Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wyłączające się echosondy przy odpaleniu spaliny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   JarekCh

JarekCh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaZIELONA GÓRA
  • Imię:JAREK

Napisano 30 maj 2021 - 15:18

Witam

Proszę o jakaś radę i pomoc.Zmieniłem ostatnio układ akumulatorów na łódce i podłączyłem 4szt (56ah każdy AGM)w szeregu do zasilania dwóch echosond i  panoptixa,wraz z zasileniem spaliny(yamaha 50km)W momencie,gdy odpalam spalinę następuje prawdopodobnie duży pobór i z tego powodu wyłączają się echosondy.Najprostszym wyjściem byłoby chyba odizolowanie jednego akumulatora do odpalania spaliny i pozostawienia trzech do obsługi reszty elektroniki,o której wspomniałem.Czy jest jeszcze inna opcja pozostawienia czterech akumulatorów w istniejącym na te chwile układzie i zamontowania czegoś co spowoduje,ze spadek napięcia przy odpalaniu spaliny nie będzie wpływał na echosondy?Z góry dziękuje za pomoc.



#2 OFFLINE   Michal Sz

Michal Sz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaPEŁCZYCE
  • Imię:Michał

Napisano 30 maj 2021 - 15:55

Zbyt duży pobór prądu przy rozruchu powoduje spadek napięcia co skutkuje wyłączeniem twoich urządzeń.
Świadczy ze accu jest mało wydajny.
  • miramar69 lubi to

#3 OFFLINE   JarekCh

JarekCh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaZIELONA GÓRA
  • Imię:JAREK

Napisano 30 maj 2021 - 20:05

Zbyt duży pobór prądu przy rozruchu powoduje spadek napięcia co skutkuje wyłączeniem twoich urządzeń.
Świadczy ze accu jest mało wydajny.

Michał SZ, co rozumiesz pod pojęciem mało wydajny?Akumulatory nowe,zapas mocy mają.Czy chodzi tu może o zbyt mały prąd chwilowy tych akumulatorów,który zabiera spalina w momencie rozruchu?Błędnie w poście opisałem połączenie akumulatorów,gdyż są połączone równolegle.



#4 OFFLINE   flyfisher33

flyfisher33

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 30 maj 2021 - 20:07

A jakie to dokładnie akumulatory?



#5 OFFLINE   Kielson1

Kielson1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:K

Napisano 30 maj 2021 - 20:22

Do odpalania silnika spalinowego potrzebny jest akumulator rozruchowy i wtedy, gdy nawet masz do niego popartą echosondę to Ci się nie wyłączy przy odpaleniu spaliny. Też tak miałem przy agm. Teraz mam jak powyzej i jest ok. Wszystkie pozostałe odbiorniki na łodzi w tym silnik dziobowy zasilane są z innego akumulatora.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

#6 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 30 maj 2021 - 22:06

Po co kombinujesz, dobrze tu Ci podpowiadają. Wydziel jeden aku najlepiej zwykły na rozruchy i po sprawie. W uproszczeniu, tak jak w domu, gdy do jednej linii za dużo podłączysz to wywali korek. Możesz zmienić korek, akumulatory, ale ... to nie jest dobre rozwiązanie.

#7 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2164 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 30 maj 2021 - 22:14

Można jeszcze zmienic echo, ale chyba taniej kupić kwasa na rozruch. Wydaje mi sie, że Lowrance mniej wymaga niz garmin, tzn na mniejszzym napieciu pociagnie czyli nie bedzie gasł. Nie testowałem osobiście bo zawsze do rozruchu mialem inny niz do echa, zresztą sa rozne moce silnikow i rozni producenci, to co na jednym zadziala na innym juz moze nie byc tak samo. Przecież akumulatory rozruchowe tez różnią sie pomiędzy modelami samochodów

#8 OFFLINE   Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaRIVERFOX Grudziądz

Napisano 30 maj 2021 - 23:08

Coś mi się wydaje że ta cała instalacja z łączeniem 4 akumulatorów to coś nie tak jak powinno być. Jak to ładować ?  To że gaśnie sonda to pikuś...gorzej jak sondy wyładują akumulator do rozruchu ...łódkę na zapych trochę źle się odpala a silnik 50 koni nie ma szarpanki do odpalania.  Gdyby w to wszystko zamontować trochę dodatkowej elektroniki typu balansery, dvsr, ładowarki dc/dc to dałoby się to ogarnąć. W szeregu ...to znaczy że jest  więcej niż 12V ?  Pokaż schemat tego systemu to będzie łatwiej.



#9 OFFLINE   JarekCh

JarekCh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaZIELONA GÓRA
  • Imię:JAREK

Napisano 31 maj 2021 - 05:52

Witam
Proszę o jakaś radę i pomoc.Zmieniłem ostatnio układ akumulatorów na łódce i podłączyłem 4szt (56ah każdy AGM) równolegle do zasilania dwóch echosond i panoptixa,wraz z zasileniem spaliny(yamaha 50km)W momencie,gdy odpalam spalinę następuje prawdopodobnie duży pobór i z tego powodu wyłączają się echosondy.Najprostszym wyjściem byłoby chyba odizolowanie jednego akumulatora do odpalania spaliny i pozostawienia trzech do obsługi reszty elektroniki,o której wspomniałem.Czy jest jeszcze inna opcja pozostawienia czterech akumulatorów w istniejącym na te chwile układzie i zamontowania czegoś co spowoduje,ze spadek napięcia przy odpalaniu spaliny nie będzie wpływał na echosondy?Z góry dziękuje za pomoc.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#10 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 31 maj 2021 - 07:12

Napisz dokładnie co to za akumulatory, choć zestaw 4szt to takie swoiste dziwadło. Dodatkowo co za echa masz, bo mi się wydaje, że jak dwa zepniesz to i z ładowaniem nie ma problemu i spokojnie obsłużą te 3 echa, warto też wiedzieć co to za echa, jakie ekrany. Te Twoje agm dają jakiś prąd rozruchowy? To agm samochodowe czy marine? Zresztą po co kombinować, podziel je po 2 szt, jak już chcesz 4 wozić, i po sprawie. Wszędzie prądu starczy.

#11 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1807 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 31 maj 2021 - 07:45

Problem może być jeszcze w innym miejscu - gdzieś po drodze do elektroniki może być słaby styk. Ja tak miałem źle podłączonego helixa 12 i go mi wyłączało, a echomapa 9 (jednocześnie) nie.



#12 OFFLINE   JarekCh

JarekCh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaZIELONA GÓRA
  • Imię:JAREK

Napisano 31 maj 2021 - 08:19

Na łódce ma Solixa 12-kę i garmina 10-kę plus box od panoptixa.Akumulatory to 4 szt 56ah każdy-Alphacell 100xtv-agm-y.Akumulatory kupione(nowe w zeszłym roku) od kolegi,który używa ich do podtrzymywania prądu w systemach telewizji kablowej.Te cztery sztuki mialem wczesniej podzielone na 2 oddzielne zestawy 24v.Jeden zestaw obsługiwał mi Minn kotę ulterrę 80.Z racji,że często pływam na wodach ciszy brakowalo mi prądu do obsługi dziobówki i dodałem do niej 24v-200ah.Zostały mi więc te 4szt i połączył mi je kolega w całość aby obsługiwały j.w. wspomniałem.



#13 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 31 maj 2021 - 10:29

Moim zdaniem te akumulatory, choć same w sobie markowo niezłe, nie nadają się na startery do silnika. To świetne źródła napięcia zasilającego echa lub inne urządzenia pobierające napięcie, za wyjątkiem właśnie startu silnika. Sprawdź czas użytkowania dwóch spiętych do echosond, a pod silnik podaj zwykłego kwasiaka lub agm samochodowego z wysokim prądem rozruchowym. 



#14 OFFLINE   flyfisher33

flyfisher33

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 31 maj 2021 - 10:44

To nie są rozruchowe i pewnie dlatego jest duży spadek napięcia.

Ja bym dał jeden typowo rozruchowy i przez separator połączył z resztą akumulatorów. Dzięki temu silnik będzie startował z rozruchowego, a potem będzie ładował całość.



#15 ONLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4833 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 31 maj 2021 - 16:40

Możesz dać diodę prostowniczą na zasilaniu echa i kondensator za diodą - prosty układ, dioda blokuje wsteczny przepływ prądu, a kondensator podtrzymuje zasilanie. Aczkolwiek miałem echo na rozruchowym z Hondą 60 i aku 55Ah. Przez dwa lata nigdy echo nie siadło przy odpalaniu.



#16 OFFLINE   JarekCh

JarekCh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaZIELONA GÓRA
  • Imię:JAREK

Napisano 01 czerwiec 2021 - 06:02

Odizolowałem jeden akumulator i odpaliłem na sucho,silnik odpalił,a sondy nie gasły.Dzisiaj na wodzie zrobie dłuższe testy i bedzie można wyciaglnac wnioski.
Dziękuje wszystkim za rady i pomoc


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • rothen lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych