Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

parowanie szczupakowych świec


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   markverc

markverc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaNDZ
  • Imię:Marek

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:08

Od pewnego czasu zauważam, że mam problem z jednym aspektem holu - świecami szczupaków. O ile w przypadku mniejszych szczupaków strata nie bolała, o tyle już przy większych daje ostro po nerwach.
Panowie i Panie forumowiczki, jak parować rybę w tym momencie? Lub może inaczej, co robić jak czuję, że ryba zbiera się do wyskoku?
Łowiłem do tej pory wędkami o szybkiej szczytowej akcji z nawiniętą żyłką, lekko wkurzony już tym faktem przezbrajam się obecnie w parabolika.

Pozdrawiam, markverc



#2 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:10

Ja gdy czuję że ryba zaraz to zrobi, to zazwyczaj ,,kładę'' kij do ziemi i prawie zawsze pomaga

#3 OFFLINE   markverc

markverc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaNDZ
  • Imię:Marek

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:29

Dzięki za odpowiedź!

Spróbuję przy następnej okazji, mimo że już zdarzało mi się próbować w ten sposób zapobiegać wyskokom, cóż, może tylko tyle że za mało zdecydowania w to wkładałem.

Pozdrawiam

#4 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:50

Dzięki za odpowiedź!

Spróbuję przy następnej okazji, mimo że już zdarzało mi się próbować w ten sposób zapobiegać wyskokom, cóż, może tylko tyle że za mało zdecydowania w to wkładałem.

Pozdrawiam



Niekoniecznie. Nawet jeśli zdołasz zareagować, to nie daje to gwarancji. Wydaje mi się, że to kwestia sposobu zapięcia i haka. Z kotwic zdecydowanie trudniej im się wyhaczyć. Z jigów, przy świecy często. :D

#5 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:52

Dlatego napisałem w odpowiedzi że ,,prawie zawsze'' pomaga. To nie ma reguły, dużą rolę gra szczęście

#6 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:56

No przecież się nie czepiam. :D

#7 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1188 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 25 lipiec 2012 - 15:56

W łowieniu szczupaków najfajniejszy jest hol z efektownymi wyskokami a nie ciągnięcie go po dnie jak suma .To że się wypinają jest normalne zresztą im więcej wyskoków tym więcej uratowanych szczupaków ;) B)

#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 lipiec 2012 - 16:08

już przy większych daje ostro po nerwach.


Większe szczupaki bardzo rzadko skaczą. Choć tu kwestia subiektywnego określenia większe

#9 OFFLINE   markverc

markverc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaNDZ
  • Imię:Marek

Napisano 25 lipiec 2012 - 16:13

Mówiąc o jigach, zacząłem stosować możliwie krótsze haki, mając na myśli powstającą w czasie holu mniejszą dźwignię, ale minusem znowu może być płytsze, delikatniejsze zacięcie ryby, co znowu działa na korzyść ryby.

W sumie gdybyśmy wyciągali każdą biorącą rybę, wędkarstwo nie byłoby już tym samym wędkarstwem B)

#10 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 25 lipiec 2012 - 16:14

[quote]
już przy większych daje ostro po nerwach.


[/quote]
Większe szczupaki bardzo rzadko skaczą. Choć tu kwestia subiektywnego określenia większe
[/quote]

Dokładnie. Chociaż metrówy też nieraz fruwają - ale u mnie rzadko. :D

#11 OFFLINE   markverc

markverc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaNDZ
  • Imię:Marek

Napisano 25 lipiec 2012 - 16:20

[quote]
już przy większych daje ostro po nerwach.


[/quote]
Większe szczupaki bardzo rzadko skaczą. Choć tu kwestia subiektywnego określenia większe
[/quote]

Dokładnie. Chociaż metrówy też nieraz fruwają - ale u mnie rzadko. :D
[/quote]

Łowię w płytkich zbiornikach, dokładając do tego najpłytsze miejscówki często nieprzekraczające metra więc może stąd biorą się te częste lotnicze akrobacje. Szczupak nie mogąc iść w dół, wybiera górę.

