Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem z rzutami spey


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 17 lipiec 2023 - 17:41

Hej,

 

Mam Loop Yellow line 8/9wt 12'4 (29-31gram tj. 420-480gr.  dla mid,long belly). Zalozylem 480gr 36ft Loop Tactical Salmon

https://eu.looptackl...actical-salmon/

Prostej rolki nie potrafie zrobic zeby linka rozwinela sie w powietrzu. https://streamable.com/vbnvxs

Rzut to nie rzut tylko rolowanie po wodzie, ewentualnie rzut gdzie srodkowa czesc glowicy jest na ziemi zanim sie rozwinnie jak na filmie.

Skagit Rio Max Gamechanger F/S3/S5 500gr jest ok.

 

Na 3wt 11'3 Burkheimer SA Scandi Integrated 270gr (https://www.scientif...ite-integrated/)

wlasciwie kazdy rzut mi wychodzi.(Snake, snap, spey)

 

Jakies pomysly?


Użytkownik kemaz edytował ten post 17 lipiec 2023 - 18:00


#2 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 18 lipiec 2023 - 02:28

Dłuższa głowica mniej wybacza błędy. Nie miałem tego zestawu w rękach ale patrząc na filmik, to widzę że:
- w drugim rzucie zrobiłeś za małą pętlę
- w trzecim rzucie wszystko poszło w drugą stronę, pętla za duża, nie zakotwiczyłeś zestawu i słychać świst zerwanej kotwicy
-pierwszy rzut nie nagrał się cały więc ciężko mi ocenić, ale chyba za daleko od się zakotwiczyłeś zestaw, kij z tyłu za mocno opuściłeś i wyszła płytka pętla
Nie pozostaje nic jak ćwiczyć i nie zniechęcać się. Nagrywanie filmów i analiza błędów jest bardzo pomocna, sam tak robiłem.
  • Flame i Forest-Natura lubią to

#3 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 18 lipiec 2023 - 11:14

Generalnie przy tym zestawie (mimo ze dluzszy) uzywam bardzo duzo sily i bardzo duzy wymach (w porownaniu do glowicy 24ft na wedce 11'ft) zeby cokolwiek polecialo. Trace poczucie ladowania kija po uformowaniu petli D w momencie rzutu do przodu.

Czuc ze wedka jest ladowala przy podciaganiu ale sie traci przy rozpoczeciu forward casta. Tak jakbym machal kijem bez linki.

 

Calosc lepiej dziala gdy ciagnac linke do tylu (na petle D) w polowie drogi nadrzucam ja. Tak jakby backcast w rzutach jednoreczna. Czyli ciagne do tylu i na polowie drogi przyspieszam tak ze linka jest odrywana od od wody z przodu laduje(przeskakuje) do pozycji petli D. Tylko nie wiem czy tak ma wygladac kiss&go i rzuty roll cast przy scandi. Bardziej to overhead cast - linke trzymam w powietrzu w obie strony dzieki temu kij jest naladowany w momencie rzutu. Snake roll wychodzi troche lepiej ale tu linka prawie nie dotyka ziemi.

 

Troche lepiej jest gdy wciagne 6ft w przelotki (czyli rzuczam jakies 400gr)


Użytkownik kemaz edytował ten post 18 lipiec 2023 - 11:19


#4 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 lipiec 2023 - 17:32

To co Łukasz + w mojej opinii w ogóle nie używasz lewej ręki więc to nie ma prawa lecieć, ale może perspektywa kłamie. Ponadto lewa ręka powinna schodzić do biodra, u Ciebie idzie pod żebra w końcowej fazie. Za wysoko wędkę trzymasz i to też na początku utrudnia :).

Pamiętaj, że szczególnie na początku - im więcej siły wkładasz, tym gorzej leci. Dopiero z czasem jak opanujesz timing oraz ruchy to dokładaj siły do lewej ręki (ale z siłą to ostrożnie). 


  • Forest-Natura lubi to

#5 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 18 lipiec 2023 - 22:35

Proponuję zwinąć running na kolowrotek i zacząć od krótkich rzutów z maksymalnym ograniczeniem siły. Trzymaj kij delikatnie, dosłownie trzema palcami. Popracuj nad wyczuciem zestawu, a jak wszystkie elementy zatrybią, to wtedy powoli dokładaj dystans po 1m. Jeśli zestaw jest dobrze dobrany, to w końcu zacznie latać.
  • Forest-Natura lubi to

#6 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 19 lipiec 2023 - 08:58

Ok. Obejrzalem kilka filmow z scandi i wychodzi ze przy petli D nie pozwalaja polozyc glowicy na wodzie. Ja mam glowice w petli i wodzie jak przy skagit.

Odnosnie wysokosci rak, uzycia sily, braku uzycia lewej reki - z poczatku rzucalem bardziej poprawnie, ale kiedy pol glowicy nie wychodzilo z wody a sam roll cast zalamywal sie w polowie zaczalem probowac z rekami jak najwyzej, jak najszerszy wymach i uzywajac sily byle jakos to ruszyc. Przypuszczalem ze linka moze byc duzo za ciezka. Po kilku minutach takich rzutow mialem dosc - rece mi wysiadly a to to lecialo jak na filmie.

Dzieki za uwagi - obejrzalem dla przypomnienia Klaus Frimor'a - dzis sprobuje znow z poprawkami i szybszym tempem.



#7 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1319 postów

Napisano 19 lipiec 2023 - 11:46

Sam niewiele Ci pomogę, bo dopiero raczkuję w tym temacie, jednak mi wiele problemów rozwiązał głównie jeden film:

 

Dodatkowo warto zerknąć, gdzie ruch jest pokazany w zwolnionym tempie, np: 

 

 

Powodzenia  :)



#8 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 19 lipiec 2023 - 16:34

Skrocilem linke do 30ft i 400gr.

Troche pocwiczylem i jest lepiej. Brakuje mi predkosci w lince. Probuje rzuca underhandem. Klaus Frimor mowi ze po podniesienu wedki 45 stopni linka powinna byc w powietrzu i tylko lead + tippet jest w wodzie jako kotwica. NIe wiem jak to mozliwe przy wedce 12'4(3,8m) i glowicy 30ft(9m). To sie gryzie z matma. Chyba ze czesc glowicy jest w przelotkach.

 

Drugi film Macka pokazuje moj problem czyli srodek linki spada pierwszy (0:30s). Spodziewalbym sie czegos jak SH czyli rozwiniecie w powietrzu i rownoczesne ladowanie linki na calej dlugosci.

Filmow obejrzalem mase ale nad woda jest inna rzeczywistosc. Mimo ze wyglada to prosto jak budowa cepa.



#9 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 20 lipiec 2023 - 08:29

Zerknij jeszcze na to:

  • zimnakawa lubi to

#10 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 10 sierpień 2023 - 13:09

Troche lepiej juz idzie a duzo lepiej gdy zmienie muche i przypon.

Scandi 240gr - Uzywalem Beadhead Muddler Minnow (7cm) + zwoje miedziane na haku Aberdeen  #4 i #6 i bardzo srednio to lecialo tzn linka w zalosci juz lezy na wodzie a przypon z mucha pionowo pod katem 90st. do lustra wody i zaczyna opadac. Zmienilem na muche bez glowki i miedzi na haku 6 i 8 i bez problemu.

Scandi 400gr. tez nie lekko ale duzo lepiej po zmianie przyponu na grubszy i dluzszy i lzejsza mucha.

Moje przypony to wlasciwie polyleadery (float lub 3ips) + fluorocarbon dla plywajacego dluzszy, dla tonacego 2ft.

 

Tak czy siak underhand wychodzi i leci juz lepiej. Sztuczki z filmow ok tylko zeby jeszcze pamietac tak o tym nad woda... Daleka droga do poziomu instruktora...


Użytkownik kemaz edytował ten post 10 sierpień 2023 - 13:17


#11 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 12 sierpień 2023 - 17:08

No taka mucha przy tym takiej wadze głowicy to się nie ma co dziwić że nie bardzo leci. Szegolnie na początku przygody ze speyem...
Moim zdaniem scandi to nie zawsze optymalna metoda. Poza tym ja raczej wole użyć lekkiej muchy i cięższego tipa żeby się dostać do ryb. Pomijajac sam rzut, ciężka mucha pięknie potrafi złamać szczytówkę jak wiatr nam zdmuchnie dloopa :-)

Pozdrówka

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 12 sierpień 2023 - 17:13


#12 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 06 wrzesień 2023 - 14:03

https://youtu.be/nO9...Ob7_HfsOoIOYGGh

Polecam Klausa

#13 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 wrzesień 2023 - 17:04

Ten klip każdy kto łowi speyem pewnie zna.
Natomiast nie mogę zgodzić się z teza że z setupem scandi możemy zrobić to samo co że skagitem ( takie zdanie pada pod koniec prezentacji) to w mojej opinii bardzo daleko idące uproszczenie. Ja scandi bardzo lubię używać ale jeżeli łowimy dużymi muchami to Skagit dziala po prostu lepiej.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

#14 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 06 wrzesień 2023 - 22:10

to też warto obejrzeć:

Fly Fishing Lesson - How to Single Spey Cast - YouTube



#15 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 wrzesień 2023 - 11:12

Witam.

Lubię oglądać takie filmy, które tu zamieszczacie, chociaż potem nad wodą nie przywiązuję aż takiej wagi do poprawności oddawania rzutów.

Ale ciekaw jestem Waszych opinii o tym jak ustawiacie nogi przy rzutach dwuręcznych. Ogromna większość filmów skupia się na rękach i tym co się dzieje od pasa w górę.

No a właśnie - co z nogami ?

Pomimio iż jestem osobą praworęczną i kopię piłkę też prawą nogą, to już w każdym innym rodzaj aktywności ruchowej robię wszystko "na lewą nogę" i przy wszystkiego rodzaju testach (narty, deska), oparcie ciała, wybicia, skoki, itp. robię z lewej nogi i lewa noga zawsze idzie mi do przodu - to na niej opieram zawsze postawę całego ciała.

A na większośi filmów o posługiwaniu się kijami dwuręcznymi, zauważyłem że ludzie praworęczni opierają raczej ciało o prawą nogę i to ona jest w sylwetce rzucającego wysunięta to przodu.

Jak to jest u Was ? Ma to dla Was i poprawności rzutów jakieś znaczenie ?

Pozdrawiam.



#16 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 07 wrzesień 2023 - 13:05

Witam.

Lubię oglądać takie filmy, które tu zamieszczacie, chociaż potem nad wodą nie przywiązuję aż takiej wagi do poprawności oddawania rzutów.

Ale ciekaw jestem Waszych opinii o tym jak ustawiacie nogi przy rzutach dwuręcznych. Ogromna większość filmów skupia się na rękach i tym co się dzieje od pasa w górę.

No a właśnie - co z nogami ?

Pomimio iż jestem osobą praworęczną i kopię piłkę też prawą nogą, to już w każdym innym rodzaj aktywności ruchowej robię wszystko "na lewą nogę" i przy wszystkiego rodzaju testach (narty, deska), oparcie ciała, wybicia, skoki, itp. robię z lewej nogi i lewa noga zawsze idzie mi do przodu - to na niej opieram zawsze postawę całego ciała.

A na większośi filmów o posługiwaniu się kijami dwuręcznymi, zauważyłem że ludzie praworęczni opierają raczej ciało o prawą nogę i to ona jest w sylwetce rzucającego wysunięta to przodu.

Jak to jest u Was ? Ma to dla Was i poprawności rzutów jakieś znaczenie ?

Pozdrawiam.

to zależy od wody

czasem trzeba wziąć do lewicy ;-)

i wtedy nogi odwrotnie

albo - czasem - nogi jak się da... kamienie... nurt... ślisko...



#17 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 wrzesień 2023 - 15:30

Na pewno trzeba stać stabilnie i w takiej pozycji żeby być w linii z głowicą na końcu swingu. Bardzo ważna jest stabilna pozycja ażeby móc wykonać rotację ciałem w biodrach podczas "sweep" Daje nam to gwarancję dobrego zakotwiczenia i minimalizuje ryzyko wyrwania kotwicy
Praca nóg i ciała jest w speyu bardzo ważną a często pomijana. Polecam poszukać filmików Toma Larmiera z loomisa i Trevora Covicha z OPST na YouTube
Pozdrowka

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych