Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki multik do łapania sumów z ręki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 16 sierpień 2012 - 10:44

Jak w temacie ciekaw jestem waszych rad
Pozdrawiam
sebson

#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 sierpień 2012 - 10:49

1. na pewno mocny z dobrze dzialającym hamulcem
2. kwesita lowiska. jakie mozliwe sytuacje oraz jaka potrzebna linka i jaki jej zapas
3. cena też nie jest bez znaczenia...

moim faworytem ostatnio jest DAIWA LUNA 253l ew wersja ekonomic czyli coś w stylu abu C3/4 5601...

#3 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 16 sierpień 2012 - 10:52

W multikach jestem laikiem :wacko: ,ma służyć do łowienia z łódki Wisła

#4 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 sierpień 2012 - 10:59

Podstawowe kwestie to:
- Jaką wagę młynka jesteś w stanie zaakceptować
- Jakie chcesz mieć przełożenie
- Jaki jest dół wagowy woblerów, którymi będziesz śmigał, gumy i blachy sobie poradzą
- Ile chcesz mieć hamulca i czy na pewno, tyle potrzebujesz
- Ile ma tam wejść linki
- Może być okrąglak? Bo jeśli tak, to ABU C4 5600/01, jest nie do pobicia w relacji cena/ jakość, tylko trzeba czekać na okazję na giełdzie.

:D

#5 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 16 sierpień 2012 - 11:33

Wczoraj pisałem do jbk on używa i poleca abu toro winch 61 ale chciałem zasięgnąć więcej opinii
Co do woblerów to miej więcej od 18g w górę,plećki 0,32-0,36 wystarczy 150 metrów

#6 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 sierpień 2012 - 11:39

toro 61 będzie bardzo szeroki. jesli potrzebujesz tyle linki ile piszesz to w zupelniosci wystarczy 51
  • Aquarek lubi to

#7 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 sierpień 2012 - 12:20

Winche są oczywistym wyborem ,sam szukam 51. W chwili obecnej zrobił się z tego towar deficytowy, 50 jest trochę więcej. Modele różnią się też tym, że oprócz masy napełnionej szpuli linka wpada do wodzika pod szerszym kontem w 61, trochę większe tarcie. To są taki dylematy. Są jeszcze quantum cabo 21pts, ale waży więcej i ma zdaje się przełożenie 5,7:1. Są jeszcze okumy, Cardiffy no i oczywiście wspomniana wcześniej Luna. W październiku ma być ponoć Lexa 300, z przełożeniem poniżej 5, ale ten model to na razie hydrozagatka. Ostatecznie wszystko rozbija się o portfel.

Edit: jeszcze mi się przypomniało, że był model revo toro, ale bez oznaczenia HS, z przełożeniem 5,4:1. Też można się zastanowić.

#8 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 16 sierpień 2012 - 12:58

W abu toro winch 61 wodzik podąża za linką i w czasie rzutu jak i podczas oddawania linki więc nie ma żadnych kątów. Szerokość szpuli wynosi 42 mm , może ktoś poda szerokość 51 to będzie wiadomo o ile jest węższy od 61.
Rozmiar 51 nie występuje w katalogu na Europę na 2012 rok .

#9 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:21

No tak, mechanizm wodzika jest oczywiście sprzężony. Tylko ja zwracam uwagę na to w kontekście zużycia linki, a nie rzutów, bo to i tak klasa ciężka, co nie zmienia faktu że mogli pomyśleć o odłączeniu wodzika. Linka w multiku dostaje najbardziej w palnik przy takim holu, na wodziku kiedy zaczyna pracować hamulec. Nie na przelotkach tylko właśnie tam. Stąd uwaga o tym, że większe kąty zwiększają tarcie :D .

#10 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:29

no ale jesli wodzik masz sprzezony i linka jest dobrze ustawiona (brak zgubionej fazy) to ten kat jest zawsze minimalny ...

chyba ze ja czegos nie kumam...

#11 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:33

Krzysiek mechanizm odpowiedzialny za napęd wodzik jest cały po prawej stronie i napędza go szpula więc jest zsynchronizowany z ruchem szpuli. Linka zawsze wychodzi pod kątem prostym i nie ma takich nieprzyjemnych dżwięków jakie miałem w Cu301e gdy linka była po jednej a wodzik po drugiej stronie

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  abu.jpg   91,41 KB   407 Ilość pobrań


#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:33

Ech... rozumiemy się. No jasne, że jest minimalny, ale zawsze jest. Bardziej minimalny w szerszej niż węższej szpuli, ale się zwiększa. Ostatecznie, dlaczego wciąż buduje się nłynki bez wodzików do big fame. :D

#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:35

Revo inshore?
Nie zakatujesz ręki, ma powera sporo

#14 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:36

Ech... rozumiemy się. No jasne, że jest minimalny, ale zawsze jest. Bardziej minimalny w szerszej niż węższej szpuli, ale się zwiększa. Ostatecznie, dlaczego wciąż buduje się nłynki bez wodzików do big fame. :D


no ale te katy i tarcie linki wystepuja w wiekszym stopniu w multikach ktore maja odlaczane wodziki na czas rzutu...

#15 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 sierpień 2012 - 13:44

Ja mam na myśli szerokość szpuli. Odległość pomiędzy szpulą a wodzikiem jest minimalna. Linka podczas holu obcierana o krawędzie oczka wodzika, kiedy wodzik wędruje od lewej do prawej. Abstrachując od sytuacji wykorzystywnia młynków, w których wodzik tkwi w miejscu, to im mniejsza droga pomiędzy punktami napięcia (szpula-oczka) i większa szerkość szpuli, zwiększa się tarcie na na boku oczka, bo zwiększa się kont na trójkącie przelotka- końce szpuli. Już jasne? Ja wiem, że to apteka i wspomniałem o tym zupełnie pobocznie. :D

#16 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 17 sierpień 2012 - 10:16

Jak Kolega ma carte blanche to proponuję Ryoga 2020HL. Sprawdzone empirycznie. Z niskich profili Z2020HL. Tym ostatnim bawiłem się za sprawą @Tomy, właściciel. Piekielna moc w niskiej budzie, świetnie leży przy kiju i łapie. Reszta bebechów jak duża Ryoga. Te młynki do tego stopnia mnie zniewoliły, że jakimś cudem mam już trzy sztuki w tym dwa małe... Infekcje ryogową łapię się po samodzielnym pierwszym serwisowaniu młynka, nieuleczalne jak na razie. Nie mówię hop. Może nowy specyfik uodparniający już tworzą w Japonii...

#17 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 sierpień 2012 - 10:59

- Może być okrąglak? Bo jeśli tak, to ABU C4 5600/01, jest nie do pobicia w relacji cena/ jakość, tylko trzeba czekać na okazję na giełdzie.

:D



Bardzo, ale to bardzo powoli mysle o przyszlej wiosnie na Ebro i ew trolowaniu stad podobnie myslalem o multiku na codzien ma sluzyc do trola za szczupakiem/lowienia na morzu (to rzadziej) a od swieta na ebro. Strasznie spodobaly mi sie avety co to je Daniel mial. Widze, ze cena aveta sx 5.3/abu jest pixoko zblizona (znaczy jesli duzo ponad 100 euro nie kosztuja to dla mnie cena jest zblizona)
Tutaj avetow uzywaja glownie jako surfcastow.
Jakies sugestie? mam minimalistyczny gust stad mi sie avet podobuje (tak samo jak slammer)

AVet ciezszy, ale jesli wiezyc tabelka ma niebo wieksza pojemnosc szpuli (30lb braid 700y kontra 250!?!?!)
a przy uzywaniu plecionek rzedu 40+lb to mi sie to abu slabo widzi (nie nie mowie, ze lowie ryby co mi beda odjezdzaly po 200m, ale niech sie cos poplonta w trakcie trolowania jak 50m plecionki za burta i masz na dzien dobry 1/4 zapasu z dyni (to samo przy lowieniu na morzu na duzych glebokosciach).
A jak wziasc wiekszego abu to juz zupelnie nie ta waga....
uprzedzam, ze na multikach sie nie znam.


#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 sierpień 2012 - 11:03

Zajebać się można taką betoniarką przy szczupakach

#19 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 17 sierpień 2012 - 11:13

C4 w tym rozmiarze to jest kompromis. Zrobi jerk+ szczupak, polskie sumy, jest lekki, trwały. Tani, na giełdzie czasem bujają się po 250zł. Avet ten najmniejszy, za $150, to jest bez magnesów. Magnetyki są droższe, a jeszcze droższe są te z hamulcem 12kg i dwoma biegami to już zupełnie inna półka cenowa. Avet SX 5.3 waży z linką 500gr. Na YT są filmy jak ludzie walą avetem za horyzont, ale z plaży ponad trzymetrowym kijem, i ciężarkiem 4oz. Jak by to miało być do trolla to tak, jak ma być do wszystkiego to nie wiem.

#20 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 17 sierpień 2012 - 11:30

A czy przełożenie w C4 nie za wysokie?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych