Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Baitcastowe nowości...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2760 odpowiedzi w tym temacie

#2461 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 22 kwiecień 2020 - 19:43

Panowie, gdyby kogoś interesowały różnice, to chętnie odpowiem na pytania.


Steez wg mnie dużo ładniejszy
Który lepiej w łapie leży ? Steez wyglada na mniejszego, czy to złudzenie ze względu na zdjęcie ? Od ilu gr skupionej masy dobrze się rzuca ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik koval75 edytował ten post 22 kwiecień 2020 - 19:44


#2462 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2020 - 21:10

@ar22 mógłbyś napisać porównanie aldebarana bfs że szpulką avail VS steez air? Chodzi mi o walory użytkowe

Użytkownik pointman edytował ten post 22 kwiecień 2020 - 21:12


#2463 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 23 kwiecień 2020 - 07:50

@ar22 mógłbyś napisać porównanie aldebarana bfs że szpulką avail VS steez air? Chodzi mi o walory użytkowe

Wielkościowo są bardzo podobne. Steez ma dużo mniejszą szpulę. Waży prawie 10gr więcej od Aldka z lekką szpulą.

Żeby sensownie porównać walory użytkowe muszę steezem porzucać w bezwietrzną pogodę, wtedy będzie to miarodajne. Na razie mogę opisać różnice w wyglądzie, wadze itp.

Pierwsze wrażenie to małe knoby, jak dla dziecka. Mniej wygodne pokrętło dociskowe szpuli, niż w Aldku. Brak klikania w pokrętle hamulca. Aldek ma dodatkowo terkotkę hamulca. Nie wszystkim to się podoba, ale mi np bardzo pasuje.

Jakość wykonania steeza trochę bardziej rasowa.

Załączone pliki


  • Iluzjonista lubi to

#2464 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2020 - 08:07

Czekamy na wrażenia z "placu boju" :)



#2465 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 24 kwiecień 2020 - 21:13

Czekamy na wrażenia z "placu boju" :)

Przetestowałem dzisiaj Steeza. Bezwietrznie ta sama wędka, plecionka i siła rzutów - bez większego spinania się. Tak, jak rzucam łowiąc na jeziorze małymi przynętami. Na codzień nie rzucam 1, lub 1,5 gramowymi przynętami, ale chciałem sprawdzić, jak z komfortem przy tej wadze.

Nawój średni Steeza, przy przełożeniu 1:9,1- 0,692m, nawój Aldka 0,753m, przy tej samej ilości plecionki. 

Przy bardzo lekkich przynętach Steez wypada lepiej :

- 1gr czeburaszka wolfram Steez powtarzalne rzuty - lepszy o ok 3,0m ( ok 20%)

- 0,9gr główka jigowa + twisterek ( razem 1,5gr ) Steez powtarzalne rzuty lepszy o 3,0m, najdalsze rzuty lepszy o ok 3,7m

- 1,5gr czeburaszka wolfram Steez powtarzalne rzuty - lepszy o ok 1,3m, najdalsze rzuty lepszy o ok 1,8m

- 2,0gr główka jigowa + jaskółka ( razem 3,0gr ) Aldek  powtarzalne rzuty lepszy o 0,1m, najdalsze rzuty lepszy o ok 0,9m

Myślę, że wyniki ciekawe. Przy tych bardzo lekkich przynętach Steezem rzuca się naprawdę komfortowo. Im ciężej, tym lepiej wypada Aldek. 

Przy bardzo lekkich deklasuje Aldka i w tym zakresie nic lepszego nie istnieje. Tylko, niewielu wędkarzy łowi na takie przynęty. 



#2466 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 kwiecień 2020 - 11:55

Ok, dzięki za info. Szpulka avail w aldku to ta płytka (z dodatkowymi magnesami), czy głęboka?



#2467 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 25 kwiecień 2020 - 12:43

Przyznam że jestem zaskoczony. Obstawiałem odwrotną sytuację. Fabryczne maszynki rzadko dorównują tym z tunningową szpulą (mam na myśli szpulki jdm nie ali). Dzięki za recenzje.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#2468 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 25 kwiecień 2020 - 16:54

Szpula z linką w Steez air prawie o 60% cięższa od tuningowej szpulki w aldku a wyniki u kolegi pokazują że waga to nie wszystko.😉
Było stękanie po co Steez air i że taki drogi. Ano chociażby po to co kolega pokazał.

dzięki za testy.😉

#2469 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 25 kwiecień 2020 - 17:40

... aż korci to sprawdzić ;)

(BOB! ...  wyluzuj i się nie nakręcaj!!! :P  :D )


  • Paweł Bugajski i teo lubią to

#2470 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 25 kwiecień 2020 - 18:00

Ja bym tam... nie chcę cię odpuszczać ale ciekawa sprawa :)

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#2471 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 26 kwiecień 2020 - 08:58

Czyli dobrze sobie wykminiłem żeby wziąść głebokiego availa do Aldka.

#2472 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 26 kwiecień 2020 - 12:56

Ok, dzięki za info. Szpulka avail w aldku to ta płytka (z dodatkowymi magnesami), czy głęboka?

płytka



#2473 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 26 kwiecień 2020 - 14:40

... aż korci to sprawdzić ;)

(BOB! ...  wyluzuj i się nie nakręcaj!!! :P  :D )

Szczerze, to nie ma co sprawdzać. Jestem fanem Aldka, ale w zakresie tych, najmniejszych przynęt, to jest taka różnica ze Steezem, jak Aldka z Chińczykiem. I tu nie chodzi o metr, a jest to 20, a nawet prawie 30% przy najdalszych rzutach.

Oczywiście jeśli chodzi o przynęty do ok 2gr ( główka + gumka ). Zacząłem testować Steeza od 2gr + gumka ( razem ok 3gr) i byłem na początku trochę zdegustowany, bo Aldek wypadał lepiej.

Co ciekawe Steez naprawdę komfortowo rzuca pod wiatr. Od 3gr, to jednak jak miałbym wybierać, to chyba wybrałbym Aldka. A gdyby wziąć pod uwagę cenę i to, że na przynęty poniżej 3gr prawie nie łowię to raczej napewno.


  • BOB i pointman lubią to

#2474 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 26 kwiecień 2020 - 15:08

Mam tego Aldebarana (wersja fabryczna) i jest moim ulubionym multikiem UL wśród kilku innych, które posiadam. Lubię jednak osobiście sprawdzić różne różności i potwierdzić lub nie , zasłyszane i przeczytane opinie ...taki ciekawski gościu ze mnie ;)  :D



#2475 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 26 kwiecień 2020 - 19:36

Przetestowałem dzisiaj Steeza. Bezwietrznie ta sama wędka, plecionka i siła rzutów - bez większego spinania się. Tak, jak rzucam łowiąc na jeziorze małymi przynętami. Na codzień nie rzucam 1, lub 1,5 gramowymi przynętami, ale chciałem sprawdzić, jak z komfortem przy tej wadze.

Nawój średni Steeza, przy przełożeniu 1:9,1- 0,692m, nawój Aldka 0,753m, przy tej samej ilości plecionki. 

Przy bardzo lekkich przynętach Steez wypada lepiej :

- 1gr czeburaszka wolfram Steez powtarzalne rzuty - lepszy o ok 3,0m ( ok 20%)

- 0,9gr główka jigowa + twisterek ( razem 1,5gr ) Steez powtarzalne rzuty lepszy o 3,0m, najdalsze rzuty lepszy o ok 3,7m

- 1,5gr czeburaszka wolfram Steez powtarzalne rzuty - lepszy o ok 1,3m, najdalsze rzuty lepszy o ok 1,8m

- 2,0gr główka jigowa + jaskółka ( razem 3,0gr ) Aldek  powtarzalne rzuty lepszy o 0,1m, najdalsze rzuty lepszy o ok 0,9m

Myślę, że wyniki ciekawe. Przy tych bardzo lekkich przynętach Steezem rzuca się naprawdę komfortowo. Im ciężej, tym lepiej wypada Aldek. 

Przy bardzo lekkich deklasuje Aldka i w tym zakresie nic lepszego nie istnieje. Tylko, niewielu wędkarzy łowi na takie przynęty. 

Ja miałbym jeszcze prośbę. Jakbyś podał osiągane odległości. Ale nie samego ołowiu/wolframu tylko np. najmniejsze czeburaszki/główki jigowe + mały świsterek, ewentualnie jakiś Keitech. A może masz jakieś micro jigi ok. 1 g - też byłoby fajnie się czegoś dowiedzieć :)

Oprócz micro jigów interesuję mnie przykładowe kombinacje z główką 1 i 1.5 g.

Załączony plik  swister2.jpg   33,92 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  swister1.jpg   32,82 KB   19 Ilość pobrań


  • kondzio 77 lubi to

#2476 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 07:54

Podawanie odległości wg mnie nie ma sensu. Celem testu było porównanie właściwości rzutowych dwóch kołowrotków, w tych samych warunkach, przynętach, sile rzutu. Podałem różnice przy 4 różnych przynętach. Najbardziej zbliżona do Twojej jest ta ważąca 1,5gr. ( 0,9gr główka + 0,6gr gumka )

Na odległość ma wpływ wiele czynników. Sama przynęta 1,5gr - jeśli dasz główkę 1, lub 1,1gr, zamiast 0,9gr i gumkę o mniejszym ciężarze, gabarycie, to poleci 1,5-2,0m dalej. Przy tej wadze ma również oprócz wagi budowa samej główki. Jeśli damy mały haczyk, to główka ważąca 1,0 gr sama w sobie będzie większa, bardziej skupiona i poleci dalej. W teście rzut samą czeburaszką 1,5gr dał odległość ok 3,5m większą. Grubość plecionki to kolejne cm. Kijem, który bardzo dobrze się ładuje przy 1 - 1,5gr rzucisz dużo dalej. Ja używałem do testów Suzuki RXF 601 PRO. Siła rzutu - jeśli będziesz próbował na granicy odstrzelenia, to rzucisz dalej. Siła wiatru - nawet niewielka z króregokolwiek kierunku, przy tej masie da sporą różnicę. No i technika rzutu. Wszystko to wpływa na to, że różnica w odległości przy przynęcie 1,5gr może wynieść kilka metrów i podanie odległości nic Ci nie da. Jedyne sensowne porównanie, to rzucanie przez tę samą osobę, tą samą przynętą, kijem, w tych samych warunkach.

Pewnie najbardziej interesuje Cię, czy dasz radę rzucić swoim kręciołem dalej, lub podobnie ( zakładam, że nie jest to Aldek ), jak Steezem. Tak, jest to możliwe, jeśli nim rzucisz 1,5gr przynętą 3-4m dalej, niż rzucałbyś osobiście Aldkiem ze szpulą tuningowaną.

Załączone pliki



#2477 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 kwiecień 2020 - 09:00

Dzięki za odpowiedź. Moje pytania były nieprzypadkowe. Wiem, że dla wielu łowiących metodą castingową, odległość ma znaczenie drugorzędne. Ale nie dla mnie. Miejsca gdzie łowię wymuszają uzyskiwanie jak największych odległości mikro przynętami. W jednym przypadku mogę brodzić, więc i ryby łatwiej jest podejść, w innych mogę łowić tylko z brzegu.

Kwestia wędziska to już sprawa indywidualna (zakładam, że choć trochę ładuje się przy takich mikrusach), warunki atmosferyczne można zawęzić do sprzyjających (brak wiatru, bądź wiejący w plecy). W innym przypadku sam balon z linki uniemożliwia skuteczne łowienie. Linka jaką obecnie używam to PE 0.4, ale to już taka granica, poniżej której zejść nie mogę.

 

Dlatego cenną informacją jest dla mnie podawanie zasięgu rzutu i pokazanie przynęty. Jeżeli podałbyś przykładowo odległość uzyskiwaną z zestawu ze Steezem (hipotetycznie)14-16 m przynętą z Twojego zdjęcia, to policzyłbym sobie ile da się wycisnąć z Aldebarana i porównał z tym co mi się udaje wycisnąć z moich zestawów. :)



#2478 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 09:31

Przetestowałem dzisiaj Steeza. Bezwietrznie ta sama wędka, plecionka i siła rzutów - bez większego spinania się. Tak, jak rzucam łowiąc na jeziorze małymi przynętami. Na codzień nie rzucam 1, lub 1,5 gramowymi przynętami, ale chciałem sprawdzić, jak z komfortem przy tej wadze.

Nawój średni Steeza, przy przełożeniu 1:9,1- 0,692m, nawój Aldka 0,753m, przy tej samej ilości plecionki. 

Przy bardzo lekkich przynętach Steez wypada lepiej :

- 1gr czeburaszka wolfram Steez powtarzalne rzuty - lepszy o ok 3,0m ( ok 20%)

- 0,9gr główka jigowa + twisterek ( razem 1,5gr ) Steez powtarzalne rzuty lepszy o 3,0m, najdalsze rzuty lepszy o ok 3,7m

- 1,5gr czeburaszka wolfram Steez powtarzalne rzuty - lepszy o ok 1,3m, najdalsze rzuty lepszy o ok 1,8m

- 2,0gr główka jigowa + jaskółka ( razem 3,0gr ) Aldek  powtarzalne rzuty lepszy o 0,1m, najdalsze rzuty lepszy o ok 0,9m

Myślę, że wyniki ciekawe. Przy tych bardzo lekkich przynętach Steezem rzuca się naprawdę komfortowo. Im ciężej, tym lepiej wypada Aldek. 

Przy bardzo lekkich deklasuje Aldka i w tym zakresie nic lepszego nie istnieje. Tylko, niewielu wędkarzy łowi na takie przynęty. 

Panowie. Zmiana wyników testu.

Nie dawały mi spokoju osiągi Steeza przy 2,0gr + guma w porównaniu z Aldkiem i przewaga Aldka, jeśli dodamy raptem 1gr. do poprzedniej gramatury.

Jak pisałem w którymś poście zacząłem testować od tej gramatury. Steez był całkowicie nowy. Dodatkowo zakropliłem delikatnie oliwki dla obu. ( może też to miało jakiś ujemny wpływ na Steeza )

Wczoraj porzucałem trochę i jeszcze raz sprawdziłem tę gramaturę. Wyniki Steeza były duuużo lepsze. Nie chcę pisać o ile, bo wydaje się to aż mało realne. Albo Aldek w tej gramaturze, z płytką szpulą rzuca faktycznie o tyle słabiej, niż Steez , albo jest jakiś problem z łożyskami szpuli ( myślę, że jednak łożyska są ok ). Przy tej gramaturze nie testowałem Aldka z firmową szpulą, muszę sprawdzić.

Oryginalna szpula jest dużo płytsza, może da to lepsze wyniki przy tej gramaturze. Zmienię też łożyska na firmowe.

Testy pozostałych gramatur są prawidłowe. Odległości uzyskiwane z firmową szpulą przy tych gramaturach są słabsze, niż odległości z płytką szpulą.



#2479 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 27 kwiecień 2020 - 09:37

Podstawą jest pytanie czy w obu multikach mamy do czynienia z łożyskami suchymi czy tymi które wymagają oliwki/smaru. Bo jeśli masz łożyska suche i je zakropisz to zabijasz ich pracę.



#2480 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 09:54

Dzięki za odpowiedź. Moje pytania były nieprzypadkowe. Wiem, że dla wielu łowiących metodą castingową, odległość ma znaczenie drugorzędne. Ale nie dla mnie. Miejsca gdzie łowię wymuszają uzyskiwanie jak największych odległości mikro przynętami. W jednym przypadku mogę brodzić, więc i ryby łatwiej jest podejść, w innych mogę łowić tylko z brzegu.

Kwestia wędziska to już sprawa indywidualna (zakładam, że choć trochę ładuje się przy takich mikrusach), warunki atmosferyczne można zawęzić do sprzyjających (brak wiatru, bądź wiejący w plecy). W innym przypadku sam balon z linki uniemożliwia skuteczne łowienie. Linka jaką obecnie używam to PE 0.4, ale to już taka granica, poniżej której zejść nie mogę.

 

Dlatego cenną informacją jest dla mnie podawanie zasięgu rzutu i pokazanie przynęty. Jeżeli podałbyś przykładowo odległość uzyskiwaną z zestawu ze Steezem (hipotetycznie)14-16 m przynętą z Twojego zdjęcia, to policzyłbym sobie ile da się wycisnąć z Aldebarana i porównał z tym co mi się udaje wycisnąć z moich zestawów. :)

Tą przynętą ze zdjęcia, lub bardzo podobną rzucisz dalej Steezem, niż Aldkiem o ok 3-4m i bardziej komfortowo. Mogę jedynie porównać do Aldka. Nie mam pojęcia jak daleko podobną przynętą rzucisz Aldkiem, ale jestem pewien, że Steezem rzucisz dalej, niż Aldkiem. Ja używam Varivasa 0,04 i przy tej plecionce były testy.  Jeżeli chcesz wiedzieć, ile dasz rady wycisnąć z Aldka w porównaniu z Twoim multikiem to raczej nie ten temat. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych