Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Z łodzią do Szwecji - przepisy, zasady, wytyczne

szwecja przepisy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Gucak

Gucak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaChełm Śląski/Gliwice
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 marzec 2023 - 07:03

Czy poruszając sie po Szwecji z łódka na przyczepie i zabudowanym na pawęży silnikiem spalinowym, muszę mieć tą łódź zarejestrowaną? Bo teraz dostałem taką informację i zgłupiałem. Mam Silvera 405, Mercury 10km i łódka ma jeszcze stare numery z mazowieckiego od poprzedniego właściciela. Obowiązku rejestracji już w Polsce nie ma, nigdy nic z tym nie robiłem. I teraz pytanie czy mam się tym zainteresować bo tym zestawem zamierzam przejechać całą Szwecję wzdłuż. Będę w ogóle wdzięczny za wskazówki jak coś jest wymagane lub może mnie zaskoczyć bo to moja pierwsza podróż po SE i od razu z grubej rury, w dodatku samemu z psem.



#2 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 16 marzec 2023 - 07:27

Do ubezpieczenia łódki zwykle wymagają jej zarejestrowania. Spytaj taam gdzie uzyskales informacje o tym że musisz mieć zarejestrowaną łódkę skąd ktoś ma taka wiedzę

Użytkownik wuran edytował ten post 16 marzec 2023 - 07:28


#3 OFFLINE   Gucak

Gucak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaChełm Śląski/Gliwice
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 marzec 2023 - 07:51

Piszę na forum gdzie wielu wędkarzy tak podróżuje, właśnie żeby wyjaśnić informację ze źródeł niepewnych. Liczę na jasną odpowiedź tych co tak podróżują, na bazie własnych doświadczeń oraz ewentualne wskazówki, na co zwrócić jeszcze uwagę. Nie ubezpieczam łodzi bo i po co, to stara wdzięczna konstrukcja z laminatu. Mam ubezpieczone i zarejestrowane auto oraz przyczepę z ważnym przeglądem, gaśnice w bagażniku i wszystkie światła sprawne. Czy to wystarczy do legalnego podróżowania z niezarejestrowaną łódka i silnikiem spalinowym na pawęży po Szwecji?


Użytkownik Gucak edytował ten post 16 marzec 2023 - 07:53


#4 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1377 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 marzec 2023 - 08:14

Przecież na przyczepach przewozi się np. niezarejestrowane auta. Kogo wgl to obchodzi co sobie przewozisz na przyczepie która jest zarejestrowana, ma ubezpieczenie i nie przekracza wagi? W Szwecji na śródlądziu nie ma żadnej rejestracji łodzi, nawet przy dużych mocach.

Użytkownik rower26 edytował ten post 16 marzec 2023 - 08:15


#5 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 marzec 2023 - 08:32

Czy poruszając sie po Szwecji z łódka na przyczepie i zabudowanym na pawęży silnikiem spalinowym, muszę mieć tą łódź zarejestrowaną? Bo teraz dostałem taką informację i zgłupiałem. Mam Silvera 405, Mercury 10km i łódka ma jeszcze stare numery z mazowieckiego od poprzedniego właściciela. Obowiązku rejestracji już w Polsce nie ma, nigdy nic z tym nie robiłem. I teraz pytanie czy mam się tym zainteresować bo tym zestawem zamierzam przejechać całą Szwecję wzdłuż. Będę w ogóle wdzięczny za wskazówki jak coś jest wymagane lub może mnie zaskoczyć bo to moja pierwsza podróż po SE i od razu z grubej rury, w dodatku samemu z psem.

Obowiązku rejestracji w Polsce nie ma za wyjątkiem sytuacji, kiedy wywozisz łódkę za granicę. Niestety musisz przerejestrować łódź żeby uniknąć niespodzianki na przykład przy wjeździe na prom. W Szwecji nie ma obowiązku rejestracji łodzi.



#6 OFFLINE   Gucak

Gucak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaChełm Śląski/Gliwice
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 marzec 2023 - 11:27

Obowiązku rejestracji w Polsce nie ma za wyjątkiem sytuacji, kiedy wywozisz łódkę za granicę. Niestety musisz przerejestrować łódź żeby uniknąć niespodzianki na przykład przy wjeździe na prom. W Szwecji nie ma obowiązku rejestracji łodzi.

Miałeś podobną sytuację? Rejestrowałeś łódź stricte pod to? Nie jest to pocieszające. Jak teraz przerejestrować łódź bez umowy kupna sprzedaży (może jakimś cudem się znajdzie) ale co z dokumentem potwierdzającym dotychczasową rejestrację? Bo kiedyś taki dokument istniał no ale to zamierzchłe czasy, jak znam polską biurokrację to już mi się robi słabo... Ale pocieszający jest fakt, że Szwedów to nie interesuje. Czyli jedyny zgrzyt mógłby być przy wjeździe na prom? Ale ich to przecież również nie interesuje, jedynie bilet, dane i gabaryt to max. Ktoś miał z tym jakieś doświadczenia?



#7 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 marzec 2023 - 14:50

Łódkę zarejestrowałem w związku z wyjazdami za granicę.  Przewoźnika ( linie promowe ) rejestracja nie interesuje. Uprawnienia do kontroli mają oprócz policji, służby graniczne i służby celne, więc na Twoim miejscu bym nie ryzykował. Wejdź na stronę Reja24 i spróbuj zjeść tą żabę


  • Gucak lubi to

#8 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 16 marzec 2023 - 19:37

Rejestrowanie łodzi jest wymagane do pływania, jak innych pojazdów do jeżdżenia, samolotów do latania itp. Samo posiadanie nie zobowiązuje do rejestrowania, użytkowanie już tak. Jak chce sobie postawić na przyczepie, pod altaną, jako mebel w domu, wozić na wystawy to chyba nie muszę rejestrować.... tak mi się wydaje. 

W Szwecji nie rejestruje się łódek, nie ma patentów, na wodzie nikt nie sprawdza papierów łodzi, przyczepki do wożenia łodzi też nie trzeba rejestrować i nie musi mieć świateł jeśli porusza się do 40 km/h.


Użytkownik CORNEL edytował ten post 16 marzec 2023 - 19:40


#9 OFFLINE   budzik

budzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów
  • LokalizacjaGislaved
  • Imię:Michał

Napisano 16 marzec 2023 - 19:52

[quote name="CORNEL" post="3108906" timestamp="1678991832"]Rejestrowanie łodzi jest wymagane do pływania, jak innych pojazdów do jeżdżenia, samolotów do latania itp. Samo posiadanie nie zobowiązuje do rejestrowania, użytkowanie już tak. Jak chce sobie postawić na przyczepie, pod altaną, jako mebel w domu, wozić na wystawy to chyba nie muszę rejestrować.... tak mi się wydaje. 
W Szwecji nie rejestruje się łódek, nie ma patentów, na wodzie nikt nie sprawdza papierów łodzi, przyczepki do wożenia łodzi też nie trzeba rejestrować i nie musi mieć świateł jeśli porusza się do 40 km/h.[/quote


Do 30 na godzinę. Reszta się zgadza. Biała lampa by się przydała na dziobie jeżeli chcesz pływać po największych jeziorach.
  • Gucak lubi to

#10 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 marzec 2023 - 20:01

Rejestrowanie łodzi jest wymagane do pływania, jak innych pojazdów do jeżdżenia, samolotów do latania itp. Samo posiadanie nie zobowiązuje do rejestrowania, użytkowanie już tak. Jak chce sobie postawić na przyczepie, pod altaną, jako mebel w domu, wozić na wystawy to chyba nie muszę rejestrować.... tak mi się wydaje. 

W Szwecji nie rejestruje się łódek, nie ma patentów, na wodzie nikt nie sprawdza papierów łodzi, przyczepki do wożenia łodzi też nie trzeba rejestrować i nie musi mieć świateł jeśli porusza się do 40 km/h.

No chyba że chcesz wozić ją z Polski za granicę. Wtedy nawet zamknięta w kontenerze musi być zarejestrowana.



#11 ONLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 349 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 16 marzec 2023 - 20:35

. Jak teraz przerejestrować łódź bez umowy kupna sprzedaży (może jakimś cudem się znajdzie) ale co z dokumentem potwierdzającym dotychczasową rejestrację? Bo kiedyś taki dokument istniał no ale to zamierzchłe czasy, jak znam polską biurokrację to już mi się robi słabo...

Umowę kupna sprzedaży możesz spisać z sąsiadem, jeśli będzie potrzebna do rejestracji, ja tak zrobiłem jak rejestrowałem swoją łódź jak to było kiedyś wymagane. Stare numery idą w zapomnienie.

Tutaj pewnie chodzi bardziej o dokument własności niż o rejestracje łodzi.


  • Gucak lubi to

#12 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 16 marzec 2023 - 20:40

No chyba że chcesz wozić ją z Polski za granicę. Wtedy nawet zamknięta w kontenerze musi być zarejestrowana.

Jest na to jakiś przepis? Wyglądałoby tak, że jak ktoś handluje łodziami to musi je najpierw zarejestrować aby przewieźć przez granicę? 

Ja swoją woziłem bez rejestracji za granicę, nikt się nie pytał, nikt nie sprawdzał. Gdyby ktoś chciał sprawdzać czy nie kradziona to mam fakturę z vinem łodzi i tyle w temacie. 


  • Biesan lubi to

#13 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 marzec 2023 - 20:51

Ten przepis obowiązuje od momentu kiedy nie  ma obowiązku rejestracji łodzi do 7,5 m. Przy wjeździe na prom w razie kontroli faktura Ci nie pomoże.


Użytkownik Sailfish edytował ten post 16 marzec 2023 - 21:00


#14 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 16 marzec 2023 - 21:39

Szukam ale nie mogę znaleźć przepisu który nakazuje rejestrować łódkę tylko po to by przekroczyć granicę, lub do wjazdu na prom ,ktoś podrzuci link?

Użytkownik mepps edytował ten post 16 marzec 2023 - 21:39


#15 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 marzec 2023 - 21:45

Dz. U. 2018 poz. 1137



#16 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 16 marzec 2023 - 23:09

Sailfish,

Przeczytałem, wychodzi jak napisałem powyżej. W ustawie Art. 3 ust. 1 pkt. 3:

"jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – o ile nie posiada innej niż polska przynależności."

Więc jeśli nie uprawiam żeglugi to sobie mogę wozić niezarejestrowaną. 



#17 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 17 marzec 2023 - 05:55

No oczywiście. Jeżeli potrafisz przekonać funkcjonariusza straży granicznej, że będziesz używał łódki jako wanny do kąpania dziecka, albo zbiornika na wodę to OK. Wszystkiego najlepszego.


  • Biesan lubi to

#18 OFFLINE   budzik

budzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów
  • LokalizacjaGislaved
  • Imię:Michał

Napisano 17 marzec 2023 - 12:19

No oczywiście. Jeżeli potrafisz przekonać funkcjonariusza straży granicznej, że będziesz używał łódki jako wanny do kąpania dziecka, albo zbiornika na wodę to OK. Wszystkiego najlepszego.



https://www.transpor...fartsregistret/

Transportstyrelsen jest Szwedzka instytucja rządowa.

Gdzie jest napisane że łódka musi być zarejestrowana ?

Użytkownik budzik edytował ten post 17 marzec 2023 - 12:26


#19 OFFLINE   Gucak

Gucak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaChełm Śląski/Gliwice
  • Imię:Mateusz

Napisano 17 marzec 2023 - 12:57

Sailfish,

Przeczytałem, wychodzi jak napisałem powyżej. W ustawie Art. 3 ust. 1 pkt. 3:

"jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – o ile nie posiada innej niż polska przynależności."

Więc jeśli nie uprawiam żeglugi to sobie mogę wozić niezarejestrowaną. 

 

No oczywiście. Jeżeli potrafisz przekonać funkcjonariusza straży granicznej, że będziesz używał łódki jako wanny do kąpania dziecka, albo zbiornika na wodę to OK. Wszystkiego najlepszego.

 

No dobra ale "żegluga" to chyba związana jest z większymi jednostkami (statek, jacht), transportem surowców, korzystaniem z portów itd. Pływanie 4m łódeczką pyrkająca na 10km silniczku można podpiąć w jakikolwiek sposób pod definicję "żeglugi"?  :huh:


Użytkownik Gucak edytował ten post 17 marzec 2023 - 12:58

  • Biesan lubi to

#20 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 17 marzec 2023 - 13:55

No dobra ale "żegluga" to chyba związana jest z większymi jednostkami (statek, jacht), transportem surowców, korzystaniem z portów itd. Pływanie 4m łódeczką pyrkająca na 10km silniczku można podpiąć w jakikolwiek sposób pod definicję "żeglugi"?  :huh:

Ustawodawca w słowniczku operuje pojęciem jednostka pływająca do połowu ryb niezależnie czy ma 4m, 7,5m, jest tylko max 24m. Dalej jest w ustawie wyjaśnienie jakie jednostki wchodzą w zakres pojęcia połów ryb. 

Inną rzeczą jest czy taki zapis z polskiego prawa o rejestracji jest analogiczny z prawem szwedzkim lub innego kraju. 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: szwecja, przepisy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych