Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie z prywatnego pomostu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 sierpień 2024 - 10:11

Według mnie prawo jest prawem ale nic nie zastąpi kultury osobistej - takiej szerokopojętej. Czyli zapytać czy można i zostawić po sobie porządek nie przeszkadzając nikomu naokoło. Nie chce tutaj stawiać jakiś ponadczasowych wyrokujących tez ale czasem chyba jesteśmy zbyt roszczeniowi i mówię tutaj o obu stronach. Właściciele co ogradzają do samej wody i wędkarze co bez pytania włażą na pomost i zostawiają po sobie syf. Zwyczajnie powinniśmy się szanować i zauważać potrzeby innych.


  • bartsiedlce i wilczybilet lubią to

#42 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 852 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 19 sierpień 2024 - 21:11

Pełna zgoda. A syf to już w ogóle.

 

Tylko jest jeden problem: jak zauważający potrzeby innych empata spotka roszczeniowca … to jest bez szans.

 

A jakoś tak jest, ze im grubszy portfel tym poziom roszczeń zazwyczaj wyższy.

 

Np na Odrze w niedzielę nagle płyną 3 morskie motorówy wielkie. Nie ślizgiem tylko szybko ale w zanurzeniu. Taką falę zrobili ze mi sie o mało do RF nie wlało, pomimo, ze zdążyłem na dziobówce ustawić sie prostopadle. A pontony? Kajaki? Dobrze ze chwilowo Odrą kożuch płynie to sup-owców nie było.  Nawet nie próbowali omijać kogokolwiek tylko środkiem we trzech. A Tobie się kultura osobista marzy  :D. No fajnie by było.


  • S.N. lubi to

#43 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 19 sierpień 2024 - 21:20



Nie chce tutaj stawiać jakiś ponadczasowych wyrokujących tez ale czasem chyba jesteśmy zbyt roszczeniowi i mówię tutaj o obu stronach. Właściciele co ogradzają do samej wody i wędkarze co bez pytania włażą na pomost i zostawiają po sobie syf. Zwyczajnie powinniśmy się szanować i zauważać potrzeby innych.


W punkt!
Próbowałem w tym tonie pokazać inny punkt widzenia ale widzę że bierze czasem przekonanie "należy mi się"... co nie prowadzi do wzajemnego poszanowania.
  • Darek_W lubi to

#44 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 sierpień 2024 - 23:01

No nie do końca, sam wspomniałeś od razu o "prawie przejścia" czyli na zasadzie "to moje i wypier...." i mimo zacytowania Ci przepisów Ustawy dalej brnąłeś w tym tonie.

Wskazałem Ci więc że jesteś w błedzie i właścicieli z takim podejściem nad kilkoma znanymi mi jeziorami "wyjaśniono" przewidzianą w ustawie decyzją administracyjną.

Tak, jest to Twój teren ale zgodnie z obowiązującym prawem masz obowiązek użyczyc go w przewidzianej przepisami częsci. Owe półtora metra służy wypełnieniu prawa powszechnego dostępu do wód, a to w oddzielnym przepisie doprecyzowuje że owym powszechnym dostępem do wód jest między innymi rekreacja i wypoczynek, czylli między innymi wędkowanie z brzegu, ale także kąpiel czy opalanie się.

Nie chodzi tu o roszczeniowość, ale o konstytucyjne prawo obywatela tego kraju.


  • strary, wilczybilet, tzienkiewicz i 1 inna osoba lubią to

#45 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 832 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 21 sierpień 2024 - 08:51

Witam,

mam pytanie przy okazji opowieści kuzyna. Mianowicie niedawno był nad jeziorem gdzie wszedł sobie na pomost, który nie graniczy z żadną zabudowaną działką. Brak opisu :teren prywatny zakaz wejścia itp - jedynie, że teren jest monitorowany. Po pewnym czasie łowienia podeszła do niego miła pani i kazała mu "spadać" przy okazji sugerując ,że zaraz może przyjść do niego kilku panów (kuzyn ma 16 lat..). I teraz przechodząc do meritum. Wiem, że są prywatne pomosty na których można wprowadzać swoje zakazy. Pytanie czy ta kobita powinna mu pokazać jakieś kwity, że kłądka jest jej własnością? No bo inaczej to o każdym pomoście można mówić ,że to mój i proszę "wyjść". Dzięki za wyjaśnienia.

Na pomoście powinna byc tablica nr pozwolenia na budowe od wód polskich.


  • Ardoro lubi to

#46 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 21 sierpień 2024 - 08:54

A gdzie to tak napisane? Pierwszy raz słyszę o takim wymogu.

A tak przy okazji, Wody Polskie nie wydają pozwoleń na budowę


  • szczupak1 lubi to

#47 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 832 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 21 sierpień 2024 - 08:56

To nie jest kwestia "mylenia się" tylko czytania przepisów obowiązującego w naszym kraju. Jest w Ustawie prawo wodne zdefiniowane pojęcie powszechnego korzystania z wód i nie ma tam nic o tym by ograniczało się wyłącznie do "prawa przejścia". Nawet takie pojęcie się nie pojawia.

Art. 32. [Zasada powszechnego korzystania z wód]
1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb .
(...)

No i ok na brzegu masz prawo stać ale na pomost prywatny nie masz prawa wejść.



#48 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 832 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 21 sierpień 2024 - 08:57

A gdzie to tak napisane? Pierwszy raz słyszę o takim wymogu.

A tak przy okazji, Wody Polskie nie wydają pozwoleń na budowę

Zrobię Ci foto jak będę w Augustowie. wiszą tablice na pomostach które wymagały zezwolenia oraz projektu. Wszystko widocznie zależy od miasta. Brat miał pomost 25m i doczepili sie że ma wbite pale w podłoże i to juz budowla. Masakra taki mamy syf w tym

naszym cyrku.

 

Aby wybudować prywatny pomost, należy w tym zakresie ustalić, kto jest zarządcą lub właścicielem wód i wystąpić do niego o zgodę na przeprowadzenie budowy pomostu. Dopiero na podstawie uzyskanego dokumentu, w następnej kolejności musimy zdobyć zezwolenie wodnoprawne. Za jego wydanie odpowiada Starosta.

 

No to doprecyzuję bo sie walnąłem wiszą tablice z numerem pozwolnia od właściciela wody czyli wód polskich oraz numer wydania decyzji.

 

https://zeglarski.in...tu-na-jeziorze/


Użytkownik szczupak1 edytował ten post 21 sierpień 2024 - 09:09

  • woblery L.E. lubi to

#49 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 21 sierpień 2024 - 09:00

Ja nie przeczę temu, że wiszą, ale nie znam żadnego przepisu nakazującego takie oznakowanie. Podobnie, jak na budynkach nie ma tablic z numerami pozwoleń na budowę.



#50 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 832 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 21 sierpień 2024 - 09:13

Ja nie przeczę temu, że wiszą, ale nie znam żadnego przepisu nakazującego takie oznakowanie. Podobnie, jak na budynkach nie ma tablic z numerami pozwoleń na budowę.

No bo ludzie oznaczają w ten sposób chyba swoją właśność, na taki pomost z widocznymi oznaczeniamai nie masz prawa wejść grozi za to kara grzywny lub w nawet więzienia.

 

Dostęp do pomostu dla innych osób

Budując pomost na jeziorze, warto pamiętać, że właściciel takiego urządzenia odpowiada za utrzymanie obiektu w należytym stanie technicznym. Nie musi on pozwalać innym osobom na korzystanie ze swojej własności i aby uniknąć ewentualnych roszczeń o odszkodowanie w razie wypadku często decyduje się na zagrodzenie dostępu do niego. Osobie, która bez pozwolenia wejdzie na ogrodzony pomost, na którym znajdą się informacje o zakazie wstępu na teren prywatny, grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno jednak grodzić działki nad jeziorem bez pozostawienia dostępu do brzegu o szerokości minimum 1,5 metra od linii brzegowej. Wzdłuż linii brzegowej wolno wszystkim przechodzić bez pozwolenia właściciela terenu, ale nie można w żaden inny sposób korzystać z gruntu np. biwakować, lub łowić ryb.


Użytkownik szczupak1 edytował ten post 21 sierpień 2024 - 09:14


#51 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 21 sierpień 2024 - 11:59

No i ok na brzegu masz prawo stać ale na pomost prywatny nie masz prawa wejść.


Tak

#52 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 21 sierpień 2024 - 12:27

(...)Wzdłuż linii brzegowej wolno wszystkim przechodzić bez pozwolenia właściciela terenu, ale nie można w żaden inny sposób korzystać z gruntu np. biwakować, lub łowić ryb.


Na podstawie przytoczonych wcześniej przepisów Prawa Wodnego wychodzi wprost że można łowić ryby z czyjejś działki przylegającej do jeziora/rzeki.

#53 OFFLINE   ask

ask

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 21 sierpień 2024 - 13:40



Nie chodzi tu o roszczeniowość, ale o konstytucyjne prawo obywatela tego kraju.

Widzę bardzo chcesz mieć ostatnie zdanie w temacie. Ok., nie mam ani zamiaru ani potrzeby dalszej dyskusji. Życzę wszytkim powodzenia w swobodnym korzystaniu z półtora metrowej przestrzeni brzegu jeziora czyli najczęściej w szuwarach ale jednak w poczuciu konstytucyjnego prawa obywatela.
  • szczupak1 lubi to

#54 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 21 sierpień 2024 - 17:17

Konstytucyjne prawo to chyba nie skoro jest potrzebny dodatkowy akt prawny „Prawo Wodne” który tą kwestię reguluje. 



#55 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 22 sierpień 2024 - 09:10

Konstytucja ustanawia zasady ogóne, które wprowadzają do porządku prawnego ustawy.



#56 OFFLINE   ObywatelX

ObywatelX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Paweł

Napisano 22 sierpień 2024 - 10:37

No bo ludzie oznaczają w ten sposób chyba swoją właśność, na taki pomost z widocznymi oznaczeniamai nie masz prawa wejść grozi za to kara grzywny lub w nawet więzienia.

 

Dostęp do pomostu dla innych osób

Budując pomost na jeziorze, warto pamiętać, że właściciel takiego urządzenia odpowiada za utrzymanie obiektu w należytym stanie technicznym. Nie musi on pozwalać innym osobom na korzystanie ze swojej własności i aby uniknąć ewentualnych roszczeń o odszkodowanie w razie wypadku często decyduje się na zagrodzenie dostępu do niego. Osobie, która bez pozwolenia wejdzie na ogrodzony pomost, na którym znajdą się informacje o zakazie wstępu na teren prywatny, grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno jednak grodzić działki nad jeziorem bez pozostawienia dostępu do brzegu o szerokości minimum 1,5 metra od linii brzegowej. Wzdłuż linii brzegowej wolno wszystkim przechodzić bez pozwolenia właściciela terenu, ale nie można w żaden inny sposób korzystać z gruntu np. biwakować, lub łowić ryb.

W tekście, który podałeś jest napisane zupełnie odwrotnie jak było tu napisane. Szkoda, że nie ma odniesienia do konkretnych przepisów bo ja też zawsze kojarzyłem, że ma być dostęp do brzegu dla służb ratunkowych czy też ogólna możliwość obejścia jeziora. No ale polskie przepisy i ich jasność pokazałem na przykładzie innego postu o obowiązkowym wyposażeniu łodzi wędkarskiej gdzie jeden urzędnik twierdzi, że muszę mieć gaśnicę na łodzi a drugi urzędnik twierdzi, że nie muszę jej mieć...



#57 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 22 sierpień 2024 - 18:16

Konstytucja ustanawia zasady ogóne, które wprowadzają do porządku prawnego ustawy.

I zapisane są w niej pewne niezbywalne podstawowe prawa obywatela - dostępu do wody w nich nie ma.


  • szczupak1 lubi to

#58 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 832 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 24 sierpień 2024 - 12:08

Jednym slowem powiem tak kolega ma linię brzegową i pomost na Jez. Rajgrodzkim.

Przypłyneli państwo łódką rozłożyli koce grila i zaczęli biesiadować, przyjechała policja i kazała opuscić plażę bo to prywatna plaża tyle w temacie.

Ręcznik możesz sobie rozłożyć na wodzie oraz łowić w woderach ale stojąc na wodzie.


  • Darek_W lubi to

#59 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6301 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 26 sierpień 2024 - 10:07

Z jednym, małym, wyjątkiem. Gdyby ci państwo trzymali się półtorametrowego pasa gruntu liczonego od linii brzegowej wyznaczonej geodezynie, to policja by ich nie wygoniła.  ;) :P

Podsumowując, wędkujemy z pomostów, na które zostaliśmy wpuszczeni przez właściciela i za jego zgodą.


  • szczupak1 lubi to

#60 OFFLINE   ObywatelX

ObywatelX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Paweł

Napisano 26 sierpień 2024 - 11:49

Z jednym, małym, wyjątkiem. Gdyby ci państwo trzymali się półtorametrowego pasa gruntu liczonego od linii brzegowej wyznaczonej geodezynie, to policja by ich nie wygoniła.  ;) :P

Podsumowując, wędkujemy z pomostów, na które zostaliśmy wpuszczeni przez właściciela i za jego zgodą.

Pełna zgoda i myślę, że tutaj nikt się z tym kłócić nie zamierza. Tylko jeśli nie ma prawnego obowiązku opisywania pomostu w sposób który pozwoli sprawdzić, że ten Pan/Pani, który akurat nas "wygania" jest jego właścicielem no to ogólnie lipa. Bo tak jak wspomniałem wyżej - każdy pomost nagle może się okazać prywatny. Dziś należy do Heńka a jutro Jadzia okaże się szybsza i ci będzie wciskać kit , że to jej.


  • szczupak1 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych