Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4440 odpowiedzi w tym temacie

#2601 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 09 grudzień 2019 - 20:30

Myślę,że PE 2,0 będzie ok :-) choć sam mam takową do kija do 90 g

 

tak do 35g to stosuję PE 1.5

 

a powyżej i do 60g lecę na PE 2.0

 

Varivas 8x

 

Z przebiegu sezonu uważam to za słuszny wybór.



#2602 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów

Napisano 10 grudzień 2019 - 15:14

tak do 35g to stosuję PE 1.5

 

a powyżej i do 60g lecę na PE 2.0

 

Varivas 8x

 

Z przebiegu sezonu uważam to za słuszny wybór.

Sorry ale coś mi tu nie pasuje. Plecionka 0,21mm do przynęt około 35g? Jak się to przekłada na rzuty, nie jest za gruba? Do tej gramatury używam P-line X-tcb8 0,13mm, którą ciężko zerwać na zaczepie.



#2603 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1380 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 10 grudzień 2019 - 17:18

Kolego poczytaj troche o opisach srednicy-grubosci plecionki.Jezeli Twoja 0,13 trzyma wymiar to jest to jakies PE 0,6.Czyli w sam raz na okonia.Pewnie pierdolnie przy pierwszym rzucie przyneta 35g.



#2604 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 10 grudzień 2019 - 17:31

Sorry ale coś mi tu nie pasuje. Plecionka 0,21mm do przynęt około 35g? Jak się to przekłada na rzuty, nie jest za gruba? Do tej gramatury używam P-line X-tcb8 0,13mm, którą ciężko zerwać na zaczepie.

Słaba jakaś ta plecionka, bo ma tylko 8.5 kg. Jaxon przy 0.10 ma 7, a 0.12 ma aż 10 kg !!!


  • Tom Rob, eRKa i Alexspin lubią to

#2605 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów

Napisano 10 grudzień 2019 - 17:56

Kolego poczytaj troche o opisach srednicy-grubosci plecionki.Jezeli Twoja 0,13 trzyma wymiar to jest to jakies PE 0,6.Czyli w sam raz na okonia.Pewnie pierdolnie przy pierwszym rzucie przyneta 35g.

Plecionka katowana w morzu przynetami 28g, rzuty z calej sily, jak najdalej. Łowiłem juz wiele wiele razy przynetami okolo 40g i jeszcze nigdy nic sie nie urwalo. Szczupaki 103 i 106 cm bez wiekszych kłopotów udało sie wyciagnac. Dlatego zdziwiłem sie propozycjami linek duzo grubszych, ale jestem ciekawy i z checia dowiem sie czegos wiecej o plecionkach od bardziej doswiadczonych w tym temacie. Z tego co zrozimiałem to nie mam sugerowac sie ani deklarowana wytrzymałościa (kg), ktora jest tylko i wyłacznie wymyslem producenta, ani podana średnicą(mm), przewaznie odbiegajaca od rzeczywistosci. W takim razie czym?



#2606 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 10 grudzień 2019 - 19:47

Jeśli masz żyłkę - taką 0,20, albo zbliżoną to porównaj z grubością tej plecionki.

Tak sobie strzelę, że ta opisana jako 0,13 to w rzeczywistości 0,3 +

Najlepiej - sprawdzić własnoręcznie przy pomocy wagi wędkarskiej ile dana plecionka ma wytrzymałości na węźle którego używasz.

A średnica - samo pojęcie średnicy w plecionce jest mocno umowne - nawet te super hiper lux dżapan,amerikan jak kilka razy przeciągniesz w palcach to widać, że tracą okrągły przekrój i zaczynają przypominać tasiemkę.

Więc tą "średnicę" - tylko porównawczo jeśli nie dysponujesz jakimś mikroskopem warsztatowym.

 

W celach marketingowych oszukują(nie bójmy się tego słowa) wszyscy - producenci , dystrybutorzy... każdy chce mieć cieńszą, bardziej okrągłą, o lepszej wytrzymałości ...

 

Poza tym - jak to w wędkarstwie - nie ma norm, więc każdy pisze, co tylko sobie wymyśli.

 

Pozdrawiam Romek


  • golsyl, Krzysiek Rogalski i homax lubią to

#2607 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 10 grudzień 2019 - 21:33

W sumie norma jest, w wędkarskie surfcastingowym jest przyjęte, że bezpieczną wartością jest 10lb mocy linki dla 1 uncji (ok. 28g) wagi ciężarka/przynęty.
W wędkarstwie rzutowym też są obowiązujące zasady doboru linki do ciężarka, by zawodnicy zwiedzeni technicznymi nowinkami, nie używali niteczek i nie porobili sobie i osobom postronnym krzywdy.


Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
  • popper lubi to

#2608 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1380 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 10 grudzień 2019 - 21:34

Plecionka katowana w morzu przynetami 28g, rzuty z calej sily, jak najdalej. Łowiłem juz wiele wiele razy przynetami okolo 40g i jeszcze nigdy nic sie nie urwalo. Szczupaki 103 i 106 cm bez wiekszych kłopotów udało sie wyciagnac. Dlatego zdziwiłem sie propozycjami linek duzo grubszych, ale jestem ciekawy i z checia dowiem sie czegos wiecej o plecionkach od bardziej doswiadczonych w tym temacie. Z tego co zrozimiałem to nie mam sugerowac sie ani deklarowana wytrzymałościa (kg), ktora jest tylko i wyłacznie wymyslem producenta, ani podana średnicą(mm), przewaznie odbiegajaca od rzeczywistosci. W takim razie czym?

Na poprzedniej stronie jest tabelka z realnymi srednicami-grubosciami.Jest to wzornik japonski,wytrzymałość liniowa.
Pzdr.

#2609 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów

Napisano 11 grudzień 2019 - 05:17

W sumie norma jest, w wędkarskie surfcastingowym jest przyjęte, że bezpieczną wartością jest 10lb mocy linki dla 1 uncji (ok. 28g) wagi ciężarka/przynęty.

W takim razie do wędki do 60g powiedzmy 25lb czyli PE1.5 ? A ta plecionka p-line faktycznie srednica porownywalna z żyłka 0,25mm. Po pracy z ciekawosci sprawdze wytrzymalosc na wezle.



#2610 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 grudzień 2019 - 05:55

Kolego poczytaj troche o opisach srednicy-grubosci plecionki.Jezeli Twoja 0,13 trzyma wymiar to jest to jakies PE 0,6.Czyli w sam raz na okonia.Pewnie pierdolnie przy pierwszym rzucie przyneta 35g.

Jeśli nie umie się rzucać przynętami, to lepiej przerzucić się na rzut młotem. :doh:

W tradycyjnym spinningu, do przynęt SALMO Sweeper SE12 (34g) używałem plecionki DAIWA J-Braid X8 opisanej jako 0,13mm/8kg i nie odstrzeliłem żadnego. Teraz do castingowej okoniówki używam KAMATSU Techron Olive Green opisanej 0,03mm/2,85kg, bo uważam, że grubsze byłyby przesadą.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 11 grudzień 2019 - 06:03


#2611 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 11 grudzień 2019 - 07:09

Większość technicznych informacji na temat sprzętu da się wyszukać w zasobach jerkbaita. Naprawdę!  ;)

 

http://jerkbait.pl/t...ywał/?p=1423710

Załączony plik  pe.jpg   20,46 KB   23 Ilość pobrań

 

Pozwolę sobie jeszcze wykorzystać wpis Pawła @Psulka

 

Power Pro 5lb 0,10mm
Sunline PE 4x 0.6
Sunline PE 4x 0.5
 

Załączony plik  PP.jpg   20,65 KB   23 Ilość pobrań

 

Plecionki opisanej jako 0.03 mmo wg wyżej podanej tabeli najprawdopodobniej nie mógłbym znaleźć na szpulce  :)

 

PS Cały wpis łącznie z szukaniem linków, zrobieniem print screenów i edycji zdjęć, to jakieś 10 min. 


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 11 grudzień 2019 - 07:14


#2612 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 grudzień 2019 - 07:18

(…)

Plecionki opisanej wg miary pe jako 0.03 najprawdopodobniej nie mógłbym znaleźć na szpulce  :)

(…)

Hubert, pisałem o plecionce 0,03mm nie według miary PE. ;)

(…)

Teraz do castingowej okoniówki używam KAMATSU Techron Olive Green opisanej 0,03mm/2,85kg, bo uważam, że grubsze byłyby przesadą.

Nota bene, czy wytrzyma 2,8kg nie wiem i mam wątpliwości, bo nie miałem na niej jeszcze ryby przekraczającej 1,5kg. :P


Użytkownik Alexspin edytował ten post 11 grudzień 2019 - 07:24

  • waldek69 lubi to

#2613 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 11 grudzień 2019 - 07:41

Zastrzegam, że nienawidzę określania grubości plecionki. Posługuję się deklarowaną wytrzymałością lub u sprawdzonych producentów wartością PE.

Co do Kamatsu Techron Olive Green muszę się wypowiedzieć, bo jest mi znana. Bardzo dobra plecionka technicznie, lecz wszelkie opisy na szpulce radzę wrzucić między bajki, albo po prostu całkowicie je ignorować. Przykładowo 0,06 mm jest porównywalna grubością z plecionkami innych marek popularnych na rynku krajowym ;-) opisanych jako 0,12-0,14. 0,03 mm adekwatnie u innych to byłoby ok. 0,06-0,08. Z pewnością znacznie grubsza od np. Nanofila 0,06. A że inni też kłamią jak nut to realnie pewnie jeszcze więcej.
Kamatsu Techron Olive Green 0,03 dobra na okonie (okonie nie okonki), 0,06 na pstrągi, niezależnie jakie tam realnie są.

#2614 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 11 grudzień 2019 - 07:55

Hubert, pisałem o plecionce 0,03mm nie według miary PE. ;)

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś :) Najcieńsza plecionkę jaką posiadam ma oznaczenie pe 0.5.  A to już jak dla mnie naprawdę cienizna.

Techron 0.03 mm ma wytrzymałość 2.8 kg, czyli 6 lb.

Jak jest opisana ośmiosplotowa Sunline Siglon 6 lb można sobie zobaczyć w tabelce. Jak moja pe 0.5 również  ;)

Załączony plik  tab.jpg   27,99 KB   24 Ilość pobrań

 

 

 

 

 


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 11 grudzień 2019 - 08:03


#2615 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1380 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 11 grudzień 2019 - 10:18

Jeśli nie umie się rzucać przynętami, to lepiej przerzucić się na rzut młotem. :doh:

W tradycyjnym spinningu, do przynęt SALMO Sweeper SE12 (34g) używałem plecionki DAIWA J-Braid X8 opisanej jako 0,13mm/8kg i nie odstrzeliłem żadnego. Teraz do castingowej okoniówki używam KAMATSU Techron Olive Green opisanej 0,03mm/2,85kg, bo uważam, że grubsze byłyby przesadą.

Ech nie chce mi sie z Toba dyskutowac na temat plecionek.Nic do Ciebie nie dociera w tym temacie.Moze kup dobra japonska plecionke i porownaj z tymi swoimi sznurkami.JBraid 0.13 ma realnie ok.0,20mm.Nie mam nic do chinskich,czy jaxonowskich plecionek.Z tego co slyszalem to lowisz na spinning od trzech lat i chyba ciezko do Ciebie dociera ta metoda i zwiazane z nia zagadnienia sprzetowe.Moze wez ten mlot i delikatnie pierdyknij sie w czerep,moze temat plecionek lekko lizniesz.


  • coma i delux64 lubią to

#2616 OFFLINE   delux64

delux64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 486 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:delux

Napisano 11 grudzień 2019 - 10:45

:D



#2617 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 grudzień 2019 - 11:12

Ech nie chce mi sie z Toba dyskutowac na temat plecionek.Nic do Ciebie nie dociera w tym temacie.Moze kup dobra japonska plecionke i porownaj z tymi swoimi sznurkami.JBraid 0.13 ma realnie ok.0,20mm.Nie mam nic do chinskich,czy jaxonowskich plecionek.Z tego co slyszalem to lowisz na spinning od trzech lat i chyba ciezko do Ciebie dociera ta metoda i zwiazane z nia zagadnienia sprzetowe.Moze wez ten mlot i delikatnie pierdyknij sie w czerep,moze temat plecionek lekko lizniesz.

Masz rację, nie dyskutujmy, bo dyskusja z Tobą to tak jak z tym "młotem". Jeśli chcesz wiedzieć - wędkuję zaledwie 63 lata, spinninguję (wyłącznie) 27 lat, a te trzy lata, a właściwie już cztery, odnoszą się do castingu, a plecionek różnych marek (włącznie z przereklamowanym PP i okrzyczanym Varivasem) używam od początku, gdy tylko pojawiły się na rynku, więc nic nie wiem, na niczym się nie znam.

Wniosek - wobec mojego doświadczenia mogę Cię zakwalifikować do kategorii "Mały Pikuś".

Z wyrazami głębokiego szacunku - Aleksander. :P


Użytkownik Alexspin edytował ten post 11 grudzień 2019 - 11:14


#2618 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 grudzień 2019 - 11:17

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś :) Najcieńsza plecionkę jaką posiadam ma oznaczenie pe 0.5.  A to już jak dla mnie naprawdę cienizna.

Techron 0.03 mm ma wytrzymałość 2.8 kg, czyli 6 lb.

Jak jest opisana ośmiosplotowa Sunline Siglon 6 lb można sobie zobaczyć w tabelce. Jak moja pe 0.5 również  ;)

attachicon.gif tab.jpg

OK, masz rację, źle zrozumiałem, przepraszam :(


  • HaDe lubi to

#2619 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 11 grudzień 2019 - 12:10

Linkę dobieram maksymalnie najmocniejszą do stosowanych przynęt i tyle. Przy lince 2.0 gumy około 30g zauważalnie gorzej lecą a przy 1.5 jest ok.
Obie linki w ciągu dwóch ostatnich sezonów pozwoliły wyholowac mnóstwo ogromnych szczupaków. To nie tylko teoretyczne dywagacje z mojej strony :)

Użytkownik shavt edytował ten post 11 grudzień 2019 - 12:10

  • Alexspin lubi to

#2620 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1380 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 11 grudzień 2019 - 12:14

Masz rację, nie dyskutujmy, bo dyskusja z Tobą to tak jak z tym "młotem". Jeśli chcesz wiedzieć - wędkuję zaledwie 63 lata, spinninguję (wyłącznie) 27 lat, a te trzy lata, a właściwie już cztery, odnoszą się do castingu, a plecionek różnych marek (włącznie z przereklamowanym PP i okrzyczanym Varivasem) używam od początku, gdy tylko pojawiły się na rynku, więc nic nie wiem, na niczym się nie znam.

Wniosek - wobec mojego doświadczenia mogę Cię zakwalifikować do kategorii "Mały Pikuś".

Z wyrazami głębokiego szacunku - Aleksander. :P

Wiesz co,nie chce mi sie z Toba gadac.Ale moze spotkamy sie kiedys na Sulejowie to zaprezentuje Ci rzut mlota w wykonaniu Malego Pikusia. :P  :ph34r: