Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odra - zatrucie 2022


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
432 odpowiedzi w tym temacie

#321 Guest_Hans Kloss_*

Guest_Hans Kloss_*
  • Guests

Napisano 15 sierpień 2022 - 22:09

No wlaśnie...jakim cudem we Wroclawiu nic sie nie dzieje? Jazy? One tylko mieszają wode nic nie zatrzymują.

 

Nie wiem, nie znam się...ale zaczynam myśleć [...]

 

W Jeszkowicach też jest jaz wspaniale mieszający i natleniający wodę, a mimo to wygląda na to że tam było jedno z centrów zarazy. Odra bezpośrednio za jazem Jeszkowice jest płytka, szeroka  i płynie wartko po kamieniach, mocno obrośniętych rozmaitymi glonami i glonopodobnymi tworami. No bo jak jest płytko to promienie słońca łatwo docierają do samego dna no i rośnie sobie na tym dnie wszystko co tylko umie. Gdyby nie silny prąd to dałoby się tam przejść wpław na drugi brzeg.

Ja też się nie znam na pomorach ryb ale zacząłem właśnie od myślenia i to parę ładnych dni temu. Mamy trochę mało danych, nie licząc jakichś ogólnikowych informacji strony polskiej i danych z monitoringu parametrów wody we Frankfurcie nad Odrą, ale obraz całości zupełnie nie pasuje do standardowej sytuacji zatrucia wody przez czyjąś głupotę prostą lub s...syństwo. Odrą płynie 80-100 metrów sześciennych wody na sekundę, to jest duża rzeka więc aby tak wytruć w niej ryby to trzeba nieźle dowalić do pieca. Przy prostym zatruciu gnojówką poziom tlenu w wodzie gwałtownie spada za to wzrasta poziom azotanów a ryby sną bo się duszą z braku tlenu. Tu było całkowicie odwrotnie, poziom tlenu gwałtownie wzrósł, azotanów spadł  a ryby i tak poszły spać.


  • strary lubi to

#322 Guest_Hans Kloss_*

Guest_Hans Kloss_*
  • Guests

Napisano 15 sierpień 2022 - 22:26

Podsumowanie sytuacji jest na razie takie:

Według informacji uzyskanych od marynarza barkowego woda z Wrocławia  do Franfurtu n.O. płynie ok. 5-6 dni, czyli wskazania parametrów wody stamtąd z grubsza odpowiadają sytuacji we Wrocławiu o 6 dni wcześniejszej.

7 sierpnia we Frankfurcie odnotowano JEDNOCZEŚNIE : wzrost stężenia tlenu, wzrost mętności, wzrost pH, wzrost absorpcji promieniowania UV, spadek stężenia jonów azotanowych, wzrost poziomu wody.  Dwa dni wcześniej czyli 5 sierpnia zanotowano znaczny wzrost przewodnictwa czyli zasolenia, co się na warunki wrocławskie przekłada na analogiczne zmiany dnia 1 sierpnia i 29 lipca. Pierwsze śnięte ryby znaleziono 27 lipca w Oławie, 30 km w górę rzeki od Wrocławia, . 


Użytkownik Hans Kloss edytował ten post 15 sierpień 2022 - 22:27

  • Friko i strary lubią to

#323 OFFLINE   GBP

GBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaZabierzów
  • Imię:G
  • Nazwisko:B

Napisano 15 sierpień 2022 - 23:48

https://us.edu.pl/cz...acja-ze-splywu/

#324 OFFLINE   elvis

elvis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 368 postów

Napisano 16 sierpień 2022 - 09:53

W dniach 28-31 lipca kilkukrotnie przeszedłem z wędką zaznaczony na czerwono odcinek po obu stronach rzeki... nie widziałem martwych ryb czy zmienionego koloru wody, nie czułem żadnego dziwnego zapachu... wczoraj wieczorem 15 sierpnia ponownie przeszedłem ten odcinek z wędką... trafiłem 2 szczupaki, 5 okoni i 1 bolenia... sporo ryb się spławiało! Czyżby zanieczyszczenie było wpuszczone powyżej mojego odcinka? Być może to co działo się na kanale Gliwickim w marcu i to co dzieje się teraz to 2 różne sprawy...

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  odra.png   184,85 KB   36 Ilość pobrań

  • Tomek TJ, XKRZYSIEK100 i strary lubią to

#325 OFFLINE   DominikSy.

DominikSy.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 237 postów
  • LokalizacjaOPO BB KAT
  • Imię:Dominik

Napisano 16 sierpień 2022 - 11:07

........ Być może to co działo się na kanale Gliwickim w marcu i to co dzieje się teraz to 2 różne sprawy...

 Jestem nad kanałem co parę dni, koledzy z ekipy też, więc rzadko zdarza się dzień bez obecności nad wodą któregokolwiek z nas. Zatrucie było na samym początku kanału, w porcie Gliwice oraz na pierwszej sekcji od kanału. na końcu odcinka jest śluza oraz dwa dopływy- z Dzierżna Dużego oraz Dzierżna Małego.Jak pojawiły się doniesienia o śniętych rybach w kanale- WP odkręciło kurki na w.w zbiornikach,czego efektem był mocno podniesiony przepływ. Kolejne sekcje kanału nie wykazały żadnych oznak zatrucia- zero śniętych ryb , normalny kolor ,normalna woń i ryby które gryzły aż miło . Mając na uwadze powyższe, myślę że obecna katastrofa nie ma związku z zatruciem sprzed 2msc. (pomijając już fakt ,że od marca tamtego roku zgłaszamy podtruwanie Kłodnicy ,która zasila kanał i Dzierżno Duże, ale to już historia na osobny wątek ..) Niedawno doszło do zatrucia wody w rejonie Kanału Azotowego ( odnoga kanału glc) ,ta woda na pewno dopłynęła do Odry ,po drodze wyłowiono śnięte ryby, ale też ciekawe- w samym Kędzierzynie wszystko ok  . Dziwne to wszystko, na chwilę obecną  nie wiadomo już nawet komu wierzyć, dobrze że tv nie mam od 20 lat bo na głowę bym dostał od tych newsów,codziennie inne teorie itd ;/ 


  • oland, strary i elvis lubią to

#326 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1650 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 16 sierpień 2022 - 14:14

https://youtu.be/cGJErfTWidU

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
  • vako lubi to

#327 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 16 sierpień 2022 - 15:12

Podobnie na dolnym odcinku. Pokazówka przy wioskach i miejscowosciach, stawia się zapory co by Szczecin nie widział... Dzikie odcinki niewysprzątane, leżą tony gnijacychy ryb

#328 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9500 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 16 sierpień 2022 - 15:42

Warto poczytać ?

https://portal.abczd...-pewna-hipoteze



#329 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 16 sierpień 2022 - 16:15

Mam akwarium morskie - przy starcie zawsze przechodzi się kolejne plagi - jedną z nich są właśnie bruzdnice. Zdarza się przy porządnym ataku, że akwa jest całe brązowe - szyby, skała, a w wodzie gęsto Jak w zupie, Mimo to delikatne morskie ryby żyją i nic im nie ma.

Nie wiem ile tych bruzdnic by musiało w Odrze być....  

 

zobaczcie fotki https://www.google.c...0&bih=881&dpr=2


Użytkownik Jarek edytował ten post 16 sierpień 2022 - 16:16


#330 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 sierpień 2022 - 18:49


  • Rodu i Sailfish lubią to

#331 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów

Napisano 16 sierpień 2022 - 19:27

 

Naiwnym trzeba być aby wierzyć,że faktyczny sprawca zostanie zidentyfikowany i ukarany. Zidentyfikowany to on  już może i jest ale... Znając ''nasze'' realia sprawie ukręcą łeb,każdy dzień tzw.''badań wody'' działa na korzyść sprawcy. Jak ktoś słusznie zauważył,zaczyna się zamiatanie sprawy pod dywan bo jak trąbią od kilku dni ''próbki wody z Odry bez substancji toxycznych'' . Dymisje kilku ludzi,którzy zapewne ''spadli na cztery łapy'' nic nie zmienią,niestety...

:angry:


Użytkownik Del Toro edytował ten post 16 sierpień 2022 - 19:44

  • Artek lubi to

#332 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2162 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 16 sierpień 2022 - 19:44

Już wszystko jasne
"Minister Moskwa: GIOŚ przeanalizował próbki, żadna z nich nie wykazała obecności substancji toksycznych. (PAP)"
Kurtyna
Źródło: https://mobile.twitt...575302346530820
  • Ardoro lubi to

#333 OFFLINE   Gad1979

Gad1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 16 sierpień 2022 - 19:48

Czyli za dużo ryb było w wodzie i brakło tlenu. Oczywiscie to nie jest śmieszne.

#334 OFFLINE   chlodnica

chlodnica

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaPL-Opole/CH-Davos
  • Imię:Darek

Napisano 16 sierpień 2022 - 19:50

Już wszystko jasne
"Minister Moskwa: GIOŚ przeanalizował próbki, żadna z nich nie wykazała obecności substancji toksycznych. (PAP)"
Kurtyna
Źródło: https://mobile.twitt...575302346530820

Wielka szkoda że jest tutaj tylko opcja ,,Lubię to,,  .......................


Użytkownik chlodnica edytował ten post 16 sierpień 2022 - 19:51

  • godski i tobifly2 lubią to

#335 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów

Napisano 16 sierpień 2022 - 20:25

Nie ma ( i nie będzie) winnych zatruwania naszych wód

 


  • Wanio lubi to

#336 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 16 sierpień 2022 - 20:44

Można zrzucać ścieki śmiało do rzek, nie tylko do Odry, ale komu gdzie się zechce. Wody płynęła  czysta, a ryby popełniły samobójstwo,  miliony sztuk w jednej chwili.

Nie mamy już rzek w Polsce, pojawiły się kanały ściekowe, a woda w nich ma służyć do tego, by ścieki lepiej płynęły.

Chyba już wszyscy znają sytuację, mamy taką rzeczywistość jaką mamy, a komu się nie podoba, to droga wolna. Naprawianie Polski przyspiesza.


  • JerryM i chlodnica lubią to

#337 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 16 sierpień 2022 - 21:01

Niepotrzebnie wędkarze zbierali i zbierają te ryby. Skoro nie było trujących zanieczyszczeń, to należałoby te ryby zamrozić i karmić nimi tych, którzy tak twierdzą.


  • Dedo, G_rzegorz i WSW lubią to

#338 OFFLINE   jasiek-morze

jasiek-morze

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 16 sierpień 2022 - 21:08

A co było analizowane? Barwa, jon amonowy i żelazo; no dobra dodajmy jeszcze mętność?... pH nawet nie robili skoro Niemcy pierwsi po 2tyg podali wartość.
Kocopoly i nic więcej.

#339 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 16 sierpień 2022 - 21:57


  • Grzesiek, Maciej W. i coma lubią to

#340 ONLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 16 sierpień 2022 - 22:16

Wreszcie jakiś głos rozsądku na omawiany w wątku temat. Zdumiewające. 

Jak chodzi o zatrucie tylko gdybanie, nadal nikt nie zna powodu. Jak chodzi o regulację i renaturyzację, no cóż....
Lubię programy Igora bo rozmawia jak normalny człowiek i zadaje pytania jak normalny człowiek, bez rzucania gównem w lewo czy prawo.