Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Noc listopadowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 02 styczeń 2023 - 13:18

Wszystko dlatego, że zacząłem dzień od wiadomości na Onecie. :) Mnie zupełnie nie interesuje kto z kim śpi. Relacje Waldorffa z jego Mieczysławem były raczej powszechnie znane. Takich przykładów można dużo wymienić. Myślę, że prawie każdy z nas miał lub ma takie osoby w swoim otoczeniu. No i co z tego wynika? Budzi jakieś negatywne emocje większości? Śmieszyć może postawa społeczeństw próbujących wmówić nam nietolerancję, a same do niedawna jawnie i prawnie dyskryminowały osoby homoseksualne. Przypomnę, że ostatnia osoba skazana z tego powodu opuściła niemieckie więzienie chyba na początku lat osiemdziesiątych, więc nie aż tak dawno to było. 

 

Panowie, pewnie wielu z was jeszcze nie było na świecie ale 44 lata temu zaczęła się zima stulecia. Tak wtedy wyglądała zima,(nie to co dziś +15 C w cieniu) a tak stół na sylwestra marzeń.

Ta była wyjątkowa, chociaż podobne bywały wcześniej. Wyglądało tragicznie, ale jakoś daliśmy sobie radę. W Poznaniu wygonili na ulice studentów i zakłady pracy. Moja uczelnia odśnieżała okolice Targów i Głównego. Do dzisiaj mam odciski na dłoniach. ;) Często kiedy gdzieś się wspomina tę zimę, oglądam sobie na YT "Bal na dworcu w Koluszkach" Filipa Bajona. Wczoraj też musiałem. :) Boska obsada i choćby z tego powodu warto zobaczyć. 


  • vako lubi to

#62 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 02 styczeń 2023 - 14:34

Nic dziwnego - w tzw naszych niezależnych mediach prędzej przebije się Harvey Milk niż Pilecki.


Muszę przyznać, że Ty Sławku żyjesz w kompletnie alternatywnym świecie. Postać Pileckiego jest przedstawiana i nie budzi najmniejszych wątpliwości po żadnej ze stron polskiego pikiełka.

#63 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 styczeń 2023 - 15:18

No nie jest całkiem nieznany, ale zdecydowanie mniej rozpoznawalny, niż dużo bardziej poprawni bohaterowie tak starannie nam podstawianej rzeczywistości - np. uświetniona polskim filmem, pani prokurator Helena Wolińska.. 



#64 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 styczeń 2023 - 15:34

Wszystko dlatego, że zacząłem dzień od wiadomości na Onecie. :) Mnie zupełnie nie interesuje kto z kim śpi.  (...)

Widzisz teraz, Janusz, do czego prowadzi oglądanie Onetu ! :)  ;)  Mnie tez to nie obchodzi. Też mam znajomego a właściwe dwóch. Żebyś wiedział co oni wygadują na temat np Barta S. czy jemu podobnych !  Kryminał ;)  Mnie natomiast mówiąc krótko napawa, delikatnie mówiąc, niesmakiem jak widzę dwie osoby demonstrujące swoje uczucia na ulicy czy w knajpie i w równym stopniu jak są to hetero czy odmiennej orientacji :)


Użytkownik Marcin Rafalski edytował ten post 02 styczeń 2023 - 15:34

  • jachu, Biesan i Maciej W. lubią to

#65 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2198 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 02 styczeń 2023 - 16:12

Muszę przyznać, że Ty Sławku żyjesz w kompletnie alternatywnym świecie. Postać Pileckiego jest przedstawiana i nie budzi najmniejszych wątpliwości po żadnej ze stron polskiego pikiełka.

A ja stawiam, że Sławek specjalnie pisze rzeczy kontrowersyjne, aby zwrócić na siebie uwagę, coś jak Korwin.


Wydaje mi się, że u nas kwestie obyczajowe były zawsze wypośrodkowane. Tym różnimy się od Zachodu, gdzie następują wahnięcia do stanów skrajnych.
Dziś są mega wyzwoleni, wcześniej konserwatywni, a w niedalekiej przyszłości przyjmą prawo szariatu i znów skrajność :D



#66 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 02 styczeń 2023 - 19:23

Nawet oba europejskie wyrzutki zdecydowanie lepiej sobie radzą - oni kręcą heroiczne Das boot, Nasi ojcowie, nasze matki,  Balladę o żołnierzu albo Lecą żurawie. Spokojnie marginalizując niespotykane w historii ludobójstwo. zniszczenia i rabunki. My.. regularnie pałujemy sami siebie kręcąc np Sąsiadów . W ten prosty sposób mamy ustalony awers i rewers. No to skoro ustalono. żeśmy są gorsi. to po co psuć obraz jakimś zwycięskim powstaniem

 

W ostatnich czasach nakręcono "u nas" lub o "nas" (kolejność dowolna, wartość także  :) ):

"Katyń", "Piłsudski", "Miasto 44", "Bitwa pod Wiedniem", "Dywizjon 303. Historia prawdziwa",  "303. Bitwa o Anglię", "Jack Strong", "1920. Bitwa Warszawska", "Tajemnica Westerplatte", "Kamienie na szaniec", "Orzeł. Ostatni patrol", "Obława", "Wesele" 2021, "Czarny czwartek", "Pilecki" (Netflix 2015"), "Wyklęty", Historia Roja", "Wołyń", "Zerwany kłos", "Kurier", "W ciemności", "Powstanie Warszawskie" Jana Komasy,, "Generał Nil", "Syberiada polska", "Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie", "Ida", "Legiony".

 

To tak na szybko. Z ostatnich kilkunastu lat, dlatego nie ma tu np. "Pianisty", "Ogniem i mieczem" itd. Do tego sporo seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Cały czas się kręci superprodukcja o Pileckim. 

 

Problem jest tylko jeden. Duża część z tych filmów jest ciężkostrawna dla Polaka, a co dopiero dla widza z zagranicy. Jako miłośnik polskiego lotnictwa nie mogę pojąć, jak Czesi nakręcili "Ciemnoniebieski świat", a u nas nawet się nie zbliżyliśmy dwoma filmami o dywizjonie 303, do poziomu tej produkcji. Najbardziej sensowny film o naszych lotnikach to "Ci cholerni cudzoziemcy". Nakręcony przez Chanel 4 serial dokumentalny.



#67 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 02 styczeń 2023 - 21:44

Errata. W wyliczance filmów brak jest "Hiszpanki". Filmu o Powstaniu Wielkopolskim. Jest to wyjątkowe kuriozum. Może to "dzieło" konkurować jedynie z "Bitwą pod Wiedniem".
  • Friko lubi to

#68 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 02 styczeń 2023 - 22:12

 Śmieszyć może postawa społeczeństw próbujących wmówić nam nietolerancję, a same do niedawna jawnie i prawnie dyskryminowały osoby homoseksualne. Przypomnę, że ostatnia osoba skazana z tego powodu opuściła niemieckie więzienie chyba na początku lat osiemdziesiątych, więc nie aż tak dawno to było. 

 

 

https://www.dw.com/p...-rfn/a-49141859

Przepisy umożliwiające zbrodnie 3 Rzeszy - w tym ludobójstwo -  było klepnięte przez elity prawne naszych jurystycznych aktualnych nauczycieli.Dość wcześnie jednak  odczuli    swe oddzielenie od najeźdżców z kosmosu-faszystów. Zresztą i elitom medycznym, żeby nie było, moralność kompletnie puściła. Mowa tu oczywiście o części , ale bardzo znaczącej ilościowo części tych elit. Spełnia się, a własciwie spełniło ich jedyne powojenne marzenie - odzyskać wyższość moralną przerzucajac winę. Śpią spokojnie-ululani także naszą  amnezją. Dopiero ta wojna nieco burzy wizerunek, ale spokojnie, ta pasywność i serwilizm co do Rosji jakoś się zrelatywizuje, wytłumaczy - także w polskich opracowaniach.


  • Friko, Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski i 2 innych osób lubią to

#69 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 styczeń 2023 - 22:34

Wiem, co nakręcono  :) Ale to film pt Ida nagrodzono Oscarem. Lepiej pasuje do narracji.. 



#70 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 03 styczeń 2023 - 09:35

:D  :D  :D  :D 

Ty tak na poważnie? Ciekaw jestem jakbyś zareagował gdyby ktoś u nas nakręcił takie filmy jak "Pluton", "Urodzony 4 lipca", "Czas apokalipsy", "Full Metal Jacket" lub "Paragraf 22"? Można podobnych filmów wymienić dziesiątki. Amerykańskich, francuskich czy też angielskich. I jakoś państwa te się nie zawaliły.

PS. Uzupełnienie listy polskich filmów- "Zgoda", "Kamerdyner", "Jutro idziemy do kina", "Mistrz". Myślę, że w ostatnich kilkunastu latach, filmów wszelakich (fabularnych, dokumentów, seriali) o naszej historii, było min. kilkadziesiąt.


Użytkownik Mysha edytował ten post 03 styczeń 2023 - 10:26


#71 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 03 styczeń 2023 - 09:55

Ee.. To tylko kontynuacja wojennych przygód dzielnego wojaka Sylwka Stalone, nic a nic nie odzierająca z godności żołnierzy moralnego imperium, tak zgrabnie władającego światem i popkulturą. Gęby sami sobie nie przyprawiają.. bo nikt mądry tego nie robi. A ofiary interwencji głosu nie mają  :)     


  • Paweł Bugajski lubi to

#72 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1397 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 03 styczeń 2023 - 14:22

Generalnie to do tej filmowo-serialowe wyliczanki brakuje ,,Czasu honoru,, i jego klonów jak ,,Wojenne dziewczyny,,. Ciekawe kiedy powstanie identyczny serial, tyle że o okupacji radzieckiej?



#73 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 03 styczeń 2023 - 15:10

Vako seriali nie wyliczałem. "Czas honoru" jest wg. mnie udaną serią. Mi się marzy solidna batalistyczna polska produkcja filmowa. Lotników już filmowcy położyli, choć wydawało się to niemożliwe. Są żołnierze Maczka, II korpus Andersa z wygnańcami z Kresów i byłymi jeńcami z Wehrmachtu (można fajnie pokazać różne losy Polaków), cichociemni, dzieje polskich marynarzy (nie tylko z Marynarki Wojennej, ale też z handlowców). Zobaczymy co w końcu wyjdzie z filmu o Pileckim, premiera ma być w 2023 roku. Kasy poszło sporo. Mam nadzieję, że nie będzie to kolejny filmowy zakalec, który będą oglądać jedynie dzieciaki na obowiązkowych pokazach.


  • Friko, Marcin Rafalski i Paweł Bugajski lubią to

#74 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18580 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2023 - 16:33

Jak ulał pasuje tu wkleić filmik z drugiego ulubionego kanału historycznego z jutuba, czyli Irytującego Historyka:

 

Jak zatrzymać szkalowanie Polaków? (EN subs) - YouTube

 


  • Mysha, jachu i tomkosto lubią to

#75 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 03 styczeń 2023 - 17:46

Friko widzę, że mamy podobnych faworytów na Yutubie  :) . U mnie dochodzi jeszcze pani Andromeda (ale to już w większości teraźniejszość).


  • Friko i jachu lubią to

#76 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 03 styczeń 2023 - 18:37

W zglobalizowanym świecie najbardziej liczą się narodowe i ponadnarodowe interesy. My w tej konkurencji przegrywamy, a irytujący historyk tłumaczy nam, że przegrywamy  :D  



#77 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 03 styczeń 2023 - 19:34

Jak ulał pasuje tu wkleić filmik z drugiego ulubionego kanału historycznego z jutuba, czyli Irytującego Historyka:

 

 

 

Dobre, ale najlepsze to co tuż przed 18 minutą.Przypadek? Nie sądzę! ;)


  • Friko, MaleX i jachu lubią to

#78 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18580 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2023 - 20:23

Friko widzę, że mamy podobnych faworytów na Yutubie  :) . U mnie dochodzi jeszcze pani Andromeda (ale to już w większości teraźniejszość).

 

3 / 3


  • Mysha lubi to

#79 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 09 styczeń 2023 - 18:18

Kawałek dobrej roboty.

 

[/youtube][youtube]


  • Friko lubi to

#80 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18580 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2023 - 18:27

4/4  zastanawiam się kto będzie następny ? Powojnie ? Okupowana Polska ? Darek Rybacki ? Olaf Popkiewicz ? Zakazane historie? Te algorytmy YT widać działają...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych