Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy jest tutaj jakiś specjalista od docieplenie budynku/elewacji?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 19 kwiecień 2023 - 16:33

Cześć,
Miałem w planach ocieplać swój nowopowstały dom z silki styropianem 30 cm grafit.
Otóż zaszło nieporozumienie i zamiast styropianu 30 cm dojechał do mnie na budowę styropian 15 cm, również grafit. Jest go dwa razy więcej, wykonawca rozmawiał z przedstawicielem Termo Organiki, proponuje, aby położyć dwie warstwy po 15 cm montażem bezkołkowym, na tzw. zakładkę.
Wiem, że wtedy stracę gwarancje bo producent nie zaleca takiego montażu ale przedstawiciel Termo Ograniki twierdzi, że poza tym uzyskamy taki sam efekt, wszystko powinno się trzymać a efekty docieplenia 2 x 15 cm uzyskamy identyczny jak w przypadku jednej warstwy 30 cm.
Czy jest ktoś, kto ma położone dwie warstwy styropianu na elewacji? Czy istnieje jakiś potencjalny problem - pytanie do kogoś, kto się na tym zna? Czytałem jakiś komentarz, że jedynym zagrożeniem jest to, że druga warstwa styropianu będzie przyklejona do pierwszej a styropian ma o wiele mniejszą nośność od bloczków i może dojść od uszkodzenia. Trochę to dla mnie nielogiczne ale będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi w tym temacie, bo zaczynam się mocno stresować.
Opinie wykonawcy i kierownika budowy znam ale czuje się nadal niepewnie.


#2 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 19 kwiecień 2023 - 18:10

Sam jestem na etapie budowy domu. Pierwsze słyszę żeby ktoś robił w taki sposób, tym bardziej bez kołkowania. Styropian ma być klejony obwodowo , plus placki i ma być kołkowany. Jeśli zamówiłeś 30 cm to ma to być 30 cm a nie 2x15 cm. Idąc tym takiem rozumowania można by robić ściany nośne z polowek pustaków 2x12 cm.

Ja osobiście bym u siebie tego nie zaakceptował , kupa pieniędzy i roboty a później ty zostaniesz z problemem.

Pozdrawiam
  • Mirek*, Byniek i Nissenel lubią to

#3 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 19 kwiecień 2023 - 18:12

W ogóle dość mocno śledziłem temat ocieplenia i mam klientów którzy robia w elewacjach i twierdzą że powyżej 20 cm to przerost formy nad treścią a szczególnie w naszych warunkach klimatycznych.
  • Pluszszcz, Byniek i Nissenel lubią to

#4 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 19 kwiecień 2023 - 18:30

Oczywiście że nie trzeba kołkować elewacji pod warunkiem że ściana nie ma więcej jak 12-14m wysokości. Druga sprawa to kwestia grubości styropianu a co za tym idzie obciążenia i przy grubszym warto punktowo co jakiś czas dać kołek mimo wszystko. Zależy też jakim materiałem są przyklejane płyty, czy jest to pianka czy klej, jaki klej itd. Nawet od czynników atmosferycznych choćby wiatru bo już widziałem elewację na ziemi po konkretnej wichurze. Co do pytania czy można kleić warstwami, to można. Oczywiście dwa razy więcej roboty i materiału ale da się, można pierwszą warstwę na klej i drugą również na klej , można pierwszą na klej a drugą na pianę. Tak czy inaczej miejscowo złapał bym kołkiem tym bardziej jak druga warstwa pójdzie też na kleju. Dla mnie też taka grubość to przerost formy nad treścią,dzisiaj nie buduje się domów tylko schrony :)
A podobno tak klimat się ociepla :)
Ps: A nie można odesłać styropianu i wymienić na właściwy?

Użytkownik mepps edytował ten post 19 kwiecień 2023 - 18:32

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Mirek*, Byniek i 1 inna osoba lubią to

#5 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 19 kwiecień 2023 - 21:43

Dzięki za wypowiedzi, doceniam bo jestem trochę zestresowany  :)

 

Sam jestem na etapie budowy domu. Pierwsze słyszę żeby ktoś robił w taki sposób, tym bardziej bez kołkowania. Styropian ma być klejony obwodowo , plus placki i ma być kołkowany. Jeśli zamówiłeś 30 cm to ma to być 30 cm a nie 2x15 cm. Idąc tym takiem rozumowania można by robić ściany nośne z polowek pustaków 2x12 cm.

Ja osobiście bym u siebie tego nie zaakceptował , kupa pieniędzy i roboty a później ty zostaniesz z problemem.

Pozdrawiam

 

Metodę bez kołkowania nawet mam oryginalnie w projekcie więc tak mieliśmy robić od początku. Ściany nośne z połówek miałby inną nośność, a styropian 2 x 15 cm i 1 x 30 cm podobno taki sam efekt izolacji cieplnej - według wykonawcy i producenta. Właśnie chcę upewnić się, że montaż na mijankę to nie będzie żaden problem. Tak jak pisałem, producent w teorii rekomenduje styropian kłaść w jednej warstwie, ale po rozmowie z nim tylko dlatego, że dwie warstwy klejone źle wykonane mogą odpadać (tak to interpretuje), ale im więcej szukam, tym więcej znajduje ludzi, którzy tak właśnie kładli i nikt nie zgłaszał żadnych problemów.

 

 

Oczywiście że nie trzeba kołkować elewacji pod warunkiem że ściana nie ma więcej jak 12-14m wysokości. Druga sprawa to kwestia grubości styropianu a co za tym idzie obciążenia i przy grubszym warto punktowo co jakiś czas dać kołek mimo wszystko. Zależy też jakim materiałem są przyklejane płyty, czy jest to pianka czy klej, jaki klej itd. Nawet od czynników atmosferycznych choćby wiatru bo już widziałem elewację na ziemi po konkretnej wichurze. Co do pytania czy można kleić warstwami, to można. Oczywiście dwa razy więcej roboty i materiału ale da się, można pierwszą warstwę na klej i drugą również na klej , można pierwszą na klej a drugą na pianę. Tak czy inaczej miejscowo złapał bym kołkiem tym bardziej jak druga warstwa pójdzie też na kleju. Dla mnie też taka grubość to przerost formy nad treścią,dzisiaj nie buduje się domów tylko schrony :)
A podobno tak klimat się ociepla :)
Ps: A nie można odesłać styropianu i wymienić na właściwy?

 

Super, budynek to piętro plus parter więc nie mam takich wysokości. Masz na myśli kołek przez obie warstwy czy tylko przez pierwszą? Czy tam, gdzie kołek nie tworzy się mostek? Tutaj wykonawca sugeruje obie warstwy na klej, korzystając z tych lepszych materiałów. 

Niby większość się dziwiła ale miałem wyliczoną różnice między 20 cm a 30 cm - mam malutki domek, to była naprawdę symboliczna dopłata (tak ją traktuję przy całej tej inwestycji). Dopłaciłem, bo docieplać drugi raz domu raczej nie będe. 

Tak jak wspomniałem w ostatnim zdaniu, domek jest mały, styropianu nie ma super dużo, transport zrobiłby niepotrzebne koszty. 

 

Mepps, według Ciebie kłaść normalnie dwie warstwy po 15 cm na mijankę, chwycić kołkiem punktowo co jakiś czas i powinno wszystko grać? Jest coś, na co zwrócić szczególną uwage? 



#6 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 19 kwiecień 2023 - 21:59

Dzięki za wypowiedzi, doceniam bo jestem trochę zestresowany  :)

 

 

Metodę bez kołkowania nawet mam oryginalnie w projekcie więc tak mieliśmy robić od początku. Ściany nośne z połówek miałby inną nośność, a styropian 2 x 15 cm i 1 x 30 cm podobno taki sam efekt izolacji cieplnej - według wykonawcy i producenta. Właśnie chcę upewnić się, że montaż na mijankę to nie będzie żaden problem. Tak jak pisałem, producent w teorii rekomenduje styropian kłaść w jednej warstwie, ale po rozmowie z nim tylko dlatego, że dwie warstwy klejone źle wykonane mogą odpadać (tak to interpretuje), ale im więcej szukam, tym więcej znajduje ludzi, którzy tak właśnie kładli i nikt nie zgłaszał żadnych problemów.

 

 

 

Super, budynek to piętro plus parter więc nie mam takich wysokości. Masz na myśli kołek przez obie warstwy czy tylko przez pierwszą? Czy tam, gdzie kołek nie tworzy się mostek? Tutaj wykonawca sugeruje obie warstwy na klej, korzystając z tych lepszych materiałów. 

Niby większość się dziwiła ale miałem wyliczoną różnice między 20 cm a 30 cm - mam malutki domek, to była naprawdę symboliczna dopłata (tak ją traktuję przy całej tej inwestycji). Dopłaciłem, bo docieplać drugi raz domu raczej nie będe. 

Tak jak wspomniałem w ostatnim zdaniu, domek jest mały, styropianu nie ma super dużo, transport zrobiłby niepotrzebne koszty. 

 

Mepps, według Ciebie kłaść normalnie dwie warstwy po 15 cm na mijankę, chwycić kołkiem punktowo co jakiś czas i powinno wszystko grać? Jest coś, na co zwrócić szczególną uwage? 

tak jak kolega pisał to bedzie mały schron a nei mały dom

okna zapadniete w dziurach ,

musisz je mocno wysunąc na krawedzbo takie domy troche potem dziwnie wyglądają

mam takie na osiedlu i słabo to wygląda

zapadniete okna to mniej swiatła przez nie wpada a że ostatnio tendencja zeby okna robic małe bo tez mają wiekszą przenikalnośc niz mur i stryropian to swiatła bedziesz musiał zuzywac wiecej bo małe okna i głęboko osadzone to piwniczna izba powstaje

 

koło mnie buduje sie nowe osiedle i tak te domki teraz wygladają w wiekszości



#7 OFFLINE   DeepRunner

DeepRunner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Darek

Napisano 19 kwiecień 2023 - 22:08

A jakiej grubości ten silikat?

Użytkownik DeepRunner edytował ten post 19 kwiecień 2023 - 22:08


#8 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 kwiecień 2023 - 05:56

Dom/domek jeśli budujesz dla siebie i na dłużej zastanów się co robisz
Nie kombinuj tylko odeślij ten styropian i zròb to raz a porządnie tym bardziej że jak sam napisałeś że tracisz gwarancję
I jak ktoś dał dupy z zamówieniem to niby czego od niego teraz oczekiwać, że powie że tak nie można ?
Poprawianie elewacji wyjdzie Ci 2x drożej
I te 30cm to przesada
Wszystkie glify jak w starych kamienicach 0,5m minimum

#9 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 kwiecień 2023 - 07:33

Jak powiedział kiedyś mój mądry wykonawca stanu surowego.
"Jak założysz na siebie trzy kurtki, to nie poczujesz różnicy, że założyłeś czwarta."

20 cm grafit wystarczy, 30 to przerost formy nad treścią.
2*15 to kombinacja i niepotrzebne proszenie się o komplikacje i możliwe klopoty

#10 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 20 kwiecień 2023 - 07:43

tak jak kolega pisał to bedzie mały schron a nei mały dom

okna zapadniete w dziurach ,

musisz je mocno wysunąc na krawedzbo takie domy troche potem dziwnie wyglądają

mam takie na osiedlu i słabo to wygląda

zapadniete okna to mniej swiatła przez nie wpada a że ostatnio tendencja zeby okna robic małe bo tez mają wiekszą przenikalnośc niz mur i stryropian to swiatła bedziesz musiał zuzywac wiecej bo małe okna i głęboko osadzone to piwniczna izba powstaje

 

koło mnie buduje sie nowe osiedle i tak te domki teraz wygladają w wiekszości

 

Akurat mam 6 wielkich okien, praktycznie od podłogi wysokie na dwa metry. Są dwa małe ale w kotłowni i na klatce schodowej więc bez znaczenia akurat w moim przypadku. 

 

 

A jakiej grubości ten silikat?

 

Silka ma 24 cm

 

 

Dom/domek jeśli budujesz dla siebie i na dłużej zastanów się co robisz
Nie kombinuj tylko odeślij ten styropian i zròb to raz a porządnie tym bardziej że jak sam napisałeś że tracisz gwarancję
I jak ktoś dał dupy z zamówieniem to niby czego od niego teraz oczekiwać, że powie że tak nie można ?
Poprawianie elewacji wyjdzie Ci 2x drożej
I te 30cm to przesada
Wszystkie glify jak w starych kamienicach 0,5m minimum

 

Też w mojej perspektywie bym tak zrobił i na logikę tak powinno być ale brakuje mi wystarczającej wiedzy, żeby ocenić czy jest jakiekolwiek ryzyko i czy wyklejanie to nie będzie porządne rozwiązanie (tak samo porządnym i trwałym jak jedna warstwa) - dlatego napisałem ten post. Gdybym wszedł w taki temat do kogoś innego na bazie emocji napisałbym dokładnie tak samo jak Ty - ja chciałbym poznać opinię merytoryczną, na bazie kogoś doświadczenia, kto tak zrobił/robi i się na tym zna. Dlaczego podwójne wyklejanie miałoby podlegać w przyszłości poprawie? 

 

Na różnych forach czytałem, że ludzie celowo wyklejają podwójnie (nie ma ich wielu ale jednak to się zdarza - jeszcze nie dotarłem z jakiego powodu). 

 

Co do glifów to jak powyżej - mam małą ilość dużych okien. 

 

Powiem tak, możliwe, że 30 cm to jest przerost formy nad treściom ale u mnie naprawdę wyszła bardzo mała różnica, żeby dołożyć te parę cm styropianu więc się zdecydowałem - poza tym 30 cm mam w projekcie, większość ludzi, którzy mają dom narzekają bardzo na rachunki. 

 

Jeśli chodzi o podwójne wyklejanie, jeśli ma być to rozwiązanie tak samo skuteczne jak standardowe, tak samo trwałe i dobre, to chętnie na to pójdę - bo w jakimś tam sposób na tym skorzystam  :) Jednak, zakladając ten temat chciałem się upewnić, że w 100% jest to rozwiązanie dla mnie bezpieczne. Nie odsyłanie styropianu jest mi na rękę ale nie zrobię tego kosztem jakości. 



#11 OFFLINE   dnk

dnk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Damian

Napisano 20 kwiecień 2023 - 08:56

Wziąłeś pod uwagę, że wykonawca więcej skasuje za układanie dwóch warstw styropianu, czy zgodził się zrobić to w tych samych pieniądzach? Jeżeli nie to tym bardziej nie widzę powodu żeby nie odsyłać materiału i kombinować z tego co jest.

#12 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 20 kwiecień 2023 - 09:22

Będzie zrobione w tych samych pieniądzach.

#13 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 kwiecień 2023 - 09:28

To jak 30 masz w projekcie to rob 30.

 

Ale nie masz w projekcie 2 x 15.

 

Lepiej robic, tak jak w projekcie.



#14 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6263 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 20 kwiecień 2023 - 12:06

Panowie, bez przesady. Jedną warstwę docieplenia wykonuje się wyłącznie ze względu na koszty (nakład pracy i ilość kleju) Podejrzewam, że dostawca nie miał styropianu z tzw. felcem i dlatego zamienił to na podwójną ilość płyt 15 cm bez frezu. Jeśli położysz docieplenie w dwóch warstwach na zakład, to efekt termiczny będzie identyczny jak jednej warstwy dwukrotnie grubszej. Oczywiście pod warunkiem, że zachowany został współczynnik przenikania ciepła, inaczej izolacyjności cieplnej. 

Czy kołkować? Ja bym kołkował ze względu na grubość warstwy, co za tym idzie masę. Dodatkowo unikniesz problemów związanych z ewentualnymi błędami wykonawcy. Jak kołkować? Każdy producent ma instrukcję na swojej stronie www. Ogólna zasada mówi, że mocować należy do ściany nośnej, czyli przez obie warstwy. Kołki dedykowane do ociepleń są tak wykonane, że nie powodują powstawania mostków termicznych, niestety są drogie.

Faktem jest, że po przekroczeniu pewnego punktu granicznego przyrost grubości warstwy docieplenia słabo przekłada się na wsp. przenikania całej ściany i dlatego nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ale skoro podjąłeś decyzję, to działaj. Zawsze styropian na ścianie jest tańszy niż ogrzewanie i chłodzenie budynku w perspektywie czasu.

 

Nie rozkminiaj za długo, zapędź wykonawcę do roboty i ciesz się ciepłym domem.   :)


  • Biesan lubi to

#15 OFFLINE   mariusz-net

mariusz-net

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaKlucze

Napisano 20 kwiecień 2023 - 13:02

Jak ktoś zrobi 2 warstwy w cenie 1.... to mi się lampka zapala bo nie wierze w "gratisy" od budowlańców (generalnie dla mnie ta branża to patologia) :-) 

 

Co do 30 na ścianę to nie wiem jaki to styropian (współczynnik) ale wydaje się to przesadą (popatrz na wykresy przenikalności cieplnej przegrody). Zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz= będziesz miał styropian 30 - zastanów się nad: parapetami, czy masz jakieś barierki, uchwyty, łaty ,rynny do montowania na elewacji... itp. Jeśli to już przerabiałeś i dalej chcesz 30 to niech robią na zakładkę i ja bym kołkował dla świętego spokoju.



#16 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 kwiecień 2023 - 13:26

Generalna zasada budowlanki/wykończeniówki brzmi iż nie należy komplikować rzeczy prostych i sprawdzonych
Podwójne klejenie to 2x wieksza szansa na błędy
Dodatkowo żeby to miało "ręce i nogi" jedyną metodą prawidłowego przyklejania 2 warstwy styropianu jest pianoklej czyli coś co nie tworzy mostka termicznego
I na koniec
Jeśli mi ktoś by zaproponował (inwestor) taki sposób wykonania jego izolacji otrzymałby ode mnie cenę za sam styropian x2,5 i dodatkowe zżeczenie się roszczeń z tytułu rękojmi
  • Guzu i dnk lubią to

#17 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 20 kwiecień 2023 - 13:39

Patologia to przede wszystkim klienci! Klient nasz pan! Pokolenie "muratordom", plus yt, plus fantazje marketingowe. Wszystko łykają jak pelikany, to i wiedzą wszystko lepiej.. bo są całkowicie bezbronni. Łańcuch pokarmowy nie ma końca. Ich domy to nieprawdopodobnie skomplikowane konstrukcje, drogie w budowie i wymagające nieustannej obsługi.  Coś jak wielosezonowe spodnie dla feministek o niewykluczającym kroju, z ekologicznych materiałów, z energooszczędnym suwakiem..

Nie ma co jęczeć, mnie osobiście cieszy, że wieżyczki na rezydencjach przestały być modne..

 

Żaden majster im do pięt nie dorasta. A co dopiero realizm  :)  



#18 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 367 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 20 kwiecień 2023 - 13:49

Jak 30-ka nie ma felcu to ja bym wolał położyć 2x15 na zakładkę. Na swojej budowie widziałem jakie szpary potrafią się zrobić (po ochłodzeniu ściany), kiedy jedną warstwę kładzie się w słoneczny dzień (a grafit jest ciemny więc pewnie ogrzewa się ciut mocniej). Ja mam w jednej części domu 25 cm i nie narzekam - zwłaszcza w lecie, kiedy wszyscy stękają, że brakuje im klimy.


Użytkownik zeralda edytował ten post 20 kwiecień 2023 - 13:51


#19 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 20 kwiecień 2023 - 16:48

Z tego co wiem po ocieplaniu swojego domu.

30cm trochę grubo, ale to nie ja będę tam mieszkał i płacił za ogrzewanie.

Jeśli już 2x15 to, tak jak pisano koniecznie na zakładkę, żeby ograniczyć mostki cieplne, które w takim układzie, przy dobrym wykonaniu, mogą być mniejsze i pewnie to jest powodem, czemu niektórzy tak robią.

Zdecydowanie kołkować i robić to przez obie warstwy.

Dla mnie też dwie warstwy w cenie jednej są trochę podejrzane, raczej przyglądałbym się majstrom przy robocie.



#20 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 20 kwiecień 2023 - 20:14

Tak już pisałem i koledzy wyżej, można kleić styropian warstwami , na zakładkę i kołowanie przez dwie warstwy. Nie musisz walić po dwa kołki na płytę, wystarczy po jednym co którąś płytę, to jest bardziej zabieg w razie czego , gdyby wykonawca spieprzył robotę , użył kiepskiego kleju lub zamieszał za gęsty, lub kład w słońcu i można wymieniać tak różne powody. Jakby nie patrzeć pójdzie dwa razy więcej kleju który swoje waży. Taniej pewnie też nie wyjdzie , materiał podwójnie trzeba zapłacić i metrażowo położyć dwa razy tyle. Wszystko się da , zwłaszcza w Polsce :)