Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klenie 2024


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 19 luty 2024 - 11:22

Stare "dziewczyny" tak nieraz miewają ☺, że coś bardziej im wystaje, ale nie oznacza to wcale, że mają chęci do rozrodu. O tym zaczynają myśleć jak temperatura wody podskoczy powyżej 16°C.
  • Darek P, jachu i Polspin lubią to

#22 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 19 luty 2024 - 11:46

Stare "dziewczyny" tak nieraz miewają ☺, że coś bardziej im wystaje, ale nie oznacza to wcale, że mają chęci do rozrodu. O tym zaczynają myśleć jak temperatura wody podskoczy powyżej 16°C.

Stare dziewczyny (ale też chłopcy) raczej ukrywają pewne szczegóły anatomiczne poza okresem tarła. Z bardzo prozaicznych powodów. Ale jak dobrze przycisnąć, to zawsze coś tam wyskoczy. Kto miał okazję robić to podczas tarła jakiejś ryby, ten wie. Prawda Rybaraku? 


  • rybarak lubi to

#23 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4908 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 luty 2024 - 16:34

Brodawka nie wysunie się z klenia tylko z powodu takiego czy innego chwytu do zdjęcia. Brodawka wysuwa się w skutek oddziaływania gonadotropiny. Dziwi mnie wypisywanie opowieści dziwnej treści w celu udowodnienia czegoś, czego samemu się nie rozumie. 


  • Artech, Sławek Oppeln Bronikowski, psd27 i 7 innych osób lubią to

#24 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 19 luty 2024 - 17:41

Bardziej by mnie przekonywało, że ta nadmierna stymulacja gonadotropiną u kleniowej Pawła może mieć podłoże nowotworowe, niż wynikające ze stopnia rozwoju jej gonad w lutym. Poczekajmy i przekonajmy się, czy to sprawa osobnicza, czy populacyjna. Jeśli masz rację, to tegoroczne tarło klenia powinno odbyć się wcześniej niż zwykle. A ja nie będę miał najmniejszego problemu z przyznaniem się do błędnej diagnozy. Niestety dyskusja zaczęła się od nieszczęsnego palca Lucjana. Bo to jest palec panie generale. O czym już na samym początku wspomniał jego właściciel.



#25 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4908 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 luty 2024 - 18:09

Gdybyś miał chociaż podstawową wiedzę na temat biologii klenia to wiedziałbyś, że gatunek ten ma tarło bardzo rozciągnięte w czasie i nie istnieje u niego coś takiego jak wczesne czy późne tarło. Kleń może odbywać tarło tak samo w marcu jak i wrześniu.

 

Ryba Pawła ma zdrową i wyraźną brodawkę płciową bez najmniejszego śladu zmian nowotworowych. Tego akurat możesz nie wiedzieć bo nie masz ani doświadczenia ani wiedzy ichtiologicznej, co oczywiście nie usprawiedliwia w dalszym ciągu, nachalnej narracji mającej na celu udowodnienie własnej, niczym nie uzasadnionej teorii.

 

Moja wypowiedź jest odrobinę nieelegancka ale poruszamy temat oczywisty i odwracanie kota ogonem, w tak oczywistej kwestii wymaga dosadnej reakcji, przecież to forum wędkarskie. 

 

Poniżej zdjęcia kleni,złowionych w ciągu kolejnych dni, gdzie wyraźnie widać, różny stopień dojrzałości gonad, objawiający się właśnie rozmiarem brodawek płciowych.

 

Załączony plik  DSC00113.JPG   35,65 KB   36 Ilość pobrań

Załączony plik  DSC00110.JPG   40,3 KB   35 Ilość pobrań

Załączony plik  DSC00076.JPG   30,21 KB   35 Ilość pobrań


  • Artech, Sławek Oppeln Bronikowski, Maciek Rożniata i 10 innych osób lubią to

#26 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 19 luty 2024 - 19:23

Gdybyś miał chociaż podstawową wiedzę na temat biologii klenia to wiedziałbyś, że gatunek ten ma tarło bardzo rozciągnięte w czasie i nie istnieje u niego coś takiego jak wczesne czy późne tarło. Kleń może odbywać tarło tak samo w marcu jak i wrześniu.


Pozwolę sobie nieśmiało zapytać, używając przy tym ogrodniczego nazewnictwa, w jakich to wodach występują takie pędzone klenie, które trą się już w marcu? I czy w takich przypadkach temperatura i światło nie odgrywają żadnej roli?

#27 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 19 luty 2024 - 19:31

Gdybyś miał chociaż podstawową wiedzę na temat biologii klenia to wiedziałbyś, że gatunek ten ma tarło bardzo rozciągnięte w czasie i nie istnieje u niego coś takiego jak wczesne czy późne tarło. Kleń może odbywać tarło tak samo w marcu jak i wrześniu.

 

Ryba Pawła ma zdrową i wyraźną brodawkę płciową bez najmniejszego śladu zmian nowotworowych. Tego akurat możesz nie wiedzieć bo nie masz ani doświadczenia ani wiedzy ichtiologicznej, co oczywiście nie usprawiedliwia w dalszym ciągu, nachalnej narracji mającej na celu udowodnienie własnej, niczym nie uzasadnionej teorii.

 

Moja wypowiedź jest odrobinę nieelegancka ale poruszamy temat oczywisty i odwracanie kota ogonem, w tak oczywistej kwestii wymaga dosadnej reakcji, przecież to forum wędkarskie. 

 

Poniżej zdjęcia kleni,złowionych w ciągu kolejnych dni, gdzie wyraźnie widać, różny stopień dojrzałości gonad, objawiający się właśnie rozmiarem brodawek płciowych.

 

attachicon.gif DSC00113.JPG

attachicon.gif DSC00110.JPG

attachicon.gif DSC00076.JPG

O takich jak Ty kiedyś napisał mi mój kolega. Być może Twój były wykładowca z wiadomej uczelni. Jeśli łączysz obecność obecność gonadotropiny z ewentualnymi zmianami nowotworowymi w brodawce, to faktycznie nie mamy o czym rozmawiać. Bo to działa w całkowicie inny sposób. Pierwsze klenie łowiłem już w drugiej połowie sześćdziesiątych lat, w bardzo różnych rzekach i w różnych porach roku. Łącznie z takimi łowionymi w zamarzniętych wiślanych klatkach i tymi bałkanskimi L. cephalus różniącymi się nieco od naszych. Tak dla informacji - miałem biologię ryb przez jeden rok. Możesz sobie wytykać moje braki wiedzy. A kto sprytnie odwrócił kota ogonem można sprawdzić wracając na poprzednią stronę. Oczywiście są od dawna znane sposoby przyśpieszenia (lub ogólnie - wywołania) tarła u ryb, ale naturalnego i marcowego u kleni nie spotkałem i o takim u nas nie słyszałem. Nawet w sztucznych warunkach jest raczej mało prawdopodobne. 


Użytkownik jachu edytował ten post 19 luty 2024 - 19:44

  • Wojtek B. lubi to

#28 OFFLINE   mati83

mati83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaNowy Wiśnicz
  • Imię:Mateusz

Napisano 19 luty 2024 - 23:49

A skoro wywołałeś mnie do tablicy...
Wczorajszy kwadratowy kluch w rozmiarze XXL 53158003a77905d5debbdf8ae2358fbe.jpg13e1da8414637b3daffb160a513f45b0.jpg420b9693976bdf38da4dc3d60a0881a6.jpg

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 04 marzec 2024 - 11:51


#29 OFFLINE   Marek_86

Marek_86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaGdańsk/Więcbork
  • Imię:Marek

Napisano 20 luty 2024 - 08:05

Kolego @jachu, rozumiem, że masz lata doświadczeń i wiedzę na temat biologii ryb. Dobrze jest zauważać i potem łączyć obserwacje, wyciągać wnioski. Poniekąd, można powiedzieć, że co bardziej dociekliwi z Nas wędkarzy to tacy ichtioldzy-amatorzy. To jeden z aspektów naszej pasji, przyswajanie wiedzy z zakresu ichtiologii, poznawanie biologii ryb, zauważanie ciągów przyczynowo-skutkowych i późniejsze wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce nad wodą.

Tutaj zdjęcie ryby z przed 4 dni, widać to samo miejsce u klenia lekko powiększone. Moglibyśmy dywagować, przez 2-3 strony wątku, kto ma rację. W takich momentach dobrze jest

zasięgnąć rady eksperta. Na szczęście jest Kuba, czyli kolega @guciolucky, wie co mówi, ponieważ jest doktorem ichtiologii, co ze skromnością pominął.

Pozdrawiam !



 

Załączone pliki


  • Guzu, Sławek Oppeln Bronikowski, Maciek Rożniata i 17 innych osób lubią to

#30 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 22 luty 2024 - 11:27

  A może jachu jest profesorem ichtiologii i to byłby szach/mat  :rolleyes:



#31 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 22 luty 2024 - 19:05

  A może jachu jest profesorem ichtiologii i to byłby szach/mat  :rolleyes:

Jachu z niecierpliwością będzie czekać na doniesienia z marcowego tarła klenia. Kiedy to maksymalna temperatura wody w rzekach na niżu Polski osiąga 10-12 stopni. Chętnie też oglądnie zdjęcia naszych kwitnących sadów owocowych z tegorocznego marca. Tak że bądźmy jeszcze trochę cierpliwi i może wtedy razem się pośmiejemy. 


  • Maciek Rożniata, homax i bob74 lubią to

#32 OFFLINE   lamiglas

lamiglas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • Imię:Antek

Napisano 24 luty 2024 - 16:57

Panowie swiat wlacznie z natura stanol na glowie  napewno zmiany klimatu  robia swoja robote . Widzialem  w grudniu powierzchowne zerowanie bolenia  i nie bylem pijanyu bo po paru rzutach mnie  udezyl i go wyciaglem  :rolleyes: . Czesto beda sie zdazaly teraz wszelkie anomalie skonczcie dyskusje  bo to nie ma sensu idzta na ryby bo biera  bialoryb na spina wali jak glupi  Jachu pozdro z Pulaw  :D .


  • jachu i LK_FISHING lubią to

#33 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisano 24 luty 2024 - 18:12

Mojemu, dzisiejszemu nic nie wystawało  ;)

 

 

Załączony plik  24 02 — kopia.JPG   84,22 KB   35 Ilość pobrań



#34 OFFLINE   LK_FISHING

LK_FISHING

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • Lokalizacjarzeszów
  • Imię:Lucjan

Napisano 24 luty 2024 - 21:09

Jedno porządne branie i konkretna ryba miarka polazła 53 cm tak samo gruby jak ten ostatnio 😎 ciezko było go objąć w karku ręką 😁 Pełnia i rosnące ciśnienie nie dawały nadziji na dobry dzień mimo to nie wracam o kiju 💪 pierwsze skrzypce zagrała 4,5 cm Larva od Libra Lures PL w zielonym kolorze 💪😎



GPTemp-Download.jpg

#35 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 26 luty 2024 - 10:23

Istotną rzeczą ,pomijaną w srodowisku wędkarskim jest dopasowanie kolorystyczne zestawu.

Tutaj od tanty ,poprzez plecionke i kijek wszystko  jest w jednym kolorze.

Klenie jako esteci dają się łatwo na to nabrać  :) Załączony plik  IMG_4826.jpeg   164,73 KB   32 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4831.jpeg   65,32 KB   32 Ilość pobrań


Użytkownik skius edytował ten post 26 luty 2024 - 10:31


#36 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1289 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 27 luty 2024 - 23:38

Wieczorny spacerek z wędką :)

Załączone pliki



#37 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 marzec 2024 - 07:43

Załączony plik  SAM_5890.JPG   87,8 KB   27 Ilość pobrań



#38 OFFLINE   LK_FISHING

LK_FISHING

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • Lokalizacjarzeszów
  • Imię:Lucjan

Napisano 02 marzec 2024 - 10:25

Dwa wczorajsze kleniozaury jeden +- 50 drugi grubas 57 cm grubo się ten sezon zaczyna 😁😎 połamania💪


GPTemp-Download.jpg

GPTemp-Download.jpgupload pictures

#39 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 02 marzec 2024 - 10:42

Kurna ja przez całe życie nie umiem 50tki zlowic a Ty 2 na jednej sesji hehe
  • Maciek Rożniata, Dedo i LK_FISHING lubią to

#40 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1289 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 marzec 2024 - 10:55

rózgaś bo łowić trza umić 😀
  • rózgaś, gregox i LK_FISHING lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych