Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Sahara 2022


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 23 marzec 2023 - 11:51

To ciekawe bo spotkałem już conajmniej kilka osób, które C3000 używają z powodzeniem na sandacza do 30g masy łącznej przynęt…

#22 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 23 marzec 2023 - 12:02

To ciekawe bo spotkałem już conajmniej kilka osób, które C3000 używają z powodzeniem na sandacza do 30g masy łącznej przynęt…

Super, jak ktoś lubi jeździć stukającym traktorem to polecam również.


  • Szymon82 lubi to

#23 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 23 marzec 2023 - 13:49

Nie wiem, osobiście nie testowałem, nie wypowiem się. Kręciłem jedynie jednym i drugim w sklepie i na sucho oba młynki jak najbardziej ok.

#24 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 01 kwiecień 2023 - 22:50

Panowie jak ma się Sahara FJ do Nasci FC?

 

W praktyce czy w teorii? W praktyce te kołowrotki na pierwszy rzut oka za wiele się od siebie nie różnią. Płynność, kultura pracy itd. są zapewne na identycznym poziomie, ponieważ bebechy są te same. W teorii waga, pojemności szpul i przełożenia również są identyczne (w rozmiarze 4000 występuje różnica w wadze na korzyść Sahary).

 

Różnice między Saharą a Nasci widoczne są przede wszystkim w katalogu. Sahara w rozmiarze C3000 dostępna jest w wersji DH (podwójny uchwyt korbki), a Nasci już nie. Sahara w rozmiarze C2000 wstępuje ze standardową szpulą w standardowym przełożeniu 5.0:1 oraz z płytką szpulą w szybszym przełożeniu HG 6.0:1. Nasci zaś w rozmiarze C2000 niezależnie od przełożenia występuje jedynie z płytką szpulą. Nasci w rozmiarze 2500 wstępuje w trzech wariantach, a Sahara w dwóch.

 

Sahara posiada przełącznik obrotów wstecznych, Nasci nie. Moim zdaniem w spinningu ten przełącznik do niczego nie jest potrzebny. Po drugie jest to element, który może ulec uszkodzeniu. Po trzecie korpus bez tego przełącznika jest szczelniejszy i zmniejsza to dostawanie się brudu do bebechów. Z jednej strony ten przełącznik w Saharze traktuje jako minus (oczywiście w kategorii kołowrotka przeznaczonego do spinningu), ale z drugiej strony można to potraktować jako plus w kategorii uniwersalności. Ten przełącznik jest przydatny w feederze, spławku i dzięki temu Sahara może też być wykorzystywana do tych właśnie metod. Sahara to korpus i rotor w pełni wykonany z tworzywa. W Nasci również korpus i rotor wykonany jest z tworzywa, ale pokrywka korpusu wykonana jest z Ci4+. Nasci posiada jedno łożysko więcej niż Sahara, ale łożysko to jest zamontowane w uchwycie korbki. Największą zaletą Nasci w porównaniu do Sahary jest uszczelnienie Coreprotect, które zabezpiecza łożyska i elementy napędowe przed korozyjnym działaniem wody. Posiadam Nasci FB/FC i według mnie to uszczelnienie zdaje egzamin.

 

Jednej z najważniejszych aspektów, to trwałość. W tej kategorii na papierze Nasci prezentuje się korzystniej (ze względu na system uszczelnień) i zapewne będzie miało to odzwierciedlenie w praktyce, ale nie oznacza to, że Sahara rozpada się w rękach :)  Wielokrotnie to powtarzam i powtarzać będę, że jak się dba, tak się ma, a do tego należy używać sprzętu zgodnie z przeznaczeniem/zaleceniami producenta. Sahary i Nasci na pewno nie zapiąłbym do zestawów przeznaczonych do ciężkiej orki, ale do lżejszych odmian spinningu jak najbardziej. Oczywiście dużo zależy od użytkownika i samego użytkowania, ponieważ rozmiar 4000 może się sprawdzić nawet przy ponad 50 gramowych gumach, gdy te będą prowadzone powolnym jednostajnym tempem. Można też zapewne zajechać rozmiar 4000 przy jaskółkach na 25-30 gramowych główkach, które będą energicznie podbijane z korby.

Moim zdaniem Sahara to taka bardziej uniwersalna słabsza wersja Nasci (lub Nasci to mocniejsza wersja Sahary, ale przeznaczona głównie do spinningu).

 

To są kołowrotki nadające się co najwyżej do spławika lub bardzo lekkiego spiningu co najwyżej.

 

Z tym "bardzo lekkim" spinningowaniem nie do końca się zgadzam, ponieważ moim zdaniem lekki/średni spinning Sahara ogarnie. Zastosowanie tego młynka nie zamyka się na spinningu lub metodzie spławikowej. No i pojęcia typu lekki, średni, ciężki to pojęcia względne więc wymienię moje propozycje zastosowania Sahary w praktyce. Rozmiar 1000/C2000 do spławika jak najbardziej. Rozmiar C3000 do lekkiego/średniego spinningu do 25 gramów. Rozmiar 4000 ze względu na przełożenie 4.7:1 do pickera lub lekkiego feedera (30-50 gramów).

Pozdrawiam.
 


Użytkownik WedkarzIncognito edytował ten post 01 kwiecień 2023 - 22:55

  • Biesan lubi to