Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lifepo4 ładowarka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1805 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 18 październik 2022 - 16:48

Problemem przy ładowaniu lifepo4 przez DVSR jest to, że lifepo4 dostarcza potem takie napięcia, że DCSR się nie rozłącza po wyłączeniu spaliny. Jeśli damy jeszcze DC/DC to wtedy wszystko się ładuje, ale potem przy wyłączeniu silnika się wyłącza :)



#22 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 18 październik 2022 - 19:50

Czy w wypadku zastosowanie przetwornicy DC/DC bez akumulatora kwasowego też osiągniemy ten efekt? To znaczy : z jednej strony silnik z ładowaniem a z drugiej strony Lifepo4?


To zależy jaki masz silnik a dokładniej ile podaje Amp i jak chcesz tego używać. Ja miałem to na początku z silnikiem bez rozrusznika z ładowaniem 6A z tym że jest to maksymalny prąd , przy obrotach jałowych jest może 1A a to zdecydowanie za mało żeby wystartowała taka przetwornica więc konieczny jest kwas jako bufor ale ogólnie to słabe rozwiązanie przy takim prądzie ładowania. Teraz mam silnik z rozrusznikiem i ładowaniem 10 lub 15A ale mam to podłączone przez kwas bo i tak jest mi potrzebny do rozruchu.
Co do pytania to kwestia przetestowania czy wystartuje przetwornica , na pewno na 6A nie będzie to działało bezpośrednio
  • Sailfish lubi to

#23 OFFLINE   Bartek85

Bartek85

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 234 postów

Napisano 05 sierpień 2023 - 12:48

Podepnę się pod istniejący temat.
Zamierzam przesiąść się na aku LifeP04, mam ładowarkę Schumacher SCI 6/12V 12 A, dobra będzie do tego typu akumulatorów?

#24 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3553 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 05 sierpień 2023 - 15:35

Podepnę się pod istniejący temat.
Zamierzam przesiąść się na aku LifeP04, mam ładowarkę Schumacher SCI 6/12V 12 A, dobra będzie do tego typu akumulatorów?


A jaką informację podaje producent?

#25 OFFLINE   Bartek85

Bartek85

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 234 postów

Napisano 05 sierpień 2023 - 15:52

A jaką informację podaje producent?


Nie ma informacji o LifeP04, ma funkcję ładownia akumulatorów kwasowych, żel/AGM plus odsiarczanie i tyle.

#26 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 06 sierpień 2023 - 01:59

Moc można kwestia do jakiego napięcia naładuje ci aku. Mam schumachera o którym wspominasz.
Jutro jak będę miał czas to sprobuje podpiąć go pod lifepo
  • Bartek85 lubi to

#27 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 06 sierpień 2023 - 15:58

CHyba starty na niej :)

Rozumiem że sugerujesz podłączenie akumulatora lifepo bezpośrednio pod ładowanie silnika (w celu ograniczenia strat)? Jaki jest prąd ładowania na obrotach jałowych? Jakie jest napięcie w pełni naładowanego akumulatora lifepo a jakie napięcie daje ładowanie silnika?

Użytkownik highvoltage edytował ten post 06 sierpień 2023 - 16:49


#28 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 06 sierpień 2023 - 18:46

Ja tez podepnę się pod temat z pytaniem :

Czy można ładować lifepo4 bezpośrednio ze spaliny albo małego generatora ?
Wybieram się na kilkudniową wyprawę i boję się że prądu mi braknie …

#29 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 06 sierpień 2023 - 20:04

Można, za kilka dni odbieram łódkę w której będzie zamontowana ładowarka Orion Smart DC/DC 12/12 która będzie ładować z spaliny Lifepo4 100... wybrałem takie rozwiązanie właśnie z powodu ciut dłuższej niezależności od gniazdka z ładowanie stacjoarnym... a że czasami robię przeloty po kilkanaście kilometrów więc coś tam doładuje...

Użytkownik Karol Krause edytował ten post 06 sierpień 2023 - 20:08


#30 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 06 sierpień 2023 - 20:14

Można, za kilka dni odbieram łódkę w której będzie zamontowana ładowarka Orion Smart DC/DC 12/12 która będzie ładować z spaliny Lifepo4 100... wybrałem takie rozwiązanie właśnie z powodu ciut dłuższej niezależności od gniazdka z ładowanie stacjoarnym... a że czasami robię przeloty po kilkanaście kilometrów więc coś tam doładuje...


Kolega pytał o bezpośrednie podłączenie a nie podłączenie przez ładowarkę ( DC / DC)

#31 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 06 sierpień 2023 - 20:24

Tak . Dokładnie pisałem o bezpośrednim ładowaniu ze spaliny albo generatora z wyjściem 12v

#32 OFFLINE   Enio

Enio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaWrocław/DE/NL
  • Imię:Janusz

Napisano 06 sierpień 2023 - 23:34

Można, za kilka dni odbieram łódkę w której będzie zamontowana ładowarka Orion Smart DC/DC 12/12 która będzie ładować z spaliny Lifepo4 100... wybrałem takie rozwiązanie właśnie z powodu ciut dłuższej niezależności od gniazdka z ładowanie stacjoarnym... a że czasami robię przeloty po kilkanaście kilometrów więc coś tam doładuje...

 

Ilu Amperowa? Tam się napięcie jakoś ustawia samemu na 14.6V pod LiFepo4 czy ona to robi automatycznie?



#33 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 07 sierpień 2023 - 07:13

Z tego co pamiętam to 18A... co do szczegółów to będę wiedział więcej przy odbiorze... czy to się ustawia, czy z automatu jest to regulowane...

Użytkownik Karol Krause edytował ten post 07 sierpień 2023 - 07:14


#34 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1805 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 07 sierpień 2023 - 08:19

Orion Tr Smart ustawia się przez bluetooth, telefonem.


  • Karol Krause lubi to

#35 OFFLINE   Enio

Enio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaWrocław/DE/NL
  • Imię:Janusz

Napisano 08 sierpień 2023 - 22:35

Szukałem trochę info i właśnie wersja Smart umożliwią ustawienie napięcia w aplikacji. Jest ona za to sporo droższa. Jednak podstawowa ponoc nie nadaje się do ładowania aku. Najniższy model zaczyna się właśnie chyba od 18A i kosstuje jakieś 150€. 

 

Z tego co pamiętam to 18A... co do szczegółów to będę wiedział więcej przy odbiorze... czy to się ustawia, czy z automatu jest to regulowane...

 

Daj znać jak to u Ciebie będzie śmigać.

 

 

Ja tez podepnę się pod temat z pytaniem :

Czy można ładować lifepo4 bezpośrednio ze spaliny albo małego generatora ?
Wybieram się na kilkudniową wyprawę i boję się że prądu mi braknie …

 

Ponoć można tylko przy niższym napięciu będzie ładowany max do 60-70%. Ale może ktoś madrzejszy się wypowie czy takie ładowanie nie zaszkodzi aku...


Użytkownik Enio edytował ten post 08 sierpień 2023 - 22:36

  • Sailfish lubi to

#36 OFFLINE   Marek z Marek

Marek z Marek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Marek

Napisano 12 sierpień 2023 - 12:03

Witam. Ładowarka Victron Smart Blue po podłączeniu do akumulatora litowozelazowego pokazuje w aplikacji 0,0 A i 14V. Po podłączeniu zwykłego kwasiaka pokazuje 3,5 A i 13V. Co jest nie tak? Sprzęt nowy, akumulator po pierwszym rozładowaniu.

Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

#37 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 sierpień 2023 - 14:26



Ponoć można tylko przy niższym napięciu będzie ładowany max do 60-70%. Ale może ktoś madrzejszy się wypowie czy takie ładowanie nie zaszkodzi aku...


Naładuje się i do 100%, o ile będzie to trwało odpowiednio długo. 9x% bez problemu.



Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#38 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 12 sierpień 2023 - 14:49

Witam. Ładowarka Victron Smart Blue po podłączeniu do akumulatora litowozelazowego pokazuje w aplikacji 0,0 A i 14V. Po podłączeniu zwykłego kwasiaka pokazuje 3,5 A i 13V. Co jest nie tak? Sprzęt nowy, akumulator po pierwszym rozładowaniu.

Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka


Masz tam tryb llion 14,7 masz tez tryb 14.4v , jesli pokazuje 14v to najprawdopodobniej naladowalami przeszła w tryb czuwania, są tam wykresy , możesz wszytsko sprawdzic , poczytaj instrukcje

#39 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 12 sierpień 2023 - 15:34

Naładuje się i do 100%, o ile będzie to trwało odpowiednio długo. 9x% bez problemu.
Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Kolejna kwestia to jak ktoś pływa, jak robi długie przeloty to coś tam się naładuje. Natomiast jeżeli pływa w trolu to efekty będą bardzo słabe.
Jaki prąd podaje silnik z nominalnym ładowaniem 25A przy prędkości trollingowej? Przy założeniu że akumulator nie jest w pełni naładowany i mamy włączone dodatkowe odbiorniki typu echo itd.

#40 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 sierpień 2023 - 16:16

Niekoniecznie. Na przelotach ładujesz intensywnie, ale stosunkowo krótko. No chyba że to przelot 40km. Ale w dobrych warunkach to kilkadziesiąt minut, godzina. W trolu może i te kilka A ale przez kilka godzin się nazbiera.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
  • Enio lubi to