Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"ZIMNE" KLENIE I JAZIE...


Sugerowana odpowiedź pitt , 17 luty 2013 - 18:46

na tej miejscowce, prawie zawsze, stoja 2-3 zimowe klenie, ryby sa schowane bardzo gleboko w kolumnie wody i tak tez zeruja


[attachment=108052:zP1000987.JPG]

 

te same klenie, pozna wiosna, latem i wczesna jesienia, stoja w gornej partii zdjecia, i zeruja albo na plani, albo w uciagu, na uskoku dna

Idź do odpowiedzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 13 wrzesień 2012 - 21:40

Witam Serdecznie Kolegów...W tym wątku chciałbym poprosić bardziej doświadczonych wędkarzy o rozwinięcie tematu dotyczącego połowu jazia i klenia na spinning w zimniejszych porach roku...W związku z tym,że obecnie przebywam za granicą a powrót mam zaplanowany na październik i dopiero w tym czasie będe mógł ruszyć nad wodę chciałbym się jak najwięcej dowiedzić(myślę,że nie tylko ja :D)o tytułowych rybkach. Chodzi mi o to na jakie przynęty będziemy łowić o jakiej porze dnia(może nocy?)najlepiej się udać na łowisko i w jakich miejscach mamy szukać ryb..?Duża rzeka np.Odra czy to na napływach,zapływach,przelewach a może głębokich zastoiskach itd...Analogicznie mniejsza rzeczka np.Widawa(tu uśmiech do Wrocławskich łowców :D)Chodzi mi konkretnie o to czy jazie i klenie wraz ze spadkiem temperatury zmieniają swoje letnie przyzwyczjenia żerowiskowe i bytowe a jeśli tak to na jakie...?Z góry dziękuję za rozwinięcie tematu. Ps.Jeśli podobny wątek już istnieje(ja takowego odszukać niestety nie zdołałem)proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce.Pozdrawiam

#2 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 13 wrzesień 2012 - 22:11

może to Ci coś naświetli
http://www.naklenie.pl/index.php/wyprawy/117-zimne-klenie-cz 1
http://www.naklenie.pl/index.php/wyprawy/119-zimne-klenie-cz 2

Na jerku też kiedyś bylo.

#3 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 13 wrzesień 2012 - 22:17

Dzięki.Wszystkie wartościowe informacje mile widziane... Kolega atb69 trafił w sedno sprawy tymi dwoma linkami.Zaintersowanym gorąco polecam...

#4 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 14 wrzesień 2012 - 10:50

poszukaj dobrze to znajdziesz jeszcze coś ciekawego

http://muskie.home.pl/index.php?option=com_content&task= view&id=224&Itemid=99999999

http://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/84-ws-022011/15 44-zimowe-ryby-okonie-klenie-i-teczaki

http://wmh.pl/article/3427

Wystarczy Ci? :unsure:

#5 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 14 wrzesień 2012 - 19:42

Dzięki.Wiele cennych i ciekawych informacji przedstawił kolega atb69.Warto poczytać i wyciągnąć wnioski...Pozdrawiam

#6 OFFLINE   czermin

czermin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Czermiński

Napisano 14 wrzesień 2012 - 22:21

Swoją drogą- tyle osób pisze o łowieniu zimowych kleni na spinning a póki co chyba nie widziałem zdjęcia spinningowego klenia na śniegu w Polsce B)
Jak dla mnie szukanie kleni zimą to trochę sztuka dla sztuki, przynajmniej na mojej rzeczce. Jak tylko pozwoli pogoda udaje się na okonie- one reagują znacznie fajniej :D

#7 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 14 wrzesień 2012 - 22:45

Z tymi okoniami czermin masz całkowitą rację,wszak nie od dziś wiadomo,że okoń to ryba całoroczna i właśnie ona często cieszy nasze wędkarskie oko w zimne albo bardzo zimne dni(czasem miesiące :D )Wracając do kleni,to raz przypadkowo udało mi się już złowić takiego zimnego Squaliusa,właśnie w czasie zimowego polowania na okonia(temp. około 0 stopni wraz ze śnieżycą)To dowodzi temu,że można je łowić nawet w tak niesprzyjających warunkach pogodowych.A prawdą jest,że te najtrudniejsze ryby najbardziej cieszą nas wędkarzy...Pozdrawiam

#8 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 15 wrzesień 2012 - 06:37

Trzeba szukać głębokich miejsc(mała rzeczka) np dołek wyróżniający się na płani. Spokojny uciąg ale klenie go nie unikają. Stoją głęboko. Moje przynęty to gumki, a najbardziej wierzę w małe raki które pewnie z racji tego, że najczęściej po nie sięgam sprawdzają mi się. Prowadzenie skokami w toni od czasu do czasu puknąć w dno. Miesiące najbardziej zimowe w których miałem wyniki to końcówka listopada i koniec lutego. O styczniu nie wiem nic bo moje łowisko kleniowe jest daleko od domu i bywam tam rzadko.

#9 OFFLINE   gregorxix

gregorxix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 15 wrzesień 2012 - 15:56

Dokładnie, klenie nawet w zimie stoją w nurcie choć oczywiście wybierają miejsca z mniejszym uciągiem niż latem. Moja ulubiona miejscówka (na Wiśle) ma 1,5 - 2m głębokości. Typową przynętą na zimowe klenie jest 6 cm ripperek prowadzony blisko dna. Co ciekawe zimą rzadko łowię klenie poniżej 40 cm. Najczęściej wyprawa kończy się jedną, dwiema rybami. Niewiele a i sama metoda, czyli nietypowe przy połowie klenia obijanie dna, średnio atrakcyjna ale o tej porze roku każdy wypad na ryby cieszy :D

#10 OFFLINE   Zanderix

Zanderix

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1283 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Maćkiewicz

Napisano 15 wrzesień 2012 - 19:44

Swoją drogą- tyle osób pisze o łowieniu zimowych kleni na spinning a póki co chyba nie widziałem zdjęcia spinningowego klenia na śniegu w Polsce B)
Jak dla mnie szukanie kleni zimą to trochę sztuka dla sztuki, przynajmniej na mojej rzeczce. Jak tylko pozwoli pogoda udaje się na okonie- one reagują znacznie fajniej :D


Oj tam oj tam , trochę fotek na śniegu by się znalazło B)
- co do sztuki dla sztuki - okonki fajniej reagują to fakt - ale tak szczerze to sam powiedz : które niawiasty się dłużej pamięta ? :mellow:

PZDR
Zanderix

#11 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 15 wrzesień 2012 - 19:52

Zanderix święta racja z tymi niewiastami,nic dodać nic ująć...Ps.Dziękuje za cenne rady,nie omieszkam wykorzystać.krisu23 i gregorxix Wam,także dziękuję za konkretne rady.Powoli zaczyna się wyłaniać całokształt zimnego klenia...Pozdrawiam


Użytkownik krystiano1981r edytował ten post 01 luty 2013 - 01:51


#12 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 16 wrzesień 2012 - 07:30

Trzeba szukać głębokich miejsc(mała rzeczka) np dołek wyróżniający się na płani. Spokojny uciąg ale klenie go nie unikają. Stoją głęboko. Moje przynęty to gumki, a najbardziej wierzę w małe raki które pewnie z racji tego, że najczęściej po nie sięgam sprawdzają mi się. Prowadzenie skokami w toni od czasu do czasu puknąć w dno. Miesiące najbardziej zimowe w których miałem wyniki to końcówka listopada i koniec lutego. O styczniu nie wiem nic bo moje łowisko kleniowe jest daleko od domu i bywam tam rzadko.


Od siebie dodam, że warto uzbroić się w nieco mocniejszy zestaw. W dużych rzekach, jak Wisła czy Odra, niedaleko kleni dość często stoją bolki. Zazwyczaj nieduże, ale czasami...

#13 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 16 wrzesień 2012 - 07:57

Od listopada do końca marca głównie łowię jazie i klenie i musze powiedzieć że przynetowo to jest bez zbędnych fanaberii tzn woblery 4-5cm o drobnej akcji i o podobnych wielkosciach gumy na główkach 2-4g ale nie kopytka, raczej klasyka rippery Mister Twister i Mans. Kluczem do skutecznego połowu są miejsca, najczęściej wewnętrzne zakręty szczególnie te ostre z odsypaną przykosą i jakimś głęboczkiem a takze stare opaski z zatoczkami szczególnie jak od góry czyli o strony prądowej są ograniczone jkimś drzewkiem pniakiem czy czymkolwiek. Miejsca raczej kameralne i do cichego łowienia. Najlepsze godziny 8-12. Najlepsz woda,- podniesiona o ok 30-50cm. Kolory przynęt szaro-buro-stalowe. Przynetę prowadzę w pół wody. I jak ryby są to biorą bo jeśc muszą cały rok :D
Co rok poszukuje też nowych miejscówek i jak czesem znajdę przypadkowo okolice potencjalnych tarlisk bolenia to zdarzają sie i bolki,- takie do 80cm, ale na 8 czy 10lb kiju zimowy bolek w niewielkim uciagu nie jest wielkim problemem i hol nie trwa dłużej nią hol jazia czy klenia,- zazwyczaj krócej. Na pewno nie warto przesadzać z grubością żyłki i schodzic ponizej 0,18mm. Na brudnej wodzie i 8lb kijku cieniutka plecionka też jest dobra,- dokad nie marznie...
  • Braco lubi to

#14 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 16 wrzesień 2012 - 19:36

Wszystkim jeszcze raz dziękuję...Dodam jeszcze,że Koledzy napisali po kilka zdań a ile w nich konkretnych i ciekawych informacji,jestem pewien,ze przydadzą się one nie tylko mi ale,także wielu innym głodnym wiedzy... :D

#15 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 12:45

Od listopada do końca marca głównie łowię jazie i klenie i musze powiedzieć że przynetowo to jest bez zbędnych fanaberii tzn woblery 4-5cm o drobnej akcji i o podobnych wielkosciach gumy na główkach 2-4g ale nie kopytka, raczej klasyka rippery Mister Twister i Mans. Kluczem do skutecznego połowu są miejsca, najczęściej wewnętrzne zakręty szczególnie te ostre z odsypaną przykosą i jakimś głęboczkiem a takze stare opaski z zatoczkami szczególnie jak od góry czyli o strony prądowej są ograniczone jkimś drzewkiem pniakiem czy czymkolwiek. Miejsca raczej kameralne i do cichego łowienia. Najlepsze godziny 8-12. Najlepsz woda,- podniesiona o ok 30-50cm. Kolory przynęt szaro-buro-stalowe. Przynetę prowadzę w pół wody. I jak ryby są to biorą bo jeśc muszą cały rok :D
Co rok poszukuje też nowych miejscówek i jak czesem znajdę przypadkowo okolice potencjalnych tarlisk bolenia to zdarzają sie i bolki,- takie do 80cm, ale na 8 czy 10lb kiju zimowy bolek w niewielkim uciagu nie jest wielkim problemem i hol nie trwa dłużej nią hol jazia czy klenia,- zazwyczaj krócej. Na pewno nie warto przesadzać z grubością żyłki i schodzic ponizej 0,18mm. Na brudnej wodzie i 8lb kijku cieniutka plecionka też jest dobra,- dokad nie marznie...

Arek toś mnie rozpalił tymi zimowymi Klenio/Jaziami.Trzeba w sekend handzie jakiś kożuch zakupić.


#16 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 17 wrzesień 2012 - 19:39

Tomy a co ja mam powiedzieć...?Już tu jajo znoszę...Do tej pory wogóle nie zdawałem sobie sprawy,że tak można tęsknić za wodą i rybami... :(

#17 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 17 wrzesień 2012 - 22:46

Tu gdzie łowię zimy są przeważnie łagodne, przypominają bardziej polskie przedwiośnie niz zime i tylko w pogodne dni czasem jest przymrozek, czasem w styczniu czy lutym sypnie sniegiem ale śnieg jak leży tu tydziń to juz jest wielka zima :lol: Do rozpuku zaśmiewam sie gdy w radio słyszę że z powodu wielkiego (15cm) opadu sniegu zamykaja lotnisko :lol: :lol: :lol:
Nad woda jest jeszcze lepiej bo jestem po prostu sam i to odpowiada mi w tym pedalskim zachodzie B)

#18 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 17 wrzesień 2012 - 23:04

Nie ma to jak optymistyczne podejście do życia(czyt.wędkatstwa) :mellow: Tak trzymać B)

#19 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 18 wrzesień 2012 - 12:25

szkoda życia na żale i smęty...starsi panowie to już wiedzą :lol:

#20 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 18 wrzesień 2012 - 14:05

szkoda życia na żale i smęty...starsi panowie to już wiedzą :lol:

Bo to już za nami. :lol:





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych