Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Curado, czy Tatula - porównanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 09 grudzień 2021 - 11:54

Znaczy się system TWS w Tatuli nie daje rady?

Nie daje takich korzyści jak Daiwa to przedstawia. Do dalekich rzutów system SVS jest lepszy, bardziej wydajny. Jest to moja osobista opinia, ale wielu znajomych również ją podziela.

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
  • Sławek Oppeln Bronikowski, golsyl i HaDe lubią to

#42 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 09 grudzień 2021 - 20:13

Miałem identyczny dylemat i skończyło się na Tatuli. Przeważyła cena na Ali i magnetyk. Mi ten magnetyk na początku przygody z castem pomagał, zwłaszcza w rzutach pod wiatr i przy zmianie przynęt na lżejsze lub stawiające większy opór w powietrzu. Co prawda to małe pokretęłko nie jest tak wygodne jak w abu ale idzie się przyzwyczaić. Wiem że są bloczki w curado,ale ja wolę szybko sobie przestawić magnetyk niż otwierać multik. Z czasem coraz mniej przy tym się grzebie ale na początku lepiej mieć niż nie mieć. Przy tym wyborze,co byś nie kupił będziesz zadowolony.

Miło słyszec, że nic sie nie zmieniło od wielu lat :)

 

Faktycznie magnetyk może wydawać się łatwiejszy do opanowania w rzutach pod wiatr, szczególnie początkującym.

Jednak SVS w Shimano w dłoniach bardziej doświadczonych użytkowników pozwala posyłać wabik znacznie dalej !!

Curado ze zwykłą fabryczną szpulą posyła przynętę tak daleko jak Daiwa z Magforce Z + tunningowa szpula. Sprawdzone wielokrotnie przy wietrze w twarz na Oceanie Indyjskim.

Daiwę z Magforce znacznie łatwiej operować w niekorzystnych dla castingu warunkach pogodowych.

To jest wg. mnie powód dlaczego Shimano poszło w kierunku DC a Daiwa mogła pozostać przy tradycyjnych hamulcach rzutowych nie tracąc rynku i klientów.

Lowie od nastu lat zarówno Daiwą jak i klasycznym Shimano. Gdybym mial wybrać system do dłuuuuugich rzutów większością wabików wybrałbym SVS Shimano, ale z pełną świadomością, że kontrola wabika podczas rzutów wymagałaby znacznie wiekszej finezji niż w przypadkui Magforce.

 

To wszystko dotyczy multiplikatorów klasy MH i H w lekkich odmianach parte kwestii maluje się nieco inaczej.

 

Taki mały głos od seniorów castingu  :D

 

JW 


  • mifek, Sławek Oppeln Bronikowski, golsyl i 5 innych osób lubią to

#43 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 09 grudzień 2021 - 20:36

Nie jestem doświadczonym castingowcem, ledwo nauczyłem się jako tako rzucać ;) Łowię cięższym Castem od 3 sezonów, pewnie średnio ze 3 dni na miesiąc od maja do grudnia. Mam od maja tego roku Tatulę 200HL do gum i Curado K 201HG do jerków. Co prawda Curado nie musiało pokonywać dużego oporu przy zwijaniu luzu podczas łowienia przynętami typu Buster Jerk, czy Slider 12, ale po sezonie kultura pracy bez zarzutu. Tatulą łowiłem gumami do 100g łącznej wagi (głównie około 70g) i jestem poważnie zawiedziony trwałością. Możliwe, że to kwestia przesmarowania itp, ale po nowym kołowrotku spodziewałem się, że spokojnie sezon wytrzyma. Wyraźnie czuć pracę przekładni, do tego z połowę czasu na wodzie łapie humory i rzęzi nieprzyjemnie (zaczęło się tak robić późnym latem). Obecnie po tych doświadczeniach bym się nie zastanawiał i z omawianych dwóch wybrał Curado.



#44 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 09 grudzień 2021 - 21:38

Wg. mnie głownym problemem jest przełożenie we współczesnych multikach. 

Cudado z przełożeniem 5:1 mimo katowania chodziło cudnie   :rolleyes:  przez 2 lata pracy. dalej nie wiem, bo utonął w morzu razem z kijem :).

 

Identyczne Curado z przełożeniem 7:1 zaczeło szumic i chodzic szorstko już po roku pracy, ale wytrzymał brutalne traktowanie solą i piachem jeszcze kolejne sezony. Jest gdzieś na forum wątek na ten temat.  :blink:

Twardą pracę mukliplikatorów  warunkach polskich bym normanie ...

 

Olał  :D

 

Moj Zillion Costal 7.3:1 kupiony w 2010 szumił i pracował twardo już po nastu wyprawach na ryby. Mam go do dziś i dalej chodzi szorstko mimo, że wycholował sporo kolorowych tropikalnych i egzotycznych ryb a ostatnimi czasy także naszych słodkowodnych drapieżników.

Nie zamierzam go wymieniać na nic nowego  :P

Jak miał bym nowego Curado to rzucałbym z niego od 7g jiga do Slidera 12 a nawet wiecej. Dla curado 201 to bez różnicy.

 

Zakladam jednak, że multik byłby sparowany z odpowiednim kijem i mocną linką  ;)

 

JW


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#45 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 09 grudzień 2021 - 21:42

@lefrajt Dziwne co piszesz o Tatuli ją łowię 103 hl, gumy 30-60g i praktycznie tylko w słonej wodzie dwa sezony i zero problemów.


Użytkownik albercik2 edytował ten post 09 grudzień 2021 - 21:43


#46 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 09 grudzień 2021 - 21:57

Może nie taki egzemplarz, może nieumiejętne obchodzenie się. Mam też Tatulę 103 SV TW do przynęt poniżej 50g i jest na razie spoko, ale nią łowiłem w sumie z 7 dni, więc za wcześnie, żeby coś powiedzieć o trwałości. Tatuli 200 nie polecę, mam odczucie, że jest "przehajpowana", ale to moje subiektywne, osobiste zdanie. 


  • ms80 lubi to

#47 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 09 grudzień 2021 - 22:09

Za kilka dni trafi do mnie coastal 200 zobaczymy jak się sprawdzi.  Z tego co piszą w wątku o Tatuli to 200 są dość mocne może rzeczywiści jakąś felerną dostałeś. 


Użytkownik albercik2 edytował ten post 09 grudzień 2021 - 22:12


#48 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1579 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 09 grudzień 2021 - 23:21

U mnie tatula 200 hd dopiero jeden sezon.
Większość czasu troling.
Przynęty nie opuszczam do wody tylko rzucam. A przynęty to gumy od 25cm do 30 cm plus główka 80gr.
Po sezonie zero oznak zużycia.
Moge polecić do takiego zastosowania.
Rzucałem nią 20 % czasu z całego czasu poświeconego łowieniu i też mogę powiedzieć że daje rade.
  • Biesan lubi to

#49 OFFLINE   adasio

adasio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWarszawa Jelonki
  • Imię:Adam

Napisano 10 grudzień 2021 - 08:50

Mam curado 201K (6,2:1) i dwie tatule z ali (200 6,3:1 i 150 7,3:1).
Curado jest na kiju do 70gr, wolniejsza tatula na M1 25lb, szybsza na jerkówce.
Osobiście skłaniam się ku curado.
1. Posyła przynęty na dalszą odległość.
2. Ma przyjemniejszą pracę.
3. Lepiej leży w dłoni.
4. Ogólnie lepiej mi się nim łowi.
Hamulec rzutowy nie stanowi żadnego problemu bo mam na stałe ustawione 2 bloczki a ewntualne zmiany można dokonać pokrętłem pod panelem.
Jedyna przewaga tatuli to cena.

Użytkownik adasio edytował ten post 10 grudzień 2021 - 08:51

  • jerzy, Sławek Oppeln Bronikowski, Mirek* i 1 inna osoba lubią to

#50 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1186 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 10 grudzień 2021 - 09:00

Dla mnie jak już wcześniej napisałem w innym temacie zdecydowanie Curado z tym że model DC.  Kupiłem multik wyłącznie ze względów pragmatycznych czyli dla możliwości stosowania większych przynęt. Nie szukałem zmiany stylu życia czy też podążałem za najnowszymi trendami co mam wrażenie przyświeca wielu nowym użytkownikom baitcastingu.  Nie to żeby było coś w tym złego :P  Szukałem kołowrotka który pozwoli mi jak najszybciej łowić, stąd też aspekt nauki posługiwania się kołowrotkiem bez systemów ułatwiających łowienie nie miał dla mnie znaczenia.  Najpierw była zwykła Calcutta, następnie Tatula a ostatecznie Curado DC które było strzałem w 10.



#51 OFFLINE   marek3miasto

marek3miasto

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaSzwecja Västra Götaland
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:Zio

Napisano 21 luty 2022 - 09:09

Czesc.

Jest na forum troche watkow o Curado i trudno sie zdecydowac gdzie zadac pytanie  :D ...a ciekawi mnie opinia o Curado 150/151 MGL. W miare nowy wypust Shimano ale napewno ktos juz kupil, polowil i podzieli sie opinia. Lowie modelem 71 MGL i 200K . Chialbym dokupic 151 do zeby zrobic jeden dodatkowy zestaw 



#52 OFFLINE   STYCHU3

STYCHU3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:S

Napisano 21 luty 2022 - 20:29

Też jestem ciekaw tego mgl czy będzie dalej miotał przynętami jak zwykła tatula 100

#53 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 06 marzec 2022 - 11:05

Też jestem ciekaw tego mgl czy będzie dalej miotał przynętami jak zwykła tatula 100

No, wg mnie miota nie gorzej niż tatula CTTR,  i :

1. jest dużo mocniejszy i bardziej spasowany w bebechach od CTTR

2. Na  razie jest nowy i nic nie grzechocze w środku, mieli bardzo płynnie. Tatula od nowości szeleści, ale kręci w sumie dzielnie. Smaruje  to dbam tyle ile mogę ale jednak słychać.

3. Mam 201K, 71  i mgl 151. Jeżeli ktoś dobrze ogarnia dotychczasowe modele Curado, to mgl polecam. Lata spoko, jest mocny, bardzo uniwersalny. Super multik na dużą rzekę  bo pizga daleko i nie boi się nurtu. Ma lepszy hamulec jak dotychczasowe modele. 

Ale, jak ktoś łowi do tej pory tylko magnetykami to może mieć mieszane odczucia.  Szpula czasem jednak bryknie do przodu, podobnie jak w 71.  Tatule na początek są bardziej przewidywalne( łowiłem CT TR, normalną 100 i 200). 

A tak na prawdę to kupiłem Mgl 151... bo kolor mi bardziej pasował do AVC;) pz  


  • theslut i marek3miasto lubią to

#54 OFFLINE   marek3miasto

marek3miasto

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaSzwecja Västra Götaland
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:Zio

Napisano 18 marzec 2022 - 19:38

Hehe kolor jest faktycznie superowy ale mi się najbardziej spodobała ta przerośnięta korba względem nawet 201K …kupiłem i narazie byłem tylko godzinkę porzucać żeby się zakolegowac i trzeba powiedzieć ze to dużo multika za rozsądne pieniądze. Rzuca się bez problemowo .
Zastanawiam się czy ma ktoś może doświadczenie z używania Curado w słonej wodzie ?


Wysłane faxem

#55 OFFLINE   alfaiomega

alfaiomega

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów
  • LokalizacjaGalaktyka Andromedy
  • Imię:Marcin

Napisano 25 maj 2022 - 10:00

Mam Tatule 200 kupiłem jako nowość i jako pierwszy multiplikator. Gramatura przynęt jakich używałem to 20-100g. Potem kupiłem Chińczyka do lżejszego castingu i gdybym od niego zaczął to pewnie bym już nie castingował.
Tatula jest świetna, łatwa w obsłudze u mnie idealna na początek do tego stopnia że zostanie ze mną do końca castingowej przygody.
  • Biesan lubi to

#56 OFFLINE   dropshot

dropshot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaBielawa
  • Imię:Krystian

Napisano 18 lipiec 2022 - 22:45

W innym temacie czytałem że hamulec walki w curado DC 151 jest tak słaby że szczupak 80 jedzie z roli i trzeba palcem szpule do hamowywac.Jak to u was się sprawuje. I czy curado DC 151 jest gabarytami taki sam jak model 201k

#57 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 01 październik 2022 - 20:36

tak blisko, a tak daleko, cały czas ten sam dylemat.....dopadło i mnie ;) im więcej czytam, tym bardziej chcę kupić oba tytułowe multiplikatory, ale to bez sensu.....może ktoś doradzi niestandardowo, bo i kijek nieco niestandardowy

 

St.Croix Legend Glass LGC72MM.....zastosowanie: obrotówki nr 4 i 5 (a jak się uda, jakieś hendmejdy nieco większe), wszelkie wahadła do około 30 gramów, podobnie (nie)ciężkie jerki, typowe woblery około 10 cm (one nie zawsze są lotne niestety), mocno pracujące crankbaity (te są częściej ciężkie i bardziej lotne).....jeszcze nie wiem, na ile ten kij pozwoli, ale może np. Salmo Hornet 6,5 cm jeszcze się załapie.....słowem wszystkie twarde przynęty, lotne i mniej lotne, dość lekkie i stosunkowo ciężkie, ale adekwatnie do opisu na blanku (noo, z lekką poprawką u góry)....pewnie będą też i jakieś gumy, ale to nie wędzisko do tego

 

na placu boju najnowsza Tatula (wyjściowo celuję w SV TW 103HL) oraz Curado K i Curado DC.....po prostu nie wiem :rolleyes:


Użytkownik cristovo edytował ten post 01 październik 2022 - 20:37


#58 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 01 październik 2022 - 21:06

14 lb, 7-21 + glass. Osobiście szukałbym czegoś co dogada się z wolno ładującym się blankiem. Celowałbym w bloczki.. Piszesz jeszcze o niekoniecznie lotnych woblerach z dosyć niskim zakresem gramatur. Szukałbym innych multiplikatorów.

Hmmmmmm, czekam na inne wpisy.  


  • cristovo lubi to

#59 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 01 październik 2022 - 21:10

innych? blank raczej załaduje się sam z siebie, problemy to miałem z Tatulą i sztywnym kijem, zdecydowanie mniejsze z miękkim ;)

 

w katalogu Daiwy podają zakres rzutowy Tatuli 103 od chyba 5 do aż ponad 50 gramów....u mnie to będzie mniej więcej 7 do 30 gramów, ale niektóre przynęty będą mocno pracować i to w nurcie.....tak więc nie może być zbyt delikatnie.....jeśli nie socjalizm....tfu....Tatula bądź Curado, to co? B)


Użytkownik cristovo edytował ten post 01 październik 2022 - 21:30


#60 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 01 październik 2022 - 21:48

Ładujący się blank sam z siebie ihmo nie przekłada się na komfort rzucania, jak i odległość. 

Do wędziska moderate-fast 16 lb podpinam Curado bfs. Wiem, herezja. Ale lata z tego jak dla mnie super.

 

Chcesz obsłużyć bardzo szerokie spectrum przynęt. Nie wiem, czy potrzebujesz huknąć z brzegu, czy pyknąć z łódki.

Ja jestem brzegowiec, więc odległość jest dla mnie ważna.


  • cristovo lubi to