Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4572 odpowiedzi w tym temacie

#4201 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 29 maj 2023 - 07:16

No i pod tym mogę się podpisać.

0.6 PE to na luzie starcza do wędek z cw do 15-18g nawet. 1.0 PE spokojnie da radę przy wędkach z cw w okolicach 30g, bo na tym da się ze 4kg na węźle uwiesić (niech nawet będzie 3kg po długim używaniu). Nie próbowałem tyle wieszać na mojej wędce szczupakowej, ale spodziewałbym się, że to się nie uda :P

No taki właśnie mam tok rozumowania, że teoretycznie na 1,0 można by na windę z wody wyciągać szczupaki 70cm.  :D

A że takowe na UL i 0,5 się wyciąga bez najmniejszych problemów i wielkich odjazdów to po co sobie odbierać grubą plecionką zasięg, celność, opad, czucie, prowadzenie?

 

A okłamałem Was wszystkich, o fuj ja niedobry. Napisałem że nie mam nic grubszego niz 0,28. A mam, chyba 0,45 albo i 0,5mm ale to na wędce grubej gruntowej i na końcu na stałe przywiązany jest deeper  :D i też w sumie dałem za grubo bo wolałbym rzucać dalej.


  • Andżej lubi to

#4202 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 29 maj 2023 - 07:26

Masz na myśli kołowrotki Savage Gear?
Jeżeli tak, to chyba pierwsza pozytywna opinia którą słyszę o kołowych tej firmy.
Wszyscy generalnie narzekają.

Ale wszyscy generalnie narzekają na co? Poważnie pytam.

I kto narzeka? W sensie: z czym porównuje?

 

Bo ja nimi kręcę drugi sezon. Nie znam się, kierowałem się wagą, jakością wykonania, mocą hamulca i ceną, a no i ilością łożysk. I mowię tylko o seriach SG 6 i SG 8. Przyzwoicie układają plecionkę nie plączą jej. Cenowo w tej kategorii jest np Shimano Sahara (co też mam) to bez porównania na niekorzyść shimano, w zakresie cech które napisałem i jeszcze musisz dokupić drugą szpulę za czapkę pinundzy.

 

W SG to najwyższe modele i podejrzewam, ze ludzie je porównują z najwyższymi modelami np. shimano … ale to już kilka razy wyższa cena.

Mi pasują, ale fakt jeszcze krótko mam i kilka sztuk - więc za szybko ich wytrzymałościowo nie wytestuję.

 

Nie jestem jakimś hard userem. Raz czy dwa w tygodniu pokręcę max 8godz. Mi w nich nic nie przeszkadza. I jak czytam o naprawianiu rotorów, wymianach przekładni, smarów itp … to u mnie plan jest taki: jak się zesła któryś to pójdzie w kubeł i kupie nowy , a po starym zostaną DWIE szpule (które zresztą pasują pomiędzy sg8 i 6.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 29 maj 2023 - 07:34


#4203 OFFLINE   Daaaro

Daaaro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 maj 2023 - 07:28

Nie bardzo rozumiem, chcesz jedną 0,17mm a drugą pe2,0? Przecież 2,0 to 0,23mm …
Ale moim zdaniem do takich przynęt to pe 1,2 spokojnie czyli jak mówisz takie 0,17-0,18mm. Rzucam takimi na właśnie 1,2. Nawiasem mowiąc 1,0 to odpowiednik 0,16mm czyli też obleci.
pe 2,0 to sie nadaje na miotanie przynęt ok 110-120g i targanie wielkich ryb …

No i gruba plecionka spowolni ci opad. Lepiej cieńsza a mniejsza główka.

A’propos dzisiaj widziałem w Odrze … z 8 metrowych sumów płynących na bzykanko. Szok. 8 krowiaków po metrze z ryjami do słońca tuż pod powierzchnią .. przepłynęły mi 2 metry od łódki.

Nie ogarniam tych oznaczeń japońskich, przyzwyczajony do starych metryk żyłek ;) w takim razie wezmę cieńszą. Myślałem że to odpowiednik:)

#4204 OFFLINE   neronhell

neronhell

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów

Napisano 29 maj 2023 - 07:32

Ale wszyscy generalnie narzekają na co? Poważnie pytam.
I kto narzeka? W sensie: z czym porównuje?

Bo ja nimi kręcę drugi sezon. Nie znam się, kierowałem się wagą, jakością wykonania, mocą hamulca i ceną, a no i ilością łożysk. I mowię tylko o seriach SG 6 i SG 8. Przyzwoicie układają plecionkę nie plączą jej. Cenowo w tej kategorii jest np Shimano Sahara (co też mam) to bez porównania na niekorzyść shimano, w zakresie cech które napisałem i jeszcze musisz dokupić drugą szpulę za czapkę pinundzy.

W SG to najwyższe modele i podejrzewam, ze ludzie je porównują z najwyższymi modelami np. shimano … ale to już kilka razy wyższa cena.
Mi pasują, ale fakt jeszcze krótko mam i kilka sztuk - więc za szybko ich wytrzymałościowo nie wytestuję.

Np w wątku " Promocje wędkarskie" było ostatnio o kołowrotkach SG.( Były są akurat na promocjach)
Wszyscy odradzali, że za tą kwotę można wybrać coś lepszego.
Możesz spojrzeć w wątek.
Ale też na YT widziałem niepochlebne opinie.

Użytkownik neronhell edytował ten post 29 maj 2023 - 07:33


#4205 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 515 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 maj 2023 - 07:59

Nie ogarniam tych oznaczeń japońskich, przyzwyczajony do starych metryk żyłek ;) w takim razie wezmę cieńszą. Myślałem że to odpowiednik:)

 Berkley wcale nie musi być cieńszy, więc uważaj :)


  • Alexspin lubi to

#4206 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 29 maj 2023 - 08:10

No byłem w temacie kołowrotków. Na razie opinie negatywne zasłyszane, użytkowników niewielu ale nie narzekają.

Jak pisałem już gdzie indziej. Podstawa to dobierać sprzęt wytrzymałościowo. Wędka, młynek, sznur, przypon, kotwica. Będzie mniej rozczarowań. No i porównywać 1:1 cenowo a nie sprzęt za 300pln czyli nie oszukujmy sie - tani, z młynkami za grubo ponad tysiąc.

 

No, to zamiast tu czczo zaśmiecać temat idę zjeść, i jadę te SG znów potestować bo wczoraj za pół dnia 3 biedne okonki …

 

Jakby któryś z Wroclawiaków chciał się zabrać to za pare godzin będę … a dziś chyba na słipie przy żużlowców bo na Malczyce mnie się nie chce dziś znów dymać, to zapraszam potestujemy.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 29 maj 2023 - 08:11

  • Andżej lubi to

#4207 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 29 maj 2023 - 09:24

Np w wątku " Promocje wędkarskie" było ostatnio o kołowrotkach SG.( Były są akurat na promocjach)
Wszyscy odradzali, że za tą kwotę można wybrać coś lepszego.
Możesz spojrzeć w wątek.
Ale też na YT widziałem niepochlebne opinie.

Spojrzałem w wątek. Efekt taki, ze nabyłem sg8 do jednej sierocej wędki w rozmiarze 4000 z zapasową szpulą, 5 lat gwarancji za 299pln  :D to śmiech cena. Niecałego lepszego nie wodze w tych pieniądzach. I Niech się sypie za te pieniądze  :D . Na razie z trzech co mam żadnemu nic. Dawałem prawie dwa razy tyle za sg8 i nie jestem zawiedziony. Ja, nie koledzy, nie mojego kolegi z podstawówki, kochanki syna, ciotki wujek. Tylko ja.

 

„koledzy mieli się zawiedli”,” konkretnie”napisał jeden „kiła straszna” tyle, ze to napisał … przedstawiciel marki  ;)

nic, ze komuś padła przekładnia, coś odpadło, wyciekło. Spasowane są dobrze. Dobrze pracują. Lekkie (wiec tez coś za coś). Za 300pln jak padnie poleci do reklamacji albo w kubeł.

 

BTW w tym samym temacie przecenione Vanquishe i Stelle na … Empiku. Znaczy też shit? Tyle że za minimum 2000? B)

 

Ok koniec offtopu. 


Użytkownik Qh_ edytował ten post 29 maj 2023 - 09:26


#4208 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4947 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 maj 2023 - 09:55

Jak wiemy, credo człowieków do nieustanej konsumpcji stworzonych brzmi - to co dobre musi być tanie.. i na odwrót, przez co towar  "posiada" optymalny stosunek ceny do jakości.

Tani paradygmat ludzi nieustającego sukcesu!

I nic ponad to  :)



#4209 OFFLINE   neronhell

neronhell

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów

Napisano 29 maj 2023 - 10:33

Cieszę się Twoim szczęściem. Widzisz udało Ci się kupić młynek który sobie cenisz w dobrej kasie.
Połamania
BTW tam jest temat o promocjach i trafia tam sprzęt zarówno za 100 jak i za 2000 po prostu to co jest w danym momencie na promocji.

Użytkownik neronhell edytował ten post 29 maj 2023 - 10:36


#4210 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 30 maj 2023 - 22:18

No to ja mam tak:

 

Wędka 1-9g - pe 0,5 - najwięcej brań mam na gumy 7cm na 4g główce.

Wędka 5-18g (ale rzeczywiste 11-20g) pe 0,6 a ostatnio 0,8 bo ... tak mi szpule pasują 0,6 poszło na drugi UL. To używam na przynęty większe.

Wędka do 45g - pe 1,2 ale tam już zakładam minimum 20g do 50g

 

I tak się składa, ze ostatnio łowię większość ryb na to pe 0,5 ... , szczupaki na razie do 70cm. Bez najmniejszych problemów. Za to biorą. 

Coś tam trafiam na to 0,8 np bolki do 65 na razie, ale to już mniej. Ostatnio trochę musiałam powalczyć z lecholem 56cm ze 3kg w odrzańskim nurcie ale był łapnięty za grzbiet na boleniowy wobler.

a na grubasa 1,2 to w tym roku jeszcze niczego nie złowiłem ... 

 

A wnioski niech każdy wyciąga sam.

 

Z tym 0,8 dla Ciebie to żaden żart i wcale nie cienko.

Hehehehe cytując samego siebie (sam się lubię, sam się cytuję  ;) )

Przewagi cienkich plecionek ciąg dalszy. Dwa dni na rybach:

1,2 na wędce do 45g - dalej nic.

1,0 zmieniłem ze względu na zaczepy na 5-18 1 szczupaczek (i to w zielsku na poppera więc plecionka nad wodą)

0,5 na UL 3 szczupaczki i z 10 okoni.

 

Uparłem się. Rzucałem wszystkimi, przynęty zmieniałem. I i tak efekt jak powyżej.

A jak ważne rzucać daleko, pokazały mi okonie. Na maksymalnym zasięgu 40m jak trafiłem stadko pod drugim brzegiem praktycznie rzut i branie, podpłynąłem z 10m żeby nie ściągać tyle na pusto i mieć lepiej zacinać i kuniec.

 

A i zapomniałem dodać co do przyponów. Zakładam co popadnie - byle cienkie i długie. zazwyczaj 45cm. Na krótsze znacząco gorsze efekty mam.



#4211 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 31 maj 2023 - 18:43

Baw się tak dalej , weźmie Ci ryba życia to szybko zweryfikujesz podejście, tylko z rybami życia bywa tak, że biorą raz w życiu ;) .
Qh_ sorry , nie wiem jak Ty łowisz ryby , ale mi okonki czasami atakują z plecionką 2.0 i przyponem big game . Te Twoje teorie to jakaś dziwna fanaberia , sam piszesz, że zakładasz przypon . Myślisz, że przy 45 cm ma jakiekolwiek znaczenie grubość linki ? Do tego na szczupaka ?
:D jestem bezpośredni i w sumie na pograniczu chamstwa także tak szczerze to rozbawiasz mnie tymi teoriami i doświadczeniami do łez tak jak cała ta nowomodowa ekipa szczupak team XUL do 5 g ...

Wisienka na torcie to plecionka "grubas" 1.2 na kiju do 45 g . Roczniki 2000+ mogą to łykać do czasu jak ktoś nie powie im jak łowić :D 😀
Co za czasy , kołowrotki 200 g + za ciężkie, wędki 100 g + za ciężkie, plecionki 1.2 za grube ... Co następne ?

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 31 maj 2023 - 19:02


#4212 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 31 maj 2023 - 19:12

Plecionki bezprzewodowe 😁

#4213 ONLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisano 31 maj 2023 - 20:51

WiFi Super Line.

#4214 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 31 maj 2023 - 21:16

Qh_ sorry , nie wiem jak Ty łowisz ryby

No właśnie wielu o to pyta  :D

Grunt że łowię. A inni narzekają. W maju byłem na rybkach 4 razy. I zawsze coś połapałem. I to całkiem fajnie.

 

A wolność polega na tym, że każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji, nawet tych najgłupszych  :D



#4215 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 01 czerwiec 2023 - 14:32

UL to niestety nie jest szczepionka pozwalająca zapomnieć o marności wód ogólnodostępnych, a jedynie tabletka mająca na celu chwilowe ukojenie. Sam z niej korzystam, ale do kija do 42g linka PE 1.2 to raczej trochę mało. Tak 1,5 moim zdaniem to minimum. Każdy łowi jak uważa. Ciężki zestaw to żadna finezja - jak nie biorą, to ani linka pe 1.2 ani 2.0 niewiele zmienią, ale przynajkniej jak się trafi coś konkretnego, to na 2.0 większe szanse.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#4216 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 01 czerwiec 2023 - 18:16

A jak biorą, to PE 2.0 im nie przeszkadza ani inne 'wydumki' 😋
Kiedyś, dzielono włos na czworo, teraz - można już na 8 albo nawet 12 (splotów) 😎
To ślepa uliczka, moim zdaniem.

#4217 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 czerwiec 2023 - 23:38

Jak mówiłem każdy łowi jak chce.

Ja widze bezpośrednia zależność od grubości linki. Przynęty, nie łowię na paprochy bo nie umiem. Raczej na sky dreamie 1-9 i pe 0,5 przy górnej granicy, np cannibal 7cm plus 4g główka. Już nawet zakładałem to samo na pe 0,5 i na pe 1,0. I różnica w braniach i wyciągniętych rybach jest kolosalna. To samo dotyczy długości przyponów. Dłuższe - wiecej brań. A najwiecej bez przyponu. Ale wtedy na takie 7cm kopytko 90% szczupłych to odcinka.

Na pe 1,2 rzucam przynętami do 50g. Wyciągam gałęzie i nie wyobrażam sobie ryby życia której bym na to mógł nie wyciągnąć (z drapieżników w Polsce) poza naprawdę dużym sumem. Tylko na razie na tę wędkę wynik 0. Na duże sumy i dorożkę do 110g pe 2,0. 
 

Ale każdy robi jak chce. Jeden chce łowić inny wyciągać bez stresu.

 

I nie jestem żadnym miszczem minimalizmu. Mój wzór, czyli gościu co na wypad z synem łowią po 50 ryb w tym duże bolki i metrowe szczupaki używa tylko UL i plecionek typu pe 0,3. Ja aż takim minimalistą nie jestem ale łowię do 20% tego co on. Gościu ma i wiedzę i talent. Ale tez widzę na co łowi.

 

Jakbym mieszkał na Mazurach to pewnie bym nie miał takich problemów. Ale przy presji u nas …


  • mohave i Andżej lubią to

#4218 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1396 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 02 czerwiec 2023 - 12:13

Metrowe szczupaki na 0,3 PE, po dlugim holu w wysokiej temperaturze sa zjeb.ne jak koń po westernie i raczej nie przeżyją.
  • Artech, kostom63, papierzakilures i 1 inna osoba lubią to

#4219 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 03 czerwiec 2023 - 05:57

Nooo, używanie PE0.3 na metrowe szczupaki to cudowny pomysl 🫤
  • Rheinangler lubi to

#4220 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 czerwiec 2023 - 06:54

Zajrzalem do tego watku z zamiarem poszerzenia swojej wiedzy o aktualnie uzywanych plecionkach, bo u mnie od lat tylko ten Varivas i Sunline,- czyli - nuda.

Niestety "nic nowego pod sloncem"...

Za to dreszczyk emocji przeszedl mnie jak przeczytalem o dlugim holu metrowego szczupaka na PE 0,3,- to sa dopiero rewelacje o ktorych sie nawet poetom nie sni...

Pamietam jeszcze jak z dobre dziesic lat temu, tu na forum, przy jakiejsc mocnej dyskusji o UL w ktorej padaly okreslenia "walniecie ze az kij z reki wypadal", "dlugi odjazd" itp, zazartowalem sobie, ze za kilka lat bedziemy mieli sytuacje taka ze Big Game bedzie dla "wedkarskiego swiata" oznaczal lowienie "wypasionych" jazgarzy.

Nie moge oprzec sie wrazeniu, ze predkosc z jaka sie tam "wedkarski swiat² posuwa jest wieksza niz w swojej zloscliwosci przypuszczalem.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 6 gości, 1 anonimowych