Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Specyficzny klej do drewna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 12:51

Jaki klej ma takie właściwości, że po sklejeniu dwóch płaskich części drewna, można je potem rozdzielić? Takie rozdzielenie powinno być dosyć łatwe, np. poprzez użycie cienkiego ostrza tapeciarskiego. Łączenie natomiast powinno być na tyle mocne aby obrabiać taki dwuczęściowy klocek. Jakieś doświadczenia, pomysły?

#2 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 13:04

Zależy jakie drewno. Wczoraj do sklejenia dwóch kawałków balsy użyłem kleju biurowego uhu z dozownikiem. Po posmarowaniu kawałków wsadziłem pomiędzy dwie deseczki a potem ścisnąłem ściskami stolarskimi. Odczekałem dwie godziny i zabrałem się za kształtowanie korpusu. Następnie skalpelem rozciąłem na łączeniu kawałków bez problemowo.

na koniec poszły do żywicy w celu zrobienia formy :)

#3 OFFLINE   madpaw

madpaw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Plesiak

Napisano 01 listopad 2012 - 13:05

Myślę że powinno udać sie z tym: Pattex Total, jest bardzo elastyczny i nożem do tapet powinno się udać.

#4 OFFLINE   madpaw

madpaw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Plesiak

Napisano 01 listopad 2012 - 13:10

Ja jak robie wzornik z drewna na forme to coś mi zawsze nie wyjdzie. Zauważyłem, że lepiej jak się zrobi później odew z gipsu dentystycznego, a poźniej szlifowanie i do formy. A u Ciebie wychodzi bez problemy forma z kształtek drewnianych?

#5 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 13:23

Madpaw nie mogę Ci powiedzieć ponieważ właśnie robię swoją pierwszą formę :) Wziąłem się za woblery piankowe ze względu na powtarzalność. Zawsze miałem problemy z zachowanie symetrii dlatego korpus wzorcowy do formy był wykonywany za pomocą suwmiarki :)

#6 OFFLINE   Riqelme

Riqelme

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg

Napisano 01 listopad 2012 - 14:17

Może dwustronna taśma klejąca sie sprawdzi? Są różne taśmy o różnej sile klejenia i myślę że to byłoby dobre rozwiązanie :)

#7 OFFLINE   Vaymona

Vaymona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 16:24

Ja używam patentu bez klejowego :)
Przewiercam w dwóch miejscach na wylot i w owe otwory wciskam wykałaczki (oczywiście wiertełko o oczko mniejsze od średnicy wykałaczki)

Pm

#8 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 01 listopad 2012 - 20:58

Klej na gorąco może? Pistolet + sztyft.

#9 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 02 listopad 2012 - 10:08

Dobre pomysły macie Panowie. Dzięki. Taśma dwustronna lub wykałaczki to może być to, zobaczymy.

#10 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 02 listopad 2012 - 10:54

Ja tam formy zawsze robię z drewniaka.Nie tworze jakis 2 połówek tylko na podstawie całego kompletnego korpusu robie idealną formę.Kilka osób z forum ma i ceni sobie mój warsztacik formierski :)

#11 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 02 listopad 2012 - 11:20

Ale, to nie ma być do wzornika. Będą normalne wobki z deski drzewnianej, tyle że z systemikami rzutowymi, jakimiś komorami powietrznymi itp. Dlatego ma być dwu częściowy.

#12 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 02 listopad 2012 - 12:42

Ja sklejam taśmą dwustronną i jeszcze nigdy mi się nie rozjechały połówki. Klei nawet kiepsko oszlifowaną, chropowatą, twardą balsę. Przy rozklejaniu najlepiej sprawdza się skalpel i odrobina uwagi, żeby sobie paluchów nie uciąć :)

#13 OFFLINE   Bajzi

Bajzi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 02 listopad 2012 - 17:19

Spróbuj użyć kleju polimerowego jest ogólnodostępny nawet chyba w Tesco ostatnio widziałem obok butaprenu.
Nie jest przeznaczony do drewna ale przez to jest łatwy do rozdzielenia i na pewno zaletą może tu być szybkość schnięcia.
Również łatwo się czyści.

#14 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 02 listopad 2012 - 18:55

Sklejałem klejem na goraco i nawet w tokarece na sporych obrotach wytrzymywał a i łatwo było rozdzielic

#15 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 02 listopad 2012 - 19:34

Rozumiem. Dziś próbowałem jakimś klejem biurowym, w sztyfcie, do papieru. Udało się nawet. :)

#16 OFFLINE   zahar

zahar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 03 listopad 2012 - 02:06

Stare metody stolarskie, używałem do toczenia elementów symetrycznych, bez straty materiału na rzaz.
2-3 warstwy papieru wklejone pomiędzy klocki drewniane, klej kat.D-3 lub niższej (spoina 0,5mm).
Po obróbce nożem rozwarstwia się (zawsze) papier, ale zostaje na klejonych powierzchniach,
dlatego słaby klej, gdyż łatwiej go usunąć.
Kolejna, klej z mąką, im więcej mąki tym słabszy klej, schnie dłużej niż papier.
Przy toczeniu lub frezowaniu obwiedniowym, należy używać kłów pierścieniowych, nie rozwarstwiają bloku.

#17 OFFLINE   madpaw

madpaw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Plesiak

Napisano 03 listopad 2012 - 21:18

@Slider i jak tam forma wyszła?