że zapisywanie nie powiodło się, szczególnie na początku lowienia. później nie wiedzieć czemu wszystko gra i zapisuje sie normalnie.

#36 ONLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 881 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 08 sierpień 2013 - 09:08

Szukam kogoś, kto używa Lowrance X510C. Chodzi o optymalizację ustawień na płytką wodę, taką do 3-5m.



#37 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 08 sierpień 2013 - 11:09

Szukam kogoś, kto używa Lowrance X510C. Chodzi o optymalizację ustawień na płytką wodę, taką do 3-5m.

 Używałem kiedyś modelu Lowrance X102C ,  więc może coś pomogę po weekendzie , bo uciekam nad J. Białe / Okunika na testy Elite 7 HDI ;)


Użytkownik Kajtelek2 edytował ten post 08 sierpień 2013 - 11:10

  • elpojo lubi to