Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4560 odpowiedzi w tym temacie

#4541 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 17 wrzesień 2024 - 15:59

A jakie są wady podkładu pod szpulką rozmiaru S który jest pod cienką linką? Nie pamiętam w tej chwili wagi standardowej szpuli w Vańku 2500S FB czy FC ale ta Yumeya F3 waży 30g. Czy nie jest tak, że te super, hiper, ekstra wypłycone szpule są jednak o te kilka gramów cięższe niż oryginał? 



#4542 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1006 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 17 wrzesień 2024 - 16:08

Bardziej mi chodzi o to (ale to raczej bolączka plecionek starego typu) że w mrozie cały zwój na szpuli może się obrócić. Chociaż ja tego nigdy nie doświadczyłem.


Kiedyś mi się tak zdarzyło i zacząłem robić podkład z żyłki, ale wtedy masz węzeł mocujący żyłkę do plecionki…. kolejnym krokiem w ewolucji było właśnie podklejenie plecionki taśmą do szpuli - od dobrych kilkunastu lat mnie ten patent nie zawiódł.

#4543 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 wrzesień 2024 - 16:30

A jakie są wady podkładu pod szpulką rozmiaru S który jest pod cienką linką? Nie pamiętam w tej chwili wagi standardowej szpuli w Vańku 2500S FB czy FC ale ta Yumeya F3 waży 30g. Czy nie jest tak, że te super, hiper, ekstra wypłycone szpule są jednak o te kilka gramów cięższe niż oryginał? 

 

Jeśli nie widzisz wad podkładu pod cienką linką to w zasadzie nie mamy o czym dyskutować natomiast waga szpulki z większym walcem będzie większa za sprawą większej ilości użytego materiału na trzpień szpulki, to jest mam nadzieję, logiczne?



#4544 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 17 wrzesień 2024 - 16:51

Ale przecież Ty piszesz o wadach takiego rozwiązania z podkładem. To napisz coś więcej z jakiego powodu nie polecasz tak robić, bo z miłą chęcią dowiem się co być może robię źle a nie, że nie mamy o czym dyskutować i najlepiej kupcie sobie szpulę Yumeya żeby nie stosować podkładu.

#4545 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 wrzesień 2024 - 17:03

Szpule SS, ekonomizery czy reduktory powstały po to aby zawsze pod cienką linką było twarde i proste podłoże. Im cieńsza linka tym łatwiej zakleszcza się pomiędzy zwojami, zakleszczanie jest głębsze proporcjonalnie do miękkości i nierówności warstwy pod napiętą linką, co łatwo zaobserwować po każdym dłuższym holu ryby, kilka następnych rzutów jest zdecydowanie krótszych a linka ciężej wysuwa się ze szpuli pokonując opór jaki stawiają jej zwoje, poniżej. W przypadku cienkiej linki każde zakleszczanie, oprócz oporów, powoduje tarcie i niszczenie mikrowłókien linki. Powyższe, dawno temu zauważyli już projektanci i obecnie, najnowsze trzpienie szpulek SS są gładkie.  


  • sslonio i Karpiu95 lubią to

#4546 OFFLINE   kacperek993

kacperek993

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 306 postów
  • Imię:Michał

Napisano 17 wrzesień 2024 - 17:18

Szpule SS, ekonomizery czy reduktory powstały po to aby zawsze pod cienką linką było twarde i proste podłoże. Im cieńsza linka tym łatwiej zakleszcza się pomiędzy zwojami, zakleszczanie jest głębsze proporcjonalnie do miękkości i nierówności warstwy pod napiętą linką, co łatwo zaobserwować po każdym dłuższym holu ryby, kilka następnych rzutów jest zdecydowanie krótszych a linka ciężej wysuwa się ze szpuli pokonując opór jaki stawiają jej zwoje, poniżej. W przypadku cienkiej linki każde zakleszczanie, oprócz oporów, powoduje tarcie i niszczenie mikrowłókien linki. Powyższe, dawno temu zauważyli już projektanci i obecnie, najnowsze trzpienie szpulek SS są gładkie.


No też.właśnie zużywam sporo plecinek , łowiąc dystansowo bolenie na rzece. Często chodzę i odwijam ze szpuli zapasowe metry, które się zakleszvają, ale przychodzi czas , że już plecionki jest tak mało, że zakleszcza mi się w podkładzie, co rzut.
Moim zdaniem na to nie ma lekarstwa, chyba tylko twardy podkład jest wstanie zniwelować ten efekt. Mogę się mylić.
  • sslonio lubi to

#4547 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 17 wrzesień 2024 - 17:26

Jak najbardziej się z tym zgadzam co napisałeś i to jest dla mnie uzasadnienie merytoryczne dla kogoś, kto być może nie ma takiej wiedzy jak Ty ale...czy jeżeli do tej pory nawijałem jako podkład plecionkę równie cienką, jakąś budżetową lub "przełowioną" i dopiero na nią tą plecionkę "właściwą" po to żeby tą nową była nawinięta "pod rant" szpuli to lepiej jest nawijać całość nowej od razu bezpośrednio na szpule nawet jeżeli jej jeszcze sporu do tego rantu brakuje?

Czy są w ogóle ekonomizery pod szpule 2500S żeby ją jeszcze wypłycić?

Użytkownik sslonio edytował ten post 17 wrzesień 2024 - 17:28


#4548 OFFLINE   kacperek993

kacperek993

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 306 postów
  • Imię:Michał

Napisano 17 wrzesień 2024 - 17:40

Wysoki rant, równa się broda...ja łowię bolenie na 0,6 Pe, to złudna oszczędność, odległośc rzutu ta sama jak stracę nawet 30 % plecionki. To moje doświadczenia, może ktoś ma inne, chętnie poznam, nauczę się.

#4549 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 852 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 17 wrzesień 2024 - 18:09

Z tą ciężkością płytkich szpul to trochę przesada. Fakt bęben jest większy wiec cięższy. Ale w głębokiej czoło i „dno” jest dluzsze do mniejszego bębna więc co najmniej trochę to równoważy. Ale przecież na koniec tę juz minimalnie lżejszą szpulę trzeba do pełna wypełnić plecionką lub żyłką … 

Nie ważyłem bo dla mnie to pomijalne różnice ale stawiałbym, ze płytka szpula z plecionką jest lżejsza. Bo ma pustą przestrzeń w środku a głęboka tę co ma ma na zewnątrz ma wypełnioną linką …

W sumie to mam dwie szpule ori do Sahary jedną oryginał a drugą plytką na 150m pe 0,6. Zważę. Kiedyś.

 

Co do podkładu, można go zrobić z tej samej średnicy i nawinąć w sumie np 700m ale kto tak robi? Natomiast grubas pod cieniasem to słabo wychodzi.

 

Wlasnie ostatnio nawijalem 200m pe 0,6 pitbulla na TP 2500 z taką płytką szpulą na 200m 0,6 i to jest petarda.

Juz tu kiedyś ustalaliśmy, ze jedyny sensowny powód głębokich szpul w std to żeby klient przyszedł i kupił drugą plytką.

 

odkrylem jeszcze coś, pewnie ja ostatni na ziemi, ta nalepka na szpulce co trzyma końcówkę pięknie ustala pierwszy nawój linki na szpuli … tylko ja kleilem taśmą całe życie do przedwczoraj?  :D


Użytkownik Qh_ edytował ten post 17 wrzesień 2024 - 18:16

  • kacperek993 i Andżej lubią to

#4550 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 wrzesień 2024 - 20:05

Jak najbardziej się z tym zgadzam co napisałeś i to jest dla mnie uzasadnienie merytoryczne dla kogoś, kto być może nie ma takiej wiedzy jak Ty ale...czy jeżeli do tej pory nawijałem jako podkład plecionkę równie cienką, jakąś budżetową lub "przełowioną" i dopiero na nią tą plecionkę "właściwą" po to żeby tą nową była nawinięta "pod rant" szpuli to lepiej jest nawijać całość nowej od razu bezpośrednio na szpule nawet jeżeli jej jeszcze sporu do tego rantu brakuje?

Czy są w ogóle ekonomizery pod szpule 2500S żeby ją jeszcze wypłycić?

 

Odpowiedzi na pierwsze pytanie udzieliłem o 16:37.

 

Nie znam odpowiedzi na drugie pytanie gdyż jestem maniakiem optymalizowania wszystkiego co wiąże się z łowieniem interesujących mnie gatunków ryb i dlatego polecam dedykowane szpulki. 

 

 

Wysoki rant, równa się broda...ja łowię bolenie na 0,6 Pe, to złudna oszczędność, odległośc rzutu ta sama jak stracę nawet 30 % plecionki. To moje doświadczenia, może ktoś ma inne, chętnie poznam, nauczę się.

 

Powyższe jest potwierdzeniem tego co napisałem o 16:37 ale jak wspomniałem dotyczy to nowych szpulek Shimano, w Daiwa będzie to niestety inaczej.

Naturalnie w Shimano rant nie oznacza tego samego miejsca co w Daiwach, w Shimano rant to miejsce gdzie brzeg szpuli zaczyna się rozszerzać i wznosić natomiast w Daiwach rant to miejsce gdzie kończy się brzeg szpuli. Chciałem to podkreślić bo nie wiem czy dla wszystkich czytających jest to oczywiste? 


  • kacperek993 i Alexspin lubią to

#4551 OFFLINE   kacperek993

kacperek993

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 306 postów
  • Imię:Michał

Napisano 18 wrzesień 2024 - 04:01

Qh :
odkrylem jeszcze coś, pewnie ja ostatni na ziemi, ta nalepka na szpulce co trzyma końcówkę pięknie ustala pierwszy nawój linki na szpuli … tylko ja kleilem taśmą całe życie do przedwczoraj? :D

To jest już nas dwóch...progres musi być

#4552 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1130 postów

Napisano 18 wrzesień 2024 - 10:40

A jeszcze nie tak dawno krytyka szła po jakiego grzyba ekonomizer jak można sobie 100m starej żyłki podwinąć :D

https://jerkbait.pl/...4&hl=economizer



#4553 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 18 wrzesień 2024 - 11:33

A jeszcze nie tak dawno krytyka szła po jakiego grzyba ekonomizer jak można sobie 100m starej żyłki podwinąć :D

https://jerkbait.pl/...4&hl=economizer

Teraz po lekturze, to się zastanawiam jak dobrze nawinąć nową plecionkę na Ceratę  ;) bo.... szpula głęboka, inny rant niż w Shimano, plecionka grubsza, nie mam ekonomizera ani płytszej szpuli tunningowej...ehhh


  • S.N. lubi to

#4554 OFFLINE   Polspin

Polspin

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów

Napisano 18 wrzesień 2024 - 11:52

Prośba moja do was, czy mógłby ktoś podlinkować gdzie dostanę takie economizery do szpul Shimano?



#4555 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4885 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 wrzesień 2024 - 11:57

Weż jakąś cienką żyłkę, np. 0,10-0,08 - im cieniej, tym lepiej i nawiń. Jak ją dobrze napniesz, to będzie jak kamień a powierzchnia będzie wirtualnie gładka :). Z wiązaniem do podkładu może być problem, bo cieniutka linka przykrywa węzeł cieniutką warstwą i nie zniweluje nierówności, co rzeczywiście może stanowić jakiś problem przy wyrzutach. Żyłki typu 0,20-25 odradzam, bo takie PE 0.2 może wchodzić miedzy te zwoje, a że jej mało to jak wyżej.  


Użytkownik psulek edytował ten post 18 wrzesień 2024 - 12:00

  • Rebel64 lubi to

#4556 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • Imię:piotr

Napisano 18 wrzesień 2024 - 12:03

Ja kupuje chińskie, cienkie żyłki i nawijam, tyle ile trzeba...

#4557 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 18 wrzesień 2024 - 14:08

Prośba moja do was, czy mógłby ktoś podlinkować gdzie dostanę takie economizery do szpul Shimano?

 

Na szybko znalazłem coś takiego: 

 

https://www.kleinanz...748607-230-7245


  • Polspin lubi to

#4558 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 687 postów
  • LokalizacjaOława

Napisano 18 wrzesień 2024 - 14:29

Dyskusja nieco zboczyła, nie mniej jednak jest ciekawa ;) Dopytałbym jeszcze o sposób nawijania. Od lat czytałem, że szpula oryginalna, na płasko i zwoje mają spadać odwrotnie do wskazówek zegara. Miało to ograniczyć skręcanie linki. Natomiast coraz częściej obserwuję po prostu odwijanie ze szpulki nałożonej na patyk lub coś podobnego. Jak to jest ?



#4559 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4885 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 wrzesień 2024 - 16:11

Tak powinno być. W praktyce plecionka nie ma praktycznie pamięci kształtu i nie ma to znaczenia. Natomiast w przypadku żyłki jest to zdecydowanie najlepszy sposób.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

#4560 OFFLINE   salim22

salim22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 23 wrzesień 2024 - 14:46

Panowie, jaka plecionka pod bolka na Wisłe do uncjowego kija?

Użytkownik salim22 edytował ten post 23 wrzesień 2024 - 14:49





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych