Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

problem z rzutami w okuma komodo 463 i jego rozwiązanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2023 - 12:04

cześć!

w drodze wyjątku zamiast tylko brać postanowiłem coś dać od siebie:)

 

po kilkudziesięciu godzinach nad wodą multiplikator (okuma komodo 463) zaczął wpadać w wibracje i mocno rzęzić w czasie rzutu... do tego znacznie zmalał zasięg... dość długo kombinowałem co się mogło popsuć, a że elementów ruchomych podczas rzutu jest niewiele to w końcu znalazłem... koło zębate napędzające wodzik (ruchomy w tym modelu) miało potężne luzy... 

nie wiem czy tylko u mnie wystąpił ten problem, ale jest spora szansa, że dotyczy lub będzie dotyczył też innych... a naprawa nie jest trudna:)

 

problematyczne kolo na zdjęciu:

Załączony plik  IMG_20231221_112059.jpg   60,04 KB   12 Ilość pobrań

to to czarne, widać dołożone łożycko... żeby się do niego dostać trzeba jedynie wykręcić trzy wkręty i zdjąć moduł hamulca...

 

następnie usuwamy wewnętrzny kołnierz zaznaczony na czerwono na rysunku:

Załączony plik  IMG_20231221_112837.jpg   22,17 KB   11 Ilość pobrań

sugeruję ostrożność przy pracy - dokupienie części do okumy jest proste tylko w stanach, a u nas w zasadzie niewykonalne:(

 

jak najprościej usunąć zbędny element - na kawałku np. drewnianego wałka ok. 10-11mm naklejamy mały krążek (średnica powinna być mniejsza od średnicy wałka) papieru ściernego (od czoła!), montujemy na wkrętarkę i szlifujemy... proste:) ja niestety wymyśliłem to dopiero po robocie i sam męczyłem się frezami do dremela:(

 

do powstałej wnęki wciskamy łożysko nierdzewne 5X11X4 (jest identyczne jak jedno z łożysk podtrzymujących szpulę)... ja użyłem tego:

https://allegro.pl/o...1x4-14120988779

 

po modyfikacji problem znika:)

i oczywiście pojawia się inny - szpula zaczęła strasznie mocno chlapać wodą z plecionki - niestety tak już być musi:(

 

mam szczerą nadzieję, że powyższa instrukcja komuś z Was pomoże:) 

 
  • radeqs, golsyl i Biesan lubią to

#2 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 806 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 21 grudzień 2023 - 12:58

W przypadku rozmiaru 364 nie jest tak prosto, bo oryginalne koło ani tuleja nie jest zwymiarowana pod żadne łożysko. Rozwiązaniem problemu jest koło zębate z wbudowanym łożyskiem. Kupiłem takie koło u majfrendów:

https://pl.aliexpres...ayAdapt=glo2pol (model z metalowym łożyskiem i tuleją). Mogę potwierdzić, że pasuje do komodo ss 364lx idealnie, testy rzutowe już zaliczone. Tanie niestety nie jest :-(


Użytkownik radeqs edytował ten post 21 grudzień 2023 - 13:05

  • Biesan lubi to

#3 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2023 - 13:30

W przypadku rozmiaru 364 nie jest tak prosto, bo oryginalne koło ani tuleja nie jest zwymiarowana pod żadne łożysko. Rozwiązaniem problemu jest koło zębate z wbudowanym łożyskiem. Kupiłem takie koło u majfrendów:

https://pl.aliexpres...ayAdapt=glo2pol (model z metalowym łożyskiem i tuleją). Mogę potwierdzić, że pasuje do komodo ss 364lx idealnie, testy rzutowe już zaliczone. Tanie niestety nie jest :-(

 

czyli problem jest częsty:( inaczej by nie było dedykowanych części...

skoro już poprawiasz kołowrotek to warto wymienić też korbkę na taką z łożyskowanymi knobami... bo łożysk dołożyć sie tu nie da...



#4 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 806 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 21 grudzień 2023 - 13:40

U mnie to byla raczej cheć tuningu niż problem, bo multik jeszcze nie ochrzszczony.

 

Edit: Jak już poruszyliśmy temat odległości rzutów z komodo, to usuń jeszcze smar z tego czarnego koła, koła napędzającego wałek, rowków w wałku oraz kółku zębatym na szpuli napędzającym to czarne koło. Zamiast smaru daj oliwkę (taką jak do łożysk). Ten niebieski smar ma konsystencję bliską towotu i znacznie wpływa na odległości rzutowe komodo.

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka


Użytkownik radeqs edytował ten post 21 grudzień 2023 - 14:03


#5 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2023 - 15:04

 Hej .Podrzucam pomocny filmik ,choć dotyczy ABU -  .



#6 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2023 - 15:12

kompletnie nie zależy mi na odległości... obecnie leci minimum na 2/3 szerokości Wisły - z pontonu to dość:) przeszkadzał mi hałas i to, że odległość rzutu była niemożliwa do przewidzenia... rzucam ze środka pod sam brzeg, precyzja jest kluczowa...


  • radeqs lubi to

#7 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 21 grudzień 2023 - 18:30

Mam Okumę, ale Citrixa 364 LXA, oczywiście wodzik również sprzężony. U mnie coś takiego nie występuje. Głośna przy wyrzucie jest, jak i Komodo, ale te typy tak mają. Nic nie rzęzi i nie wpada w wibracje. Mam nadzieję, iż tak pozostanie


  • czarny1 lubi to

#8 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 806 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 21 grudzień 2023 - 20:32

Zastanawiam się, czy te wibracje nie pochodziły od poluzowanej śrubki, która trzyma to czarne kółko. Oprócz ostatnio zakupionego 364 też mam komodo 463 od paru lat i nie zarejstrowałem żadnych wibracji/problemów. Tak czy inaczej fajny tuning.

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

#9 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2023 - 21:14

zdecydowanie nie... otwór w kółku był wyraźnie większy niż średnica trzpienia... samo kółko przy naciśnieciu palcem miało luzy rzędu ok. milimetra góra-dół... nie zużycie, po prostu bardzo niedokładne wykonanie...

niestety takie odlewy są wykonywane w większych seriach i problem prawdopodobnie będzie dotyczył więcej niż jednego multiplikatora... albo raczej forma jest np na 20 sztuk i tylko jeden odlew jest wadliwy... 

wiem jedno - w tym miejscu dodatkowe łożysko nie zaszkodzi:)


  • radeqs i Novis lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych