Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Multiplikator dla początkującego


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 28 February 2007 - 17:10

Witam
Chiclabym rozpocząc swoją przygodę z castingem ale nie wiem jaki multiplikator wybrać na początek - do nauki.
Przeglądając aukcje trafiłem na http://allegro.pl/item170476307_multiplikator_daiwa_procs_10 0l_5_lozysk_nowy_.html
proszę o parę słów na temat multika. Czy bylby on dobrym wyborem na początek? Jeśli nie to podajcie wasze propozycje.

#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,593 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 28 February 2007 - 17:27

@Wisni@

to zależy na ile poważnie podchodzisz do swojej przygody z castingiem. Jeśli podchodzisz na zasadzie, spróbuję jak to jest i jak mi się nie spodoba machnę ręką, to lepiej odpuść sobie zakupy tylko umów się z kimś z forum nad wodą na jakiś króki trening rzutowy, żeby zobaczyć z czym to się je.

Jeśli motywacja jest większa, jeśli to coś więcej niż tylko ciekawość, to możesz zainwestować w sprzęt sto złotych więcej, ale za to dostać multik który posłuży Ci nawet jak już osiągniesz pewien poziom zaawansowania.

Na początek, do średniego zestawu castingowego, np. do któregoś z kijów St.Croix triumph casting (nowelas za 270zł u Żbika, może coś ztargujesz), za ok. 350zł możesz kupić oczko lepszą Daiwę Procaster 100HL która wygląda tak: http://www.tacklewarehouse.com/descpageRLCDAIWA-DPC100H.html lub, do troszkę cięzszego zestawu, jakiegoś rounda ABU np. C3 4601.

Pozdrawiam



#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 28 February 2007 - 17:32

nic dodac nic ujac :D

#4 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 28 February 2007 - 18:05

@Wisni@

to zależy na ile poważnie podchodzisz do swojej przygody z castingiem. Jeśli podchodzisz na zasadzie, spróbuję jak to jest i jak mi się nie spodoba machnę ręką,

Raczej podchodze do tego poważnie, próbowałem już łowić metodą castingową ( i to nawet z jednym z forumowiczów :D ) i wychodziło mi to nie najgorzej a co najważniejsze bardzo się spodobało dlatego pomyślałem o zakupie multika.

#5 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 28 February 2007 - 18:30

@Wisni@
Na początek, do średniego zestawu castingowego, np. do któregoś z kijów St.Croix triumph casting (nowelas za 270zł u Żbika, może coś ztargujesz), za ok. 350zł możesz kupić oczko lepszą Daiwę Procaster 100HL która wygląda tak: http://www.tacklewarehouse.com/descpageRLCDAIWA-DPC100H.html lub, do troszkę cięzszego zestawu, jakiegoś rounda ABU np. C3 4601.

@Friko
Wywnioskowałem że raczej tej daiwy nie polecasz, rozejrze sie za Abu C4 4601 ale raczej używanym bo na nowy niestety nie starczy kasy.


#6 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 28 February 2007 - 18:43

[quote title=Wisni@ napisał(a) dnia Wed, 28 February 2007
rozejrze sie za Abu C4 4601 ale raczej używanym bo na nowy niestety nie starczy kasy.
[/quote]
Chciałem napisac Abu C3 nie C4


#7 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,529 posts
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Posted 28 February 2007 - 18:55

c3 to dobry wybór polecam :)za taka cene jest to najlepszy multik :D
hasior

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,593 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 28 February 2007 - 19:01

Daiwe Procaster 100HL polecam jak najbardziej, ale nie ta ktora jest na aukcji na allegro do ktorej link zalaczyles, bo to jest gorszy model, z nizszej polki.

Daiwe Procaster 100HL w Polsce mozna dostac w sklepie. W JERKU w Warszawie stoi za 350zł, może parę groszy stargujesz w dół. Jakby wyjszła to popytaj chłopaków o namiar na Robsona może Ci sciągnie - miał ściągać Procastery do JERKA , co by było zbożnym dziełem B)

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 01 March 2007 - 12:09

Cześć,
Zaczynając od Daiwy to najbardziej podoba mi się ta naklejka na szpulce - Super tuned. No właśnie na oko widać, że to żadne super tuned więc by przekonać przyszłego nabywcę postanowiono zainwestować 0,2USD na naklejkę, która załatwi całość.

Idąc dalej. Mówisz o rozpoczęciu przygody z castingiem. Moje pytanie jest - ale jakie chcesz łowić ryby, jaką metodą? Widzisz ani tym procasterem ani C3/C4 nie rzucisz przynętą niewielką, więc Twoja przygoda z castingiem może skończyć się w chwilę po tym jak wykonasz pierwszy rzut nowo nabytym multiplikatorem. Co więcej interesuje mnie jakimi przynętami będziesz łowił i jaką chcesz do tego założyć wędkę.

Pozdrawiam
Remek

#10 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,529 posts
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Posted 01 March 2007 - 12:47

witam
z tego co się ja orietuje to kolega Wiśni@ nastawia sie raczej na lekki jer niz lekki cast .myslę ze przynety z dolnej granicy to waga 10-15gr górna 60 jerki slider 7,10 S cel połowów PIKE :D
.myśle ,że mowiać casting nie myślał o rzucaniu przunetami 5-7gr a raczej miał na mysli przygodę z multikem w ogólnym znaczeniu :D(no chyba ,że sie mylę :unsure: ) moim zdaniem na początek najlepiej jest zacząc od średniej jerkówki :D i opanować rzuty w zakresie gramatór 15 w górę :D
pozdrawiam hasior :D

#11 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 01 March 2007 - 15:21

Widzisz ani tym procasterem ani C3/C4 nie rzucisz przynętą niewielką, więc Twoja przygoda z castingiem może skończyć się w chwilę po tym jak wykonasz pierwszy rzut nowo nabytym multiplikatorem. Co więcej interesuje mnie jakimi przynętami będziesz łowił i jaką chcesz do tego założyć wędkę.


Moja przygoda z castingem dopiero sie zaczyna i nie mam zamiaru jej tak szybko kończyć :D próbowałem już łowić na calcutte 201B a wydaje mi sie że to multik o podobnych możliwościach rzutowych i wychodziło mi to całkiem nieżle.

Remku mam zamiar łowić na przynęty rzędu slider 7s, czyli raczej wabiki od 15g, a kijek jakis do 20 - 25lbs



#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 01 March 2007 - 15:31

Cześć,
Czyli ja podobnie jak koledzy, do jerkowania, kupiłbym na początek wersję ekonomiczną ale fajną czyli najmniejszego C3/C4 4601. Multiplikator bardzo przyjemny w użytkowaniu i praktycznie bezawaryjny - tam nie ma co się uszkodzić. Jak dobrze się zakręcisz to może udałoby się Tobie kupić za ~70 USD, a to świetna cena.

pozdrawiam
Remek

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 01 March 2007 - 15:31

Ale od razu sobie pomyślałem, że dokładając 29 USD można kupić ... Revo S :D ... OK. Już milczę :D

Pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 posts
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Posted 01 March 2007 - 16:05

Cześć,
Czyli ja podobnie jak koledzy, do jerkowania, kupiłbym na początek wersję ekonomiczną ale fajną czyli najmniejszego C3/C4 4601. Multiplikator bardzo przyjemny w użytkowaniu i praktycznie bezawaryjny - tam nie ma co się uszkodzić. Jak dobrze się zakręcisz to może udałoby się Tobie kupić za ~70 USD, a to świetna cena.

pozdrawiam
Remek


Dodam tylko ,że zaczynałem przygodę właśnie z C3 4600 w zestawieniu z kijem 10-17lbs.Zakres przynęt ?? Udawało mi się już dosyć spokojnie machać wobkami powyżej 8-10gr.


#15 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 01 March 2007 - 17:10

Ale od razu sobie pomyślałem, że dokładając 29 USD można kupić ... Revo S :D ... OK. Już milczę :D

Miałem revo tylko raz w ręku (na naszym spotkaniu w Browari :D ) i bardzo mi sie spodobało. Chyba się jeszcze zastanowie bo tak naprawde 29USD to nie tak duzo...



#16 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 01 March 2007 - 19:17

[quote]
Ale od razu sobie pomyślałem, że dokładając 29 USD można kupić ... Revo S :D ... OK. Już milczę :D

[/quote]
Miałem revo tylko raz w ręku (na naszym spotkaniu w Browari :D ) i bardzo mi sie spodobało. Chyba się jeszcze zastanowie bo tak naprawde 29USD to nie tak duzo...


[/quote]


Jeśli jesteś zdecydowany, że będziesz wyłacznie jerkował cięzszymi wabikami i od czasu do czasu poleci jeszcze jakaś cięzsza guma czy wahadłówka to faktycznie C3 4601 albo Revo SL bedzie bardzo dobry. Ja chyba zdecydowałbym się na c3 4601 a te niby niewiele -/+ 30 $ dołożyłbym do kija. W koncu 30 dolców to około 40% wartości St croix Triumph 1oz. Prawda jest taka jak napisał @zamker, ze jak wejdzie ci w krew poslugiwanie się takim zestawem to i 8g wypuścisz.
Co do Daiwy to zainteresuj sie modelem Team Daiwa Advantage 150HL, ewentualnie wersją Super Tuned. Ten model jest 'super tuned' naprawdę w odróżnieniu od tego z allegro. Napewno będzie rzucał te kilkanaście gram znacznie bardziej komfortowo niż ABU.
pozd JW ;)

#17 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 posts
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Posted 01 March 2007 - 22:29

Ja chyba zdecydowałbym się na c3 4601 a te niby niewiele -/+ 30 $ dołożyłbym do kija.
pozd JW ;)

Moze i masz racje ale jakos te low profile bardziej mi sie podobaja. Ale czy chcąc porzucać np. 7 lub 8 cm gumą na 8 lub 10g główce nie bede miał poblemów z wyrzutem z revo? Czy mozliwosci rzutowe revo i C3 4601 bardzo sie różnią?

#18 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 01 March 2007 - 22:44

[quote]


Ja chyba zdecydowałbym się na c3 4601 a te niby niewiele -/+ 30 $ dołożyłbym do kija.
pozd JW ;)
[/quote]
Moze i masz racje ale jakos te low profile bardziej mi sie podobaja. Ale czy chcąc porzucać np. 7 lub 8 cm gumą na 8 lub 10g główce nie bede miał poblemów z wyrzutem z revo? Czy mozliwosci rzutowe revo i C3 4601 bardzo sie różnią?
[/quote]

Cześć,
Mimo wszystko Revo S da radę z 10g. Z 8g będzie trudniej ale ja rzucałem z tego multiplikatora ~8g rapalę long cast'a. Nie należało to do komfortowych doświadczeń. Jeśli chcesz zejść poniżej 10g proponuję zakup innego kołowrotka np. Curado D, lub czegoś z lżejszą szpulką np. scorpiona 1001. Niestety w castingu nie oblecisz wszystkich przynęt jednym multiplikatorem. Te lżejsze przynęty wymagają lżejszych i mniejszych szpulek.

Pozdrawiam
Remek

#19 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,939 posts
  • LokalizacjaLublin

Posted 01 March 2007 - 23:19

Mam teraz c4 5601, fajny jest . Ale gdybym teraz składał zestaw, to Revo :D

#20 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 01 March 2007 - 23:46

[quote]


Ja chyba zdecydowałbym się na c3 4601 a te niby niewiele -/+ 30 $ dołożyłbym do kija.
pozd JW ;)
[/quote]
Moze i masz racje ale jakos te low profile bardziej mi sie podobaja. Ale czy chcąc porzucać np. 7 lub 8 cm gumą na 8 lub 10g główce nie bede miał poblemów z wyrzutem z revo? Czy mozliwosci rzutowe revo i C3 4601 bardzo sie różnią?
[/quote]

Tylko pamietaj co tu napisałeś :D 7-8 cm gumę na 8-10g głowce. Moim zdaniem takie przynety w połaczeniu z dobrze dobranym kijem C3 obsłuży całkiem dobrze. Tym bardziej, ze jak kupisz nowego 4601 to w komplecie sa także zapasowe czarne bloczki hamulca odsrodkowego. Po ich wymianie napewno miotanie gumami na 8-10 g główkach będzie wiecej niz tylko możliwe. Jednak pamiętaj, że co innego strzelać z nawet 8g gumy niż np z przeciętnego 10 cm woblera o masie 8g. Taka przyneta już raczej nie poleci z C3 w zadowalajacy sposób. Trzeba być świadomym takich różnic. Jesli byłbyś skłonny zrezygnować z sliderów 10S i innych klocków ponad 30g to z relatywnie taniego zestawu złożonego np. z C3 4601 i np.6-ścio stopowego Triumpha 3/4 oz możesz rzucać przyjemnie i skutecznie cały wachlarz sprawdzonych przynęt począwszy od wspomnianych gum na <8g głowkach, Long castów, X rapów rapali 8-10 cm, perchów 8F, hornetów 6S, Sliderow 7F/S Salmo, całej gamie Yo Zuri/Duel na wahadłach i większych wirowkach kończąc. Byc może da się odczuć, że jakoś specjalnie nie polecam Revo, ale dla mnie niski profil z cięzką szpulą i piekielnie mocnym hamulcem jakoś nie pasuje do typowych polskich lowisk i tego co (jeszcze) je zamieszkuje. Wiecej w nim ograniczeń niż faktycznych do wykorzystania (tutaj IV RP :mellow: ) mozliwości.
pozd JW :D