Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy to pstrąg czy troć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 kwiecień 2024 - 09:40

Normalnie odżywiony, wiosenny pstrąg, o zdowych proporcjach.. Na obrazkach, pokazywane tu już, "lutowo-marcowe" potokowce z Podlasia. Głowy małe, brzuchy duże  :) .

Wiem, wiem. Grube wiosenne, więc trza łowić. Pamiętam. :)  Brzuchy też, ale popatrz dokładnie na resztę. Zgrałem i powiększyłem tego ze zdjęcia Emila i Twojego z pomarańczowym patyczakiem w czarne paski, bo najgrubszy z tych trzech się wydaje. Popatrz dokładnie na linię grzbietu u Twojego i u tego Emila, który skoliozy raczej nie ma. Głowa jakaś taka całkowicie nieprzystająca do reszty. Nie tak jak u Twoich. Obecność czerwonych kropek nie świadczy o formie osiadłej. Podobnie jak jedynie czarne kropy lub x-y i brak czerwonych kropek, że to forma wędrowna. Oczywiście, że tylko badanie łusek daje jakąś pewność. Kiedyś miałem okazję oglądać dużego pstrąga (przez pewien czas był rekordem kraju). Byłem przekonany, że to troć przywieziona z Parsęty. A ryba miała być złowiona w dużej rzece przepływającej przez jezioro, więc wyglądało, że w nim spędziła większość życia. Po wielu latach dowiedziałem się, że faktycznie została złowiona w stosunkowo niewielkiej rzece. Jeśli chodzi o pstrągi, to już nic mnie nie jest w stanie mnie zdziwić. Tyle "dziwnych" widziałem. 


Użytkownik jachu edytował ten post 10 kwiecień 2024 - 09:41


#22 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 10 kwiecień 2024 - 10:55

Że też Ci się chce. Ten z patyczakiem był w tych samych rozmiarach (54 cm) co bohater tego wątku. U jednego brzuch jest na pierwszym planie, u innego grzbiet. Tyle i tylko tyle...


  • rybarak lubi to

#23 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 10 kwiecień 2024 - 11:19

Bez podania adresu zamieszkania nie rozstrzygniecie. :-) Jedyne rozwiązanie to trzeba wpuścić tego pstrąga do Bałtyku i będzie troć.



#24 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 11 kwiecień 2024 - 18:30

Eh, ci młodzi ludzie, w ogóle bez pomyślunku.

A przecierz, wystarczyłoby najpierw ze skórki obłupic, wnęzności ździebłko przetrzebić i już po zanużeniu płetewek  w gorącym oleju, wyśpiewałby co on za ptaszek.... :rolleyes:



#25 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 25 kwiecień 2024 - 13:12

Nie daje mi spokoju, Pstrąg czy Troć? Złowiony w rzece i to bardzo wysoko, za górami, za lasami, tamami i zaporówkami.

Oczywiście pływa sobie nadal, niektórzy z Was już go widzieli ;)

Załączony plik  IMG_20240307_154331.jpg   72,21 KB   18 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_20240307_154546 — kopia.jpg   95,74 KB   17 Ilość pobrań



#26 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 kwiecień 2024 - 15:07

Podaj mi choć jeden powód dla którego troć o tej porze roku miałaby mieć takie ubarwienie.

#27 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 25 kwiecień 2024 - 15:39

Dziwka ?



#28 OFFLINE   Łukasz90

Łukasz90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów

Napisano 25 kwiecień 2024 - 15:52

Ile ten pstrąg miał cm ? Bo moim zdaniem to po prostu ogromny, zdeformowany wiekiem stary pstrąg . Też się kiedyś nad tym zastanawiałem , ale po tym jak dwóch ichtiologów powiedziało mnie ,ze nie ma się nad czym zastanawiać bo nazwa łacińska obydwóch taka sama  . Z tego jedne bym podszedł do tego tak :  do 50cm pstrąg, powyżej 50cm troć i tak przyjąłem. Choć w tamtym roku na Dunajcu złowiłem rybę , która była wielkości pstrąga a bardziej pasowała na troć bo cała srebrna w czarne ix-y 



#29 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 25 kwiecień 2024 - 16:12

75cm


  • pawelHERP lubi to

#30 OFFLINE   Łukasz90

Łukasz90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów

Napisano 25 kwiecień 2024 - 16:24

No to przychylam się do teorii ,że pstrąg , który jest zdeformowany wiekiem. 



#31 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 25 kwiecień 2024 - 19:16

Gdybym złowił taką rybę to bym pomyślał, że to wyeksploatowany w akwakulturze tarlak.
Jego spojrzenie z dolnego zdjęcia sugeruje, że ma już wszystkiego dość.
  • Sławek Oppeln Bronikowski i Voiteh lubią to

#32 OFFLINE   kogut1982

kogut1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 postów

Napisano 25 kwiecień 2024 - 21:19

Nie daje mi spokoju, Pstrąg czy Troć? Złowiony w rzece i to bardzo wysoko, za górami, za lasami, tamami i zaporówkami.

Oczywiście pływa sobie nadal, niektórzy z Was już go widzieli ;)

attachicon.gif IMG_20240307_154331.jpg

attachicon.gif IMG_20240307_154546 — kopia.jpg

Kiedyś ze znajomymi też mieliśmy taki dylemat i ktoś ładnie nazwał podobną rybę "pstroć".


  • jersey lubi to

#33 OFFLINE   SzymonM

SzymonM

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Szymon

Napisano 26 kwiecień 2024 - 16:45

Podaj mi choć jeden powód dla którego troć o tej porze roku miałaby mieć takie ubarwienie.

Niektóre kelty zostają na dłużej w rzece i czasem samce w okolicach maja zaczynają przypominać pstrąga, tylko kropek czerwonych brakuje. Kiedyś starsi ludzie nad rzeką mówili na nie miedzianki 😉

#34 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 26 kwiecień 2024 - 21:47

Niektóre kelty zostają na dłużej w rzece i czasem samce w okolicach maja zaczynają przypominać pstrąga, tylko kropek czerwonych brakuje. Kiedyś starsi ludzie nad rzeką mówili na nie miedzianki 😉


Sa tez takie rzeki na swiecie jak kredowe potoki w UK. Znajomosc polskiej ichtiologi ma sie nijak do nich. Wytarte jako trocie, splywaja do estuariow, nie wyruszaja w morze. Wracaja jako srebrne ryby 40-55 cm,czasem wiecej jak wroca kolejny raz. Czesto zostaja, po jakims czasie juz w rzece dostaja spowrotem czerwonych kropek. Wtedy nie ma na nie bata. Jak sa czerwone kropki to jest pstrag :)

Ale jak to w UK wszystko jest takie na odwrot. Male gnojki uganiaja sie za owadami, obok nich stada strzebli. Dopiero jak te drugie maja tarlo to kumaja ze good for eating :)

Szkoda ze wedkarsko nie istnieje juz niesamowity kiedys odcinek rzeki Avon. @Friko mial okazje tam lowic. Takiego dnia pstraga tylko pozazdroscic :)
  • popper i bob74 lubią to

#35 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 27 kwiecień 2024 - 16:38

Rybarak wg mnie ma rację. Selekt na emeryturze. Te zaokrąglenia płetw u dzikich ryb dla mnie nie spotykane w naturze. W selektorach owszem. Ale mam 6 klas podstawówki więc mogę się mylic
  • bartosz311287, bob74 i Rampampam lubią to

#36 OFFLINE   Tomek TJ

Tomek TJ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 922 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:J

Napisano 28 kwiecień 2024 - 17:32

Krzychu 6 klas ale 12 świadectw






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych