Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy w Polsce jest jeszcze język polski, czy "bedzie' to znaczy tyle samo co "będzię"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   na ryby

na ryby

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaKaszuby

Napisano 26 marzec 2023 - 20:19

Darek masz rację. Chodziło mi o wielką literę. Przepraszam. Fajnie, że zwróciłeś uwagę. Proszę kontroluj moje posty na forum. Tylko nie kręć filmów, że twaróg "bedzie". Znaczy wiem, że ich nie kręcisz tylko żebyś nie zaczął.


Użytkownik na ryby edytował ten post 26 marzec 2023 - 20:22


#22 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6215 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 26 marzec 2023 - 20:35

[...]"(Hesher) typowe polskie nazewnictwo".[...]


Wyrzuty pod adresem mojego nicku? No zuch z ciebie. Nie ma w tym absolutnie bezcelowym wątku jednego posta, w którym nie zrobiłeś błędu. Masz co do jednego rację, głupio wyszło

"Sorry" to takie typowe polskie przepraszam? :)

#23 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 26 marzec 2023 - 20:50

Mnie najbardziej wkurza (delikatnie mówiąc) słowo "plećka" (w sensie plecionka wędkarska) i "macać" ( w sensie - obejrzeć, wziąć w rękę sprzęt) :)


  • Robert Dorado lubi to

#24 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 26 marzec 2023 - 21:00

Mnie najbardziej denerwuje używanie wyrażenia 'bynajmniej" zamienienie z wyrażeniem "przynajmniej"
O ile rozumiem że czasem zdarzy się byk czy w gramatyce czy interpunkcji o tyle kompletnie nie rozumiem używania słów czy wyrażeń nie zgodnie z ich przeznaczeniem.
Nie podoba mi się również ( w kontekście wędkarskim) wyrażenie "kręcenia much"
Zawsze myślałem że muchy się wiąże.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
  • Guzu, coma i md30 lubią to

#25 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 26 marzec 2023 - 21:17

Ciekawa dyskusja choć jak już ktoś słusznie zauważył walka prawie z wiatrakami ... Do kwiatków można dodać nazywanie kraju w którym się mieszka np. Polandia i tak dalej ... Można by długo wymieniać tylko czy warto ? Na pewno tak. Przykro tylko, że mało kto to docenia i zwykle reaguje zbyt nerwowo.

Użytkownik S.N. edytował ten post 26 marzec 2023 - 21:17

  • cyprys19, bob74 i md30 lubią to

#26 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 marzec 2023 - 21:37

Dbajmy o to, co i jak piszemy. O to chyba chodziło autorowi wątku. Nie ma co zamieniać tej sprawy w żart, bagatelizować, czy tłumaczyć tak ostatnio modną dysleksją i zagraniczną klawiaturą. Moim faworytem jest włączony słownik w telefonie. Zachłyśnięcie się nowinkami technicznymi to nie wszystko. Trzeba jeszcze mieć umiar i nauczyć się z nich korzystać. Większość pisze byle jak z niedbalstwa i bez zastanowienia nad tym, że wystawia sobie kiepską laurkę i okazuje brak szacunku czytającym. Internet zapewnia anonimowość, więc nie ma co się wysilać. Jeśli współcześni idole mają w głębokim poważaniu poprawną polszczyznę, a kultura osobista stała się obciachem miast normą, łatwiej i modniej być niechlujem, niż poświęcić pół minuty na przeczytanie tego, co zaraz umieścimy w ogólnodostępnej sieci. I nie mam tu na myśli jednego, czy dwóch znaków interpunkcyjnych, bo to niewinne drobiazgi wobec popisów niektórych użytkowników.

#27 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 26 marzec 2023 - 21:50

Nie znam innych forów techniczno-hobbystycznych, ale polsczyzna u nas jest na dość przyzwoitym poziomie. Na Facebooku to jest dopiero dramat, szczególnie na grupach regionalnych i lokalnych...
  • Artech lubi to

#28 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 26 marzec 2023 - 21:58

Herman, niestety rozwój języka dopuszcza takie nowe zapisy. To nie jest niszczenie języka, to jest jego rozwój, nie zawsze w dobrą stronę. Irytujące jest upublicznianie analfabetyzmu w internecie, a wzrokowo uczymy się pisać. To że ktoś plecionkę nazywa plećką, może za jakiś czas stać się normą, gorzej gdy ludzie piszą: " łutka, fszystko, dópa". Na ryby, temu co pisze bedzie, napisz żeby Ci zrobił "laskę" i przestał, zobaczysz czy zrozumie.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 26 marzec 2023 - 21:59

  • rózgaś lubi to

#29 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 683 postów
  • LokalizacjaOława

Napisano 26 marzec 2023 - 22:12

Nie znam innych forów techniczno-hobbystycznych, ale polsczyzna u nas jest na dość przyzwoitym poziomie. Na Facebooku to jest dopiero dramat, szczególnie na grupach regionalnych i lokalnych...

polszczyzna (!)

Poza tym słynne 100 "gram", dlaczego przez usta (klawiaturę) nie przechodzi 100 "kilogram" , choć to prawie (w sensie polszczyzny), to samo?

przepraszam za "ja", ale ja mam prosty zwyczaj, jeżeli ktoś pisze nie "po polsku" - ignoruję ten post, mało mnie interesuje czy sprzeda coś w dobrej cenie, czy też  ma swoje (być może) ciekawe zdanie o nowej metodzie, przynęcie itp.  Nie cierpię niechlujstwa językowego, a "Facezbooka" mam tam gdzie wzrok nie sięga :)


  • coma i muzi lubią to

#30 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 27 marzec 2023 - 04:51

doktorek a ja ignoruje ignorantów .

Patrzysz i nie tolerujesz  .

Super .



#31 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 27 marzec 2023 - 06:02

polszczyzna (!)

Poza tym słynne 100 "gram", dlaczego przez usta (klawiaturę) nie przechodzi 100 "kilogram" , choć to prawie (w sensie polszczyzny), to samo?

(...)

 

Oczywiście, że nie to samo!

100 gram to objętość

100 gramów to waga

Proste, oczywiste każdy powinien zrozumieć, że zamawia 100 gram wódki i 100 gramów zakąski.


  • doktorek lubi to

#32 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 marzec 2023 - 06:12

Czyżby wyjątkowo ścisły związek miedzy słowem czytanym i pisanym, jest dla nas jakimś zaskakującym novum? Bądźmy bardziej tolerancyjni, albowiem nie jesteśmy sobie równi. Niektórzy z natury rzeczy mogą być wyżsi, a skoro mogą - to są, co wcale nie oznacza, że należy ingerować w naturę.. i wydziwiać  :)        



#33 OFFLINE   marecki003

marecki003

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaTuchola
  • Imię:Marek

Napisano 27 marzec 2023 - 06:39

Oczywiście, że nie to samo!

100 gram to objętość

100 gramów to waga

Proste, oczywiste każdy powinien zrozumieć, że zamawia 100 gram wódki i 100 gramów zakąski.

Podaj proszę co jest w układzie SI jednostką objętości.


  • Artech i Banjo lubią to

#34 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Napisano 27 marzec 2023 - 07:49

.... Chodzi mi o to, że współcześni "youtoberzy", kreują rzeczywistość, a przy okazji "bedzie". Mnie to irytuje i tyle. Nie zgadzacie się z tym co myślę, to zajrzyjcie do innego wątku.

 

Paweł, to powinno być twoje najmniejsze zmartwienie.


  • rózgaś lubi to

#35 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 27 marzec 2023 - 07:55

No to kolega witeg, daje nam przykłady niestety nie trafione. Po pierwsze tak jak pisze marecki003, gram nie jest jednostką objętości i żadne odmiany, tak nieudolne, tego nie zmienią. Skąd się przyjęło zamawianie wódki na gramy? Zapraszam do odwołań historycznych. Kolegę witeg, kolejny raz proszę, nie odzywaj się w tematach, na które nie powinieneś się wypowiadać. W Twoim wypadku milczenie jest złotem. 100 gram to niepoprawna odmiana, przy liczbach mnogich piszemy 100 gramów. Niestety w społeczeństwie utrwaliło się "100 gram", i nie chodzi tu tylko o wódkę.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 27 marzec 2023 - 07:59

  • Guzu i GrzesM lubią to

#36 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 27 marzec 2023 - 08:11

Takich utrwaleń jest więcej, w sobotę na "ryneczku" słyszałem np. 2 kilo i 100 złoty 🤦

#37 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2650 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 27 marzec 2023 - 08:22

Szczerze polecam profil. Można się sporo nauczyć a czasami mocno zdziwić.
https://instagram.co...id=MjljNjAzYmU=
  • azhek lubi to

#38 OFFLINE   na ryby

na ryby

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaKaszuby

Napisano 27 marzec 2023 - 09:06

Robert, masz rację. Mam większe zmartwienia ale chcę spróbować, powalczyć z wiatrakami. Koledzy, wywołałem ten wątek bo chcę cały czas wierzyć w ludzi. Chcę mówić "dzień dobry", "do widzenia", "przepraszam" i "dziękuję". Przez telefon mówię "do usłyszenia". Ostatnio bardzo mi imponuje słowo "serwus". Kiedyś odpowiednik "cześć". Dziś prawie nie używane. Trochę szkoda bo brzmi pięknie.



#39 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 marzec 2023 - 09:30

Pawle, aż w nerwach przeczytałem naszą wczorajsza korespondencję sms czy aby tam nie wpisałem jakiegoś "pozdro" itp ;)  :D

A "pletka" , jak wielu na forum wie, to moja ulubienica. Ileż razy dostałem opierdol, że się czepiam  :P  :D


Użytkownik BOB edytował ten post 27 marzec 2023 - 09:31

  • na ryby lubi to

#40 OFFLINE   Andrzej@45

Andrzej@45

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaMehren
  • Imię:Melerski
  • Nazwisko:Andrzej

Napisano 27 marzec 2023 - 09:50

Robert, masz rację. Mam większe zmartwienia ale chcę spróbować, powalczyć z wiatrakami. Koledzy, wywołałem ten wątek bo chcę cały czas wierzyć w ludzi. Chcę mówić "dzień dobry", "do widzenia", "przepraszam" i "dziękuję". Przez telefon mówię "do usłyszenia". Ostatnio bardzo mi imponuje słowo "serwus". Kiedyś odpowiednik "cześć". Dziś prawie nie używane. Trochę szkoda bo brzmi pięknie.

tylko słowo serwus to pochodzi z Austrii






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych