Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzęt 5-25


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Szperaczz

Szperaczz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Napisano 04 listopad 2023 - 22:07

Poszukuje multika który obsługuje przynęty w zakresie od 5gr do max 25 gr oczywiście może być więcej ale by spokojnie od 5gr startował.
Nie żaden chińczyk dziwnego pochodzenia,tylko sprawdzone proporcje.
Mam już Daiwa Tatula HD200 i Abu Garcia Beast 41 do cięższego łowienia. Oba są super i chcę coś na lekko.
Myślałem nad DAIWA 19 TATULA ELITE P/F 103HSL ale nie wiem czy od 5gr wystarczy.
Z tego co mam i było polecane jestem mega zadowolony, więc liczę na dobre podpowiedzi.
Ewentualnie kij w takim zakresie, by skomponować z młynkiem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2 OFFLINE   para bellum

para bellum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 04 listopad 2023 - 22:50

Steez

#3 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 listopad 2023 - 05:58

U mnie sprawdzil sie znakomicie Steez CT ze szpulkami od meinfriendow. Jest troche zabawy z uzyskaniem tzw komfortu w dolnym zakresie rzutowym (czyli w okolicach 5g) ale wydaje mi sie ze warto pobawic sie lozyskami i szpulkami. Kosztuje to co prawda troche ale moim zdaniem wlasne doswiadczenie bezcenne jest.

Wez poprawke na moja opinie i skonsultuj to jeszcze z kims o sporym doswiadczeniu w cascie, bo ja jestem bardziej tym poczatkujacym/eksperymentujacym niz tym ktory wie  ;)

Ponadto ja lowie wedkami dlugimi, szybkimi ale nie sztywnymi.- co takze ma wplyw na odleglosci rzutowe, a i "komfort rzutow" jest kategoria bardziej opisowa, subiektywna i czesto takim tam swoistym "workiem pojeciowym". Doswiadczenie jakie mam ze swoich wlasych poszukiwan, jest takie by pytac doswiadczonych kolegow konkretnie w metrach, centymatrach, gramach. Oni co prawda sie troche zloszcza na tak zadawane pytania, ale zazwyczaj odpowiadaja na nie z konieczna wyrozumialoscia. To ich zdenerwowanie podyktowane jest jak sadze,- tym, ze oni sa juz na innym poziomie, gdzie te cyferki nie sa az tak wazne i "mierzenie czlonkow" pomiedzy spinem a castem jest zajeciem dla idiotow-ekstremistow ;)

Przez rozne eksperymenty jakie robilem z kilkoma zestawami castingowymi ktorymi lowie, doszedlem to takiej swojej "normy zadowalajacej", ze jesli multiplikaror z dopasowanym do niego kijem podaje mi przynety z dolnego zakresu rzutowego na 25m w srednich warunkach pogodowych to klasyfikuje ten eksperyment jako udany :)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 05 listopad 2023 - 06:08

  • skius i ZbylR lubią to

#4 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 05 listopad 2023 - 09:34

Uważam Arku, że Twoje przemyślenia są bardzo celne. Mi nic nie mówią opisy w stylu: "w komforcie", "lata po horyzont" itp., ale 25 m 4-ro cm woblerem J. Widła już tak. Bardzo łatwo mogę sobie to przełożyć na swoje oczekiwania. Zbyt skromny jesteś. Masz niebywałą umiejętność słuchania, testowania, analizowania i wyciągania wniosków.

 

Jestem ciekaw jakie jeszcze padną sugestie zestawów. Dla mnie bardzo szeroki zakres wagowy (o lotności przynęt wypadałoby jeszcze wspomnieć). Jak to się ma do chociażby grubości linki nawiniętej na szpulę. Jak ładuje się wędzisko pod najlżejszymi przynętami przy jednoczesnej poprawnej animacji przynęt z górnego zakresu? 



#5 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 05 listopad 2023 - 09:48

Dla mnie bardzo szeroki zakres wagowy (o lotności przynęt wypadałoby jeszcze wspomnieć). Jak to się ma do chociażby grubości linki nawiniętej na szpulę. Jak ładuje się wędzisko pod najlżejszymi przynętami przy jednoczesnej poprawnej animacji przynęt z górnego zakresu? 

 

 

I to jest puenta castingu jak Hubert słusznie prawi. 3 czy gramy skupionej masy to kawał lotnej przynęty, te same 4 czy nawet 6 gram przy mało lotnym woblerze to już zupełnie inna bajka. A na dzielni mówią, że uniwersału nie ma :D

 

I niejako przy okazji  ;)  w tym wątku trochę informacji można doczytać: multiplikator-do-średniego-łowienia-do-30g


Użytkownik S.N. edytował ten post 05 listopad 2023 - 09:49

  • Rheinangler i HaDe lubią to

#6 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 05 listopad 2023 - 10:50

Ja w tym zakresie używam Steeza SV TW oraz od niedawna Steeza CT SV TW Do obydwu mam lżejsze szpulki ale używam ich do przynęt 2-5gr zwłaszcza nielotnych woblerów. W zakresie 5-25gr na oryginalnych szpulkach można to ogarnąć ale ja mam jeszcze do Steeza sv tv płytka szpulkę SV BOOST PE 1000. Można sobie nawinąć 70m PE 0.8
Droga jak diabli ale komfort zdecydowanie lepszy od 5gr niż na oryginale. W obu multiplikatorach zmieniłem łożyska.

Użytkownik koval75 edytował ten post 05 listopad 2023 - 10:55


#7 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 listopad 2023 - 12:50

Co do lotnosci w dolnym zakresie sie faktycznie nie wypowiedzialem bo wydaje mi sie, ze jest nieistotna. Ja nie widze wielkiej roznicy pomiedzy lotnoscia albo jak kto woli jej brakiem pomiedzy woberem typu minow wazacym 5g a np 3" Kajtkiem na 3g glowce ktora wazy tez ok 5g.

Umyslnie podaje zestawienie przynet jakimi lowie, choc zdaje sobie sprawe ze zestawienie tego samego woblera z 1" gumeczka na 5g glowce da mocno rozbierzne odleglosci rzutowe. Staram sie jednak w swoich rozmyslaniach porownywac jedynie to co moze mnie spotkac i spotyka nad woda  ;) Dlatego tez zawsze zastrzegam sie ze to "u mnie" tak czy siak dziala :)  zeby nie wprowadzac w blad i zeby kazdy sie sam zastanowil,- a u mnie jak to jest?



#8 OFFLINE   Szperaczz

Szperaczz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Napisano 05 listopad 2023 - 17:08

Trochę zabija mnie ceną, bardziej celowałem coś w budżecie do 1500max


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 05 listopad 2023 - 17:15

Trochę zabija mnie ceną, bardziej celowałem coś w budżecie do 1500max


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Abu Zenon MG-LTX,mały lekki,bardzo ''user friendly'' hamulec odśrodkowy,pożadna przekładnia pomimo że ze stopu aluminium,rzuca ''elegancko'' od 5g prosto z pudełka,max. to moim zdaniem 25g.



#10 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10149 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 05 listopad 2023 - 18:13

Abu Zenon MG-LTX,mały lekki,bardzo ''user friendly'' hamulec odśrodkowy,pożadna przekładnia pomimo że ze stopu aluminium,rzuca ''elegancko'' od 5g prosto z pudełka,max. to moim zdaniem 25g.

Ja bym górny zakres zwiększył do 35g spoko ;)  (a może 40? oczywiście przy przynętach nie stawiających opór adekwatny do masy :) )



#11 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 05 listopad 2023 - 19:05

Poszukuje multika który obsługuje przynęty w zakresie od 5gr do max 25 gr oczywiście może być więcej ale by spokojnie od 5gr startował.
 

 

Alphas 800 SV + chińska szpula KKR. Z importem własnym z Japonii całkowita kwota powinna wynieść <1300 pln. I takie combo osobiście używam, w połączeniu z 7 stopowym Mojo Bassem Inshorem 17 lb do 3/4 oz. Zaznaczam jednak, że w tym przypadku dla mnie radocha z łowienia zaczyna się od ok. 10cio gramowych przynęt. Radocha, a nie od ilu się da.  ;)  Jeszcze fajniej jest z Metaniumem 2022 z KKR-em. Ale do orania dna gumami i kogutami jest mi go szkoda używać. 

Czytam opinie Kolegów, porównuję ze swoimi spostrzeżeniami i stwierdzam, że muszę się jeszcze dużo uczyć. 

 

Abu Zenon MG-LTX,mały lekki,bardzo ''user friendly'' hamulec odśrodkowy,pożadna przekładnia pomimo że ze stopu aluminium,rzuca ''elegancko'' od 5g prosto z pudełka,max. to moim zdaniem 25g.

Mógłbyś podać wagę szpuli?


  • nurek28, S.N. i MietekK lubią to

#12 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10149 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 05 listopad 2023 - 19:22

post-52107-0-30906900-1694426759_thumb.j

 

Zenon ;)  :)


Użytkownik BOB edytował ten post 05 listopad 2023 - 19:23

  • HaDe lubi to

#13 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 05 listopad 2023 - 19:52

Robert Zenon MG-LTX ma mniejsz srednice szupi.Wersje X i MG-X maja szpule 32mm,a MG-LTX ma szpule 30mm i ktora wazy 8,5g.
  • BOB i HaDe lubią to

#14 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 05 listopad 2023 - 20:09

Jedna maleńka, ale dość istotna moim zdaniem uwaga w kwestii abu, które notabene bardzo lubię, a alcbf7 wręcz uwielbiam: jak coś się z nim/abu stanie to dostęp do części zamiennym jest u nas niełatwy delikatnie rzecz ujmując. Dlatego sugestia Huberta jest moim zdaniem lepsza. Zarówno nowy alphas sv jak i starszy model są bardzo dobrymi propozycjami.



#15 OFFLINE   Szperaczz

Szperaczz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Napisano 05 listopad 2023 - 20:18

Widzę że te 5gr to chyba przepaś, więc może 10gr coś sensownego za normalne pieniądze uda się osiągnąć


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#16 OFFLINE   hotpoint

hotpoint

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaBarlinek
  • Imię:Ardiansson

Napisano 05 listopad 2023 - 20:19

Curado 71

#17 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 05 listopad 2023 - 20:29

Widzę że te 5gr to chyba przepaś, więc może 10gr coś sensownego za normalne pieniądze uda się osiągnąć


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Pięć gram lotnej przynęty przy alphasach nawet z fabrycznymi szpulami jest całkiem realne jak zestaw będzie współgrał.


Użytkownik S.N. edytował ten post 05 listopad 2023 - 20:29

  • sucks_one lubi to

#18 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10149 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 05 listopad 2023 - 20:29

Robert Zenon MG-LTX ma mniejsz srednice szupi.Wersje X i MG-X maja szpule 32mm,a MG-LTX ma szpule 30mm i ktora wazy 8,5g.

To sorki, dałem dopy :( te 1,4g pewnie rozwali system :huh:  :)



#19 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10149 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 05 listopad 2023 - 20:35

Widzę że te 5gr to chyba przepaś, więc może 10gr coś sensownego za normalne pieniądze uda się osiągnąć


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

10g to jestem gotów rzucić na 20m+ nawet ABU Beast 61 pod warunkiem, że podepnę go pod odpowiedni kij. Nie zapominaj o tym, że ani multik, ani kij nie rządzi. Zestaw to podstawa ;)


  • ZbylR lubi to

#20 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 05 listopad 2023 - 20:59

Po kilku wypadach z Abu,jestem sklonny wyrazic tako oto opinie…od 5g Alphas SV Tw nie ma szans z MG-LTX i nie wazne z jakim kijem.Zenek bije rowniez Curado BFS w przedziale 5-7g.Co do czesci to na Alix o zgrozo mozna znalezc praktycznie wszystko od szpulek,elementow tunningowych po przekladnie.
  • Friko lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych