Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uszkodzona łódka potrzebna pomoc Fachowca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 14 listopad 2012 - 16:35

Tydzień temu zerwała mi się łódka (materiał: laminat 4,5x1,8m), wpadła na kamień i mam teraz problem

  • mam dziurę w poszyciu dna, przecieka woda, widoczna rysa długości około 10cm,
    woda przedostaje się do środka w ilości około 30-50 litrów na godzinę
    problem jest taki ze nie mam teraz w pobliżu miejsca/garażu i możliwości aby posklejać uszkodzone miejsce w dogodnych warunkach (chodzi o temperaturę aby wysłucha żywica), sezon niedługo będzie trzeba kończyć więc główna naprawę wykonam w kwietniu przyszłego roku.

Proszę o sugestie jak można ewentualnie zabezpieczyć to uszkodzenie tak aby do końca roku można było bezpiecznie wypłynąć kilka razy. Może jest jakiś środek, który można kłaść na zimna a uszczelnił by mi łódkę na kilka wypraw?

Z góry dziękuje za pomoc i sugestię

#2 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 14 listopad 2012 - 16:49

Jakoś tego nie widzę bez maty i żywicy :D .Nie kombinowałbym na Twoim miejscu.

#3 OFFLINE   duży

duży

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 14 listopad 2012 - 16:53

Kup sobie silikon dekarski bezbarwny ,chwyta nawet na wilgotnym podłożu .Tymczasowo załatwi problem.

#4 OFFLINE   NocnyLowca

NocnyLowca

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 14 listopad 2012 - 16:57

Widzę to tak samo jak Jozi , ale jak chcesz ryzykować może jakaś szpachla ? np ta? tylko temperatura 10 stopni potrzebna..

http://auto-kosmetyk...novol-200g.html

#5 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 14 listopad 2012 - 16:58

Kup sobie silikon dekarski bezbarwny ,chwyta nawet na wilgotnym podłożu .Tymczasowo załatwi problem.

Jakoś tego nie widzę bez maty i żywicy :D .Nie kombinowałbym na Twoim miejscu.


1. wyjazd na ryby siła wyższa, muszę coś zakombinować
2. o silikonie zaraz coś poczytam

ewentualnie czekam na dalsze pomysły B)

pozdr

#6 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 14 listopad 2012 - 16:59

Widzę to tak samo jak Jozi , ale jak chcesz ryzykować może jakaś szpachla ? np ta? tylko temperatura 10 stopni potrzebna..

http://auto-kosmetyk...novol-200g.html


a jak z elastycznością takiej szpachli?

#7 OFFLINE   NocnyLowca

NocnyLowca

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 14 listopad 2012 - 17:13

Z włóknami szklanymi nie powinna pękać i się wykruszać.. jak np uniwersalna która w małym stopniu się poddaje i pracuje.. Zaznaczam ze nie nakładałem jej nigdy na łódkę, ale błotniki w motorach itp owszem.. Możesz zabezpieczyć to jeszcze np. farbą olejną... i tak gruntowny remont przeprowadzisz wiosna więc chyba sam wygląd dna się nie liczy... przy nakładaniu zetrzyj powierzchnię w okolicy pęknięcia papierem ściernym i odtłuść rozpuszczalnikiem. I moim zdaniem powinno grać ale to już jest trochę zabawy, nie tak jak z silikonem...

#8 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 14 listopad 2012 - 17:26

coś muszę zrobić, na coś muszę się zdecydować (do piątku mam czas)

teraz wylewam kilka wiader na godzinę a wolał bym mieć przynajmniej ten komfort aby zrobić to ewentualnie raz dziennie
nie chce sie wpędzać w dodatkowe koszta, remontu na wiosnę nie uniknę a do końca roku jest Jeszce trochę czasu aby połowić

a jak myślicie coś na bazie Poxipol - np. klej 2-składnikowy? nadawał by się?

#9 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 14 listopad 2012 - 17:52

ja nie widzę problemu.kup puszeczkę zywicy z matą,zedrzyj w miejcu pęknięcia farbę papierem ściernym,wysusz powierzchnię posmaruj żywicą ze 2-3 warstwy maty,żywica i po robocie.żywica jest rozrabiana z utwardzaczem więc nawet przy niskiej temp.powiinna złapać.ja kiedyś przesadziłem z utwardzaczem to po chwili Żywica sama zaczęła się dymić.

#10 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 14 listopad 2012 - 18:22

ja nie widzę problemu.kup puszeczkę zywicy z matą,zedrzyj w miejcu pęknięcia farbę papierem ściernym,wysusz powierzchnię posmaruj żywicą ze 2-3 warstwy maty,żywica i po robocie.żywica jest rozrabiana z utwardzaczem więc nawet przy niskiej temp.powiinna złapać.ja kiedyś przesadziłem z utwardzaczem to po chwili Żywica sama zaczęła się dymić.


są osoby, które twierdzą, że takie operacje powinno sie wykonywać przy temp zew +15C
ale to chyba jakiś mit bo podobno to tylko kwestia dobrania odpowiedniej proporcji utwardzacza
i dobrego przygotowania powierzchni (głównie chodzi o odtłuszczenie) i można laminować przy niższych temp

przyznam się nie mam doświadczenia żadnego jeśli chodzi o laminowanie

#11 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 listopad 2012 - 18:53

Zrób jak pisa Busz231. Żywica poliestrowa + mata szklana. Położysz nawet w temperaturze około 0. Czas życia żywicy około 3 minut, silnie nagrzewa się po wymieszaniu z utwardzaczem.

#12 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 listopad 2012 - 18:57

15 oC to za mało powinno byc co najmniej 18oC. Jeżeli już to radzę dobrze nagrzać miejsce po laminowaniu (mozna dogrzewać promiennikiem) , należy uważać bo żywica jest łatwopalna. Inna opcja to posmarować sikaflexem i czymś to zatkać (sklejka, blacha, tworzywo. można spróbować jeszce przyłapać wkrętami albo śrubami

#13 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 listopad 2012 - 18:59

Zrób jak pisa Busz231. Żywica poliestrowa + mata szklana. Położysz nawet w temperaturze około 0. Czas życia żywicy około 3 minut, silnie nagrzewa się po wymieszaniu z utwardzaczem.


Zależy jaka zywica epoksydowa utwardza się nawet przez 24 godziny (taka można dawać na wszystko). Poliestrowa twardnieje w niskiej temperaturze szybciej, ale też długo (w zależności od ilości inicjatora-max 4,5%)

#14 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 listopad 2012 - 19:05

Czas życia- przydatności do przesączenia maty i nałożenia. Twardnieje dłużej ale nie jest to doba. Sam operowałem poliestrem na dworze w styczniu bez podgrzewania, po, około godzienie była związana. Miejsce naprawiane ma się dobrze.

#15 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 14 listopad 2012 - 19:34

ja także naprawiałem w niskich temp. i dało radę. trochę dłużej schło ale to raczej kwestia proporcji utwardzacza.

#16 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 14 listopad 2012 - 20:35

to możne jeszcze kilka słów Ktoś napisze o odtłuszczeniu naprawionej powierzchni?
- czym to zrobić (rozpuszczalnik np. nitro)? no i chyba trzeba będzie to przykryć folia i chronić przed wilgocią skoro to tak długo schnie?

#17 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 listopad 2012 - 20:42

Do odtłuszczania detergent (proszek do prania+ gorąca woda) później aceton. Osuszyć! żywica nie schnie lecz wiąże (utwardza się) W niskiej temperaturze może się nie utwardzić i byc wypłukana później przez wode Radzę dobrze ogrzać miejsce laminowania. Brzegi oszlifować skośnie Łatę należy nakładać wychodząc na brzegi uszkodzenia z zapasem około 15cm kłaść najpierw mały kawałek maty do największego na wierzchu, wszystkie warstwy na raz (maty 300 to z 5-6 warstw)To prowizoryczna naprawa to może wystarczy na dwa wypady, ale ja tego nie wiem.

Użytkownik TAJMIEN edytował ten post 14 listopad 2012 - 20:46


#18 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 listopad 2012 - 20:47

to możne jeszcze kilka słów Ktoś napisze o odtłuszczeniu naprawionej powierzchni?
- czym to zrobić (rozpuszczalnik np. nitro)? no i chyba trzeba będzie to przykryć folia i chronić przed wilgocią skoro to tak długo schnie?


Nie naprawionej a przed naprawieniem :rolleyes:
Nie uzywaj benzyny ekstrakcyjnej, nitra itp. Ostatnio leją w to co się da. Do acetonu mogę dodać alkohol, niekoniecznie gatunkowy ale czysty. Niekoniecznie też etylowy, propyl ładnie czyści. Powierzchnię trzeba zmatowić, gradacja 240 płótna ściernego będzie ok.

#19 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 listopad 2012 - 20:50

Powierzchnię trzeba zmatowić, gradacja 240 płótna ściernego będzie ok.

Spokojnie można matowic najgrubszym papierem jaki sie ma może być np 40 ale nie polecam 240

#20 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 15 listopad 2012 - 06:58

dziękuje wszystkim za pomoc i cenne dla mnie wiadomości
dziś rozpoczynam przygotowania (zakupy materiałów)
a jutro zobaczymy co z tego wyjdzie