Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

faktyczna wytrzymałość blanku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 996 postów

Napisano 11 październik 2012 - 16:37

Witam forumowiczów.

Jak w temacie - jaką mocą dysponuje blank BLRBR2118M ? Pytam, ponieważ np plecionki o takiej samej nominalnej wytrzymałości różnią się między sobą wytrzymałością na węźle, plecionki mają inną wytrzymałość na węźle niż żyłki, a żeby jeszcze skomplikować - węzły też w różny sposób wpływają na faktyczną wytrzymałość linki.

Przyznam,że trochę się w tym pogubiłem :) Z jednej strony chciałbym wykorzystać w pełni możliwości kija, z drugiej wolę nie ryzykować uszkodzenia.

Teraz konkrety:
1) Czy (w teorii) mogę pod podany blank podpiąć 17 funtową plećke i dać bezwęzłowy łącznik, który daje ponoć 100% wytrzymałości na łączeniu?

2) Czy mogę bez obaw o wytrzymałość kija korzystać z power pro do 18lb, wiążąc agrafke węzłem pozwalającym zachować 80% wytrzymałości liniowej?

Szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem. Jeśli był, proszę o namiary na PW i skasowanie tego.


Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Paweł

#2 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 październik 2012 - 16:51

ad1.
Jak chcesz zrobic taki test to: najpierw zmierz faktyczną wytrzymałośc plecionki dynamometrem,-najlepiej jakby była o oczko słabsza i potem zrób test,- powinno ją zerwać jesli kij jest dobrze uzbrojony.
Ja robie tak: hamulec zakręcam na beton linke do drzewa i ciągniesz do pękniecia linki lub złamania wedki...

ad2. W warunkach bojowych czyli podczas łowienia mozesz spokjnie łowic nawet plecionka 20lb bo masz przeciez hamulec w kolowrotku :)

Użytkownik Rheinangler edytował ten post 11 październik 2012 - 16:53


#3 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 11 październik 2012 - 16:56

Ejmen

#4 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 październik 2012 - 16:59

Problem jest szeroki, bo nie każdym kijem da się dźwignąć tyle ile napisane jest na blanku. Co do kołowrotka, to hamulec zaczyna pracować dopiero kiedy jego moc zostania przekroczona na kiju. Czyli np. hamulec nastawiony na 7kg, zacznie pracować dopiero kiedy na kiju zostanie przekroczony udźwig 7kg. Kij zużywa energię zawsze pierwszy, potem hamulec. Odwrotnie też, czyli kij nie osiągnie swojej nominalnej mocy (o ile jest prawdziwa) jeśli hamulec jest zbyt słaby.

#5 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 996 postów

Napisano 11 październik 2012 - 18:00

@Rheinangler - pisałem o czystej teorii, akademickim podejściu, nie zamierzam łamać mojego kija zeby przekonać się pod jakim obciążeniem blank strzeli ;P Aczkolwiek jeśli znajdzie się chętny do przeprowadzenia takiego eksperymentu na swojej wędce, będę się z wielką ciekawością przyglądał ;)

Że hamulec zabezpiecza kij przed złamaniem to wiem. Interesuje mnie natomiast faktyczna wytrzymałość blanku. Firma zapewne robiła takie testy, może ktoś ma namiary na ich wyniki? Albo konkretne przemyślenia na temat tego, jakie jest maksymalne bezpieczne obciążenie tego blanku? Albo innych blanków, bo ogólnie ciekawi mnie jak firma ustala wytrzymałość blanku (jaki węzeł na lince? żyłka czy plecionka?).

EDIT: literówka :)

Użytkownik Night_Walker edytował ten post 11 październik 2012 - 18:01


#6 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 październik 2012 - 19:15

Bezpieczne obciążenie jakie może przenieść jest takie jakie producent określa, jeśli określa i co ma na myśli. Bo nie każdy określa co jest czym. Morskie modele jak: Jaws, Xzoga, Seeker- hercules, określają moc jako wartość którą blank udźwignie. Chwalą się tym na fotkach, filmach itp. Ogólnie morska moc blanków jest chyba bardziej zbliżona do opisu. Jak producenci określają moc pozostałych tego i ja nie wiem i byłbym równie kontent gdyby ktoś mi wytłumaczył- bo w ogólnej większości to jakoś tego nie widzę. Jeśli moc nie oznacza tego co kij może podnieść- wytrzymać to co?

#7 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 październik 2012 - 19:19

ad1.
Jak chcesz zrobic taki test to: najpierw zmierz faktyczną wytrzymałośc plecionki dynamometrem,-najlepiej jakby była o oczko słabsza i potem zrób test,- powinno ją zerwać jesli kij jest dobrze uzbrojony.
Ja robie tak: hamulec zakręcam na beton linke do drzewa i ciągniesz do pękniecia linki lub złamania wedki...

ad2. W warunkach bojowych czyli podczas łowienia mozesz spokjnie łowic nawet plecionka 20lb bo masz przeciez hamulec w kolowrotku :)

Dobrze Arek Ci napisał albo zerwiesz linkę albo strzeli kij.W fabrykach robią testy i na tej podstawie opisują blanki.Na pewno opisują z mniejszą mocą w stosunku do jego wytrzymałości.Np avidy są niedoszacowane bo jankes to taki człek, jakby użył linki 17 lb, kij miał opis 17 lb i strzelił to granda na całego, a tak mają zapas mocy i nie ma takich obaw.To taka trochę ruska metoda, robić mocniejsze w stosunku do opisu"gniotsia nie łamiotsia" :)

#8 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 11 październik 2012 - 19:49

Chcesz znać wyniki testów info@cdrods.co.nz . Marty z pewnością udzieli Ci szybkiej i wyczerpującej odpowiedzi.
  • krycek lubi to

#9 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 październik 2012 - 20:30

A ja mam propozycję, dla odważnych ;) . Pewnie jest tu parę osób które mają kije o mocy 25 lb. Weźcie ze dwie zgrzewki wody mineralnej , zawieście i spróbujcie podnieść. 8 butelek po 1,5 litra, to będzie właśnie coś około 12kg. Zróbcie filmik i wrzućcie na YT. Jak ktoś chce może spróbować z wykałaczką 10lb (3x butelka 1,5l), czyli np takim batsonem Dss 1082-2. Każdy test mile widziany. :)

Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 11 październik 2012 - 20:31


#10 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 11 październik 2012 - 22:11

Krzysiek W podejrzewam ,że może wyjść na to ,iż jednak CTS jako jedyna firma trafnie opisuje swoje wyroby

#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 12 październik 2012 - 07:53

tak zwana wyszukiwarka pokazala, ze temat znany jest http://jerkbait.pl/t...l__ moc blanku ale odpowiedz nie i nadal w wiaderku lub pod ciezarkiem sie ukrywa :)

#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 12 październik 2012 - 08:21

Ja byłbym skłonny twierdzić, że nie tyle konkretne marki opisują moc tak ja myślimy, ale niektóre modele są bliższe naszym wyobrażeniom. Do mnie to dotarło dopiero jak zobaczyłem blanki Xzoga, a potem właśnie miałem okazję obejrzeć herculesy seekera. Biorąc taki kij, który ma zadeklarowaną moc widać tam i czuć w ręce ilość materiału zużytego na budowę. Ciężko potem przejść do porządku nad opisami innych modeli. Często to nijak nie pasuje. Wtedy też zaczynasz się zastanawiać czy to jest podana moc, czy zalecana linka, a może chodzi o bezpieczną moc hamulca? Dodatkowo, iluż użytkowników używa np. do kija 30lb młynka z takim samym hamulcem i dokręconym do tych 30tu? Wtedy dopiero byłaby praca kija na limicie i wtedy można by się zacząć zastanawiać czy wytrzyma. Najczęściej hamulec załącza się o wiele wcześniej niż deklaruje napis na kiju.

Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 12 październik 2012 - 08:21


#13 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 12 październik 2012 - 14:30

Nocny Spacerowiczu,-większośc moich wędek szczególnie tych, które mi leża przechodzą u mnie taki test o czym juz pisałem w jednym z wątków, zwykle po tym zostają na dlugo u mnie... moze dlatego wziąłem na poważnie to co piszesz... :)

#14 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 29 październik 2012 - 12:57

A ja mam propozycję, dla odważnych ;) . Pewnie jest tu parę osób które mają kije o mocy 25 lb. Weźcie ze dwie zgrzewki wody mineralnej , zawieście i spróbujcie podnieść. 8 butelek po 1,5 litra, to będzie właśnie coś około 12kg. Zróbcie filmik i wrzućcie na YT. Jak ktoś chce może spróbować z wykałaczką 10lb (3x butelka 1,5l), czyli np takim batsonem Dss 1082-2. Każdy test mile widziany. :)


Nie prowokuj ;)

10kg na kijku do 25lb (Batson RCLB70XL)
Załączony plik  j_batson_rclb70xl.jpg   23,71 KB   248 Ilość pobrań

#15 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 29 październik 2012 - 13:25

pepe ale to wiaderko jest jeszcze na ziemi czyli te 10kg to troche na wyrost :D :D :D

#16 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 29 październik 2012 - 13:36

pepe ale to wiaderko jest jeszcze na ziemi czyli te 10kg to troche na wyrost :D :D :D

Może słabo to widać, ale zapewniam, że "oderwałem" to wiadro (z 2 x bańka 5l wody) od podłogi, na jakieś 3 sekundy :)
Ale najlepszy był komentarz żony, która pstrykała fotkę: "jaki głupek" :D

#17 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 29 październik 2012 - 14:16

Wow...Ja tylko żartowałem :D . Gratuluję odwagi. Swoją droga, dobra poglądowa fotka, na temat modelu.

#18 OFFLINE   dpb-firma

dpb-firma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaGościcino
  • Imię:Przemysław
  • Nazwisko:Bobrucki

Napisano 29 październik 2012 - 18:43

No to super test :P
ja natomiast myślę że nie tylko moc blanku jest istotna ale także jego właściwe zbrojenie.
widziałem już blanki, które zostały źlę uzbrojone i pękały pod mniejszym obciążeniem niż nominalna moc blanku.

#19 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 30 październik 2012 - 05:58

Ja chciałem zrobić taki test. Wziąłem Dragona HM80 Hot Shot, który ponoć ma 10-20 lb mocy, przywiązaliśmy z kolegą do wagi plecionkę 20 lb, on trzymał wagę, ja wędkę i zacząłem ciągnąć pod kątem, pod jakim mniej więcej holuje się rybę - pomiędzy 120 a 90 stopni. Już mnie ręka bolała a na wadze było dopiero półtora kilograma. Wziąłem kij w dwie ręce, dociągnąłem do 2kg i uznałem, że to nie ma sensu, bo jeszcze żadnej ryby tak na chama nie ciągnąłem i ciągnął nie będę - wędka ma 20lb albo nie ma, ale ma tyle ile mi potrzeba i szlus.

Użytkownik HM80 edytował ten post 30 październik 2012 - 06:00


#20 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 październik 2012 - 14:23

Czy z tego wynika że używacie za mocnych wędek ?? Za mocnych linek?? Jakiej mocy potrzeba do wycholowania 2 metrowego suma, lub halibuta z głębin? Nawet duże morskie kołowrotki jak ryobi Metaroyal czy Daiwa Saltiga maja hamulce o mocy około 12 kg (jakies 25 lbs) Dopiero Saltiga Dogfight ma 30 kg mocy hamulca. Hamulce w multikach też nie powalają swoją mocą. Jaki jest zatem sens stosowania plecionek na 100 kg wytrzymałości (Sumowe)??? chyba że ktoś podpina zestaw pod hak w samochodzie ?

Użytkownik TAJMIEN edytował ten post 30 październik 2012 - 14:24

  • HM80 lubi to