Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeka Hemsila, Hemesdal Norwegia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 16 luty 2023 - 16:20

Wybieram się na rodzinne wakacje do Hemesdal w Norwegii. Może ktoś z kolegów łowił w tej okolicy?

#2 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 luty 2023 - 17:47

Nie bylem, ale mam kolege Norwega, ktory tam jezdzi co roku. Ogarnij temat licencji bo moze byc okreslona ilosc miejsc nad rzeka w danym czasie - moge sie w tym temacie mylic, ale lepiej za wczasu sie tym tematem zajac niz pozniej pluc sobie w brode. To jest jeden z najpopularniejsych kierunkow na pstragi. One sa podobno strasznie wybredne bo widzialy juz chyba wszystko. Na pewno musisz miec Grifin Gnaty i Bibio podawane na dlugim i cienkim tipecie . Powodzenia.


  • Mysha lubi to

#3 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 16 luty 2023 - 19:11

Dziękuję. Glajchy/Parkinsona pewnie nie znają 😀. To wyjazd rodzinny, więc ryby będą jako dodatek między fjordami, kościołami klepkowymi i wycieczkami po szlakach. Chcę ze 2-3 wieczory pomachać suchą dla relaksu lub pochodzić nad jakimś górskim jeziorkiem. Dom mam zarezerwowany na 2 połowę sierpnia.
  • Friko i Paweł Bugajski lubią to

#4 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 19 luty 2023 - 00:06

Rozmawialismy o Hemsedal i juz facebook mi podpowiada linki ;) https://hemsedal.com/en/


  • Mysha lubi to

#5 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 19 luty 2023 - 11:58

Dziękuję. Atrakcje rodzinne mam w miarę opracowane, bliscy nie powinni się nudzić. Teraz muszę ukręcić kilka much.

#6 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 19 luty 2023 - 16:36

Dziękuję. Glajchy/Parkinsona pewnie nie znają . To wyjazd rodzinny, więc ryby będą jako dodatek między fjordami, kościołami klepkowymi i wycieczkami po szlakach. Chcę ze 2-3 wieczory pomachać suchą dla relaksu lub pochodzić nad jakimś górskim jeziorkiem. Dom mam zarezerwowany na 2 połowę sierpnia.

Glajchy i parkinsony to są suche muchy :blink:



#7 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 19 luty 2023 - 17:00

To są suche à rebours. Dowcipkuję sobie kolego Lukomat 😀.
  • lukomat lubi to

#8 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 20 sierpień 2023 - 10:10

Właśnie wróciłem. Hemsila zamknięta, ale jest jeszcze sporo górskich jezior. Rodzina zachwycona Norwegią. Ryby nie spełniają jerkbaitowych rozmiarów bo były łowione na wysokości 1000-1300 m.n.p.m.

Załączone pliki



#9 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4386 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 sierpień 2023 - 15:06

Głodne pstrągi. Albo Slim, to takie modne ostatnio. ;)

#10 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 20 sierpień 2023 - 19:15

Taka ich uroda. Te jeziora są ubogie pokarmowo. "Smoluch" pochodzi z jeziora gdzie prócz pstrągów żyją jeszcze okonie tak czarne, że nie widać im paskòw. Ten kolorowy to mieszkaniec jeziora do którego trzeba się wspinać 1,5 godziny. W jeziorze jest monokultura. Żyją tam jedynie pstrągi. Na trzecim obrazku szlak na łowisko.

Załączone pliki


Użytkownik Mysha edytował ten post 20 sierpień 2023 - 19:19


#11 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 22 sierpień 2023 - 21:06

Dorzuce ciekawostke. 

Jeziora, o ktorych wspominasz, sa pelne malych pstragow. Jest ich tak duzo, ze podczas bezwietrznej pogody, kiedy oczkuja to wyglada to jakby deszcz padal. 30cm to juz okaz z takiej wody. Co w takim przypadku robia Norwegowie, jesli jezioro ma potencjal wedkarski? Biora siec i odlawiaja jakies 80-90%populacji. To co zostaje ma nagle "osiem" razy wiecej zarcia. Wtedy trzeba poczekac, az te maluchy podrosna i mozna juz miec frajde z lowienia. Nie pytajcie co robia z odlowionymi bo slyszalem dwie wersje, a nie wiem czy ktorakolwiek z nich jest prawdziwa ;)



#12 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4386 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 23 sierpień 2023 - 08:23

Powinni je przerzucić do PL. ;)
  • Jack__Daniels lubi to

#13 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 23 sierpień 2023 - 10:02

Dorzuce ciekawostke.
Jeziora, o ktorych wspominasz, sa pelne malych pstragow. Jest ich tak duzo, ze podczas bezwietrznej pogody, kiedy oczkuja to wyglada to jakby deszcz padal. 30cm to juz okaz z takiej wody. Co w takim przypadku robia Norwegowie, jesli jezioro ma potencjal wedkarski? Biora siec i odlawiaja jakies 80-90%populacji. To co zostaje ma nagle "osiem" razy wiecej zarcia. Wtedy trzeba poczekac, az te maluchy podrosna i mozna juz miec frajde z lowienia. Nie pytajcie co robia z odlowionymi bo slyszalem dwie wersje, a nie wiem czy ktorakolwiek z nich jest prawdziwa ;)


Ja znów słyszałem że pstrągi z tych górskich jezior są już genetycznie dużo mniejsze z powodu jałowości tych wód i wydaje mi się że nawet taki zabieg o jakim wspomniałeś nie spowoduje jakiś dużych przyrostów u pozostałych ryb czy nawet u ich potomstwa.

#14 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 24 sierpień 2023 - 21:13

Zgaduje, ze nie robiliby tych odlowow jesli pozostala czesc pstragow nie roslaby znaczaco. Zgaduje tez, ze nie beda to przyrosty jak na Islandii czy Irlandii ale po prostu beda wieksze i bardziej atrakcyjne wedkarsko.... ale to tylko moje zgadywanie i nie nalezy tego traktowac jako wykladni ;). W Norwegii sa jeziora z bardzo duzymi pstragami wiec nie wiem czy te gorskie to jakies podgatunki czy nie i czy jakby ich nie przeniesc w lepsze miejsce to czy duze nie urosna. 



#15 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 30 sierpień 2023 - 08:14

Dla tego napisałem że wydaje mi się 😃 Ichtiologiem nie jestem, wszystko sobie rozważam na tzw chłopski rozum.
Bo jakby złapał parkę młodych pigmejów i osiedlił ich powiedzmy w Niemczech krainie mlekiem i miodem plynacej to na bank nie urosną. Ich potomstwo równiez nie. Ale jakby takiego pigmeja skrzyzował z dorodną tłustą Niemką to już jest szansa na większe potomstwo 😉 Może własnie tam też dorybiane jest takimi większymi osobnikami?
Bo ja byłem w Szwecji nad jeziorem gdzie podobno odłowiono wiekszosć żyjących tam ryb (niestety nie wiem jakie to były ryby) i zarybiono potokami, trociami, paliami. Z jałowej wody zrobiono fajne pstrągowej łowisko.

Użytkownik OloPe edytował ten post 30 sierpień 2023 - 08:19


#16 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1976 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 30 sierpień 2023 - 10:02

Dla tego napisałem że wydaje mi się Ichtiologiem nie jestem, wszystko sobie rozważam na tzw chłopski rozum.
Bo jakby złapał parkę młodych pigmejów i osiedlił ich powiedzmy w Niemczech krainie mlekiem i miodem plynacej to na bank nie urosną. Ich potomstwo równiez nie. Ale jakby takiego pigmeja skrzyzował z dorodną tłustą Niemką to już jest szansa na większe potomstwo Może własnie tam też dorybiane jest takimi większymi osobnikami?
(...)

 

"Na chłopski rozum" to pstrągi w górskich jeziorach skandynawskich są tam co najwyżej od ustąpienia lądolodu czyli max. 10 tys. lat, choć ja zakładam że w wielu przypadkach same z nieba tam nie spadły. Więc raczej mówimy tu o "człowieku z wiaderkiem"  max. 100-200 lat temu. Natomiast pigmeje w Afryce równikowej żyją jakieś kilkaset, ale tysięcy lat... To znacząca różnica dla wyodrębniania się i promocji pewnych cech genetycznych w populacji.
 



#17 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 30 sierpień 2023 - 10:13

"Na chłopski rozum" to pstrągi w górskich jeziorach skandynawskich są tam co najwyżej od ustąpienia lądolodu czyli max. 10 tys. lat, choć ja zakładam że w wielu przypadkach same z nieba tam nie spadły. Więc raczej mówimy tu o "człowieku z wiaderkiem" max. 100-200 lat temu. Natomiast pigmeje w Afryce równikowej żyją jakieś kilkaset, ale tysięcy lat... To znacząca różnica dla wyodrębniania się i promocji pewnych cech genetycznych w populacji.


Czyli? Te pstrągi mają szansę jakoś znacząco urosnąć po zabraniu z jeziora części populacji?

#18 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 30 sierpień 2023 - 10:31

Oczywiście. Genetyka to pojęcie stosowane przez wędkarzy równie często i równie błędnie, jak "geopolityka" przez różnych "czrodziei z jutuba" 😀.

Olo to nie przytyk do Ciebie.

BTW. Wykupując zezwolenie dostałem broszurkę z wykazem łowisk i ich, krótkimi charakterystykami. Jezior/jeziorek jest 18. Łowiłem na 3. Wyjazd miał inne priorytety niż ryby. Na niektórych wodach średnia wielkość ryb była opisywana na znacznie większą. Jeziora były usytuowane w promieniu ok.20 km. Nie sądzę by ryby różniły się "genetycznie" między sobą.

Użytkownik Mysha edytował ten post 30 sierpień 2023 - 10:41


#19 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 30 sierpień 2023 - 18:19

Cześć!

Łowię od kilkunastu lat w podobnym, ubogim łowisku na granicy Norwegii i Szwecji, dość wysoko w górach.

Nie ma tam prądu, bieżącej wody, ogólnie uroczy totalny prymitywizm. W kompleksie jezior żyją wyłącznie potokowce i trochę palii. Większość ryb nie jest duża, ale...gdy spodoba im się już kanibalizm bywa ciekawie. :rolleyes:

Niesamowity bywa widok potokowca goniącego na powierzchni mniejszego potokowca.

Wniosek jest taki, że łowienie tam na większe przynęty i szczególna ostroznośc {widzą skurczybyki, widzą}, oraz wiara, że w pozornie małorybowym jeziorze bywają duże salmonidy , są uzasadnione. Dalekie rzuty, śledzenie powierzchni wody oraz wytrwałość są receptą na sukces.Łowię tam też namiętnie na muchę, nie będę jednak sciemniał, nawet na duze streamery biorą najczęściej te mniejsze. :whistling:


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marszal, Mysha i 2 innych osób lubią to

#20 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4386 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 wrzesień 2023 - 06:54


„Łowię od kilkunastu lat w podobnym, ubogim łowisku na granicy Norwegii i Szwecji, dość wysoko w górach. Niesamowity bywa widok potokowca goniącego na powierzchni mniejszego potokowca.”

————-

Kanibalizm. Drapieżność?
Od kilkunastu już lat zauważyłem podobne zachowania w polskiej rzece. Coraz mniej dzikiej-na Sanie. Są pstrągi które nie biorą na „rybie mięso”. Nie złowisz ich na streamera, spinning. Biorą wyłącznie na „robaczki”. Czyli nimfy, muchy, inną „owadzią” drobnicę. Rosną do dużych rozmiarów (na pewno 50cm) a jedyna agresja z ich strony ujawnia się dopiero późną jesienią, w tarle. Może w momencie „głodu”, po tarle zimą przy braku/małej ilości owadów czy skorupiaków. Częściej jednak głodują spalając z siebie co mają. Później z pstrąga 40-50cm zostaje skóra i i długi „flak”. Wiec chyba jednak genetyka.