#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 lipiec 2012 - 16:57

Dwie rzeczy - gumy zbrój offsetami, ryby z nich mniej lecą
a druga, przy holu - kij bokiem, męcz rybę nie podniesioną pionowo wędką, co kijem równolegle do powierzchni. Wytarabanisz ja tak samo, a nie będziesz jej podnosić pod powierzchnię - nie będzie tak skakać - wszyscy docenią ten gest. Dać rybie skakać po powierzchni, często na płytkiej wodzie, gdzie wracając z powietrza ładuje o kamienie - wyrok śmierci wielokrotnie. Szczególnie w ciepłej wodzie.
Ryba odpłynie, ok, chwilę później będzie sztywna.

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 17:13

sznur pod napieciem, hamulec ma pracowac a nie byc ustawiony na beton, kij powinien sie choc troche uginac ... to tyle w kwestii uzupelnienia tego, co napisal kuba

#14 OFFLINE   damian22777

damian22777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 20:46

sznur pod napieciem, hamulec ma pracowac a nie byc ustawiony na beton, kij powinien sie choc troche uginac ... to tyle w kwestii uzupelnienia tego, co napisal kuba


I to chyba tyle Jak już wyskoczy to nie luzuj mu linki- to mu tylko ułatwi sprawe
Jeśli szczupak nie jest duży i wyczujesz, że chce wyskoczyć to przyspiesz troche hol w tym momencie (o ile zestaw na to pozwala).
Takie są moje odczucia... :D

#15 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 25 lipiec 2012 - 21:22

Mnie sprawdziła się metoda nieco inna, na innych skaczących rybach, ale to chyba nie ma znaczenia. Jak czujesz, że startuje do góry to kij w dół i do boku, szybko wybierać linkę, żeby go dźgnąć hakiem przed skokiem. Temperuje gada i odbiera chęć do latania. Najgorszym wyjściem jest szarpanie kijem, jak ryba w powietrzu. Dostaje mnóstwo luzu po wpadnięciu do wody.
Temat przećwiczony w bardzo ciepłej wodzie, z bardzo szybkimi rybami, które kochają latanie. :mellow:

#16 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 25 lipiec 2012 - 21:48

Łeee, to ja ich specjalnie podjudzam, żeby skakali...

#17 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 25 lipiec 2012 - 22:02

Ja jak czuję, ze szczupły zbiera się do świeczki to najzwyczajniej w świecie kieruję szczytówkę ku wodzie, ba czasami nawet wkładam ją do wody. W 90 % przypadków pomaga

#18 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 25 lipiec 2012 - 22:22

O tym pisałem, nie dać zbyt dużo luzu, on w górę, ty w dół. :mellow:

#19 OFFLINE   zed69

zed69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 08:34

Szczytówka pod wodę. I to głęboko. Zwłaszcza w początkowej fazie holu. Nie wiem jak Wy ale w większości przypadków wyczuwam kijaszkiem chwilę kiedy ryba ma zamiar wyskoczyć i odpowiednio kieruję kij pod wodę, czasem nawet do połowy długości kija. Po latach mam już nawyk, że po zapięciu ryby kieruję szczytówkę jak najbliżej powierzchni wody aby jak najszybciej zareagować na zmiany kierunku płynięcia ryby. Nadmienię, ze łowię głównie z łódki więc o brzegowych sytuacjach nie wypowiadam się.

#20 OFFLINE   markverc

markverc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaNDZ
  • Imię:Marek

Napisano 26 lipiec 2012 - 15:46

Dzięki wielkie wszystkim za cenne wskazówki!!!
Pozostaje ruszyć nad wodę i skusić co nie co :mellow: po czym w razie czego skorzystać z wiedzy.

Dwie rzeczy - gumy zbrój offsetami, ryby z nich mniej lecą
a druga, przy holu - kij bokiem, męcz rybę nie podniesioną pionowo wędką, co kijem równolegle do powierzchni. Wytarabanisz ja tak samo, a nie będziesz jej podnosić pod powierzchnię - nie będzie tak skakać - wszyscy docenią ten gest. Dać rybie skakać po powierzchni, często na płytkiej wodzie, gdzie wracając z powietrza ładuje o kamienie - wyrok śmierci wielokrotnie. Szczególnie w ciepłej wodzie.
Ryba odpłynie, ok, chwilę później będzie sztywna.


Kuba Standera, dzięki za zwrócenie uwagi na to, że rybie po wyskoku może stać się krzywda, to tak samo jak ja bym skakał na metrową wodę... z pewnością nie najlepiej by się to skończyło. Cenna uwaga!

pozdrawiam wszystkich
markverc
  • Welik lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych