Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4571 odpowiedzi w tym temacie

#581 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 13 styczeń 2015 - 18:25

Do listy pytań przyłączę się i ja...

 

O ile z wyborem grubszych plecionek nie mam aż takiego problemu, to nie wiem w do uderzyć jeśli chodzi o plecionkę bardzo cienką. Coś rzędu 0,04-0,08. Producenci lecą w kulki z faktyczną grubością swoich produktów i nie chciałbym wtopić z zakupem np. 0,08, która będzie realnie miała grubość rzędu 0,14. Zamknąć chciałbym się w kilkudziesięciu złotych.



#582 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1696 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 13 styczeń 2015 - 19:37

Do listy pytań przyłączę się i ja...

 

O ile z wyborem grubszych plecionek nie mam aż takiego problemu, to nie wiem w do uderzyć jeśli chodzi o plecionkę bardzo cienką. Coś rzędu 0,04-0,08. Producenci lecą w kulki z faktyczną grubością swoich produktów i nie chciałbym wtopić z zakupem np. 0,08, która będzie realnie miała grubość rzędu 0,14. Zamknąć chciałbym się w kilkudziesięciu złotych.

Techron Kamatsu - poszukaj gdzieś jest wątek



#583 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:10

Witam,

 

Może kij w mrowisko ale zapytam. Czy uważacie , że plecionka ( taką kupiłem ) 0,10 / 9 kg HM8X Forte Dragona jest wystarczająca na Wiślane sandacze i Szwedzkie szczupaki. Pytam celowo o Wasze zdanie. Ta moc plecionki  i kij 12lb ( do 21g) , to nie jest słabizna. Do podbijania 18-20g i woblerów.

Zalety; daleko leci, mały opór na wietrze (nie robi tak łuku ), szybki opad główki.

Czy mam się obawiać ? A co...nie wyciągnie szczupaka 8kg...? Przecież kij pracuje, nieprawdaż !

Może ktoś tylko powie, czasem lepiej jak opad jest powolny i wtedy się zgodzę .Ale czy mam się bać mocy tej plecionki , czy całego zestawu. 

Bardzo proszę kolegów o poradę. Nie ukrywam, że lżej , łatwiej i lepiej mi się łapie taką cienką plecionką ale dużych szczupaków jeszcze nie łapałem. Ewentualnie, jaki rozmiar sugerujecie minimum.

Z góry...wielkie dzięki za wszelkie sugestie..... :)  :)  :)



#584 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:35

Celowo łowić takim sprzętem szczupaki(nie szczupaczki około kilograma) i potem je wypuszczać to trochę idiotyczne jak dla mnie. Pamiętaj że plecionka szybko się przeciera i słabnie. Czym cieńsza tym szybciej i więcej mocy traci. Ale to moje zdanie, każdy ma prawo łowić jak lubi. :)


Użytkownik Majo edytował ten post 16 styczeń 2015 - 18:35

  • Guzu i pitt lubią to

#585 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:50

Kolego Twoja linka ma albo faktycznie 0,10  i absolutnie 9 kg (myślę, że 2,5-3 kg na węźle max) albo faktycznie 9kg i plus minus 0,20-0,25. Jeśli pierwszy wariant to do Twoich zastos. zdecydowanie za słaba  :) .


  • Pióro lubi to

#586 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:51

Z dziesiątką (polskie "0,10") jechać na metrówki to trochę hardkor (dla ryb). Na takie do 85 to prędzej...


Użytkownik Leadrock edytował ten post 16 styczeń 2015 - 18:51


#587 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:51

Linka ok 20lb do kija 12 lb.....średnio....Ale 0,1mm i 10kg to trochę abstrakcja

#588 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:53

Kolego Twoja linka ma albo faktycznie 0,10  i absolutnie 9 kg (myślę, że 2,5-3 kg na węźle max) albo faktycznie 9kg i plus minus 0,20-0,25. Jeśli pierwszy wariant to do Twoich zastos. zdecydowanie za słaba  :) .

 

 

Linka ok 20lb do kija 12 lb.....średnio....Ale 0,1mm i 10kg to trochę abstrakcja

 

Jak znam tego typu plecionki to średnica zaniżona, a wytrzymałość zawyżona. 

Słowem - wszystko kłamstwo...  :ph34r:



#589 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1644 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:53

Cześć, ta plecionka mimo że jej nie widziałem napewno nie ma 0,10 a jeśli wytrzymuje 10 kg faktycznie to spokojnie się sprawdzi
Tomek
Ale się wysypało postów zanim się wyslowiłem . Grunt że wszystkie zgodne :-)

Użytkownik kostom63 edytował ten post 16 styczeń 2015 - 18:57


#590 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 16 styczeń 2015 - 18:55

Zdecydowanie za słabo. Power pro 0,10 na węźle ma 2,25 kg a liniowo 5kg. Więc to co jest napisane na dragonie schowaj między bajki   ;) Na Wisłę minimum 0,19 . 


Użytkownik urasenty edytował ten post 16 styczeń 2015 - 18:57


#591 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 16 styczeń 2015 - 19:02

Co prawda zależy jaki to jest kij i jaka jest faktyczna wytrzymałość tej pletki o czym można by tu dywagować.

 

W ogóle żeby myśleć o celowym łowieniu szczupaków a nie szczupaczków pletka musi wytrzymać minimum 4-5kg w najsłabszym punkcie.

Wziąć trzeba pod uwagę, że się zużywa i przeciera dlatego warto mieć zapas żeby nie kolczykować ryb.

 

Jak weźmie porządna sztuka to nie zawsze jest czas na chłodną kalkulację tylko jak zapomnisz wyregulować od razu przed łowieniem hamulec to słaba plecionka strzeli nim mrugniesz okiem ;)

 

Jeśli na za delikatnym sprzęcie będziesz się bawił ze żwawą metrową mamuśką to od razu nie zapomnij zabrać noża do filetowania, bo ryba nie będzie się nadawała do wypuszczenia.

 

 

A tak w ogóle to temat jest albo do zamknięcia albo do przeniesienia do istniejącego już tematu:

http://jerkbait.pl/t...a-która/page-24


  • pitt lubi to

#592 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 styczeń 2015 - 19:18

Co prawda zależy jaki to jest kij i jaka jest faktyczna wytrzymałość tej pletki o czym można by tu dywagować.

 

W ogóle żeby myśleć o celowym łowieniu szczupaków a nie szczupaczków pletka musi wytrzymać minimum 4-5kg w najsłabszym punkcie.

Wziąć trzeba pod uwagę, że się zużywa i przeciera dlatego warto mieć zapas żeby nie kolczykować ryb.

 

Jak weźmie porządna sztuka to nie zawsze jest czas na chłodną kalkulację tylko jak zapomnisz wyregulować od razu przed łowieniem hamulec to słaba plecionka strzeli nim mrugniesz okiem ;)

 

Jeśli na za delikatnym sprzęcie będziesz się bawił ze żwawą metrową mamuśką to od razu nie zapomnij zabrać noża do filetowania, bo ryba nie będzie się nadawała do wypuszczenia.

 

 

A tak w ogóle to temat jest albo do zamknięcia albo do przeniesienia do istniejącego już tematu:

http://jerkbait.pl/t...a-która/page-24

Wszystkim pięknie dziękuję za odpowiedzi. Chyba wiem , co macie na myśli.

Temat jest we właściwym miejscu, bo w tym wskazanym przez Ciebie nie mam odpowiedzi na moje pytanie a czytałem.

Plecionka o której pisałem , to Dragon HM8X Forte i kijek Elitka 12lb .

Oczywiście , że mam również mocniejsze plecionki oraz wędki ale myślałem , że jednak tak też można. I nie chodziło mi oczywiście o wyciąganie ryby przez godzinę. Myślałem , że moc 9kg (możliwe , że to liniowy wynik ) starczy. Ale widzę , że większość ma inne zdanie i po to pytam. Łapać a nie ciągać na siłę albo męczyć ryby. Daleki jestem od tego.



#593 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 16 styczeń 2015 - 19:33

pldcionka jest za mocna.kij 12lb a linka 9kg-20lb czyli jak złamiesz masz po gwarancji.



#594 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 16 styczeń 2015 - 19:39

pldcionka jest za mocna.kij 12lb a linka 9kg-20lb czyli jak złamiesz masz po gwarancji.

To jest żart prawda?  :lol:


  • minecjusz i urasenty lubią to

#595 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 styczeń 2015 - 19:40

Czyli warto pytać i się uczyć .... :) .

A czemu mam łamać, skoro mogę to wyregulować hamulcem. Chyba większość tak łapie, chyba że się mylę. Chodzi mi o grubszą plecionkę (moc ) niż nasze kijki.



#596 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 17 styczeń 2015 - 02:13

Tylko jak siedzi spora sztuka, to wtedy łatwo przedobrzyć....zwłaszcza jak odjeżdża i linka zniknie w oczach...ile masz maxymalnej mocy hamulca kołowrotka?

#597 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 17 styczeń 2015 - 13:58

Hamulec - 9kg TP4000/11 i Daiwa Certate HC 3000.



#598 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 17 styczeń 2015 - 15:39

Akurat przy elitce 12lb ostatnią rzeczą, którą bym się przejmował to sama maksymalna moc hamulca nawet w jakimkolwiek młynku ;)


  • Tomas81 lubi to

#599 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 17 styczeń 2015 - 20:05

Czytam i nie wierzę :ph34r:  Żeby porywać się z boleniową 12lb wędeczką na metrowe zębacze :angry:  Przecież to głupota bo kij stanowczo za słaby na hol w normalnym czasie. A wymieniona moc plecionki , rzekome 9kg, nie ma tu żadnego znaczenia.

 

Zresztą miałem do czynienia z HM8X 0,10mm. Pod względem mocy jej nie sprawdzałem lecz sądzę iż na węźle nie będzie więcej jak 5-6kg a i jest dodatkowo mocno przegrubiona. Porównywałem do swojej Momoi Takumi 0,14 i 0,10mm HM8X był grubszy!

 

Następna sprawa to moc z jaką ciągniemy ryby. Ktoś myślał nad tym z jaką siłą ciągniemy nawet duże szczupaki czy inne parokilowe ryby? Sądzę że nie a prawda jest taka że będzie to do 3kg. Wiem na podstawie mocy zakręconego hamulca bo tak ustawiam sobie moją caldiuchę. Ja na Wisłę i ciężkie łowienie zedów na gumy używam Momoi 0,10mm o mocy na węźle ok 5kg, sprawdzane na testach z hantlami. A nominalną ma 6,1kg. I przyłowy sumów po 7-8kg wyjeżdżają z wody po może 2-3 minutach. Tylko że kij odpowiedni bo 25lb który odpowiednio szybko męczy rybę a nie witka która siądzie po rękojeść przy dziewiędziesiątce.



#600 OFFLINE   polak9

polak9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaPasłęk
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:B..

Napisano 17 styczeń 2015 - 20:52

0.10 słaba bo hol szczupaka powinien być siłowy i szybki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych