Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - z czego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:11

 

Cześć,

Kupiłem w tym roku działkę 820 m2. Chciałbym na niej postawić dom około 130 m2 - dla 4 osobowej rodziny. Niestety nie mam znajomych z branży a większość moich bliskich, którzy mają postawione domy, budowała technologią tradycyjną, często metodą gospodarczą. Ja szukam rozwiązania od wykonawcy, który wykona wszystko od A do Z bo na budowlance się kompletnie nie znam. 
Próbowałem rozmawiać z wieloma firmami, odniosłem wrażenie, że każdy próbuje mnie przekonać do technologii w której akurat ona buduje. Cenowo również to jakaś przepaść i tak na prawdę nie wiem co wybrać.
Naczytałem się o różnych rozwiązaniach, chodzi mi po głowie budowa domu energooszczędnego wyposażonego w rozwiązania typu rekuperacja. Technologie są różne, nie mam pojęcia co wybrać. Czy jest ktoś, kto mógłby doradzić co w danym momencie jest najbardziej opłacalne? Na co zwrócić uwagę? Jaki budżet powinienem przygotować? 

 

 

 

Budowałem dom energooszczędny w którym od jakiegos czasu mieszkam. Technologie oraz instalacje jakie zostały zastosowane sprawiają, że  koszt zycia jest obecnie minimalny a w zasadzie prawie zerowy.
Wiekszość firm bedzie Ci sugerowac rozwiazania, w których czuja się dobrze, a większość innych budujacych jakich zapytasz bedzie Ci sugrować rozwiazania jak najtańsze. 
Dom zacznij od indywidualnego projektu i tam określisz swoje wymagania co na papier przeniesie projektant, wykonawca ma to zrobic wg projektu, koniec i kropka. Kierownik budowy taki co nie zna się z ekipą co będzie dom stawiała, ma ich pilnować.
Mój sasiad ma też dom energooszczędny budowany w innej technologii niż mój i tez nie narzeka, rachunki minimalne.
Generalnie jak sobie cos wymyślisz to wykonawcy mają to tak właśnie zrobić a nie sugerowac co im wygodnie albo kombinowac bo czegos nie umieją.


  • Guzu, wujek i Jozi lubią to

#62 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:13

Nie Danielu, technicznie nie ma najmniejszego problemu z przyłączeniem niewielkiego obiektu do sieci ciepłowniczej. Jedyny problem to koszty takiego przyłączenia i  koszty ogrzewania ciepłem z sieci   :)

 

Warto wziąć sobie do serca zasadę, że izolacja jest zawsze tańsza od ogrzewania


  • Guzu i Rodu lubią to

#63 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:15

Nie Danielu, technicznie nie ma najmniejszego problemu z przyłączeniem niewielkiego obiektu do sieci ciepłowniczej. Jedyny problem to koszty takiego przyłączenia i koszty ogrzewania ciepłem z sieci :)

Warto wziąć sobie do serca zasadę, że izolacja jest zawsze tańsza od ogrzewania


Dzięki za wyjaśnienie.
Zawsze myślałem że w sieci są trochę inne ciśnienia, niż w instalacji domowej.
Ale człowiek uczy się całe życie

#64 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:17

Owszem bywają, problem rozwiązuje tzw węzeł ciepłowniczy w Twoim budynku.

Dzisiaj duża część sieci ciepłowniczych pracuje na tzw niskich parametrach, wtedy jest całkiem prosto


  • Guzu lubi to

#65 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:22

Owszem bywają, problem rozwiązuje tzw węzeł ciepłowniczy w Twoim budynku.
Dzisiaj duża część sieci ciepłowniczych pracuje na tzw niskich parametrach, wtedy jest całkiem prosto

.

:)
Węzeł ciepłowniczy w domu :)
Oczywiście na koszt właściciela domu :)

 

Dobrze, ze budowanie mam za sobą.

A jeśli kiedyś jeszcze miałbym się za to brać, to w innej okolicy...


Użytkownik Guzu edytował ten post 19 styczeń 2022 - 11:28


#66 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:24

Nie Danielu, technicznie nie ma najmniejszego problemu z przyłączeniem niewielkiego obiektu do sieci ciepłowniczej. Jedyny problem to koszty takiego przyłączenia i  koszty ogrzewania ciepłem z sieci   :)

 

Warto wziąć sobie do serca zasadę, że izolacja jest zawsze tańsza od ogrzewania

W niedalekiej mojej okolicy stoją domy ,które były na 100% podłączone . To było kilkanaście lat wstecz. Czy wszystkie to nie wiem ale wiem ,że koszty -wtedy- takiego ogrzewania były naprawdę grube w porównaniu z indywidualnym ogrzewaniem. Tam rachunek był liczony za każdy miesiąc do tego konserwacja lini , rozruch jesienny i inne dodatki. Opłacało się zrezygnować -można było- i " rachunkiem" czyli comiesięcznym kosztem jaki się płaciło co miesiąc   pokryć ratę kredytu za budowę całej instalacji gazowej wraz z kotłem razem  za zużyty gaz .   Bo u siebie płacisz za gaz więcej w zimie a symbolicznie w lato bo tylko ciepła woda i kuchenka gazowa albo nie bo masz elektryczną. A tam przez cały rok musiałeś bulić. 


Użytkownik M a r a s edytował ten post 19 styczeń 2022 - 11:28

  • Guzu lubi to

#67 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:25

W niedalekiej mojej okolicy stoją domy ,które były na 100% podłączone . To było kilkanaście lat wstecz. Czy wszystkie to nie wiem ale wiem ,że koszty -wtedy- takiego ogrzewania były naprawdę grube w porównaniu z indywidualnym ogrzewaniem. Tam rachunek był liczony za każdy miesiąc do tego konserwacja lini , rozruch jesienny i inne dodatki. Opłacało się zrezygnować -można było- i " rachunkiem" czyli comiesięcznym kosztem jaki się płaciło co miesiąc   pokryć ratę kredytu za budowę całej instalacji gazowej wraz z kotłem razem  za zużyty gaz .   

 

 

Grubo :)



#68 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:42

Zasada jest identyczna, jak z pozostałymi nośnikami energii, są opłaty stałe i opłaty za zużyte kWh. Za gaz, czy za prąd płacisz cały rok, podobnie za ciepło sieciowe. To już nie są jakieś gigantyczne koszty, ale nadal wyższe niż ogrzewanie gazem, na podobnym poziomie jak elektryczne ogrzewanie. A węzeł w domu jednorodzinnym jest niewiele większy od kotła gazowego.

 

W dobrze docieplonym i wyposażonym budynku jednorodzinnym najwięcej ciepła zużywa się na produkcję ciepłej wody. Warunkiem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i chłodu. Jeśli wentylacja grawitacyjna, to ona jest największym konsumentem ciepła.

Swoją drogą ciekaw jestem, jaka mądra głowa wymyśliła określenie "rekuperator" dla małych urządzeń wentylacyjnych  :D


  • Rodu i M a r a s lubią to

#69 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:42

Dodam jeszcze ,że cena gazu była całkiem inna jak teraz co by niektórych nie wprowadzać w błąd. A napisałem ,że comiesięczna opłata wystarczyła na instalację razem z zużytym gazem w porze zimowej.

A jako ciekawostkę to napiszę Wam jakie było u mnie zużycie koksu vs gazu.

Cofniemy się jakieś 28 lat wstecz :) 

Dom 120m podpiwniczony, były stare okna ,nie ocieplony plus był taki ,że ściany były grube za grube ! a między pustakiem a cegłą była wolna przestrzeń .Ogrzewanie to piec na koks i jak były zimy a były to zużycie koksu w tonach wahało się około 9-10 ton !!

Po ociepleniu ścian do samej ławy czyli piwnica też ,dachu i wymianie okien spadło o połowę czyli policzymy 5 t

We wspomnianej piwnicy był kocioł ,czy jakieś normy miał ? zapewne nikt o nich nic nie słyszał :)     a nad nim w całej piwnicy magistrala rur od ogrzewania litry i jeszcze raz litry wody do podgrzania całego domu. W piwnicy było najcieplejsze miejsce w domu.

Po wymianie rur i pieca na gaz kwotowo nie powiem ile  bo nie pamiętam ale procentowo przeliczając na złotówki to za gaz płaciłem połowę kwoty w PLN jaką płaciłem za 5 ton koksu. Koks to był zawsze ten najdroższy orzech czy jakoś tak się nazywał.



#70 OFFLINE   fred88

fred88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotrek

Napisano 19 styczeń 2022 - 12:16

Jestem na etapie podłączania gazu z sieci. Skrzynka przy ogrodzeniu już jest. Trzeba zapłacić około 2500zł. Piec vissman vitodens W200 19kw 10400 netto (cena z grudnia mojego fachury od instalacji) dojdzie jeszcze bufor 120L- nie za mały?. Montaż 1500 netto i materiały około 3tyś. Do tego projekt -1200, przecisk pod kostką 1500zł, aha i kierownik budowy... Tutaj oszczędzę trochę bo znajomy mi to ogarnie. Monter poleca ten piec bo najwięcej ich montuje i niby się nie psują. Może macie jakąś alternatywę dla niego?

#71 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 19 styczeń 2022 - 12:22

Jestem na etapie podłączania gazu z sieci. Skrzynka przy ogrodzeniu już jest. Trzeba zapłacić około 2500zł. Piec vissman vitodens W200 19kw 10400 netto (cena z grudnia mojego fachury od instalacji) dojdzie jeszcze bufor 120L- nie za mały?. Montaż 1500 netto i materiały około 3tyś. Do tego projekt -1200, przecisk pod kostką 1500zł, aha i kierownik budowy... Tutaj oszczędzę trochę bo znajomy mi to ogarnie. Monter poleca ten piec bo najwięcej ich montuje i niby się nie psują. Może macie jakąś alternatywę dla niego?


Ja mam immergas co kosztował 2 lata temu ok. 3k i zero problemów, poprzedni też był z tej firmy . Mi "firmowe" odradzano, że drogie w zakupie, drogi serwis a to już nie te piece co kiedyś i również się psują

#72 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 19 styczeń 2022 - 12:44

Swojego jak dobierałem to wziąłem na wyrost. Dom 120m a piec na jakieś 180m. Ustawiony na pokrętle tak na min. co by tylko był włączony . I w domu jest ciepło ale jak temp. spadnie do minus 12 /15 to go delikatnie więcej ustawiam. I tak sobie pyka wypala delikatnie tą całą wężownice czy jak to się nazywa -specem w tej kwestii nie jestem.

A serwis  - Junkers - coroczny czyli piec i zasobnik to 250 zeta. 

Jakaś drobna awaria była to wyświetliło błąd i już przez tel. serwisant wiedział  jaką cześć ma zabrać.

Co do ciepłej wody w kranach to warto pomyśleć - jak jest zasobnik ciepłej wody - o dwóch rurkach zasilających (ciepła woda) baterię w wannie ,prysznicu czy też zlewie. No chyba ,że zasobnik za ścianą jest.


Użytkownik M a r a s edytował ten post 19 styczeń 2022 - 12:45


#73 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 styczeń 2022 - 13:22

Jestem na etapie podłączania gazu z sieci. Skrzynka przy ogrodzeniu już jest. Trzeba zapłacić około 2500zł. Piec vissman vitodens W200 19kw 10400 netto (cena z grudnia mojego fachury od instalacji) dojdzie jeszcze bufor 120L- nie za mały?. Montaż 1500 netto i materiały około 3tyś. Do tego projekt -1200, przecisk pod kostką 1500zł, aha i kierownik budowy... Tutaj oszczędzę trochę bo znajomy mi to ogarnie. Monter poleca ten piec bo najwięcej ich montuje i niby się nie psują. Może macie jakąś alternatywę dla niego?

Jaki masz dom? Jak ocieplony?

Jak jest 120-130m2 to spokojnie piec do 15KW wystarczy np.Buderus, Junkers Immergaz czy polski Termet. Viessman drogi okrutnie a wcale nie jest lepszy od tych co Ci napisałem po 5 latach każdy może usterkować, to pompa to zawór trójdrożny, zespół wodno - gazowy.Viessman dopiero będzie miał drogie części. Polskiego termeta kupisz za 6 tysi +zbornik termeta z nierdzewki 3,5 tysia i zestaw jest jak złoto.


  • eRKa lubi to

#74 OFFLINE   Quent

Quent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Marcin

Napisano 19 styczeń 2022 - 13:35

Postawiłbym ponownie z ytonga + izolacja ale ściany wew. Zrobiłbym z silikatu bo lepiej izolują akustycznie.

Przy wentylacji mechanicznej jeśli będziesz robił z rur sztywnych jak ja to końcówki zrób elastyczne bo to też lepiej tłumi dźwięki z sąsiednich pomieszczeń. Takie sztywne rury przenoszą dobrze dźwięki.
Ewentualnie całość z rur elastycznych.
Ja dałem wszystko sztywne bo lepiej się czyści


Quent
www.elipsa.info

#75 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 19 styczeń 2022 - 13:39

Jestem na etapie podłączania gazu z sieci. Skrzynka przy ogrodzeniu już jest. Trzeba zapłacić około 2500zł. Piec vissman vitodens W200 19kw 10400 netto (cena z grudnia mojego fachury od instalacji) dojdzie jeszcze bufor 120L- nie za mały?. Montaż 1500 netto i materiały około 3tyś. Do tego projekt -1200, przecisk pod kostką 1500zł, aha i kierownik budowy... Tutaj oszczędzę trochę bo znajomy mi to ogarnie. Monter poleca ten piec bo najwięcej ich montuje i niby się nie psują. Może macie jakąś alternatywę dla niego?

Może zobacz Buderusa. W mojej okolicy mają bardzo dobre opinie zarówno wśród instalatorów jak i użytkowników. U mnie już wisi ale jeszcze nie podłączony.



#76 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 19 styczeń 2022 - 13:48

Jestem na etapie podłączania gazu z sieci. Skrzynka przy ogrodzeniu już jest. Trzeba zapłacić około 2500zł. Piec vissman vitodens W200 19kw 10400 netto (cena z grudnia mojego fachury od instalacji) dojdzie jeszcze bufor 120L- nie za mały?. Montaż 1500 netto i materiały około 3tyś. Do tego projekt -1200, przecisk pod kostką 1500zł, aha i kierownik budowy... Tutaj oszczędzę trochę bo znajomy mi to ogarnie. Monter poleca ten piec bo najwięcej ich montuje i niby się nie psują. Może macie jakąś alternatywę dla niego?

Buderus,Bosch



#77 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 styczeń 2022 - 13:57

Zdecydowanie nie Viessman.

Zasobniki polecam z firmy ACV - mała pojemność przy dużej wydajności ze względu na konstrukcję. teraz pojawiły się jeszcze produkty f-my AIC, to producent wielu elementów dla innych firm.

Po co bufor? Będziesz miał jakieś inne źródła ciepła?



#78 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1932 postów

Napisano 19 styczeń 2022 - 14:06

Dokładnie takie mam same pytanie o zasobnik/bufor/ przy piecu gazowym, do czego to ma służyć?



#79 OFFLINE   xjakub

xjakub

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Jakub

Napisano 19 styczeń 2022 - 14:19

Zbiorniki buforowe stosujemy jako akumulatory, które magazynują energię cieplną przygotowaną przez kocioł  na  paliwa  stałe,  która  jest  następnie  przekazywana  w  sposób  ciągły  do  instalacji  grzewczej  centralnego  ogrzewania  i  ciepłej  wody  użytkowej. 

Zasobniki  buforowe  są  uzupełnieniem  do: 
-układów  z  pompą  ciepła 
-układów solarnych
-kotłów na paliwa stałe
- kotłów zgazowujących drewno

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
  • eRKa lubi to

#80 OFFLINE   Intro

Intro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 styczeń 2022 - 14:37

Mam Buderusa 19 lat, stary typ, nie kondensacyjny. Przez te lata miałem 2 poważniejsze awarie plus może 3 drobne. Piec jest cały czas regularnie serwisowany co roku. To dobre piece, jedynie części są dość drogie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych