Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Siaty na Martwej Wiśle (wody morskie - Gdańsk)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mrowa

mrowa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 08 lipiec 2023 - 10:46

Hej,

Na ostatnim odcinku Martwej Wisły, gdzie wpada do Zatoki Gdańskiej regularnie stoją siaty. Od linii wysokiego napięci do grobli dzielącej jezioro Ptasi Raj od Martwej Wisły. Kiedyś stały one wzdłuż grobli moze 5m od brzegu, ale rybak ma rozmach. Siat przybywa i stawia je w miejscach gdzie regularnie ludzie wędkują/wędkowali. Wczoraj przypadkiem wbiłem się w siatę, gdzie między jedną a drugą bojką było ok 400m. Siatka odsunięta około 30m od brzegu.

Może wiecie jak sprawdzić, kto ma uprawnienia do stawiania tam siatek i na jakich zasadach.
Widać, ze Rybak zaczyna stawiać ich więcej, w bardziej "agresywny" sposób.
To jest kpina że wprowadzili zakaz spinigu na wodach morskich portów wewnętrznych po 15 września a jednocześnie stoją tam siaty.

Stąd pytanie gdzie dzwonić aby poznać w ramach jakiej umowy stawia siatki tak rybak

Kolejne pytanie, w jaki sposób powinny być odpowiednio oznakowane siatki?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

#2 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1795 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 08 lipiec 2023 - 11:21

Z tego co wiem z mojego lokalnego inspektoratu rybołówstwa morskiego począwszy od tego roku ten zakaz po 15 września nie obowiązuje.

#3 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2420 postów

Napisano 08 lipiec 2023 - 11:25

Pogadaj z lokalnym inspektorem rybołówstwa

Wysłane z mojego SM-A546B przy użyciu Tapatalka

#4 OFFLINE   kogut1982

kogut1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów

Napisano 08 lipiec 2023 - 12:12

Z tego co wiem z mojego lokalnego inspektoratu rybołówstwa morskiego począwszy od tego roku ten zakaz po 15 września nie obowiązuje.

Możesz kolego rozwinąć temat? Jakieś zmiany w prawie zaszły?



#5 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1795 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 08 lipiec 2023 - 22:48

Rozmowa ze mną znajomym inspektorem. Zakaz łowienia w portach podobno został zniesiony.

#6 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 09 lipiec 2023 - 14:24

Rozmowa ze mną znajomym inspektorem. Zakaz łowienia w portach podobno został zniesiony.

 

Nie został zniesiony.

Przede wszystkim nie zakaz "łowienia" tylko zakaz łowienia metodą polegającą na wyrzucaniu i ściąganiu przynęty, czyli "metodą spinningową", na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich, od dnia 15 września do ostatniego dnia lutego.

Zakaz ten, zawarty w § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia z 6 lipca 2015 r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego, nadal ma moc obowiązującą.

https://dziennikusta...23000127301.pdf  Właśnie została opublikowana taka ustawa, która wejdzie w życie 19 lipca br. 

W art. 55 przewiduje ona, że "dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 51 (tzn. ustawy o rybołówstwie morskim - uwaga moja) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 51, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy."

Masło maślane, ale w naszym prawie takie rzeczy już mnie nie dziwią.

Zatem zgodnie z tym przepisem, dopóki nie zostaną opublikowane nowe przepisy wykonawcze do ustawy o rybołówstwie morskim, dotychczasowe przepisy wykonawcze (a więc również i powyższy zakaz łowienia metodą spinningową) zachowują moc obowiązującą, nie dłużej niż do 19 lipca 2025 r.

Czy są jakieś plany szybszego uchylenia tego zakazu, przykładowo w ramach kiełbasy wyborczej - tego nie wiem.

Ale nie zmienia to faktu, że zakaz ten zachowuje obecnie moc obowiązującą i jeśli nie zostanie uchylony w drodze innego aktu prawnego (ustawy lub rozporządzenia) do 15 września br., to począwszy od tej daty będzie normalnie obowiązywał jak dotychczas.


Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 09 lipiec 2023 - 14:25

  • kogut1982 i vako lubią to

#7 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 10 lipiec 2023 - 19:19

(...)

Stąd pytanie gdzie dzwonić aby poznać w ramach jakiej umowy stawia siatki tak rybak

Kolejne pytanie, w jaki sposób powinny być odpowiednio oznakowane siatki?

(...)


Teoretycznie na morskich wodach wewnętrznych może łowić każdy rybak morski posiadający ważne zezwolenie połowowe. W tym konkretnym przypadku jedyne ograniczenia mogą wynikać z faktu iż Wisła Śmiała jest w granicach Portu Gdańsk. Więc może tam trzeba się dowiedzieć czy są jakieś szczególne zasady czy osobne uzgodnienia dotyczące rybołówstwa w tym rejonie. Co do oznakowania narzędzi połowowych to jest to opisane w przepisach wykonawczych do Ustawy o rybołówstwie morskim. Poglądowe informacje na ten temat są również w publikacjach typu "Locja Bałtyku. Wybrzeże Polskie (502)".
  • mrowa i Gadget lubią to