Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędki do shore castingu a brzegowy sum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 16 luty 2024 - 10:13

Cześć :)

 

Jeśli dobrze rozumiem, kije z tej kategorii mają za zadanie daleko podać przynętę oraz wyhodować agresywnie walczącą i silną rybę w trudnych warunkach brzegowych. 

Trzeba mi kija do rafowych sumów na małe woblery, takie np 15g, żeby daleko i mozliwie bezwysilkowo nimi rzucał, ale i wykorzystał w pełni moc plecionki minimum typu power pro 0,32. 

Czy ktoś miał w rękach kije shore castingowe i może ocenić ich sensownosc do takich zastosowań? 

Przykładowo Graphiteleader GORMS-973MH albo Yamaga BlueSniper 100MH, chyba że lepiej celować w H zamiast MH bo więcej mocy a i tak poradzi sobie z rzucaniem 15g woblerem? 

Ma ktoś doświadczenie z tym typem wędek? 

 

Pozdrawiam, 

Paweł 

 



#2 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 16 luty 2024 - 20:00

15g i pletka 0.32 nie będzie to latać nie zależnie od sprzętu .

#3 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 16 luty 2024 - 22:45

15g i pletka 0.32 nie będzie to latać nie zależnie od sprzętu .

Nie ma ideału :) tego nie obejdę 



#4 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 17 luty 2024 - 17:27

Na jakie 15g wobki łowisz sumy ?
Może warto coś cięższego założyć .

#5 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 17 luty 2024 - 18:45

Na jakie 15g wobki łowisz sumy ?
Może warto coś cięższego założyć .

15g to taki standardowy większy minnow, sumki je lubią gdy za często dostaną po zębach jakąś baryłką.

Co do cięższych przynęt  - pewnie, używam wobów do 60g, ale jednak wygodniej i przyjemniej macha mi się takimi średniakami do 30g.

Do tej pory machałem SLF9035-2N, jest ok. Ale lepsze jest wrogiem dobrego i szukam czegoś, co lepiej będzie rzucać lekkimi przynętami. 



#6 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 18 luty 2024 - 20:45

Ja bym się przyjrzał starszej wersji Avid inshore. Na filmie jest chyba VIS80MHF. Robi robotę.
https://youtu.be/TLp...aHI_qncqdrT2Dyb

Użytkownik Lucas edytował ten post 18 luty 2024 - 20:46

  • Night_Walker i bob74 lubią to

#7 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 19 luty 2024 - 10:19

Ja bym się przyjrzał starszej wersji Avid inshore. Na filmie jest chyba VIS80MHF. Robi robotę.
https://youtu.be/TLp...aHI_qncqdrT2Dyb

 

Wedki fajne, ale za krótkie do moich zastosowań.... Wiem, że lżej, mniejsza dźwignia, wygodniej, ale mnie jednak potrzeba czegoś bliższego 3 niż 2m :)

Raz, że dalej rzucam dłuższym kijem, dwa że łatwiej "przeskoczyć" woblerem jakiś kamienny garb czy inne takie atrakcje. 



#8 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 19 luty 2024 - 16:02

A Beast mastery stare ,?
  • Night_Walker lubi to

#9 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 19 luty 2024 - 16:40

A Beast mastery stare ,?

Dobre, sprawdzone rozwiązanie. Łowiłem, jest ok, ale zawsze lubiłem szybkie wędki.

Stąd pomysł na tytułowe kije shore castingowe, niby przeznaczenie do dalekich rzutów, silnych ryb...I tylko pytanie jak radzą sobie z rzucaniem lekkimi woblerami :)



#10 ONLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 20 luty 2024 - 21:52

Dolozyc spirbulino plywajace i dlugi przypon by nie zburzyc pracy wobka = dasz rade rzucac tymi lekkimi przynetami z mocniejszej wedki z grubsza linka? Szukac jakis wedek na kalmary/slow jiging/ edging czy jakmutam. Na ogol maja miekki szczyt i mase miesa przy dolniku. Taki obei master jigger za ca 60 euro z ali express? ale dalej srednio widze rzuty 15g na 0.32 (ktora naprawde ma zwykle blizej 0.4 albo i lepiej) woblerem. Na moim obei cast z bb rzucam z linka spiderwire stealth opisana jako 0.33 - tak serio blizej kolo 0.4 - rzadko rzucam lekko wiec nie pamietam, ale na 100% juz ladnie rzuca guma 10-12cm na 10-15g g olowiu albo np abu garcia hairy killer juz z niej leci jak mokry (kolo 20-30g?). tak powiedzmy 3-4kg hamulca (takie prawdziwe) jeszcze da rade - wiecej nie probowalem. Ten edging tutaj chyba bardziej pasuje niz slow jig jak szukasz dlugiej wedki - mialem kiedys takie savage gear edging mial chyba 2.6-2.7m i calkiem szybko ladujacy sie szczyt, tylko zas przelotki zwlaszcza na szczycie raczej male do 0.32....


  • Night_Walker lubi to

#11 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 marzec 2024 - 14:25

Moim zdaniem możesz się zawieść idąc drogą poszukiwań jaką obrałeś. Naturalnie, shore polega na łowieniu z dalekiego dystansu i holowaniu silnych ryb ale zakłada, że operator używa ciężkich metalowych przynęt. Tobie potrzebny jest kij do łowienia wielkich ryb na małe i lekkie przynęty. Konstrukcyjnie, może to być poła z kiwokiem lub tęga rózga. Nie wiem czy można kupić gotowiec ale można zamówić blank z mocnym boronowym dolnikiem i lżejszą szczytówką z kevlarem.  


  • Night_Walker lubi to

#12 ONLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 22 marzec 2024 - 16:41

Tylko zanim rybe duza sie holuje trzeba ja zaciac i do niej dorzucic. Wiekszosc wedek "z kiwokiem" sie nie zaladuje. Stad ja mysle filozofia slow jiging- (wedka sluzy do animacji i detekxji bran- walke z ryba przejmuje dolnik i kolowrotek - moje 2 podstawowe wedki na okonia i szczupaka to slow jigi - opisana do 100g rzuca 4-30? Moze 40g- ciezej nie probowalem, druga opisana do 500 rzuca te 500 a i na upartego ca 20g tez) lub eging (moj savage byl.chyba opisany do 100g a rzucal spoko 20)
  • Night_Walker lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych