Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie z prywatnego pomostu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 14 sierpień 2024 - 18:12

Woda wodzie nierówna. Rzeki są własnością skarbu państwa i po to żeby zagrodzić dostęp trzeba zezwolenie wodnoprawne. Część jezior sprzedano i te są własnością prywatną i właściciel może zabronic dostęu . Pozostałe to jak rzeki.
  • venom_666 i szczupak1 lubią to

#22 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 14 sierpień 2024 - 18:51

Szanuję prawo swobodnego dostępu do wody i lini brzegowej jako prawo przejscia ale nie mozesz sobie usiąśc na tym pasie na prywatnej działce z całym.majdanem i łowić bo to jest tylko prawo przejścia. (...)

Nie masz racji. Wędkarz może na twojej działce, w pasie przyległym do wody rozstawiać się z "całym majdanem" i łowić ryby:

Ustawa prawo wodne
(...)
Art. 233. [Obowiązek umożliwienia dostępu do wody]
1. (...)
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp do wód w sposób umożliwiający to korzystanie. Części nieruchomości umożliwiające dostęp do wód wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji.
(...)

Użytkownik hi tower edytował ten post 14 sierpień 2024 - 18:53

  • Okonhel, Pisarz.......ewski Piotr, venom_666 i 3 innych osób lubią to

#23 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 14 sierpień 2024 - 21:13

Nie mam niestety działki nad wodą ale pomimo że cholernie szanuję prawo do mojej własności(w zasadzie do każdej), respektowałbym te 1,5 m dostępu. Dlatego jestem bezwzględny dla ...synów którzy tego prawa nie szanują


  • venom_666 i szczupak1 lubią to

#24 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 15 sierpień 2024 - 11:49



Nie masz racji. Wędkarz może na twojej działce, w pasie przyległym do wody rozstawiać się z "całym majdanem" i łowić ryby:


No własnie sie mocno mylisz . Masz prawo przejscia i na tym prawo do dostępu przez prywatną działkę się kończy. Z zadnym majdanem nie mozesz sie rozstawiać.

1,5 metrowy pas przy linii brzegowej może jedynie posłużyć do wyjścia z jeziora oraz daje możliwość obejścia akwenu dookoła, tzw. prawo przejścia. Przepisy prawa jednoznacznie określają, że osoby trzecie nie mogą korzystać z przywilejów właściciela – czyli spędzać czasu na działce. Czy to sie komus podoba czy nie.

Obowiązkiem posiadacza działki z linią brzegową jeziora jest nieutrudnianie dostępu do publicznego jeziora, oraz nie odbieranie możliwości wyjścia z wody na brzeg jeziora, przespacerowania się brzegiem jeziora czy – w wyjątkowych sytuacjach – przybicia do brzegu łódką.

Tyle.
  • szczupak1 lubi to

#25 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 15 sierpień 2024 - 12:38



No własnie sie mocno mylisz . (...)



To nie jest kwestia "mylenia się" tylko czytania przepisów obowiązującego w naszym kraju. Jest w Ustawie prawo wodne zdefiniowane pojęcie powszechnego korzystania z wód i nie ma tam nic o tym by ograniczało się wyłącznie do "prawa przejścia". Nawet takie pojęcie się nie pojawia.

Art. 32. [Zasada powszechnego korzystania z wód]
1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb .
(...)

#26 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 15 sierpień 2024 - 18:22

Nie ma sensu ta dyskusja dalej. Mylisz pojecia korzystania z wód a korzystania z dojscia do nich prze teren prywatny. Nikt nie zabrania bycia na wodzie ile sie komu podoba ale z prywatnego terenu już korzystac w ten sposob nie można. Tak samo z pomostu (legalnego) za ktory ktoś placi jakąs tam oplate. Probujesz interpretowac poszczegolne paragrafy na swoją korzysć bo nie ma w nich wprost napisane ze mozesz na prywatnym terenie rozkladać sie z majdanem. Masz prawo do 1,5 metra lini brzegowej zeby dojsć do wody , przejść i tyle. Niezależnie czy to dobre prawo czy nie ale takie jest.

#27 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 15 sierpień 2024 - 19:03

Nie ma sensu ta dyskusja dalej. Mylisz pojecia korzystania z wód a korzystania z dojscia do nich prze teren prywatny. Nikt nie zabrania bycia na wodzie ile sie komu podoba ale z prywatnego terenu już korzystac w ten sposob nie można. Tak samo z pomostu (legalnego) za ktory ktoś placi jakąs tam oplate. Probujesz interpretowac poszczegolne paragrafy na swoją korzysć bo nie ma w nich wprost napisane ze mozesz na prywatnym terenie rozkladać sie z majdanem. Masz prawo do 1,5 metra lini brzegowej zeby dojsć do wody , przejść i tyle. Niezależnie czy to dobre prawo czy nie ale takie jest.


Jeśli się mylę to pokaż wprost przepisy które potwierdzają Twoje tezy. Polska to nie Texas i w naszym kraju własność prywatna w stosunku do posiadanej ziemi jest w wielu przypadkach mocno ograniczona. Jeśli ktoś decyduje się posiadać działkę przylegającą do wód objętych powszechnym korzystaniem z wód musi się pogodzić z tym że wiąże się to z określonymi obowiązkami udostępnienia części terenu. To trochę jak ze służebnością.

#28 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 sierpień 2024 - 19:22

Pozwoliłem sobie pogrubić...

 

1. 

Właściciel gruntu obowiązany jest umożliwić dostęp do wody, pozostawić przejście lub przejazd dla swobodnego ruchu wzdłuż wód, pozwolić na wykonywanie rybactwa i wędkarstwa, przybijanie i przymocowywanie do brzegów statków i tratew, ustawianie znaków żeglugowych oraz wykonywanie robót konserwacyjnych, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

 

Wykonywaniem wędkarstwa jest między innymi to że przysiąde sobie na brzegu, rozłożę wędki i oddam się naszemu hobby...

 

Obowiązujące Prawo Wodne...



#29 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 16 sierpień 2024 - 10:08



Wykonywaniem wędkarstwa jest między innymi to że przysiąde sobie na brzegu, rozłożę wędki i oddam się naszemu hobby...

Obowiązujące Prawo Wodne...


To oczywiscie jest juz interpretacja "wykonywania wędkarstwa" . Równie dobrze mozna by przyjac ze masz sobie przyjść, wejść do wody i z tamtąd łowić.... Kolejny stwierdzi ze musi sobie dojechać do wody bo łodkę sobie tam zrzuci itd....
Nie chodzi o to zeby sobie cos tu udowadniać ale ponieważ prawo w jasny i precyzyjny sposob nie definniuje tego tematu to rozbieznośc zdań bedzie pomiedzy tymi co mają działkę przy jeziorze a tymi co jej nie mają a chcieliby korzystać z tego terenu w jakis tam sposób.

#30 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 16 sierpień 2024 - 17:25

Widzisz, to akurat była leciutka prowokacja i sprawdzenie czy opierasz się na obowiązującym prawie, czy na "wydajemisie" i wyszło na to drugie.

 

To jest akt już nieobowiązujący. Obowiązujący i wydany w lipcu tego roku jest zaktualizowany tekst Ustawy Prawo Wodne.

 

Art. 233. 1. Właściciel nieruchomości przyległej do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych jest obowią-
zany umożliwić dostęp do wód na potrzeby wykonywania robót związanych z utrzymywaniem wód oraz dla ustawiania
znaków żeglugowych lub hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych.
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp
do wód w sposób umożliwiający to korzystanie. Części nieruchomości umożliwiające dostęp do wód wyznacza wójt, bur-
mistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji.
3. Właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie odpowiednio od właściciela
wód albo właściciela hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych, a właścicielowi nieruchomości, o którym
mowa w ust. 2 – z budżetu gminy, na warunkach określonych w art. 469.

 

I teoretycznie masz rację, ale musisz się liczyć z tym że ktoś wystąpi do wójta, burmistrza lub innego organu o wydzielenie części Twojej działki na potrzeby takiego korzystania.

Innymi słowy można się dogadać, można po dobroci, albo ktoś Ci udowodni że interes ogólnospołeczny jest ważniejszy od Twojego, a prywatność to nie prywata.

Trochę już tego w swoim życiu widziałem, gdzie działki ogrodzone do wody, z luźno biegającymi czworonogami zamieniały się w działki z ogrodzeniem znajdującym się 1,5m od wody i furtką w ogrodzeniu którą właściciel wychodził sobie nad wodę...



#31 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 852 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 16 sierpień 2024 - 18:58

Oj. Długa dyskusja. Mocne argumenty obu stron.

To ja powiem tak: znajomy jakiś czas temu namawiał mnie na wspólny zakup działki nad dużym bajorem, wyrobiskiem pokopalnianym. Cena była nawet atrakcyjna bo jakieś parę tysięcy złotych na głowę, działka na 4 domki z bezpośrednim dostępem do wody, Sprzedawała kopalnia. Sprzedała takich działek chyba 4 albo 5. Te działki akurat w zatoczce, z lasem po obu stronach. Jest to woda prywatna, pełna własność bo woda nie jest wodą płynącą. Więc ogrodzili sobie zatoczkę. Bo im wolno. Ja jeszcze ich namówiłem i dokupili od kopalni już za grosze z 2 ha wody - czyli zatoczkę. Stali się wiec rolnikami i spadły im opłaty za działkę.

No. I jak oni sobie zbudują pomost to będzie prywatny. Na prywatnym gruncie i prywatnej wodzie.

 

I najgorsze w tej opowieści jest to, że mnie nie było wtedy stać i nie kupiłem, wiec domki na działce są trzy …  :D taki lajf.

 

Żadna woda płynąca i jej pas brzegowy nie może być póki co prywatna. i dobrze. A pomost na takiej wodzie … No cóż. Polecam poczytać to wyżej.



#32 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 16 sierpień 2024 - 19:44



ktoś wystąpi do wójta, burmistrza lub innego organu o wydzielenie części Twojej działki na potrzeby takiego korzystania.
Innymi słowy można się dogadać, można po dobroci, albo ktoś Ci udowodni że interes ogólnospołeczny jest ważniejszy od Twojego, a prywatność to nie prywata.

Nie chcę Cie martwić ale nietety ale nie zlapałes mnie tą prowokacją Dalej nie ma ani jednego artykulu prawnego który w sposób jednoznaczny mówi że jako wędkarz mozesz rozłozyć sie z majdanem na brzegu, za to jest kilka ktore nadinterpretowujesz bo jest to dla ciebie akurat wygodne...
Druga sprawa to realne udowodnienie przez kogoś że łamiesz interes społeczny bo nie moze akurat przy twojej działce korzystać jak chce z wody - w rzeczywistosci jest to niewykonalne.
Żeby bylo jasne - ja tam przeciwnikiem ogólnodostepnego dostępu do wody nie jestem, byle każdy szanowal miejsce na które wlazł i nie syfił.
Ale totalnie nie rozumiem pojawiajacej się tu retoryki, że problem jest w prywatnym pomoście. Ktos zapłacił, zbudowal to korzysta. KAŻDY moze postawic swoj nawet jak nie ma dzialki z linią brzegową. Ale wiadomo kazdy "janusz" chce mieć, nie wydać złotówki i jeszcze sie naśmiać z innych co wydali kasę a on przecież jest cwańszy....

#33 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 17 sierpień 2024 - 14:52

Art. 32. Prawo wodne
Prawo do powszechnego korzystania z wód
1.
Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
 
2.
Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.
 
3.
Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, powszechne korzystanie z wód powierzchniowych innych niż wymienione w ust. 1, służące zaspokajaniu wyłącznie potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego i ustalić dopuszczalny zakres tego korzystania.
 
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, właścicielowi wód przysługuje z budżetu gminy odszkodowanie na warunkach określonych w art. 469 dochodzenie roszczeń za szkody.
 
 
Jak widzisz jest zdefiniowane co wchodzi w powszechne korzystanie z wód.
 
Poleżenie na kocu nad wodą nie jest wypoczynkiem?  wędkowanie itp też nie??
W myśl tego artykułu PW chyba jednak jest.
 
Kultura i odpowiednie zachowanie to już inna bajka i o ile możesz wezwać policję jak ktoś będzie Ci hałasem zakłócał spokój, robił gnój ze śmieceniem czy innymi tego typu rzeczami, o tyle raczej żaden policjant nie weźmie Twojej strony w konfrontacji z kimś siedzącym na brzegu i łowiącym ryby, albo leżacym na ręczniku i opalającym się.
Co innego gdyby to byłą woda prywatna, ale i tutaj mogą wystąpić odstępstwa określone prawem.

  • Pisarz.......ewski Piotr, tzienkiewicz i Ardoro lubią to

#34 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów

Napisano 17 sierpień 2024 - 15:09

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Dostęp mamy tylko do zacytowanych wcześniej publicznych śródlądowych wód powierzchniowych a to są Wody stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Z zasady wszystkie płynące i zbiorniki przepływowe do nich należą

 

Reszta wód powierzchniowych nie podlega tej regulacji.



#35 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 17 sierpień 2024 - 19:19

Po przeczytaniu tego wątku -moja pierwsza myśl , która nie daje mnie spokoju : Gdzie jest granica tego wszystkiego ?  Bo jasno nigdzie nie została określona. 

1. Czyli wychodzi ,że gruntowiec może sobie zrobić zasiadkę na slipie PZW i nikomu nic do tego i jak ktoś wypłynął to wracając może go spotkać niespodzianka w postaci płynięcia na drugi brzeg ( bo bliżej innego miejsca do wyciągnięcia łodzi z wody nie ma ) i potem walenie z buta po łódkę 14 km. Dosyć ważny aspekt bo bardzo częsta sprawa na moich łowiskach .

Pomińmy zebranie się podobnych ludzi i wytłumaczenie ,,ręczne" gruntowcowi jego błędu. rozmawiamy o aspekcie prawnym.

 

 

2. Wychodzi na to ,że pobieranie opłat za wodowanie łodzi przez właścicieli działek jest nielegalne bo mam prawo wszędzie zwodować swoją łódkę -oni mają grzecznie mnie wszystko umożliwić i kłaniać mnie się w pas . O przybiciu do ich brzeg nie wspominam -bo wielu o to się purta , ale to od zawsze było dozwolone. Tak de facto to kolejna sprawa -wychodzi na to ,ze ja mogę spokojnie trzymać łódkę nad jego brzegiem i nikomu nic do tego. Czyli de facto wszystkie mariny tez nie potrzebne. 

No i niektórzy mają takie piękne slipy ale nie udostępniają ich publicznie. Według Was -muszą je udostępnić każdemu .

 

3. Czyli wychodzi ,że te wszystkie ogrodzenia ( nie do samej wody właściciele zostawiają ogromną przestrzeń by można było spokojnie chodzić)  i znaki zakaz wstępu teren prywatny to też nie są ważne bo właściciel musi mnie umożliwić przejście przez jego działkę do wody.  Szczerze pare razy jak ktoś miał prowizoryczne ogrodzenie a akurat go nie było to sobie tak przeszedłem -ale miałem ogromne wyrzuty sumienia. Teraz wychodzi ,ze nie potrzebnie. Mówimy ,że zostawiam auto i ludzie maja domy , działki a ja akurat w miejscu gdzie oni mieszkają chce dojść do wody.  

 

4. Pomosty w przystaniach /restauracjach itd. wszędzie zakazy -czyli wychodzi na to ,ze te zakazy są bezprawne i trzeba je olewać. Bo wszędzie mam prawo łowić. Do tej pory starałem sie przestrzegać tego - no dobra jak w listopadzie czy grudniu był pomost w zamkniętej od października przystani to sobie z niego skorzystałem. 

 

Mógłbym tak mnożyć . Ale do pointy . W tym miesiącu byłem na rybach i spotkałem nad brzegiem jednego z jezior karpiarzy, którzy dopiero co przyjechali na dwutygodniową zasiadkę. Przyjechali w kilkanaście osób /kilka rodzin - stworzyli prawdziwą ,,wioskę cygańską " zrobili na tym brzegu /tej działce do tego stopnia ,że nic więcej tam by nie wjechało nie zmieściło się -tak szczelnie wykorzystali ta dosyć duża działkę . Fajnie nam się gadało itd. W pewnym momencie przyjechał  właściciel działki z łódką na weekend i po pierwsze uniemożliwiono mu wodowanie własnej łódki bo teraz oni tutaj łowią a byli tak rozstawieni ,że faktycznie się nie dało , po drugie został wyrzucony z własnej działki bo teraz oni z niej korzystają. Jak chce to niech przyjedzie za dwa tygodnie.  Gość trochę popyskował ale tamtych było więcej -większość to były ABS-y a tamten starsza chudzina z zoną i wnukami. Ja stałem i zgłupiałem . Zresztą nas dwóch  kontra oni to by była przegrana walka . O ile z pierwszym aspektem (slipu na własnej działce) można dywagować , ale tak tez nie powinno być moim zdaniem,. Nie po to człowiek kupuje działkę by płacić za slip albo korzystać  z uprzejmości sąsiada .To druga sprawa wydawała mnie się zwyczajny zawłaszczeniem.

 

Tylko jak Was czytam to nigdzie już nie wspomina się o tych 1,5 metra tylko w tym co tutaj wrzucacie nie ma wprost napisane ile to jest 5 /10 /50 czy 100 metrów. Nota bene rozumiem już dlaczego niektórzy rozwalają ogrodzenia ludziom i robią sobie parkingi i campingi na ich działkach a one wcale nie mają dostępu do jeziora tylko są w drugiej lub trzeciej linii od brzegu -ale jest to duża pusta działka z fajnym widokiem. Nie znalazłem wytłumaczenia broniącego tych ludzi ale po tym co wrzuciliście to oczywiście mogli bo właściciel ma obowiązek im umożliwić. 

 

Tak na koniec to nie chcecie wiedzieć tak ta działka wygląda po tych dwóch tygodniach zasiadki -śmieci w ogromnej ilości wszędzie to Pikuś , rozwalone/połamane  stoliki i krzesła , zniszczona altanka . Aha chyba im drewna brakło  a nie chciało się chodzić i ponieważ gość miał piękny stół, krzesła i altanę wykonany z dosyć grubych pni -to teraz już nie ma. I chyba tymi terenówkami co przyjechali -bo quadów u nich nie widziałem zaorali mu całą działkę - jedno błoto w tym roku  z niej nie skorzysta na pewno i wypadało by ją trochę wyrównać bo koleiny zrobili straszne. Nad tym jeziorem widziałem kilka takich zniszczonych /zaśmieconych miejsc i podejrzewam ,ze modus operandi był identyczny. I po tym co tutaj wrzuciliście też mam zagwozdkę co jest dozwolone a co nie - niby śmiecenie niedozwolone , spalenie i zniszczenie nie swoich mebli itd.  Ale zaoranie tej działki -zawsze mogą powiedzieć ,że się zakopali po deszczu itd.  

 

 

 

W moim poście nie ma grama prowokacji -tylko zaczynam pewne rzeczy dziejące się nad wodą rozumieć . Do tej pory stawałbym w obronie właścicieli działek/pomostów /slipów -ale tak naprawdę to oni nie mają żadnego prawa i tak naprawdę to ja mogę wszystko na ich działce zrobić. I nie wiem gdzie w dzisiejszych czasach zaczyna się i czy w ogóle istnieje własność prywatna. To prawo się ostatnio zmieniło czy ludzie stali się bardziej światli? Obawiam się ,ze to przez naszych przyjaciół ze wschodu  bo oni naprawdę dobrze orientują się w Polskim prawie i już od kilku lat na stawach dzierżawionych przez koła jest problem bo czasem wędkarze stoją i nie mogą łowić bo wszystkie brzegi i pomosty zajmują plażowicze. Chichot losu bo Ci zapłacili za dzierżawę akwenu i płaca za jego utrzymanie (jeżeli myślicie ,ze któryś zabierze Semici - to nie bądźcie śmieszni) nie mogą korzystać z tego za co płacą  . 


  • Darek_W lubi to

#36 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 sierpień 2024 - 19:27

Marian, zapomnialeś o jeszcze jednym artykule ustawy:

Art. 232. 1. Zakazuje się grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych oraz do brzegu wód morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.


  • S.N. lubi to

#37 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 sierpień 2024 - 19:37

Michał, nikt nie ma prawa do korzystania z cudzej własności bez jego zgody poza przypadkami szczególnymi, o których pisałem wcześniej.

To, że mam prawo korzystać z wody publicznej nie oznacza, że mogę korzystać z brzegu, który nie jest własnością publiczną. To samo dotyczy urządzenia wodnego, które jest odrębną własnością i nie ma nic wspólnego z własnością gruntu i wody.

Właściciel gruntu ma obowiązek udostępnić dostęp do wody publicznej po terenie wyznaczonym w drodze decyzji wójta i po jej uprawomocnieniu. Przysługuje mu za to odszkodowanie.



#38 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 17 sierpień 2024 - 20:08



Właściciel gruntu ma obowiązek udostępnić dostęp do wody publicznej po terenie wyznaczonym w drodze decyzji wójta i po jej uprawomocnieniu. Przysługuje mu za to odszkodowanie.


Wojt to sobie swoją decyzja dać dostęp conajwyzej do swojej starej. Jest 1.5 metra dostepu na przejscie to musi wystarczyc. Z pryeatnej dzialki nie moga korzystać. Dzwonisz na policję i wypraszają szanowne towarzystwo. Co innego działka prywatna a co innego.linia brzegowa. Ale już powoli nie ma co tu dyskutować. Jak widzę ci co nie maja dzialki nad wodą szukają za wszelką cenę interpretacji przepisu że im wolno wejsc i sobie niemal że zamieszkac na prywatnym terenie czy pomoscie. Ci co mają chcieliby przynajmniej móc w sposob swobodny korzystac ze swojego za co zaplacili. Zgody tu nie będzie. Ale w mojej ocenie jak się ma troche kultury to szanuje się cudzą własność bo chyba zawsze wiadomo co jeat moje a co nie. Tylr w temacie.
  • Darek_W lubi to

#39 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 sierpień 2024 - 20:20

Drogi @ask, przeczytaj ustawę Prawo Wodne i dopiero potem feruj wyroki.

Kilka wpisów wyżej jest cytat zamieszczony przez Mariana @venom 666, polecam zapoznanie się.



#40 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 18 sierpień 2024 - 07:29

Dlatego Bartku dałem cytaty z konkretnych zapisów ustawy i wspomniałem że widziałem już takie sytuacje.

Pas brzegowy został wydzielony decyzją administracyjnąa w jednym wypadku fragment ogrodzenia rozebrany przez firmę zewnętrzną.

Teraz ogrodzenia idą wzdłóż brzegu, w ustawowej odległości i nikt do nikogo już nie ma pretensji.

 

Jest jeszcze kilka innych ciekawych zapisów, ale to już na inne dyskusje i w innych choć pokrewnych być może tematach.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 6

0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych