Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4571 odpowiedzi w tym temacie

#601 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 17 styczeń 2015 - 21:39

0.10 słaba bo hol szczupaka powinien być siłowy i szybki

Trochę śmieszne to stwierdzenie bo szybciej kij złamiesz niż zerwiesz plećkę o tych przypuszczalnie ok 5kg wytrzymałości na węźle. Tym bardziej iż owa Elitka jest dedykowana do 12lb czyli dokładnie 5,4kg mocy linki.


  • Bartas93 lubi to

#602 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 17 styczeń 2015 - 21:48

Tomas81; " Zresztą miałem do czynienia z HM8X 0,10mm. Pod względem mocy jej nie sprawdzałem lecz sądzę iż na węźle nie będzie więcej jak 5-6kg a i jest dodatkowo mocno przegrubiona. Porównywałem do swojej Momoi Takumi 0,14 i 0,10mm HM8X był grubszy!"

 

Tomas nie opowiadaj głupot o grubości plecionki, bo tę akurat mierzyłem micrometrem dwa dni temu i miała dokładnie 0,10.

Co do reszty wypowiedzi kolegów , to się w ogóle nie sprzeciwiam , bo zapewne macie rację. Mam dodatkowo Dragona kijek HM-X Flash i tym sobie mogę połapać. Chciałem po prostu poznać Wasze zdanie w tym temacie.



#603 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 17 styczeń 2015 - 23:26

Tomas81; " Zresztą miałem do czynienia z HM8X 0,10mm. Pod względem mocy jej nie sprawdzałem lecz sądzę iż na węźle nie będzie więcej jak 5-6kg a i jest dodatkowo mocno przegrubiona. Porównywałem do swojej Momoi Takumi 0,14 i 0,10mm HM8X był grubszy!"

 

Tomas nie opowiadaj głupot o grubości plecionki, bo tę akurat mierzyłem micrometrem dwa dni temu i miała dokładnie 0,10.

Co do reszty wypowiedzi kolegów , to się w ogóle nie sprzeciwiam , bo zapewne macie rację. Mam dodatkowo Dragona kijek HM-X Flash i tym sobie mogę połapać. Chciałem po prostu poznać Wasze zdanie w tym temacie.

Równo 0,1mm?! W cuda nie wierzę zatem domyślam się że zacisnąłeś go ma maksa i stąd mógł wyjść taki wynik. Zresztą poczytaj jak się mierzy plecionki, "nasze" miary w dziesiątych milimetra można włożyć między bajki. Liczy się tylko moc, ewentualnie przy najlepszych produktach japońskie PE.

 

Wybacz ale w plećkach siedzę już kupę lat, wieloma łowiłem a ten HM8X jest stanowczo przegrubiony wobec używanej przeze mnie Momoi-posiadam ich parę. I miałem porównanie bo znajomy używał. Zresztą jak byś łowił topowymi linkami, HM8X taką nie jest, to byś zauważył iż żadna z nich, choć czasem droższe od ww trzy razy, nie ma mocy 9kg przy tej "średnicy" a ok 6kg. Fizyki i obecnej technologii nie oszukasz. Jedynie papier, on wszystko przyjmie.



#604 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3377 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 17 styczeń 2015 - 23:57

Watek wrecz naukowy, czekam az ktos sie odwazy podac Moc szczupaka oraz jego moment obrotowy, w danej porze roku, lowisku, po i przed posilkiem.



#605 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 18 styczeń 2015 - 00:05

Spokojnie, wystarczy napisać do Dragona to zamieści na etykietach max moc szczupaka i moment obrotowy, oczywiście po tarle.



#606 OFFLINE   polak9

polak9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaPasłęk
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:B..

Napisano 18 styczeń 2015 - 07:49

Trochę śmieszne to stwierdzenie bo szybciej kij złamiesz niż zerwiesz plećkę o tych przypuszczalnie ok 5kg wytrzymałości na węźle. Tym bardziej iż owa Elitka jest dedykowana do 12lb czyli dokładnie 5,4kg mocy linki.

śmieszne jest to jak ktoś wybiera się na szczupaka z plecionką 0.10 chyba że na pistolety się nastawiamy z przynętą jak paproch.

zatnij szczupłego 80+ na 0.10 pletce to w jakiej kondycji wypuścisz później szczupłego który będzie wymęczony i ciało zakwaszone, później rybka się męczy lub zdechnie



#607 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 18 styczeń 2015 - 11:35

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wypowiedzi. Zgadzam się pewnie z większością wypowiedzi.

Nie potrzebne tylko gadki w stylu ; "głupi czy niegłupi " , etc. To był po prostu temat do wymiany naszych zdań i opini. 

Czasem tym lekkim zestawem wyciągałem piękne sandacze a obok mnie stali koledzy z plecionką jak sznurek i się męczyli , nic...kicha. Dlatego chciałem poznać Wasze opinie "za" i "przeciw" a szczupaki też na takie zestawy się trafiają... :)

 

Tomas81; 

Umiem mierzyć micrometrem już 35 lat .... :D a plecionki mam z różnych półek cenowych. Co do tej "nieszczęsnej" HM8X Forte , to po jednym sezonie złego słowa na nią nie powiem. Cicho, mocno i kijek ładnie pracuje.



#608 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 18 styczeń 2015 - 12:10

No jak Dragon podaje "średnicę" mierzoną micrometrem to może się zgadzać :)


  • kotwitz i Tomas81 lubią to

#609 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 13:44

Tomas nie opowiadaj głupot o grubości plecionki, bo tę akurat mierzyłem micrometrem dwa dni temu i miała dokładnie 0,10.

 

:doh:  :clappinghands: Jak można zmierzyć coś co nie ma okrągłego przekroju mikrometrem???


  • Tomas81 lubi to

#610 OFFLINE   Siergiej

Siergiej

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 39 postów
  • Imię:Siergiej

Napisano 18 styczeń 2015 - 14:04

A dlaczego uważasz,że nie da rady zmierzyć mikrometrem?



#611 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 14:40

A dlaczego uważasz,że nie da rady zmierzyć mikrometrem?

Jak zmierzyć średnicę czegoś co nie jest okrągłe???Nie da się, chyba że... człowiek całe życie się uczy :)



#612 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 18 styczeń 2015 - 15:18

śmieszne jest to jak ktoś wybiera się na szczupaka z plecionką 0.10 chyba że na pistolety się nastawiamy z przynętą jak paproch.

zatnij szczupłego 80+ na 0.10 pletce to w jakiej kondycji wypuścisz później szczupłego który będzie wymęczony i ciało zakwaszone, później rybka się męczy lub zdechnie

Na ową Momoi 0,10mm wyjąłem tylko w tym roku trotkę z awatara w niecałe 2 minuty z ok 40m, największego tegorocznego grudniowego szczupaka +90 ponad 6kg pi razy oko w minutkę, a zedów po 2-plus 3kg czy zębaczy 70-82cm nawet nie liczę bo wyjeżdżały z wody nakręcane na młynek. Do tego sumki 104 i 105cm w góra 3 minutki. Więc nie pisz mi bzdur że za cienka bo już zaczynasz działać spokojnemu człowiekowi na nerwy.


  • j-23 lubi to

#613 OFFLINE   polak9

polak9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaPasłęk
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:B..

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:02

Na ową Momoi 0,10mm wyjąłem tylko w tym roku trotkę z awatara w niecałe 2 minuty z ok 40m, największego tegorocznego grudniowego szczupaka +90 ponad 6kg pi razy oko w minutkę, a zedów po 2-plus 3kg czy zębaczy 70-82cm nawet nie liczę bo wyjeżdżały z wody nakręcane na młynek. Do tego sumki 104 i 105cm w góra 3 minutki. Więc nie pisz mi bzdur że za cienka bo już zaczynasz działać spokojnemu człowiekowi na nerwy.

:) oddychamy i łowimy dalej


  • smoko lubi to

#614 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:50

Ta plecionka co piszesz jest mocno przegrubiona i nijaka..Wiem bo sam ją kupiłem w tamtym roku tyle że 0,21mm. Na szczupłego to raczej 0,16-0,22mm realnej grubosci . Toże plecionka ma 9 kg to nie znaczy że wytrzyma ci tyle co żyłka 9kg to 2 różne bajki .Plecionka szybko się przeciera i ma praktycznie 0 rową rozciągliwość co powoduje że musi być te 2x mocniejsza od żyłki (moim zdaniem ).Kij do 20gr na szczupaka to porażka no chyba że będziesz łowił z dala od zaczepów i trzcinowisk i lubisz długi hol (ryba raczej na patelnię wtedy). A jak już jedzieszdo szwecji to kij co najmniej do 50-60gr no chyba że jakiś do 35gr z dużym zapasem mocy i silnym dolnikiem . Uwierz mi że łowiąc nie daleko trzcin duży szczupak przeważnie podczas pierwszej ucieczki kierujuje się właśnie w te trzciny i trzeba mocnego sprzętu żeby to powstrzymać..



#615 OFFLINE   Siergiej

Siergiej

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 39 postów
  • Imię:Siergiej

Napisano 18 styczeń 2015 - 18:04

Nie rozumiem skąd u niektórych wzięła się ta teoria,że na Szczupaki do Szwecji musi być kij do tych minimum 50-60 gram.Owszem ale chyba jak łowimy jerkami,bo nijak widzę łowienie taką lagą na gumy jak 100 razy lepiej sprawdzi się zwykły szczupakowy patyk do 30-35 gram.Kiedyś pewien znany przewodnik wędkarski w Szwecji wypowiadał się na temat brania wędek po nie wiem ile gram,a tak czy siak kończyli na łowieniu uniwersalnymi kijami o cw max. 30-40 gram.



#616 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 19:05

ma praktycznie 0 rową rozciągliwość co powoduje że musi być te 2x mocniejsza od żyłki (moim zdaniem )

Mógłbyś troszkę rozwinąć??? Nie wiem czy dobrze rozumiem:)



#617 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 19:46

Jak czytam teorie o grubości plecionki na szczupaka, to oczyma wyobraźni widzę prawidłowy hol szczupaka niczym obraz gościa na nartach wodnych sprawnie tnącego szczyty fal... Wszystko po to, aby koniecznie zakończyć hol w maksymalnie 10, no góra 15 sekund. W tym drugim wypadku koniecznie trzeba już użyć defibrylatora, aby pobudzić rybę do życia.

 

Ludzie, od kilku lat łowię głównie na żyłkę 0,16mm, czyli coś rzędu 3kg wytrzymałości. Szczupaki 50-80 cm ląduję w czasie 30-90 sekund. Z jednym mordowałem się jakieś 2 minuty, ale tylko dlatego, że strzelił na paraboliczną okoniówkę, a hak wystrzelił z pyska i trafił minimalnie nad oczodół. Po coś te kołowrotki mają hamulec, prawda ? Szczupak nie ma siły lina, aby 40 cm skurczybyk łamał wędki. Plecionka 0,10mm jest zupełnie wystarczająca jeśli w danym łowisku normą nie są szczupaki 100+. Poza tym szczupak holowany zupełnie na szybko, tzw. "jedno pociągnięcie", na sam koniec, mniej więcej 2-3 metry przed podebraniem, pięknie zatańczy nam na ogonie z rozdziawioną paszczą.


  • kopszmercen lubi to

#618 OFFLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 18 styczeń 2015 - 19:59

Jak czytam teorie o grubości plecionki na szczupaka, to oczyma wyobraźni widzę prawidłowy hol szczupaka niczym obraz gościa na nartach wodnych sprawnie tnącego szczyty fal... Wszystko po to, aby koniecznie zakończyć hol w maksymalnie 10, no góra 15 sekund. W tym drugim wypadku koniecznie trzeba już użyć defibrylatora, aby pobudzić rybę do życia.

 

Ludzie, od kilku lat łowię głównie na żyłkę 0,16mm, czyli coś rzędu 3kg wytrzymałości. Szczupaki 50-80 cm ląduję w czasie 30-90 sekund. Z jednym mordowałem się jakieś 2 minuty, ale tylko dlatego, że strzelił na paraboliczną okoniówkę, a hak wystrzelił z pyska i trafił minimalnie nad oczodół. Po coś te kołowrotki mają hamulec, prawda ? Szczupak nie ma siły lina, aby 40 cm skurczybyk łamał wędki. Plecionka 0,10mm jest zupełnie wystarczająca jeśli w danym łowisku normą nie są szczupaki 100+. Poza tym szczupak holowany zupełnie na szybko, tzw. "jedno pociągnięcie", na sam koniec, mniej więcej 2-3 metry przed podebraniem, pięknie zatańczy nam na ogonie z rozdziawioną paszczą.

ma się rozumieć że łowisz na paprochy :) wystrzel jerka min 40g to ta twoja żyłka 0,16 poleci razem z nim  :lol:



#619 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:41

Ostatnio miałem "przyjemność" przetestowania  Varivasa Avani Sea Bass 20lb.

Najgorszy szajs jaki miałem. Fakt, jak się już uda wyrzucić przynętę  to jest cicha na przelotkach i rzuty są długie. Jest jedno ale: rwie się w przypadkowych miejscach. Co ciekawe , nigdy na węźle ale np 3-5 m przed szczytówką czy kilka cm przed węzłem / zaznaczyłem pierwsze 20 cm czarnym mazakiem / . Bardzo brudzi, tylko po nawinięciu jej na szpulkę miałem całą rolkę /rowek/ w kolorze jakim był Varivas . Po 7 rzutach na szczytowej przelotce miałem taki brudny smar / koloru plecionki / . Stosowałem PP , P Strike , Berkleya , Tuf Line i ŻADNA nie była tak zła jak ta. Ba , przy tej plecionce /Varivas/ wszystkie ją biją na głowę



#620 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:44

Mógłbyś troszkę rozwinąć??? Nie wiem czy dobrze rozumiem:)

Jak zaczynałem przygodę z plecionką to pierwszą jaką kupiłem to był a PP 0,10mm niby cienka, mocniejsza od żyłki i fajnie się rzucało jednak szybko traciła właściwości .. Teraz używam pod stałą szpulkę minimum 0,14mm i wydaje mi się za cienka jednak przy stałej szpulce grubsza plecionka skraca rzuty  .Teraz wracając do tematu czemu lepiej jak plecionka jest mocniejsz od żyłki odpowiadam: plecionka 0,10mm około np 5kg i żyłka 0,24mm też około 5 kg, która wytrzyma bardziej wyskok dużego szczupaka lub jego ostre zrywy ? Wydaje mi się że żyłka  tej samej wytrzymałości dlatego uważam że plecionka musi byćmocniejsz od żyłki:) Jej zaletą jest tylko to że jest nierozciągliwa, a nie jej wytrzymałoś ..Jak by była żyłka która ma 0-rową rozciągliwość i dobrze trzymała na węźle  wolał bym pewnie żyłkę..

 

Jak czytam teorie o grubości plecionki na szczupaka, to oczyma wyobraźni widzę prawidłowy hol szczupaka niczym obraz gościa na nartach wodnych sprawnie tnącego szczyty fal... Wszystko po to, aby koniecznie zakończyć hol w maksymalnie 10, no góra 15 sekund. W tym drugim wypadku koniecznie trzeba już użyć defibrylatora, aby pobudzić rybę do życia.

 

Ludzie, od kilku lat łowię głównie na żyłkę 0,16mm, czyli coś rzędu 3kg wytrzymałości. Szczupaki 50-80 cm ląduję w czasie 30-90 sekund. Z jednym mordowałem się jakieś 2 minuty, ale tylko dlatego, że strzelił na paraboliczną okoniówkę, a hak wystrzelił z pyska i trafił minimalnie nad oczodół. Po coś te kołowrotki mają hamulec, prawda ? Szczupak nie ma siły lina, aby 40 cm skurczybyk łamał wędki. Plecionka 0,10mm jest zupełnie wystarczająca jeśli w danym łowisku normą nie są szczupaki 100+. Poza tym szczupak holowany zupełnie na szybko, tzw. "jedno pociągnięcie", na sam koniec, mniej więcej 2-3 metry przed podebraniem, pięknie zatańczy nam na ogonie z rozdziawioną paszczą.

Duży szczupak jest krótko dystansowcem  i szybko się męczy co nie oznacz że nie jest silny .. Mi jeden w tamtym roku poszedł w trzcinę na caście o cw 14-35gr i plecionce 0,20mm i uwierz mi że mimo przechylenia wędziska tak żeby mi nie złamał i przytrzymaniu kciukiem szpuli nie udało mi się go zatrzymać .. Kiedyś też chodziłem z żyłką 0,18mm i nawet jednego około 4kg wyciągnąłem siłowo raczej fartem bo nie zdążył się obrócić ..Zależy co zamierza  się łowić ..Jak chcesz łowić większe szczupłe to i przynęta musi być większa, a taką żyłką 0,16mm i kijem do 20 czy nawet 30  gr  ciężko się rzuca .. Na pewno nie wybrał bym się na szwedzkie szczupaki z  cięnką linką  i kijem do 30gr  i małymi przynętami . Jak bym już tam był to łowiłbym na duże przynęty żeby złowić te największe smoki bo małe to można złowić i w Polsce , a to wymaga grubszej linki i mocniejszego kija..Pozdrawiam.


Użytkownik darkonis edytował ten post 18 styczeń 2015 - 20:48





Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

2 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    aspius03, kacperek993