Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak dobierać obciążenie do gum?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   GrYzLy

GrYzLy

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 maj 2024 - 13:40

Cześć,

potrzebuje porady jak np łowiąc na główce na podkrakowskiej Wiśle szukać szczupaków.

Oglądałem filmy gdzie pierwszym miejscem rzutu powinien być napływ, czyli rzut pod prąd,  i ściąganie z prądem gumy z bardzo lekkim, obciążeniem. Potem, szukanie szczupaka w rynnie, czyli rzut z prądem, i ściąganie do siebie, bardzo ciężko uzbrojonej gumy.

Nie mam jakiejś super wprawy, i te wszystkie zmiany w uzbrojeniu trwają, i wypatrzyłem ze niektórzy mocują oliwki, pałeczki ołowiane do agrafki, a guma jest uzbrojona tylko w hak. Czy to nie niszczy pracy gumy?

Stosujecie takie ułatwienie?


Użytkownik GrYzLy edytował ten post 22 maj 2024 - 13:42


#2 OFFLINE   fdt

fdt

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 22 maj 2024 - 16:25

Na poczatek to polecam literature M. Szymanski Wedkarstwo Rzeczne. Pozwoli ci to poznac uklad/budowe rzeki i ulatwi dobieranie przynet do miejsc. Reszta to praktyka i najlepsza czesc wedkarstwa czyli eksperymenty ;)


  • doktorek lubi to

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18614 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 maj 2024 - 19:45

Tu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jest kilka czynników jak chociażby:  głębokość, siła uciągu, średnica plecionki. Czym większa głębokość / większy  uciąg / grubsza plecionka tym generalnie większe obciążenia będziesz musiał stosować. Z mojego doświadczenia wynika że prowadząc gumy "z prądem" łatwiej wchodzi się nimi w zaczepy dlatego tutaj szczególnie warto łowić jak najlżej się da. Generalnie na początku łatwej będzie Ci łowić "pod prąd" - jak wyczujesz łowisko możesz zacząć łowisz w poprzek nurtu czy z prądem stopniowo dobierając obciążenie.



#4 OFFLINE   Mateusz199

Mateusz199

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 04 czerwiec 2024 - 14:29














hej,

 

Co do tych rzutów, to masz rację, że napływ i rynna to dobre miejsca na szukanie. 

Jeśli chodzi o mocowanie oliwek czy ołowianych pałeczek do agrafki, to ja tego używam i nie zauważyłem, żeby jakoś mega niszczyło pracę gumy. Ważne, żeby to było dobrze przymocowane i żeby guma miała naturalny ruch. Czasem trzeba trochę potestować, żeby znaleźć odpowiednią kombinację.

Ja na przykład często zaczynam z lżejszym obciążeniem, a potem, jak nic nie bierze, to dokładam więcej. Zmiana uzbrojenia faktycznie trwa, ale z czasem nabierzesz wprawy i będzie szło szybciej.

Pamiętaj, że szczupak to bestia, która lubi zasadzić się w różnych dziwnych miejscach, więc warto eksperymentować z różnymi technikami. Jak coś nie działa, to zmień przynętę, sposób prowadzenia, cokolwiek.

 Pozdrawiam, Mateusz 😊






4o