Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

korba z prawej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 14:43

Siemano naszła mnie rozkminka, która zawsze olewałem mianowicie dlaczego w ameryce wedkarze kreca korbą z prawej strony?? ziomek rzuca prawą ręką potem przeklada do lewej zeby sobie prawą krecic...mozliwe ze gdzies temat juz poruszony ale nie natknalem sie w internecie na niego
pozdro

#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 kwiecień 2023 - 14:50

Bo łowią z drugiej strony kuli ziemskiej ... :P  :D



#3 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 kwiecień 2023 - 15:08

 Tam żyją mańkuty ;) (U nas jest normalnie, są prawo i leworęczni).



#4 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 kwiecień 2023 - 15:18

To nie tylko amerykańce tak łowią. Afryka również. 



#5 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 kwiecień 2023 - 15:26

...i zdecydowanie Japonia



#6 OFFLINE   krzysiek gżybek

krzysiek gżybek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • Lokalizacjawołomin.
  • Imię:krzysztof
  • Nazwisko:grzybowski

Napisano 24 kwiecień 2023 - 16:06

To kurwa ja murzyn czy skośnoki,bo też kręce prawą i dobrze mi z tym.i nie dziwię się że kręcą lewą bo też umiem i nawet 1 zestaw mam na lewe łape.

#7 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 712 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 24 kwiecień 2023 - 16:07

A umiecie tak rzucać jak PVB?



#8 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6250 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 24 kwiecień 2023 - 16:24

To kurwa ja murzyn czy skośnoki,bo też kręce prawą i dobrze mi z tym.i nie dziwię się że kręcą lewą bo też umiem i nawet 1 zestaw mam na lewe łape.


Na moje to tak pół na pół i na pewno optymista, skoro dobrze Ci z tym Krzychu.

#9 OFFLINE   krzysiek gżybek

krzysiek gżybek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • Lokalizacjawołomin.
  • Imię:krzysztof
  • Nazwisko:grzybowski

Napisano 24 kwiecień 2023 - 16:26

Panie Piotrze ,mi na ajlepiej to jest z obcą babą

#10 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 kwiecień 2023 - 17:54

Krzysiu, cieszy nas, że znalazłeś swoją drogę do szczęścia.

A tak poważniej (choć wątpliwości i radości Pana Gżybka sa nie mniej poważne) trzeba sięgnąć do historii konstrukcji multików a ta sięga początków XXw. Liderem jest bez wątpienia Ameryka, a dopiero potem Europa z liderującym ABU ... upraszczając nazwę firmy (ja nie zapominam o moim ulubionym Arjonie) i Japonia. Pierwsze konstrukcje były zawsze na prawą rękę. Czemu? Może sugestia, że prawa ręka bierze na siebie największa siłę przy holu ryby lub najsprawniej ogarnia ten etap holu? Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach nie było właściwie żadnych usprawnień technicznych multika wspierających wędkarza. Może właśnie dlatego rozpowszechnienie metody castingowej wchodziło z oporami do Europy. Z tego co pamiętam to dopiero ok 1972r, japońskie Shimano wrzuciło na rynek europejski Bantama 201, alebyła to bardzo krótka seria (mam ten multik 100% metal poza knobami i śmiga aż miło). Mniej więcej w tych samych czasach Abu wystawia Ambasseudora 5001 (też śmiga do dzisiaj ;)  :) ). Wybadali Europę i doszli chyba do wniosku, że aby tutaj zarabiać to trzeba poszerzać ofertę. A Amerykanie przyzwyczaili się i pozostali w większości przy prawej ręce choć już teraz mają ogromny wybór. 

A Krzysiek zaczął edukację od mistrza łowiącego prawą i teraz "stoi w rozkroku" ... prawica czy lewica? więc opanował obie opcje :D


  • Biesan i Mirek* lubią to

#11 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:12

zdecydowanie sie zgadzam bob, szczegolnie w morskim sa benefity z korby po tej "lepszej", silniejszej rece, wyobrazcie sobie hol halibuta z 200m :D no a wracajac do lowienia bassow i przekladania wedki co rzut z prawej do lewej, niestety chyba nie bedzie mi dane tego pojac
co jak co, ale ludzie na wyspach maja zupelnie inaczej w glowach, ciekawa sprawa ze tak sie trzymaja tego, nazwijmy to tradycyjnego ustawienia korby, zwlaszcza ze jest bezapelacyjnie niepraktyczne
a to niby polska zasciankiem stoi ;3

#12 ONLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1057 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:24

To również szwedzka przypadłość. Claes Claesson "Svartzonker" też na nią zapadł. Dziwnie się to ogląda, tym bardziej, że na stałoszpulowce łowi "normalnie". I jeszcze to przekładanie kija z ręki do ręki po rzucie. Może ABU dorzuca mu premię i liczy na opchnięcie większej ilości multików z zerem z tyłu? Będąc z urodzenia mańkutem, nigdy nie pomyślałem o stosowaniu tego ustrojstwa. Jeśli już, to posiadać w zapasie na wypadek, gdyby lewa łapa uległa kontuzji. Aż strach pomyśleć, jak to jest machać kijem trzymanym w prawej ręce.

#13 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 24 kwiecień 2023 - 19:09

zdecydowanie sie zgadzam bob, szczegolnie w morskim sa benefity z korby po tej "lepszej", silniejszej rece, wyobrazcie sobie hol halibuta z 200m :D

proste - montujesz korbę np. 20 cm i nawet taką rybę przeciągasz przez przelotki... to potężna dźwignia i znacznie lepiej wędkę mieć w silniejszej dłoni... a jeśli nawet to nie wystarczy to ograniczeniem długości korby jest w zasadzie zasięg ręki i wytrzymałość materiału:) 



#14 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 kwiecień 2023 - 19:25

No popatrz, że też nikt z producentów multików nie wpadł na ten prosty pomysł?! :rolleyes:  :D


Użytkownik BOB edytował ten post 24 kwiecień 2023 - 19:25


#15 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 24 kwiecień 2023 - 20:16

Mnie się wydaje, że w Stanach korbki w multikach są po prawej stronie, bo po prostu kiedyś łowiono na kołowrotki z ruchomą szpulą (centrepin, muchowe i inne takie) i z korbką z lewej strony. Ktoś kiedyś wpadł na pomysł, żeby rzucić z takiego kołowrotka energiczniej i szpulę kontrolować kciukiem, co wymagało obrócenia zestawu kołowrotkiem do góry, a korbka znalazła się po stronie prawej. Potem pojawiły się multiplikatory, ale przyzwyczajenie zostało.

 

Z tym, że to jest pikuś. Natomiast niech mi ktoś wytłumaczy, czemu Australijczycy w stałoszpulowcach mają korbkę z prawej strony?????

Że i tak chodzą do góry nogami? Może ...


  • BOB lubi to

#16 OFFLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 24 kwiecień 2023 - 21:04

A ja cały czas myślałem że największą pracę w holu ryby wykonuje kij, a kołowrotek służy do zwijania linki (kasowania luzu).


  • Marcin Rafalski i coma lubią to

#17 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 24 kwiecień 2023 - 21:43

No popatrz, że też nikt z producentów multików nie wpadł na ten prosty pomysł?! :rolleyes:  :D

mówimy o stanach:) tam jak się rozdupcy przekładnia (a wydłuzenie korbki prowadzi do jej znacznego obciążenia) to bedzie ostra jazda:)

 

miałem w zeszłym roku długa korbkę, chyba ok. 12cm (pojedyncza) - sumowe woblery z naprawdę wielkim sterem zwijałem niemal bez oporu... multik pancerny to przekładnia jeszcze sobie radziła (komodo 463)... niestety taka korbą nie dało się szybko poprowadzic przynęt powierzchniowych i w efekcie wróciłem do wersji nieco krótszej (coś koło 8cm)... teraz jest tak jak chciałem :)

 

ps. jak kupisz dostatecznie mocny multik to w pewnym stopniu zbyt szybkie zwijanie mozna regulować wydłuzając korbkę :D i to nie jest tylko teoria :)  po prostu zeby zatoczyc wieksze koło dłuzszą korbą trzeba więcej czasu, nawet bez oporu...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 24 kwiecień 2023 - 21:49


#18 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 25 kwiecień 2023 - 00:33


A ja cały czas myślałem że największą pracę w holu ryby wykonuje kij, a kołowrotek służy do zwijania linki (kasowania luzu).
zalezy od dyscypliny;
obczaj sobie jak ludki lowia tunczyki blekitnopletwe wazace z 200kg -
multik wielkosci twojej glowy, wedka oparta o burte i jechane samym mlynem, a karpiarze beda pompowac...

#19 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 25 kwiecień 2023 - 08:10

A ja cały czas myślałem że największą pracę w holu ryby wykonuje kij, a kołowrotek służy do zwijania linki (kasowania luzu).
zalezy od dyscypliny;
obczaj sobie jak ludki lowia tunczyki blekitnopletwe wazace z 200kg -
multik wielkosci twojej glowy, wedka oparta o burte i jechane samym mlynem, a karpiarze beda pompowac...

no to spróbuj podać jakies lepsze wyjaśnienie istnienia "korby z prawej" :wacko:

 

w tych morskich sprzętach zazwyczaj używa się dość długiej korbki...



#20 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 25 kwiecień 2023 - 16:14

Tu dobrze widać jak to czynią nie-słowianie, choć ja musiałem oglądać kilka razy zaczym zuważyłem jak to jest z tymi rękoma: