Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

A może wykopać staw?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 30 sierpień 2023 - 16:59

Siema.
Zawsze marzyłem o stawie czy stawiku. Miałem wiosną geologa który robił mi odwierty pod dom. Stwierdził że mam 2 linie wody gruntowej. Jedna na 1.2m a druga na 2+m
Między nimi jakaś glina. Zrobiłem jeden odwiert poza ogrodzeniem i nadal ta sama sytuacja z wodą. I tak sobie myślę czy to nie jest dobra sytuacja, żeby za domem zrobić sobie sadzawkę. Może ktoś się zna i popdowie. Ma ktoś doświadczenia? Wiosna była mokra. Czy w lato jest szansa na wodę??? Help

Użytkownik rózgaś edytował ten post 30 sierpień 2023 - 17:00


#2 OFFLINE   Warciany

Warciany

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • Imię:Artur

Napisano 30 sierpień 2023 - 17:39

Kop, nie ma co się zastanawiać. Ja bym w tym przypadku wykopał najgłębiej jak się da zostawiając na dnie warstwę gliny powiedzmy tak 0,5m a częściowo wykopaną glinę uszczelnić skarpy. Stanw napełnisz sobie woda guntową.

Pamiętaj, że bez zgłoszenia robisz oczko max do 50m2. Ewentualnie jak masz grunt rolny to teraz budujesz 1000m2 albo nawet wiecej na zgłoszenie wodnoprawne.


  • Night_Walker lubi to

#3 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1004 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 sierpień 2023 - 19:03

Stawy się sypie...



To przecież napisał że chce sadzawkę :-)

A tak w temacie
Kop jak masz możliwość
Obsadź jakimiś drzewami, zrób budki lęgowe, posadź w rogu tużyce
Postawisz ławkę i będziesz miał fajny zakątek na lato
Mam i polecam
Poza rybami, żabami, traszkami itp co roku mam "swoje" kaczki krzyżówki, do wodopoju zachodzą różne zwierzaki (widziałem nawet łosie)
  • Guzu lubi to

#4 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 30 sierpień 2023 - 20:33

Stawy to karygodne poprawianie natury, a jakby tego było mało, to temu ohydnemu procederowi sprzyjają przestępcze Wody Polskie. Nie bądź kolaborantem, rózgasiu :) Załóż bagno, bagno będzie w sam raz, a niezależna Fundacja pt Wolne Bagna udzieli ci wszelkiego wsparcia..  



#5 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4967 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 01 wrzesień 2023 - 21:14

Ja nie jestem zwolennikiem kopania dołków w miejscach gdzie wcześniej nie było choćby małego, naturalnego bagna...zwykle, kopane stawy szybko się zamulają, trzeba je co kilka lat bagrować. Często właściciele dołków dzwonią do mnie z problemami chorób ryb. Trzeba też brać pod uwagę, że staw to wylęgarnia komarów w pobliżu domu. Miałem trzy podobne dołki, obecnie został jeden na działce moich rodziców i szybko się znudził. Raz tylko był fun, kiedy wpuściłem do jednego stawu kilkaset sztuk jesiennego szczupaka, po trzech latach ryby miały po 80+ i ojciec miał w końcu wyniki w spinie :) Ostatecznie wyczyściły wszystkie karasie i liny. Rozmnażały się i zjadały między sobą. Staremu się znudziło i musiałem wykasować je pod lodem za pomocą gnojowicy, znowu są karasie ale nikt już tam nie jeździ. Zanim kupiliśmy działkę i wykopaliśmy dołki też było to naszym marzeniem...



#6 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1004 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 01 wrzesień 2023 - 22:02

Nie jest tak źle
Choć gwoli ścisłości zasilenie mojego bajorka jest częściowo że żródełek bijących obok na łące

Moje oczko ma już ze 30 lat
Jak do tej pory niepoglębiane, raz tylko wycinany grążel żółty (strasznie expansywna roślina) po dnie chodziło się jak po kratownicy (korzenie)
Pomoru jak do tej pory nie było choć były ze 4 restarty jak się rodzinka wydr wprowadziła
A z komarami problemu nie ma może dlatego że od cholery drobnicy tam pływa (ukleje słonecznice, ciernik, krasnopiórki, płotki, jaziki, kiełbie, strzeble, małe i duże złote karasie i uj wie co jeszcze