Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brzany 2024


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2220 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 29 lipiec 2024 - 08:02

Mój śp. wujek złowił klenia tego rzędu wielkości, już nie pamiętam, czy 76 czy 82cm. Chyba bez różnicy. W dawnych czasach, widziałem robione w kuchni zdjęcie.
To, na co zwróciłem uwagę, to jak na klenia był dość długi.

PS
Dajmy spokój z tymi amurami. Nie wiem, jak można pomylić klenia z amurem :D


  • Lukasieka lubi to

#42 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 lipiec 2024 - 09:36

http://www.fishing-w...s cephalus/show

Skoro rekordowymi kleniami złowionymi na Węgrzech i Austrii są ryby mierzące 80 i 75 cm, to nie wiem dlaczego u nas nie miałyby pływać podobnej wielkości ryby.
Np. rozmiary brzan, które łowię ja dla wielu wędkarzy są na tyle powalające, że często słyszę jakoby były one łowione za granicą :) :). Bo przecież niemożliwym jest, żeby liczna populacja wielkich brzan występowała w jakimś tam wielkopolskim odcinku Warty ;).
Mi samemu niekiedy ciężko jest uwierzyć w to co mam na kiju, albo widzę co się właśnie, kilka metrów ode mnie spławiło nad taflą wody... Jeszcze parę lat temu na wieści o występujących w mojej okolicy brzan mierzących ponad metr zapewne bym się zaśmiał. Ale po tym jak miałem przed dwoma laty okazję walczyć do upadłego z brzaną mierzącą spokojnie ponad 110cm (dwukrotnie szedłem z nią rzeką, przyciśnięta do siebie w stronę brzegu) i holować jeszcze później kilkukrotnie w 100% metrowe ryby, to wcale mi do śmiechu nie jest...
A tak na dobrą sprawę czy wyjmowane były w Polsce metrowe brzany? Były gdzieś widziane takie brzany gdziekolwiek w naszym kraju choćby leżące martwe? Jeżeli nie, to znaczy, że holowanie przeze mnie ryby były innymi gatunkami?

Tematu rozmiarów występujących u nas kleni nie chce mi się ciągnąć, ale wiem w 100%, że amury nie mają dwóch par czerwonych płetw, posiadając przy tym czarnego koloru płetwę ogonową.

Użytkownik Lukasieka edytował ten post 29 lipiec 2024 - 09:48

  • Artuditu lubi to

#43 OFFLINE   Wacha

Wacha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:W.

Napisano 29 lipiec 2024 - 09:46

Parę tygodni temu w dużym i popularnym hipermarkecie na dziale z rybami zupełnie przypadkiem natknąłem się na wypatroszonego ... klenia (leżał pomiędzy płociami a leszczami). Ryba bez głowy mierzyła koło 60 cm. Na 1000% był to kleń i to największy jakiego widziałem (szkoda tylko, że w takich a nie innych okolicznościach). Zatem w moim przekonaniu klenie ponad 70cm występują w PL. Inna już sprawa to sztuka sprowokowania takiego cwanego "dziadka".

Łukasz - wielkie gratulacje z powodu Twojej dominacji w wątku brzanowym kolejny rok z rzędu. Szacun 😉

Pozdrawiam
Adam W. (Wacha)
  • skius i Lukasieka lubią to

#44 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2179 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 29 lipiec 2024 - 11:38

Parę tygodni temu w dużym i popularnym hipermarkecie na dziale z rybami zupełnie przypadkiem natknąłem się na wypatroszonego ... klenia (leżał pomiędzy płociami a leszczami). Ryba bez głowy mierzyła koło 60 cm. Na 1000% był to kleń i to największy jakiego widziałem (szkoda tylko, że w takich a nie innych okolicznościach). Zatem w moim przekonaniu klenie ponad 70cm występują w PL. Inna już sprawa to sztuka sprowokowania takiego cwanego "dziadka".

Łukasz - wielkie gratulacje z powodu Twojej dominacji w wątku brzanowym kolejny rok z rzędu. Szacun

Pozdrawiam
Adam W. (Wacha)

Podpisany był jako kleń??



#45 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 378 postów

Napisano 29 lipiec 2024 - 21:05

http://www.fishing-w...s cephalus/show

Skoro rekordowymi kleniami złowionymi na Węgrzech i Austrii są ryby mierzące 80 i 75 cm, to nie wiem dlaczego u nas nie miałyby pływać podobnej wielkości ryby.


Z tego co pamiętam, to u nas rekord klenia - przez wiele lat, piastował właśnie amur.
Dla mnie za nic na świecie, odniesieniem do rozmairów kleni żyjących w polskich wodach nie będą klenie węgierskie. Średnie temperatury tego kraju są dwukrotnie wyższe niż u nas, więc potencjalnie, czasu na wzrost więcej. Pan z pierwszego zdjecia, nie wiem co trzyma. Gdyby ktoś mi to zdjęcie pokazał i byłoby ono bez podpisu, to bym uznał, że dzierży amura. Bo choć fotografia niespecjalna, to położenie oka, kształt pyska i krój łusek, wskazuje właśnie na ten gatunek. W tym przypadku może jednak widzę to, co chcę zobaczyć?
Wiem napewno, że podkręcanie rzeczywistości jest wpisane w nasze wędkarskie DNA (patrz, sławetny szczupak i sandacz kol. Wacława Biegana), a największe ryby - jak gdyby na złość, zawsze zostają w wodzie.
Szczerze Ci życżę złowienia klenia 70, czy 80cm. Sobie również życzę, nie złowienia, ale chociaż zobaczenia na żywo, wyjętej ryby na 70cm.
W konekście łowienia największych okazów, trzeba jednak być realistą i mieć świadomość, że po osiągnięciu górnej - przypisanej dla danego gatunku, granicy wzrostu, każdy kolejny cm, robi ogromną różnicę. Od niemożliwych - według mnie - 80cm, do metra z załączonego filmu, jest różnica wykraczajaca poza moją wyobraźnię.

Odnośnie brzan, to największa jaką miałem w rękach, mierzyła 82cm (nie złowiłwm jej na wędkę). Większa pokazała mi się 2m od pontonu. Tę bym oszacował na więcej niż 90cm, ale ręki pod topór bym nie położył. Być może woda, emocje i ciśnienie na tarlaki, zrobiły w tamtym momencie swoje? Znajomy, na jednej z rzek podgórskich, wyholował na muchę, rybę dziewięćdziesiąt kilka centymetrów. Jakie największe i udokumentowane brzany, były złowione w Polsce? Nie mam pojęcia.

#46 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 29 lipiec 2024 - 22:15

Piękne klenie Panowie Gratulacje dla Was.
Apropo kleni biegałem naście lat temu za nimi i największego mam na 48 cm ale osobiście widziałem rybę grubo ponad 80 cm. Było to w jednym z dopływów Wisły jakieś 100 metrów od ujścia stałem na moście i patrzyłem na mniejsze ryby ustawione pod prąd a tu z pod mostu z prądem płynie sobie grube Klenisko ponad 80 cm. Sądzę że klenie 90 plus pływają w naszych wodach🙂

#47 OFFLINE   matiazay

matiazay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaLublin/Polska
  • Imię:MAti

Napisano 30 lipiec 2024 - 16:10

Wrzucanie te brzany jak by to była bułka z masłem :)))

Gratulacje.


  • Piotr Gołąb lubi to

#48 OFFLINE   fireblood

fireblood

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów
  • LokalizacjaBelgium
  • Imię:Robert

Napisano 31 lipiec 2024 - 11:35


Swego czasu ponad 30 lat temu kiedy woda w Konińskich kanałach zimą miała około 30 stopni łowiło się takie klenie na słynnych przelewach.Brały na żywca na spławik lub z gruntu.Ryby 80+ były często łowione. Zresztą w tamtych czasach łowione były ryby niezgłoszone na niejeden rekord Polski z tamtych wód. Sam osobiście widziałem niejednokrotnie łowione ryby znacznie przekraczające rekord Polski. Co do brzan to słyszałem o rybie złowionej na rzece Maas tylko nie wiem czy w Belgii czy Holandii która miała 123 cm

Użytkownik fireblood edytował ten post 31 lipiec 2024 - 11:37

  • Lukasieka lubi to

#49 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 sierpień 2024 - 09:00

Swego czasu ponad 30 lat temu kiedy woda w Konińskich kanałach zimą miała około 30 stopni łowiło się takie klenie na słynnych przelewach.Brały na żywca na spławik lub z gruntu.Ryby 80+ były często łowione. Zresztą w tamtych czasach łowione były ryby niezgłoszone na niejeden rekord Polski z tamtych wód. Sam osobiście widziałem niejednokrotnie łowione ryby znacznie przekraczające rekord Polski

Ciepłe kanały, to powiedziałbym inna historia. Tam w czerwcu 1996 r. łowiłem swoje pierwsze klenie na pasikoniki metodą podobną do łowienia na chleb :). Jedynie zamiast chleba łapało sie na pasikoniki :).
Pamiętam do dziś, jak wczesnie rano, po jednym z rozegranych, finałowych meczy NBA pomiędzy Chicago Bulls i Seattle SuperSonics pojechałem z tatą i jego kolegą właśnie na jeden z ciepłych kanałów. Tam tą metodą złowiłem swojego pierwszego klenia ważącego 2,40kg :). Nikt wtedy złowionych ryb nie mierzył. Ale na jednym z wypadów trafiłem jako niespełna dziesięcioletni smyk klenia 3,40kg :). A mojego taty kolega 4,30kg. Nie wiem ile owe ryby mogły mierzyć (podejrzewam 60cm i więcej), ale generalnie w tamtym czasie klenie 1-2kg wyciągało się hurtem jednego za drugim. A większe ważące 3kg nie były niczym nadzwyczajnym.
Dziś taka sytuacja nawet nie mieści mi się w głowie...

Użytkownik Lukasieka edytował ten post 01 sierpień 2024 - 09:02

  • malcz i BraWo lubią to

#50 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2179 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 01 sierpień 2024 - 09:27

....po jednym z rozegranych, finałowych meczy NBA pomiędzy Chicago Bulls i Seattle SuperSonics...

Sorry za OT ale nie mogłem się powstrzymać - te finały to moje pierwsze świadome finały i oglądane na żywo - Pamiętam jak dziś. Hej hej tu NBA!!

Co do kleni, 3,40/4,30 to chyba więcej niż 60centów powinno być...


  • Lukasieka i BraWo lubią to

#51 OFFLINE   pmiszk1

pmiszk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 875 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł

Napisano 01 sierpień 2024 - 20:33

Bulls vs Seattle pamietne finaly. Brickowski vs Rodman i slynna szopka podczas rzutow wolnych. Kasety VHS i zarywane nocki. Ech byly czasy..😀
Sorry za offtop
  • Sławek77, malcz i Lukasieka lubią to

#52 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 sierpień 2024 - 20:42

Bardzo silne, mierzące 77cm brzanisko, które dało się przechytrzyć na Krakuska nr. 4.

 

Załączony plik  IMG_6050.jpg   110,9 KB   14 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6052.jpg   72,01 KB   14 Ilość pobrań



#53 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 05 sierpień 2024 - 07:48

Kleni 60+ złowiłem w swoim życiu kilkanaście. Z tym że nie na spinning, co raczej nie ma znaczenia w temacie kleni duzych rozmiarów. Przed dwoma dekadami, takie ryby nie były niczym niezwykłym w przyujściowym odcinku Bobru.

Ale rosną i większe. Miałem na kiju rybę 80+, niestety spięła się przy podbieraku, ale to już w Odrze i nieco później niż te z Bobru.


  • Guzu, malinabar i Lukasieka lubią to

#54 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2077 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 05 sierpień 2024 - 21:10

Witajcie,

Melduje się z kolejną Barbarką. Wyjazd trochę na wariackich papierach bo w niedzielę jechaliśmy już na urlop. Po 3,5 godzinach snu ruszyłem w drogę chwilę po 5 rano. Łowić zacząłem chwilę po 7. Pierwsze mety kompletnie bez kontaktu. Na „Brzanowej” mecie już po paru rzutach zacinam pierwsza Baśkę która od razu wyskakuje z wody i tanczy na ogonie jak pstrąg. Ryba po 4 skoku sie spina. Lekko zirytowany bo to 3 która spadła na 4 kontakty na tej wodzie. Zakładam nowego OSP Tiny Blitz DR i bardzo mozolnie obstukuje żwirowe dno gdy nagle czuje lekkie Puknięcie. Zacinam i czekam czy Baśka zacznie wariować jak jej poprzedniczka. Rybka spokojnie idzie z prądem i daje sie trochę podholować. Nagle widzę flankę grubej Ryby i wtedy zdaję sobie sprawę że mam za mały podbierak. Rybka tnie plecionką zielsko jak wściekła i jak tylko mam ją w zasięgu ręki od razu odjeżdża. Wkońcu udaję mi się ją podebrać chwytem Łososiowym za Ogon. Szybkie fotki i rybka wraca do wody. Rybkę przetrzymuję trochę wbrew jej woli żeby odzyskała pełnię sił po wyczerpującym holu.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych