Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka do łowienia z brzegu na Wiśle


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kimi

kimi

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 lipiec 2023 - 13:28

Wsiadłem w posiadanie multiplikatora Daiwa TATULA TW 100SHL (czy to w ogole dobry sprzet?) i szukam fajnej pierwszej wedki castingowej do tego.
Coś dobrego jakosciowo bo nie lubie wyrzucac pieniedzy w bloto i kupowac za rok kolejnej lepszej ale tez jakas kosmicznie wysoka polka nie jest mi potrzebna tez.
Łowić będę z brzegu na Wiśle. Nie mam doswiadczenia duzego ale wydaje mi sie ze z takiego lowienia na wisle z brzegu to raczej cos dluzszego niz 190-210cm(?)

Najbardziej lubie lowic na gumy ok 10cm


Użytkownik kimi edytował ten post 17 lipiec 2023 - 13:29


#2 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 17 lipiec 2023 - 21:35

... długość 240 cm +, cw 3/4- 1oz. Z gotowców to nie podpowiem, to nie są łatwe rzeczy. Zerknij w wątek castingowy, Arka, Rheinangler . Zagłębił osobiście temat  i coś ciekawego z tego wyszło. Minusem jest to, że pracownia ,,to nie są tanie rzeczy".


  • S.N. lubi to

#3 OFFLINE   kimi

kimi

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 18 lipiec 2023 - 14:54

znalezlem cos takiego:
https://sklepdrapiez...244-10-30g.html

ta mi sie bardzo podoba wizualnie https://sklepdrapiez...10m-10-30g.html
ale chyba bedzie za krotka na wisle z brzegu? 210cm



#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 lipiec 2023 - 06:42

@kimi  może coś więcej napiszesz np.  o łowisku - na kórym odcinku Wisły łowisz, jakie ryby chcesz łowić, jakimi przynętami / metodami / gramaturami itp



#5 OFFLINE   kimi

kimi

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 lipiec 2023 - 09:40

wiesz ja jestem poczatkujacym wedkarzem ale chcialbym lowic gumami o wadze od 15 do 25g łącznie z główką



#6 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 19 lipiec 2023 - 19:12

Budżetowo to jakiś Grey stream 2.4, 2.65 do 35gr. Trochę drożej abu victis 2.8 do 38 gr, abu vendetta 2.74 do 40gr. Dalej w4 3.0 do 40gr. Potem jakieś Avc itd. A potem to są zabawki w stylu kolegi Arka. Osobiście polecam kije dłuższe i trochę mocniejsze. Bo jak to w rzece jakiś prąd wody to tam pewnie jest. A i czasem coś Cie może chcieć wciągnąć do wody. Najważniejsze to próbować, łowić, uczyć się wody, sprzętu, biologii ryb i tego co one żreją. Nie Mo co się odrazu nastawiać że skończysz na 1 patyku, jak możesz to pogadaj z ziomalami co to po brzegu z castem biegają. Zawsze ktoś taki się znajdzie. Pz
  • Paavo lubi to

#7 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 19 lipiec 2023 - 21:41

wiesz ja jestem poczatkujacym wedkarzem ale chcialbym lowic gumami o wadze od 15 do 25g łącznie z główką

Nie ma nic zlego w tym, ze jestes poczatkujacym wedkarzem! Kazdy z nas byl nim kiedys tam  ;)

Szkoda, ze nic nie napisales o swoim lowisku bo to wiele by rozjasnilo. Moze tez jest i tak, ze jestes tak bardzo poczatkujacym, ze nie bardzo rozumiesz pytanie o warunki lowiska. I tego nie trzeba sie wstydzic, jesli ma sie chec do poznania tych meandrow :) Ja dosc dobrze znam roznorodnosc wislanych lowisk i dlaego wiem, ze inne sa wymagania sprzetowe na np oswiecimskiej Wisle od juz nieodleglej krakowskiej, nie wspominajac o mazowieckiej czy przyujsciowej jej czesci...

Ja takze jestem poczatkujacym operatorem casta  ;) i z tej wlasnie perspektywy sprobuje ci o tyle o ile moge, jakies pierwsze kroki doradzic.

Wiesz juz jakie sa twoje zalozenia finansowe co do wedki,- to wbrew pozorom juz duzo a przynajmniej jest jakis punkt zaczepienia.

Przy lowieniu z brzegu na rzece, (by nie ograniczalo cie miesce polowu) proponaowal bym rozwazyc wedki nie krotsze niz 2,4m. Ta dlugosc bedzie jak najbardzei akceptowalna do lowienia na gume w latwych technicznie miescach np z glowek. Prawdziwe rzeczne dlugasy, czyli kije powyzej 2,7m tez bym sobie raczej na poczatku darowal. Wybor pomiedzy 2,4 a 2,6m da cie duzy komfort operowania gumami z latwych technicznie miejsc. W miare tego jak bedziesz sobie pozwalal na zdobywanie doswiadczenia rzecznego bedac jak najczesciej nad woda, zauwazysz ze miejsce x,y,z wymaga kija dluzszego, ale najpierw musisz sam do tego dojsc, rzadna porada nie doradzi ci tak dobrze jak wlasne doswiadczenie!

Zaufaj dziadersowi, ktory lowi juz ponad 40 lat, ze zdobywanie doswiadczenia wedkarskiego jest niekonczaca sie interakcja pomiedzy samym soba, swoimi subiektywnymi oczekiwaniami, realizmem sprzetowo-lowiskowym i wsluchiwaniem sie w to co ci rzeka chce powiedziec a czego nie bedziesz od razu rozumial. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach zycia pigulka na sukces nie istenieje, za to istnieje wielu sciemniaczy ktorzy takowa skutecznie sprzedaja, gdy usilujemy isc na skroty, kiedy poddajemy sie wobec trudow nauki i pokonywania wlasnej inercji... 

Z konkretow wynikajacych z mojego wlasnego doswiadczenia z castem zwrocilbym na twoim miejscu uwage na odpowiedni dobor cw wedki ktora zechcesz nabyc.

Kolowrotek ktory masz juz, bedzie bardzo dobrze obslugiwal gumy od 10g i na pewno wyzej niz podany przez ciebie gorny ich pulap, co moim zdanie implikuje dobor cw kija tak aby ladowal sie on juz przyzwoicie od 7-8g  i byl w stanie rzucic 30g guma. Ten przedzial rzutowy nie jest zbyt szeroki. By wykorzystac maxymalnie obszar wspolnego optimum kija i multika i oczywiscie podanego przez ciebie zakresu uzywanych przynet tzw uncjowy kijek bedzie najodpowiedniejzy. Zakupujac takowy bedziesz mial jeszcze jeden bonus. To znaczy taki, ze ow kij obsluzy rowniez wiele woblerow sandaczowych i boleniowych. Rzeka sama cie zaprosi do ich uzywania ;)

Na koniec najwazniejsze,- jak juz kupisz,- lec na rzeke i low,- jak najwiecej low! Im wiecej bedziesz lowil, tym na wiecej pytan odpowiesz sobie sam  ;) a w niuansach, sprzetowych zagwozdkach, koledzy z forum odstarcza ci na pewno materialu do przemyslen. Jednak nawet wowczas bedziesz musial sam podjac ryzyko zakupu tej czy innej wedki, kolowrotka, multika etc.

To niezbywalna czesc doswiadczenia  ;)

Powodzenia  :)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 19 lipiec 2023 - 22:31





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych